Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос и помощ относно крал Луи XIV


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, търся спешно тронната реч или тронното слово на крал Луи XIV пред Генералните щати на 5 май 1690г. Търсих го на няколко места, но не намерих нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В царуването на Луи XIV Генералните щати не са свиквани. Последните преди него са през 1614г. по време на малолетието на баща му Луи XIII, а следващите са в 1789г. при Луи XVI.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм с това. Обаче учителят по история на сина ми е поставил домашна работа именно за това слово. Мислех си дали не пропускам нещо което да е станало извънредно все пак Франция е във война с почти цяла Европа (Аугсбургската лига, Англия и Холандия), предстои война за испанското наследство, поголовния данък и изгонването на хугенотите. Освен това Луи е обичал да си дава вид че изслушва мнението на общините и градодете особенно богатите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В царуването на Луи XIV Генералните щати не са свиквани. Последните преди него са през 1614г. по време на малолетието на баща му Луи XIII, а следващите са в 1789г. при Луи XVI.

Здравейте,

след дългите дебати на сина ми се оказа че тронната реч е на Луи XVI ако може да ни насочите къде да намерим това слово ще съм благодарен

Редактирано от Compeador
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Можете да прочетете доста обемен откъс от нея в историята на Великата френска революция на Тиер - но е на френски. Не съм я срещал преведена на български.

Там кралят говори за необходимостта от съгласие между представителите на съсловията и за опасността да се предприемат прекалено радикални промени с оглед оздравяването на финансите на кралството. Идеята на това слово е да се намери изход от финансовата криза, в която държавата е затънала, без да се поставя под каквото и да е съмнение абсолютната кралска власт.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...