Отиди на
Форум "Наука"

Най-отровните змии


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

10 място

смъртоносна змия (Acanthophis antarcticus antarcticus)

Распространение: Австралия

Местообитание: Сухи и скалисти места.

Храна: Малки бозайници, птици и влечуги. Понякога използва края на опашката си за да примамва жертвите.

post-331-1184100452_thumb.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9 място

Африкански бумсланг (Dispholidus typus)

Распространение: Танзания

Отровните и зъби са разположени назад в устата, но въпреки това има смъртни случай

post-331-1184101051_thumb.jpgpost-331-1184101075_thumb.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8 място

Арлекинова коралова змия (Micrurus fulvius fulvius)

Распространение: Северна Америка

post-331-1184107277_thumb.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7 място

Пясъчна ефа (Echis carinatus carinatus).

Разпространение: Тукменистан, Южен Узбекистан, Южно-западен Таджикистан

Местообитание: разнообразно, гори, поляни и др..

Храна: Храни се с малки гризачи, гущери, птици, жаби понякога с малки змии.

В Африка от нейната отрова загиват повече хора отколкото от всички други африкански змии взети заедно.

Отровата и е 16 пъти по-силна от тази на Отровницата на Ръсел (Daboia russelii russelii), за която се смята, че е причина за най-много смъртни случая в световен мащаб.

post-331-1184108003_thumb.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6 място

Клюнеста морска змия (Enhydrina schistosa)

Разпространение: Арабско море, в моретта на Югоизточна азия, Авсралия, Нова Гвинея

Отровата и е от 4 до 8 пъти по-силна от тази на кобрата, смята се, че само 1.5 мг отрова е смъртоносна за човек

post-331-1184109134_thumb.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5 място

Тигрова змия (Notechis scutatus scutatus).

Разпространение: източните части на Австралия.

Местообитание: Гори и открити поляни.

Храна: Жаби по-рядко дребни бозайници, птици, риба

Агресивна и бърза змия

post-331-1184109977_thumb.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 място

Тайпан (Oxyuranus scutellatus scutellatus)

Разпространение: Северна Австралия, Нова Гвинеа

Местообитание: Обитава прилежащите на пустините гори.

Храна: Малки бозайници и жаби.

Mного агресивна змия

post-331-1184110806_thumb.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3 място

Малайски крайт (Bungarus candidus)

Даже при приложение на серум 50% от хората умират.

post-331-1184524135_thumb.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 място

Кралска кафява змия (Pseudechis australis)

Разпространение: Австралия

Местообитание: Обитава прилежащите на пустините гори.

Храна: Малки бозайници и жаби.

post-331-1184524588_thumb.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 място

Континентален (дребнолюспест) тайпан (Oxyuranus microlepidotus)

Разпространение: Централна Австралия

Местообитание: населява сухите равнини и поля

Храна: Малки бозайници и жаби.

С едно ухапване може да убие около 100 възрастни човека или около

250 000 мишки . При едно ухапване отделя от 44 до 110 мг отрова. Отровата му е до 850 пъти по-силна от тази на диамантената гърмяща змия и около 50 пъти от тази на индийската кобра.

post-331-1184524969_thumb.jpg

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

по скорост на умиране и поражения сигурно...АЗ все оставах с впечатлението че тайпанът е най-отровна, но явно класацията води някоя морска. Чакам с нетърпение да видим първата ТРОЙКА на най-отровните ми колежки. :thumbsup:

П.П. Много обичам змиите, прекрасни същества! Влечугите са едни сладурковци всичките - тва гущери и костенурковци и т.н. , но змиите са просто прелестно красиви и изящни!Плз напиши после за действията на отровите. Обичам да знам такива детайли понеже ми се ще да докажа на хората, че змията не е зло същество - и принципно не НАПАДА хора, а отровата й служи да оцелее!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
по скорост на умиране и поражения сигурно...АЗ все оставах с впечатлението че тайпанът е най-отровна, но явно класацията води някоя морска. Чакам с нетърпение да видим първата ТРОЙКА на най-отровните ми колежки. :thumbsup:

П.П. Много обичам змиите, прекрасни същества! Влечугите са едни сладурковци всичките - тва гущери и костенурковци и т.н. , но змиите са просто прелестно красиви и изящни!Плз напиши после за действията на отровите. Обичам да знам такива детайли понеже ми се ще да докажа на хората, че змията не е зло същество - и принципно не НАПАДА хора, а отровата й служи да оцелее!

По скоро питам дали е за време на смърт от единица отрова - LD 50 (при което смокът от девета позиция би трябвало да е на първа позиция) или single bite(при което цялата десетка е в Австралия, може би с 1-2 спорни места). Каква е пробната група? Ако класацията е по лабораторни тестове, отровата как е инжектирана(intramuscular, intraperitoneal, intravenous, subcutaneous).

А че тайпанът е най-отровната змия, спор няма, просто са два вида континентален(Oxyuranus microlepidotus) и новозеландски(Oxyuranus s. canni) или крайбрежен(Oxyuranus s. scutellatus).

Някой път, като ми дойде музата ще опиша подробно ефекта от ухапването на Ophiophagus hannah :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
П.П. Много обичам змиите, прекрасни същества! Влечугите са едни сладурковци всичките - тва гущери и костенурковци и т.н. , но змиите са просто прелестно красиви и изящни!Плз напиши после за действията на отровите. Обичам да знам такива детайли понеже ми се ще да докажа на хората, че змията не е зло същество - и принципно не НАПАДА хора, а отровата й служи да оцелее!

Предполагам, че това ще ти е интересно...

Отровни змии

Змии...

Поглъщат ли гигантските змии хора?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира се много хора биха критикували тази класация и с право, защото да кажеш тази змия е най отровна е доста относително. Често под най-отровна се разбира и степента на опастност, която представлява дадена змия, а самата отровност също варира при различни индивиди, зависи и от състоянието на змията и т. н. Тази класация се основава най-вече на LD50 и това е доза, при която 50% от тестваните животни умират и е поскоро за шоу. Що се касае до опасността, която представлява дадена змия то тук може би най-опасните змий отсъстват, например първия в класацията тук е змията, която е нанесла най-малко вреди на хората, а една габонска отровница например с нейните 3-4 (5) см зъби, която наистина би могла да предизвика много бърза смърт отсъства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Габонката има сравнително слаба отрова, но за сметка на това вкарва много и на дълбоко. Също така отровата и е невро и хемотоксично. Това обаче е един от най-кротките вайпъри и ухапванията са рядкост. Но къде е мамбата най-опасната африканска змия? Няма и ръселова отровница, взимаща годишно около 10 000 жертви. И все пак десетката си е австралийска :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди няколко дни гледах по Анимал Планет Qorwin's Quest (по много интересн начин си прави предаванията този човек) та ... показа една много красива змия, но и забравих името. Беше с много красива зелена украска и един рог на муцуната ... рогова или носорогова отровница ... нещо от този сорт беше :) някой може ли да ми каже малко по-вече инфо за нея ... виждам, че има доста хора, които знаят доста за тези влечуги :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ето една класация, която се основава изцяло на лабораторни изследвания за LD50%:

дозите са в мг/кг при съответно - sc (подкожно приложение) и iv ( интравенозно приложение )

Континентален тайпан - Oxyuranus microlepidotus LD50 при sc 0.025

Източна кафява змия - Pseudonaja textilis LD50 при sc 0.0365, iv 0.01

Морска змия Дюбоа - Aipysurus duboisi LD50 при sc 0.044

Жълтокоремна морска змия - Pelamis platurus LD50 при sc 0.067, iv 0.22

Acalyptophis peroni LD50 при sc 0.079

Тайпан - Oxyuranus scutellatus LD50 при sc 0.106, iv 0.013

Bungarus multicinctus LD50 при sc 0.108, iv 0.113

Черна панделкова морска змия - Hydrophis melanosoma LD50 при sc 0.111

Клюнеста морска змия - Enhydrina schistosa LD50 при sc 0.1125, iv 0.26

Конгоанска водна кобра - Boulengeria christyi LD50 при sc 0.12

Тигрова змия - Notechis ater niger LD50 при sc 0.131

дори и тази класация е твърде относителна, зашото отровите на някои змии при различен начин на приложение доста варират, например при т. нар. яраракусу Bothrops jararacussu при подкожно приложение sc ld50 е цели 13 мг/кг, но при венозно приложение ld50 e едва 0.46 мг/кг това е цели 28 пъти разлика в ld50. Отделно от това има отрови все още не добре проучени

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина не може да се направи точна класация. Например действието на отровата. Ръселовата отровница прави кръвта на гризачите на желе, а при хората ефекта е точно обратния, кръвта започва да излиза през всеки отвор и пора на тялото. Друг пример, този път безгръбначно, австралийският паяк Атракс, чиято отрова е опасна само за примати и гризачи(при положение, че това са групи обитаващи острова от съвсем скоро). Според мен, най точни са класациите базирани на single bite и то инжектирана по-начина, по който я вкарва самата змия. Морските змии не могат да я вкарат мускулно, с голям късмет могат да нацелят повърхностна вена. А кралската кобра може да убие слон, не защото отровата е невероятно силна(на че не е), а защото вкарва невъобразими количества(знам от личен опит).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а ве защо никой не обърна внимание на поста ми ве ... говорите си тука само "модераторчетата биолози" гледам големи експерти и не обръщате внимание на други постове ... :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
а ве защо никой не обърна внимание на поста ми ве ... говорите си тука само "модераторчетата биолози" гледам големи експерти и не обръщате внимание на други постове ... :mad:
Спазвай добрия тон. Като за начало не е това темата в която трябва да задаваш подобен въпрос(виж заглавието).

Второ, няма такова предаване, като Qorwin's Quest. Може би имаш предвид Corwin's Quest.

Трето, никой не е длъжен да отговаря, още по-малко на момента. Все пак някои хора са заети и не могат веднага да дадат информация(която лесно можеш да намериш в гугъл).

Четвърто змията може би е Rhynchophis boulengeri, но е смок, няма зелен рогат вайпър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ok ok ... но не е това змията ... рога и беше малък не като на тази ... и имаше в името си рогат със сигурност ... :) а цвета и не беше точно такова зелено ами нещо като блестящо зелено ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

наистина не е за тук въпроса. Зададен по този начин е доста труден. Това, че в името има рогат нищо не означава , освен ако не е на латински. Аз също не знам да има такава отровна змия, най-вероятно е някоя дървесна змия, а цветовете могат да варират доста. Мисля, че имаше подобна змия в темата познай това животно

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Да. Иво Катрафилов даде такава загадка в "Познай това животно". Но това беше наскоро: http://bgnauka.com/forum/index.php?showtopic=1016&st=460 . Иво, ако може да дадеш малко инфо за тази змия, защото не намерих нищо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...