Отиди на
Форум "Наука"

Кажете какъв е този език


Recommended Posts

  • Потребител

Някой може ли да каже какви са тези букви?

Ибатсали, не им връзвай кусур на келешите от форума! Нито от езици разбират, нито от етикет! сега ще ти преведа текста с гаранциия от 99 процента точност.

Това е страница явно от лафкаджийски тефтер с неплатени сметки. Езика е среднотурски с персийски заемки на арабска писменост(караманска редакция от 18 век). Записани са няколко имена и дължимите суми, като има и няколко възклицания от сорта:"Бога ми!", "О,Боже" и "За Бога!" което си е български превод иначе звучат така: "О, Алаах!" или "Алаах, дай ми сили!"

Споменават се няколко имена-на собственика на книгата(Нешри), на клиентите-длъжници(Осман, Кара Ибрахим и някоя си Шефкие). Сумите са в акчета и варират между 3 и 8 за различните длъжници. Последния ред гласи-"О, Алаааах, прибери си вересиите и ми помогни да събера моите!"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква стана тя! Аз се пошегувах, а Батсали взе, че ми се върза... Не ми беше целта да се правя на експерт в езиците на Ориента, а да блесна с евтино остроумие. Сега човека подведен от мен може да затрие книгата, а тя вероятно е ценна. :doh:

Батсали, ако не си вече изгорил книгата, намери истински специалист-арабист или, най-добре, дари книгата на някой музей!

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стоедине, сега ще се будиш в пот по нощите - че заради тебе е затрита безценната готварска книга на Шекерпарче, арменската готвачка на Ибрахим III Дели :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ми това е форум, хората споделят опита си, ако трябва компетентна помощ, иди на място където да я получиш, явно нямаш късмет, някой да знае за какво иде реч.

Иначе щяха да ти помогнат. От време на време наистина участват спецове, но повечето са обикновени любопитни хора като мен и споделят знание :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки е специалист в своята област, но проблемът с тази книга е твърде специфичен и наистина трябва да идеш до най-близкия архив. Разбира се, ако сега не можеш, може и по-късно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...