Отиди на
Форум "Наука"

Гъба прави от джанките бобови шушулки


Recommended Posts

  • Потребители

Такова нещо се е виждало и по-рано. През 2011 г. е имало поява на сливи, по които растели… бобови шушулки. И шеги са били измислени: слива ражда зелен боб, вместо ракия ще правим яхния.

post-2642-0-12647900-1399218816_thumb.jp

post-2642-0-69102800-1399218823_thumb.jp

На друго място се коментира по-обективно: „Вместо сливи на дръжките виси нещо като зелен боб, от 2 до 4 см дълго, леко извито и кухо. То оставаше и боб да има вътре. Лесно се счупва с ръце, крехко, по-светло на цвят от листата. Като гледам - това е най-обикновена, нашенска слива, а отблизо вече, все едно съм на друг континент, или на друга планета – виждам нещо непознато. Тука има един градинар, на 90+, и той не е виждал такова нещо. Две сливи на 5 метра една от друга, майка и дъщеря. Едната е родила сливи, а другата - леко сплескани кухи шушулки.”

post-2642-0-48874000-1399218829_thumb.jp

Стига се до заключението, че сливите не са пръскани. Но в момента в района в София, в който живея, има масова поява на джанки с бобови шушулки. До сега не съм виждал някой да пръска тези дървета, а миналата година те си родиха нормален плод.

Аз самият останах изненадан, когато минавайки по обичайния си маршрут из парка, видях едно дърво с необичайни за сезона жълти листа по него (снимка 1). Действително първо помислих че става дума за листа, но когато доближих, видях, че са шушулки (снимки 2 и 3). Това дърво до преди няколко дена си беше обикновена джанка, откъде се появиха тези шушулки?

Помислих, че е възможно да е някакъв хибрид, на който не съм обърнал внимание. В парка има толкова много дървета, донесени откъде ли не. Но след някой и друг ден видях, че и други дървета са „окичени” по същия начин с шушулки. А миналата година по тях се жълтееха и червенееха истински джанки!

Помислих си за ефект от Чернобил, но чак сега да се появи, не ми се вярваше. Все пак реших, че зелените джанки ще си пораснат и ще станат каквито трябва. Смятах шушулките за нещо допълнително израсло. Но пак след ден-два видях, че самите джанки се превръщат в шушулки!

post-2642-0-88899400-1399218835_thumb.jp

post-2642-0-36955200-1399218841_thumb.jp

post-2642-0-21452800-1399218847_thumb.jp

post-2642-0-63626100-1399218853_thumb.jp

Всъщност всички ГМО промени идвали от вид гъба, патоген по растенията. Казва се Taphrina pruni. Овощарите по нашенско са го знаели това заболяване под наименованията мехурки, кривули, рошкови. Трябвало да се пръска с 1%-ен бордолезов разтвор.

Става дума за растителен вирус, който като нападне растение, променя неговия вид. Интересно, че за разлика от джанките, които си имат еднаква форма, шушулките са най-разнообрази на вид.

post-2642-0-45590900-1399218862_thumb.jp

post-2642-0-48648800-1399218871_thumb.jp

Аз ракия не правя, но от време на време си откъсвам по някоя джанка. Последните години бяха доста едри, което вече може да е и от Чернобил. Явно и яхния няма да може да се прави от чушките. Интересно дали някой политик няма да стовари случващото се на гърба на някоя партия?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...