Отиди на
Форум "Наука"

Пет години механизъм "За сътрудничество и проверка - време за размисъл"


Recommended Posts

  • Потребители

Ще рипортвам всеки опит за тролене (заяждане)и спамене , както и всеки опит за демагогия (т.е. мнения че тези или онези са от тази или онази мафия, трябва да бъдат подрепени с ясни едзначни и проверими факти).

И така, да дискутираме какво трябва да размислим

Изследването е направено от неправителствена (независима) институция, и може да бъде смятано заобективно (твърденията че позованията на данните са политическа пропаганда според мен следва да бъдат санкционирани като тролене и и опити за саботиране на дискусията и темата)

ПЕТ ГОДИНИ МЕХАНИЗЪМ
ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО И ПРОВЕРКА –
ВРЕМЕ ЗА РАЗМИСЪЛ

http://osi.bg/cyeds/downloads/CVM_Bulgaria_BG_LAST.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен статията ми хареса, но нещо не допадна на компютъра ми. Пет пъти ми крашва браузера, един път акробат риидъра докато я четох, а накрая и операционната система, преди да успея да я присполовя. :) А като капак на всичко по същото време е имало и срив във форума и целия ми акаунт беше изтрит. Това ако не е маркототевщина, не знам какво друго ще е...

Като я довърша си запазвам правото да коментирам нещата които ми направиха впечатление. За сега мога само да споделя че критерия за процент дела завършили с присъди може да говори както за корумпиран съд, така и за претупана работа на обвинението. Дали на някой не му хрумва идеята че е възможно прибързано да са повдигани обвинения срещу хора срещу които няма доказателства, само за да се отговори на медиен натиск?

Като ми остане време ще дочета статията, възможно е по-нататък да засичат този критерий с друг. Но ако аз пусна научна публикация опитваща се да вади изводи само по един показател ще предизвикам само насмешка в редакционните комисии.

Другото нещо което ми направи впечатление са таблиците с показатели за демократичност. Според тях от 2007 насам демократичността в държавата ни непрекъснато спада. А не е ли възможно вместо това просто обществото ни да става все по-нетърпимо към проблемите и това да отразяват тези показатели? Аз като утопичен идеалист бих искал да вярвам че е второто. :)

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще рипортвам всеки опит за тролене (заяждане)и спамене , както и всеки опит за демагогия (т.е. мнения че тези или онези са от тази или онази мафия, трябва да бъдат подрепени с ясни едзначни и проверими факти).

И така, да дискутираме какво трябва да размислим

Изследването е направено от неправителствена (независима) институция, и може да бъде смятано заобективно (твърденията че позованията на данните са политическа пропаганда според мен следва да бъдат санкционирани като тролене и и опити за саботиране на дискусията и темата)

ПЕТ ГОДИНИ МЕХАНИЗЪМ

ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО И ПРОВЕРКА –

ВРЕМЕ ЗА РАЗМИСЪЛ

http://osi.bg/cyeds/downloads/CVM_Bulgaria_BG_LAST.pdf

"Изследването е осъществено по проект на Правна програма на Институт „Отворено общество“ – София..."

Рекламите не са ли са забранени във форума?

Правила на форума

- 8. без открита реклама;

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще рипортвам всеки опит за тролене (заяждане)и спамене , както и всеки опит за демагогия (т.е. мнения че тези или онези са от тази или онази мафия, трябва да бъдат подрепени с ясни едзначни и проверими факти).

Това да го разбираме, че ако не сме съгласни с нещо в написаното от "Отворено общество", по-добре да не пишем иначе ще има наказания! С други думи или си съгласен или си мълчиш.

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

пишете и не се срамете. Аз лично рипортите директно у коша ги пренасочвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това да го разбираме, че ако не сме съгласни с нещо в написаното от "Отворено общество", по-добре да не пишем иначе ще има наказания! С други думи или си съгласен или си мълчиш.

Не. Всеки има право да тълкува факти, и да оспорва тълкуванията на другите.

Ако имаш друго тълкование на фактите (докладите или изнесените данни от изследванията, или ако ти изнесеш такива данни) ще се радвам да го чуя..

/Въпросът е да не се пренебрегват фактите, само за да се спори и да се налагат мнения/.

Темата е ясна, имаш ли какво да кажеш нещо по въпроса за това какво трябва да размислим?

/Романа може да пуска рипортите в коша, но недейте разчитайте на романа да ви покрива, защото рипортите се появят при всички модератори и администратори. Така че пишете си спокойно по темата, ако не смятате да демагогствате или популизирате , или пък да спамите и тролите/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще рипортвам всеки опит за тролене (заяждане)и спамене , както и всеки опит за демагогия (т.е. мнения че тези или онези са от тази или онази мафия, трябва да бъдат подрепени с ясни едзначни и проверими факти).

И така, да дискутираме какво трябва да размислим

Изследването е направено от неправителствена (независима) институция, и може да бъде смятано заобективно (твърденията че позованията на данните са политическа пропаганда според мен следва да бъдат санкционирани като тролене и и опити за саботиране на дискусията и темата)

ПЕТ ГОДИНИ МЕХАНИЗЪМ

ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО И ПРОВЕРКА –

ВРЕМЕ ЗА РАЗМИСЪЛ

http://osi.bg/cyeds/downloads/CVM_Bulgaria_BG_LAST.pdf

Чел съм само няколко доклада, но не видях препоръки (или съм ги пропуснал) към дейността на МВР

Има някои бележки в докладите на венецианската комисия по върховенството на закона, която цитира мнения на информатори, че в много от случаите, дейностите по събиране на доказателства са извършвани непрофесионално.

Ако има слаби звена в системата, тя няма да е ефективна.

/Остава да се надяваме* и на създаването на "Механизъм за върховенство на закона" , който би могъл да акцентира и върху полицията, по точно върху професионализирането и;

Ние имаме повече полицаи на глава от населението отколото в 25 страни от ЕС, по-малко битова престъпност и взломни кражби, но организираната такава се радва на комфорт/

*Пиша "да се надяваме", защото тенденцията при нас през последните 15-20 години е промените да идват или да са инициирани "отвън"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще рипортвам всеки опит за тролене (заяждане)и спамене , както и всеки опит за демагогия (т.е. мнения че тези или онези са от тази или онази мафия, трябва да бъдат подрепени с ясни едзначни и проверими факти).

И така, да дискутираме какво трябва да размислим

Изследването е направено от неправителствена (независима) институция, и може да бъде смятано заобективно (твърденията че позованията на данните са политическа пропаганда според мен следва да бъдат санкционирани като тролене и и опити за саботиране на дискусията и темата)

ПЕТ ГОДИНИ МЕХАНИЗЪМ

ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО И ПРОВЕРКА –

ВРЕМЕ ЗА РАЗМИСЪЛ

http://osi.bg/cyeds/downloads/CVM_Bulgaria_BG_LAST.pdf

1. Ти не изказваш твоето собствено мнение по темата която си пуснал, а ни подхвърляш някакъв линк и същевременно заплашваш потребителите, че видите ли всеки, който изяви несъгласие с "обективното" изследване от даденият линк да бъде "санкциониран от модераторите на форума за тролене" и "опит да саботират дискусията".

2. Липства обаче твоето мнение, с теб ли да дискутираме или със Сорос?

3. Да смятам, ли че си упълномощен от негово име да водиш дискусия във този форум с предварително обявени правила за санкции срещу всеки несподелящ вижданията ти?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изследването на "Отворено общество" е безсмислено и доста повърхностно. Общо взето авторите изследват колко струва едно билетче от 1 лев. Не се анализират причините, а се концентират следствията. Да не говорим, че и те са представени посредствено.

В основата на анализа стоят върховенството на закона, корупцията и съдебната система. Всички те обаче са в пряка зависимост от жизненият стандарт. Не можеш да очакваш в една бедна страна да има върховенство на закона и ниски нива на корупция. Това е като да очакваш в пустинята да садиш еделвайси. Причините също са тривиални. Колкото по-нисък е стандартът на живот в дадена страна, толкова корупцията е по-евтина и по широко достъпна. Така у населението се създава усещането за корумпирана власт и неефективна

съдебната система. Само че никой не отбелязва факта, че за хората които нямат пари, съдебната система е също толкова ефетивна колкото и западната. В българските затоври, може да се видят ефективно осъдени за съвсем дребни престъпления и до един това са бедни хора. На Запад корупцията като финансово изражение е доста по-голяма от тази в БГ, тъй като и паричните потоци са несравнимо по-големи. Само че заради високия стандарт корупцията е доста скъпо удоволствие и поради това е по джоба на малко хора. Тези хора обикновеното население не ги вижда и у него се създава усещането за ефективна съдебна власт. В крайна сметка въпросното изследване се гради точно на усещането на обществото. Между другото всичко това много добре се вижда и от представените в анализа данни. В рамките на източна Европа на чело са Естноия, Чехия, Словения. Все страни с висок стандарт за източноевропейските представи, а на дъното Косово. Необяснимо за т.нар. анализатори е влошаването на параметрите след 2008. А няма нищо неясно. Кризата намали благосъстоянието и нещата тръгват надолу. До като сме бедни сме обречени да си я караме така без значение кой е на власт и кой е управляващия режим. Дори и да се беси за корупция тя пък ще процъфтява. В изследването обаче за всички тези неща не се говори, което го превръща в опити на група хора да анализират нещо, което не разбират.

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така. Работа много прилича на едни италиански виц. Каква е разликата в усвояване на евросредства между северна и южна Италия ? В северна Италия мостът е построен, но е намален броя на фенерите, на декоративните орнаменти. Вместо бронз е използвано желязо с т.н. "икономии". В южна Италия парите усвоени мост няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Изследването на "Отворено общество" е безсмислено и доста повърхностно. Общо взето авторите изследват колко струва едно билетче от 1 лев. Не се анализират причините, а се концентират следствията. Да не говорим, че и те са представени посредствено.

В основата на анализа стоят върховенството на закона, корупцията и съдебната система. Всички те обаче са в пряка зависимост от жизненият стандарт. Не можеш да очакваш в една бедна страна да има върховенство на закона и ниски нива на корупция. Това е като да очакваш в пустинята да садиш еделвайси. Причините също са тривиални. Колкото по-нисък е стандартът на живот в дадена страна, толкова корупцията е по-евтина и по широко достъпна. Така у населението се създава усещането за корумпирана власт и неефективна

съдебната система. Само че никой не отбелязва факта, че за хората които нямат пари, съдебната система е също толкова ефетивна колкото и западната. В българските затоври, може да се видят ефективно осъдени за съвсем дребни престъпления и до един това са бедни хора. На Запад корупцията като финансово изражение е доста по-голяма от тази в БГ, тъй като и паричните потоци са несравнимо по-големи. Само че заради високия стандарт корупцията е доста скъпо удоволствие и поради това е по джоба на малко хора. Тези хора обикновеното население не ги вижда и у него се създава усещането за ефективна съдебна власт. В крайна сметка въпросното изследване се гради точно на усещането на обществото. Между другото всичко това много добре се вижда и от представените в анализа данни. В рамките на източна Европа на чело са Естноия, Чехия, Словения. Все страни с висок стандарт за източноевропейските представи, а на дъното Косово. Необяснимо за т.нар. анализатори е влошаването на параметрите след 2008. А няма нищо неясно. Кризата намали благосъстоянието и нещата тръгват надолу. До като сме бедни сме обречени да си я караме така без значение кой е на власт и кой е управляващия режим. Дори и да се беси за корупция тя пък ще процъфтява. В изследването обаче за всички тези неща не се говори, което го превръща в опити на група хора да анализират нещо, което не разбират.

Питам се, някой да е чувал за корупция в Норвегия или Швеция през 30-те години на 20 век, или в Германия след Втората Световна Война?

Корупция с същите нива като в България има и в един път и половина, два пъти пъти по-богатата от нас Гърция, корупция има в богатите арабски страни.

Не съм съгласен с виждането че корупцията ще е голяма докато сме бедни, и каквото и да правим, това няма да се промени.

Корупцията, освен икономически причини, има културни, и "институционални" причини; Тя може да се намали, ако върховенството на закона в България се повиши, и институциите станат по ефективни.

1. Ти не изказваш твоето собствено мнение по темата която си пуснал, а ни подхвърляш някакъв линк и същевременно заплашваш потребителите, че видите ли всеки, който изяви несъгласие с "обективното" изследване от даденият линк да бъде "санкциониран от модераторите на форума за тролене" и "опит да саботират дискусията".

2. Липства обаче твоето мнение, с теб ли да дискутираме или със Сорос?

3. Да смятам, ли че си упълномощен от негово име да водиш дискусия във този форум с предварително обявени правила за санкции срещу всеки несподелящ вижданията ти?

Моето мнение дотук съвпада с мнението на авторите

По втора и трета точка отговорих по-горе

Не. Всеки има право да тълкува факти, и да оспорва тълкуванията на другите.

А аз да смятам ли че освен да спамиш и демагогстваш, няма какво да напишеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето мнение дотук съвпада с мнението на авторите ...

Естествено:

Презастраховали сте се ...

"Никоя част от това издание не може да бъде възпроизвеждана или излъчвана под никаква форма и чрез никакви средства без предварителното писмено съгласие на Институт „Отворено общество“ – София..."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Питам се, някой да е чувал за корупция в Норвегия или Швеция през 30-те години на 20 век, или в Германия след Втората Световна Война?

Корупция с същите нива като в България има и в един път и половина, два пъти пъти по-богатата от нас Гърция, корупция има в богатите арабски страни.

Не съм съгласен с виждането че корупцията ще е голяма докато сме бедни, и каквото и да правим, това няма да се промени.

Корупцията, освен икономически причини, има културни, и "институционални" причини; Тя може да се намали, ако върховенството на закона в България се повиши, и институциите станат по ефективни.

Да се пише за корупционните нива преди ВСВ е несериозно, защото по това време никой не се занимава с подобни проучвания. Даже тогава за корупция не е прието да са говори много много. Дори и в страни като България. Това обаче съвсем не означава че е тя не е съществувала. А що се отнася до Германия то в последните години то периодично избухват корупционни сканадали, включително забъркани и със световни компании като Сименс и Линде Газ например.

В Гърция, Италия и Испания корупцията е висока, но това са привидно богати страни. Тяхното благосъстояние се крепи на издръжката от богатия север. Населението няма манталитета на богата страна. Тази подробност благоприятства корупцията.

За богатите арабски страни, няма какво да говорим, защото там е богата най-вече олигархичната прослойка.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...