Отиди на
Форум "Наука"

За мародерството в Египет.


В.Павлов

Recommended Posts

  • Потребител

Всички сигурно знаем за, ескалиращото напрежение в Египет, като че ли ситуацията съвсем излиза извън контрола на властите. Това което се пропуска обаче е съпътстващото протестите мародерстване на древните паметници на тази страна. В интернет се появиха множество информации за ограбени и разрушени гробници, както и опити за проникване на мародери в различни музеи из Египет. Вечерта на петък срещу събота, мародери са успели да проникнат и в музея в Кайро, където са повредили множество безценни артефакти, като и две от най-добре запазените египетски мумии тези на дядото и бабата на Тутахамон- Yuya и Tjuya. Още въоръжени крадци са проникнали в склад за артефакти в южната част на некропола Саккара, като са взели всичко от там...

Интересно е да се отбележи, че самите Египтяни са се заели с опазването на паметниците, не военни или полицаи а обикновенни хора. Такива са опазили музея на Кайро от по-голямата част от вандалите(като са образували жива верига), до пристигането на армията. Подобни групи от хора се опитват да опазят и по-отдалечените паметници из страната.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поне аз знаех само за оскверняването на мумиите на царица Тейе и съпруга й.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Поне аз знаех само за оскверняването на мумиите на царица Тейе и съпруга й.

Май ще се повтори ситуацията от Ирак. Иначе не бих се учудил, ако тези мародери действат по поръчка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май ще се повтори ситуацията от Ирак. Иначе не бих се учудил, ако тези мародери действат по поръчка.

Надявам се, че това няма да стане. Все пак, в Ирак не е имало толкова силно изразена обществена подкрепа, за паметниците и музеите. А и сега основните музеи са охранявани от армията. Но ситуацията при неохраняваните места, изглежда много кофти. Между другото гледах едно филмче, с директора на разграбения в Ирак музей, разправя, че американските танкове били на няколко пресечки от музея, но отказали да го охраняват.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото излезе статия на чешкия професор Мирослав Барта, в която става ясно до какъв размер са достигнали грабежите на исторически ценности.

http://www.ceskapozice.cz/en/news/foreign-affairs/czech-egyptologist-ancient-egyptian-sites-damaged-during-unrest

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Революциите винаги са доста разрушителни. Но ние сме подготвени за революция - Арчар вече е разоран и прекопан. И не само там е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Един ОТ от мен.

Всеки път като мерна заглавието на тази тема, го чета "За модераторството в Египет".w00t.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква революция, това си е чисто мародерство.

Един ОТ от мен.

Всеки път като мерна заглавието на тази тема, го чета "За модераторството в Египет".w00t.gif

Така си е, като имате изкривено съзнание :tooth:

На мен-> Българската магьосница Ладика, ми се привидя: Българската мръсница Ладика :punk:

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами това, което стана в Египет и Тунис не започна като мародерство. Но пък мародерството винаги съпътства войните и размириците. Нашето уж е мирен преход, ама и той е съпроводен с едно доста голямо обиране. Да си припомним, че освен иманярството, беше обран примерно Търновския музей.

То винаги има някоя кражба, но при голям безпорядък пропорционално нарастват и броя на обирите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Каква революция, това си е чисто мародерство.

Така си е, като имате изкривено съзнание :tooth:

На мен-> Българската магьосница Ладика, ми се привидя: Българската мръсница Ладика :punk:

Е кой за каквото си мисли. biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не вярвам да има поръчки или други такива. Просто използват възможността да се награбят, за да продават после антиките...

Египет получава милиард и 250 милиона помощ годишно, мисля, че живее в значителна степен от това. Дали сега ще му остане нещо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Определено се възползват. Но трябва да отбележим, че реакцията на световната общественост, относно разграбването на антиките е силно предвидима, както и следственото негативно отношение, към очевидната причина- хаоса от протестите и разбира се очакваното становище е: Мубарак не трябва да си ходи, а да задържи властта и да я предаде на следващите избори, на послушен наследник. Това разбира се, само в духа на световните конспирации :)

В Египет има изключително запазени паметници, от времена от които не е останало почти нищо. Благодарение на сухия климат, тези паметници са запазени в добро състояние в продължение на хиляди, години. Много от тях, все още не са публикувани и изобщо са малко познати на света. След строежа на язовирът Насър, се наблюдава рязко покачване на подпочвените води, което силно уврежда тези паметници, изхарчени са милиони долари, за тяхната реставрация и опазване, да не говорим за хвърлените усилия. Изобщо това са много крехки следи от миналото, които веднъж разкрити, трябва да бъдат много бързо документирани и реставрирани. Някак си е странно, изведнъж избухват протести и всичко като, че ли рухва, паметниците се рушат в баснословното търсене на злато, а изобщо достъпа на европееца до страната става под въпрос.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В понеделник д-р Хавас, станал министър на Антиките, но и си остава главен секретар на службата, или по-точно тази длъжност изчезва. :)

Има и две статии, на страницата му, описващи положението в доста по-добра светлина, от чутото досега.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...