Отиди на
Форум "Наука"

Шестоъгълника на Сатурн


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

И аз на това

saturn-hexagon_660.gif

PIA11682_full_movie.gif



Интересно е, особено лабораторната постановка. Урагани са това. Да не забравяме, че Сатурн е газов гигант, каквито са Юпитер, Уран и Нептун



Не са "твърди" планети

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Биха могли да го обяснят, това според мен са вълни на Росби /Планетарни вълни или планетарни струйни течения/

http://en.wikipedia.org/wiki/Rossby_wave

http://www.scribd.com/doc/28533363/%D0%9C%D0%95%D0%A2%D0%95%D0%9E%D0%A0%D0%9E%D0%9B%D0%9E%D0%93%D0%98%D0%AF - фиг 84 и 85



В класическата постановка има и температурен градиент - вътрешния цилиндър е по-студен, както е на полюсите...

Тези хора не е зле да изучат малко основите на метеорологията...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2010/2471.html

Попаднах на това. Изглежда доста интересно.

Дааа... интересно е!

Ако знаете, колко псевдонаучни и езотерични обяснения се появиха след като този феномен бе открит...

* * * *

Интересно е, особено лабораторната постановка. Урагани са това. Да не забравяме, че Сатурн е газов гигант, каквито са Юпитер, Уран и Нептун

Не са "твърди" планети

Сатурн и Юпитер са газови гиганти, но имат ядро, което се държи като твърдо тяло. Изводите за това твърдение са направени след анализ на електромагнитните полета обграждащи планетите.

А и Слънчо също има ядро със свойствата на твърдо тяло....

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

До колкото си преведох уводната статия, там отдават шестоъгълната форма изцяло на климата и структурата на планетата, но на мен ми изглежда като да са замесени спътниците на Сатурн.Щом нашата Луна успява да издърпва океаните,защо спътниците на Сатурн да не могат да разтягат атмосферата му до геометрична форма,различна от сфера.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

До колкото си преведох уводната статия, там отдават шестоъгълната форма изцяло на климата и структурата на планетата, но на мен ми изглежда като да са замесени спътниците на Сатурн.Щом нашата Луна успява да издърпва океаните,защо спътниците на Сатурн да не могат да разтягат атмосферата му до геометрична форма,различна от сфера.

Те могат, но точно шестоъгълника си има друго обяснение.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...