Отиди на
Форум "Наука"

Начало ли е днешния ден на нова Лунна надпревара?


  

12 потребители са гласували

  1. 1. Начало ли е днешния ден на нова Лунна надпревара?

    • Да, и тя ще завърши с победа на САЩ
      3
    • Да, тя ще завърши с победа на Китай
      0
    • Да, тя ще е спечелена от друга агенция - ESA, Jaxa или Роскосмос
      4
    • Не, няма да има нова надпревара
      1
    • Не, по-скоро ще има амбициозни безпилотни мисии
      4


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Една интересна анкета. Вижда се, че през следващото десетилетие ще има цяла флотилия от Лунни мисии. Кагуя вече лети, чакаме Китай, а догодина са САЩ и Индия. Развива се една доста интересна картина, въпреки че планираните мисии до един са орбитални без спускаеми апарати ( като изключим твърдия модул на ЛРО и планираните спускаеми модули на Луна-Глоб ). Въпроса е дали ще има пилотирани лунни кацания. И кой ще е първия...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За ново (да си го кажем първо ;) ) пилотирано кацане на Луната има още доста време, ако смятат въобще да го правят, САЩ май доста удължиха периода за пускане на такава мисия. Може би и някои съвместни мисии на Русия и Европа да дадат успех. Интересно ми е индийците какво ще направят.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Не са го удължили - за момента срока е между 2018 до 2020 година за САЩ. Русия планира мисия до 2025 година.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами аз през 90-те си спомням, че се гласеха докъм 2008 - 2010, такива статии се появяваха. Но да видим, това начинание се оказва доста по-трудно от колкото се предполагаше, не съм сигурен дали до посочения период ще са готови за успешен полет, сроковете нарочно се пресилват, понякога и под натиска на правителството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Грифин, по НАСА ТВ, каза, че китайците ще победят в лунната надпревара :) Човека поне е реалист и вижда проблемите които ще имат с Ориона и Аресите :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Китай вече изстреля две пилотирани космически мисии и има големи амбиции за Луната. НАСА си е поставила срок да изпрати отново човек на Луната до 2020 г. Китай ще се стреми да я изпревари. И лично аз мисля, че ще успее. :)

Китай има сонда, която е готова за изстрелване към Луната преди края на тази година. Ще я последва луноход, а до 2017 Китай иска да изпрати роботизирана мисия, която да донесе на Земята лунни скали. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че китайците ще са първи. Те за една примитивна пилотирана капсула купиха половинвековна технология от руснаците, пък за лунен модул от кой ще си купят технология?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Американците го направиха с доста по-проста технология. Сигурен съм, че засега че китайците добре владеят космическата навигация ( дори лунната сонда е стабилизирана по трите оси доколкото виждам ). Те имат нужда единствено от по-мощна ракета от типа на Сатурн 5 ( което ще е критично за строежа на лунната архитектура - руснаците се надрискаха тук ). Останалото - като спускаем модул лежи на по-заден план.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Те имат нужда единствено от по-мощна ракета от типа на Сатурн 5 ( което ще е критично за строежа на лунната архитектура - руснаците се надрискаха тук ).

Дам, това си е трудна работа. Не е важно да можеш само да я построиш, но и да осигуриш пазар за нея. Дали си струва да строиш ракета, с единствената цел да ходиш до Луната? Виж какво стана със Сатурн V. Толкова пари се хвърлиха за разработка и накрая свърши само с 13 полета. Колко държави в света могат да си позволят лукса да построят чудовищна ракета, която да не носи никакви дивиденти и да се плащат огромни суми само за 1-2 изстрелвания на година? Сега Китай изстрелват пилотирани капсули, защото за това не са нужни специализирани ракети - прости модификации на наличните им ракети. С Луната няма да е така. А китайците и без това за момента разполагат само със сравнително малки ракети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Китайците са достатъчно луди да го направят, а и с огромния икономически растеж от последните години, просто ги виждам като най-амбицираните и надъхани участници в надпреварата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Китайците са достатъчно луди да го направят, а и с огромния икономически растеж от последните години, просто ги виждам като най-амбицираните и надъхани участници в надпреварата.

Бюджета им е много орязан. Виж, че изстрелват по една пилотирана мисия на всеки 2-3 години. Даже руснаците са по-добре в това отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

И още нещо се сетих току що. Руснаците минават на страната на... САЩ. Научни прибори от Русия ще бъдат инсталирани на борда на Марс Сайънс и Лунър Риконисънс ( при все че Русия планира собствена мисия до Марс през 2009 г. и до Луната малко по-късно ).

ЕСА ми се струва дали изобщо ще стигне до ExoMars - тази мисия е амбициозна наистина ама излиза малко по-скъпичко от обичайните планове. И нека не забравяме, че досега само САЩ са осъществили кацане на Марс ( като изключим Марс 3 на СССР, който не изпрати нищо от повърхността ). Равносметката за други страни и агенции е: Русия ( нито една успешна мисия на повърхността, няколко полууспешни орбитъра и един функциониращ апарат за облитане ), ЕСА ( нито един функциониращ апарат на повърхността, но един успешен орбитър и едно успешно облитане ), Япония ( нито един повърхностен апарат, нито един орбитър, само едно облитане ).

При Луната само САЩ и Русия знаят как да се каца меко, макар че на бившия СССР голяма част от мисиите са се разбивали. От десетилетия няма меко кацане на лунната повърхност от нито една страна! ( макар че има няколко твърди спускаеми апарати с разбиване - Хитен, Проспектор, СМАРТ 1 и догодина се планира импактор за ЛРО ).

Но хей... каручката си върви до ниска околоземна орбита и хората продължават да не се интересуват от космически полети.... не е ли прекрасно това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Бюджета им е много орязан. Виж, че изстрелват по една пилотирана мисия на всеки 2-3 години. Даже руснаците са по-добре в това отношение.

Китайците имат огромен бюджетен излишък! Много по-голям от този на САЩ. И те, както както каза stavropoll, са доста луди и хвърлят страхотно много пари в тази сфера. Но те са още нови в този "занаят". Имам предвид, че не може за две десетилетия да дръпнат толкова. Но те успяха. И това обяснява защо толкова рядко правят мисии и полети. А сега руснаците им помагат за мнго неща. Включително и за това. Не знам защо точно Русия мина от САЩ (може би защото те имат повече опит), но на Китай им трябва малко време и ще отидат на Луната. Никой не може да каже кога точно и на кое място ще завършат, но е почти сигурно, поне за мен, че те ще са първи или втори. И вярвам, че Русия ще им помогне. :):animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уфф, имам предвид бюджета на космическата програма на Китай. Китайците за 20 години са изкарали трима души в космоса и нямат междупланетна мисия. За 20 години НАСА приземи хора на луната и прати мисии до съседните планети.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...