Отиди на
Форум "Наука"

Проблемите на писмеността


Добри ли са идеите в предложения очерк?  

19 потребители са гласували

  1. 1. Разумни и практични ли са предложените в темата идеи?

    • Да, напълно. Стига с този ирационален правопис!
      0
    • По-скоро да. Правописът трябва донякъде да се улесни.
      1
    • По-скоро не. И да има някаква нужда от улеснения, не са тези.
      5
    • Твърдо не. Предложените тук идеи са напълно непрактични.
      13
    • Не мога да преценя (правописът не ме интересува).
      0
    • Не мога да преценя (не съм достатъчно компетентен/на).
      0


Recommended Posts

  • Потребител

Може би аз не обяснявам достатъчно изчерпателно някои базисни предпоставки за добра и точна писменост на някой език.

Пояснявам:

Аз се водя от приемането за единичен звук, фонема, да съответства единичен буквен символ, глиф. Това е. Отбелязал съм и как се осъществява това, чрез слухов и чрез дигитален анализ (разбира се дигиталния също е ограничен от параметрите, които субективни креитерии му налагат, но няма дург критерий освен субективния, колкото и да ни се иска да сме обективни).

От това веднага следва например проблема за йероглифността на Щ (посочена и по-горе в темата), следват и двата звука Л, които имаме в нашия език. Конкретно за това дали една буква да бъде заменена от друга (по идея по-опростена), си е въпрос на свикване с нея и нищо друго. Така аз например предлагам Ъ да биде заменена от Ь, не за друго, а просто защото по-лесно се пише (един вид Ъ е Ь, ама с кукичка надолу горе вляво). По същата идея следва и предложението ми за Й да се пише като I. И дори не аз съм го измислил това, а братята Кирил и Методий. :)

Й е много, много по-късно оченгелена буква И с дикритичен символ отгоре.

Отделно от всичко, но паралелно с тях, правя и предложение за "книжовен говор", който да избягва феномена обеззвучаване. :)

Българският език катоговор и писменост има възможността да стане един от най-точните езици, с най-голямо съответствие между това "каквото се пише, това се и изговаря" най-просто казано. За това е цялата тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 200
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...