Отиди на
Форум "Наука"

Поредица "Световно историческо наследство"


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Търся информация за поредицата "Световно историческо наследство". И по-точно, кои книги влизат вътре. Днес си купих Тукидид и Ксенофонт, поръчах и Херодот. Ако сте срещали и други, моля споделете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, да, намерих ги! Много благодаря! Манол ми каза, че били доста, а аз изобщо не ги бях виждал никъде. Другата поредица, която събирам е от "Библиотека Хермес" - онези белите книжлета. Някои има ли представа колко на брой са всички? До сега съм изброил около 26.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здрасти и тук. От "Световно историческо наследство" съм виждал следните:

- Тукидид, "История на Пелопонеската война",
- Херодот, "Истории" в два тома (има ги и в друго издание),
- Ксенофонт, "Гръцка история" и "Анабазис" в един том ("Анабазис" е издаван и по-рано),
- Гай Салустий Крисп, "Заговорът на Катилина", "Югуртинската война" и фрагменти в един том (има я и в друго издание),

- Гай Юлий Цезар, "Исторически съчинения" в два тома (мерси, Izumen, а ги има и в друго издание),
- Жофроа дьо Вилардуен, "Завладяването на Константинопол" (има я и в друго издание),
- Рамон Мунтанер, "Хроника" (или Експедицията на каталонците на изток), тази е единствената в меки корици, мисля, че е издадена през деветдесетте.

Не знам има ли и други.

Имай предвид, че библиотека "Хермес" включва и един куп книжки с тъмносини, кафяви и черни корици. Последната от поредицата може би е "Шестоднев" на св. Василий Велики, кафява корица. От 1999, ако не бъркам. От белите пък сатирите и пародиите на Лукиан имат и друго издание.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А да, забравих извлеченията от Хрониката на Мунтанер

Тук са изброени някои от по-обширните преводи на извори на български език като библиография

http://ald-bg.narod.ru/biblioteka/bibliografia.htm

Макар че трябва да се направи обновление - примерно издадоха Орбини нацяло като едно доста обемно и още по-скъпо книжле.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой спомена и записките на Цезар. Не знам дали и те влизат в тази поредица. Библиотека "Хермес" тръгва с бели книжки, а после стават черни и кафяви, така ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вярно! Два тома Цезар също влизат в "Световно истарическо наследство"! Ще ги добавя по-горе за пригледност.
Прав си и за библиотека "Хермес".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...