Отиди на
Форум "Наука"

Чували ли сте за 2-(2,2'-bipyridin-3-yl)acetamide ?


Magdalene

Recommended Posts

  • Потребител

Дано вече не ме отчетете като някакъв натрапник в портала на умните хора :help:

Чували ли сте за 2-(2,2'-bipyridin-3-yl)acetamide ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дано вече не ме отчетете като някакъв натрапник в портала на умните хора :help:

Чували ли сте за 2-(2,2'-bipyridin-3-yl)acetamide ?

Лично аз не съм чувал нищо, но и формулката му не е кой знае какво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, казвай сега, ще го синтезираме ли, ще го изолираме ли, ще го доказвме ли, ще го пречистваме ли или нещо друго? И дисциплината. И колко други курсови имаш, и дисциплините. И накрая кога смяташ горе долу да правиш дипломна, та химическата гилдия тук да се подготви ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да му определя

1.оптимална структурна форма

2.наситено/ненаситено

3.функционални групи

4.характерни реакции

Общо взето това е, опитвам се да търся из нета но не намирам нищо за него

Направила съм го на Chemsketch, ще се опитам да прикрепя снимка някак си ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трябва да му определя

1.оптимална структурна форма

2.наситено/ненаситено

3.функционални групи

4.характерни реакции

Общо взето това е, опитвам се да търся из нета но не намирам нищо за него

Направила съм го на Chemsketch, ще се опитам да прикрепя снимка някак си ...

1. еми то структурната формула е ясна /двата пиридина са свързани на 2-2 места помежду си/. на 3-то място спрямо единия пиридин се разполага ацетамида.

2. Като го гледам, поне на база пиридин, съединението е наситено и за него са характерни нуклеофилните реакции на заместване /на Чичибабин, лактим-лактамна тавтомерия при взаимод с КОН/, може и да се алкилира /с R-Li/.

3. Функционалната група, естествено ще е амидът. И реагира в реакции, характерни за амидите /редукция, Хофманово разпадане до аминопроизводно, получаване на съответния нитрил с P205/, разпада се до съотв. си киселина и амоняк с NaOH, при сухо нагряване с HCl образува съотв. диацетамид - (CH3CO)2NH/.

също би трябвало да взаимодейства и с HNO2 до R-COOH+H2O+N2. Макар че предполагам тук ще имаме нитриране и в пиридиновите пръстени /макар че екелтрофилните взаимодействия протичат трудно при Пиридина/.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Йей!

Много благодаря! Ще го напиша така както ти си го написал! Нищо не разбирам от органична химия.... Толкова ти благодаряяяяя!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

е чакай де, аз още нищо не съм написал /тука си трябват уравнения за онагледяване/. Само съм дал насоки за размисъл, изхождайки от връзка структура-активност.

В тоя ред на мисли, я пусни да видя какво си сътворила със структурната формула на веществото.

Разбира се възможно е при конкретното съединение някои реакции да не протичат заради пространственото пречене на дипиридиновия пръстен. Стереохимия, к'во да я правиш.

Айде обаче съм добро дете, ще ти дам малко примери как изглеждат въпросните реакции барабар с материала за пиридин и амиди. От лекциите на добрия стар професор Иванов, катедра Органична химия, Фармацевтичен факултет:

http://www.pharmfac.net/orgchem/pdf/function.pdf

http://www.pharmfac.net/orgchem/pdf/pyridines.pdf

Между другото, ако не разбираш органичната, защо се занимаваш с нея? В смисъл ако аз нещо не разбирам, седам, уча и почвам да разбирам. Ако ли пък това нещо ми е непотребно, определено няма да се хвана да пиша курсови работи за него.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами не мога да ги направя сама тези уравнения...ще напиша каквото ти си ми написал по -горе...

Утре трябва да я предам тази курсова...

А по този въпрос...аз съм завършила история, но тук, където живея няма друго освен химия и се опитвам със всички сили да я проумея но ми е мн трудно... по професия пък съм илюстратор...

По принцим и аз съм на това мнение, че ако нещо не те влече няма смисъл да го започваш изобщо но какво да обяснявам историята на живота ми, наложи се да уча...и пак казвам, че редовно съм там и се опитвам със всички сили да проумея какво се случва....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

добре, линковете, дето съм ти ги дал, ще ти свършат ли работа /щото там се иска да си малко навътре в нещата, за да напишеш уравненията за въпросния амид и нуклеофилните взаимодействия в пиридиновите ядра?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:( ами погледнах ги, но не ги разбирам. дали мога и аз да ти помогна с нещо в замяна? помощ за помощ? :post-20645-1121105496:
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ааа, няма проблем. Историята ми е хоби, пък всичко друго си ми е наред. Потърси обаче цитираните от мен реакции в дадените линкове. Чакам и митака да каже мнението си по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чували ли сте за 2-(2,2'-bipyridin-3-yl)acetamide ?

Понеже питаш, да ти отговоря...

Аз лично не съм чувал (предполагам, че така се казва някой марсианец?!).

Оказа се, обаче, че майка ми е чувала. Но тя е преподавател по биохимия, та за нея щеше да е учудващо, ако не беше запозната с тази думичка или каквото и да е това.

Споделям тези неща единствено в името на статистиката, ако някой се итересува от такава статистика.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...