Отиди на
Форум "Наука"

Програмата студентски практики-споделете вашия опит и впечателния


Recommended Posts

  • Потребители

Тема за раздумки, общи, специфични, теоритизации (анализи и синтези), и други..

Отнася се както за работодатели/ментори (настоящи, или минали), така и за академични наставници, заети експерти и специалисти, също студенти (ако пишат тук), но и за странични хора.

Аз имам една важна забележка от страна на работодател/ментор:

Системата не позволява отказване (отписване) от работодателя на потвърден практикант. (обратното е възможно), системата е направена в министерствто на образованието..

Надявам се тук пишат интелигентни хора и могат да разберат дилемата: когато един практикант се превърне в тежест за себе си и за отдела (хората от отдела), където си провежда практиката (моят случай е такъв, момиче което е незаинтересовано да навлиза в естеството на задачите и дейностите, въпреки че казва че и е интересно, и ангажира в 30-50 процента от времето си на практиката човек от малкия ни екип) - най-хуманно за всички е този човек да бъде освободен (след няколко забележки и опита да се коригира поведението му)

Говоря за тежък случай- момичето ,4-ти курс бакалавърска програма, не полага и не желае да полага усилия за да навлезе в задачите и дейностите, не си води записки, и не помни това което предишните дни е разбрала с триста зора, освен това е инатлива, амбциозна и неискрена, дори склонна да се конфронтира, и не полага усилия за да подобри комуникацията си с мен като ментор и лидер/ръководител/

За мен (за дейността на отдела) добрата комуникация и лекия (добър) характер, желанието да се научи нещо (по-скоро да се учи, да се научават нови неща), и желанието да се работи, са козовете при започващите работа и обучение .

Защо и как одобрих въпросната практикантка: Бизнесът, както всичко друго което се опитваме да направим като "белите хора" ни страда от особеностите културата ни .В случая от феномена "правенето на услуги между/като за "наши хора": преподавателка, правейки ми услуга (на мен) ми препоръча това момиче..

Между другото и в тази връзка:

Имам и човек в отдела/екипа на когото все още не мога да разчитам (не се справя много добре със задачите, просто е доста разсеян и изисква по-специално отношение - верификация на изпълнените задачи и/или доработване), за който/когото човек, един от акционерите и член в борда на директорите на компанията ме "помоли"/помоли да му намеря работа. Към този човек имах резерви .Помолилият ме от борда на директорите също беше изказал преди 5 месеца сериозни резерви към професионалните качества на човека (човекът е "негов") на едно събрание, и имам чувството/разбирнето че сега се търси/пробва подходяща работа и място на тази личност в компанията.

(В някакъв смисъл и степен този пък случай е също феномен на неравновластието и т.н колективизъм ("шуробаджанащина", т.е правене на услуги между свои хора,облагодетелстване на своите хора) , които проблеми са основни за ниската ефективност на българските (ориенталския) компании, тук не визирам външната средата, която е подобна, а самите компанини, които плуват в собствена среда с такъв тип отношения)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Ами, използвайте я да мете, да мие посудата, да прави кафета, да купува вестници, да готви... Щом не иска да възприема това, на което я учите...

Подпишете й там стажа, да се води, че е минала нещо... Вероятно тя точно това и иска, май?

Пък хората, ангажирани да й "отварят очите", да се завърнат към служебните си задължения.

А не може ли тя да се смени с друг доброволец, който би искал да бъде на нейно място, а тя - на негово?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Партийните кръгове и шуробаджанаштината са основен враг на професионализма в държавата у нас. Но това не е проблем само на държавната администрация, за жалост го има и в бизнеса и по фирмите.

Но има и друга страна на медала. Има фирми в които има чудесен екип от компетентни и мотивирани хора, но безобразен мениджмънт и ужасни шефове, които просто имат феодални навици или най-малкото изпускат много възможности да развият бизнеса си на по-високо ниво поради лошо управление. В много от тези фирми има много голямо текучество на кадри поради простата причина, че шефовете не могат да се държат с хората нормално - викат истерично или се държат грубо и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Или работодателят се изживява като (нео)робовладелец.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз прочетох в началото "студентски празници-споделете вашия опит" и се сетих какъв високооктанов опит имах от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Партийните кръгове и шуробаджанаштината са основен враг на професионализма в държавата у нас. Но това не е проблем само на държавната администрация, за жалост го има и в бизнеса и по фирмите.

Но има и друга страна на медала. Има фирми в които има чудесен екип от компетентни и мотивирани хора, но безобразен мениджмънт и ужасни шефове, които просто имат феодални навици или най-малкото изпускат много възможности да развият бизнеса си на по-високо ниво поради лошо управление. В много от тези фирми има много голямо текучество на кадри поради простата причина, че шефовете не могат да се държат с хората нормално - викат истерично или се държат грубо и пр.

Шуробаджанащината и непрозрачността при решаването на кадровите проблеми в българския бизнес (в бизнеса) според мен в момента са по-значителни, отколото са в публичния сектор..

(в публичния сектор съществуват правила и контрол, друг е въпросът доколко действат)

Менаджерите в България са (визирам управленските такива, тези на управленски позиции) са може би едни от най-слабоквалифицирани професионалисти (в професията им на управленци) в България..

Ако мениджентът е слаб, според мен екипите не могат да бъдат мотивирани и достатъчно компетентни..(Има общоизвестни начини за мотивиране на служителите, те са описани в учебниците, но мен ме съмнява че повече от 5-10 процента от мениджерите четат такива книги, и/или прилагат целенасочено мотивиране)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...