Отиди на
Форум "Наука"

Учението на Иисус Христос


Valand

Recommended Posts

  • Потребител
Вярно ли е, че християнската църква отрича това от ученията на Исус

"Не прави на другите това, което не искаш да направят на теб!"

Дълбоко се съмнявам.Това една от основните християнски добродетели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
останал съм с впечатлението, че това е добродетел на хуманизма и затова църквата го отрича ?!

Не би трябвало да го отрича,имайки предвид тези цитати:

''Прочее,всичко,което искате да правят вам човеците,същото правете и вие тям;

Защото това е законът и пророците''

Ев.от Матея

гл.7:12

Или тук:

''И както искате д а постъпват с вас човеците,тъй и вие постъпвайте с тях''

Ев.от Лука

гл.6:31

Честно казано за пръв път чувам подобно нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Вярно ли е, че християнската църква отрича това от ученията на Исус

"Не прави на другите това, което не искаш да направят на теб!"

Тук има нещо по различно . И има зрънци истина в питането ти.

Така, както е написано " Не прави ....." предполага да не правиш нищо, но е не те задължава да правиш добро. Тоес - негласно неправенето на добро не се счита за грях. Но в едно от посланията на апостолите пише:

Яков 4:17 "И тъй, на всекиго който знае да прави доброто и го не прави, грех е нему." И затова църквата не одобрява тази фраза, която впрочем не е цитат от Библията.

Всъщност точният цитат е:

Матей 7:12

"И тъй, във всяко нещо, както искате да правят человеците на вас, така и вие правете на тех, защото това е законът и пророците."

Лука 6:31

"И както искате да правят человеците вам, така и вие правете тем. "

Тук вече става въпрос за друго - призоваване за действие, като при това призованите трябва да са първи, а не да чакат някой да им направи добро и след това те да им го върнат. В комбинация с Яков 4:17 "И тъй, на всекиго който знае да прави доброто и го не прави, грех е нему." вече е съвсем ясно, че правенето на добро е задължение за християните.

Църквата е против "Не прави ..." защото тази мисъл на практика толерира безразличието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И църковното, и частното Христово учение по-скоро е това: "Обичай Бога, прави добро на всички - дори на врагове". Друг е въпросът, че повечето сме негодни да правим такова добро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И църковното, и частното Христово учение по-скоро е това: "Обичай Бога, прави добро на всички - дори на врагове". Друг е въпросът, че повечето сме негодни да правим такова добро.

Ако трябва да сме точни няма църковно учение, а само Христово, следствие на което са църковните проповеди. Колкото до това дали сме годни - е, те тука си прав, ама много прав. За какво мислиш се отнасят думите на апостол Павел в Послание към римляните :

18 Защото зная, че в мене, сиреч, в плътта ми, не живее доброто; понеже желание за доброто имам, но не и сила да го върша.

19 Защото не върша доброто, което желая; но злото, което не желая, него върша.

20 Но ако върша това, което не желая, то вече не го върша аз, а грехът, който живее в мене.

21 И тъй, намирам тоя закон, че при мене, който желая да върша доброто, злото е близо.

22 Защото, колкото за вътрешното ми естество, аз се наслаждавам в Божия закон;

23 но в телесните си части виждам различен закон, който воюва против закона на ума ми, и ме заробва под греховния закон, който е в частите ми.

24 Окаян аз човек! кой ще ме избави от тялото на тая смърт?

25 Благодарение Богу! има избавление чрез Исуса Христа, нашия Господ. И тъй, сам аз с ума слугувам на Божия закон, а с плътта - на греховния закон.

Добрата новина е, че има изход от тази ситуация и ап. Павел го споменава в 25 стих.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...