Отиди на
Форум "Наука"

Септемврийско въстание - 1923 година


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Чисто и просто България е дадена на СССР и Никола Петков просто няма шансове. След като активно участва в създаването на народния съд, тоя прехвален демократ просто бива цакнат от комунистите заради простия факт, че те започват разправа с хората на Англия и САЩ в България - истински или мними. Така, както им е указано, а именно - с крайна и масова жестокост.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защото командирът им е изперкал.

Осъден е на смърт от царския военен съд.

Що се отнася до детайлите, с огромно съжалиние трябва да кажа, че всеки факт трябва да се проверява, защото след 44-та година пропагандата ги измисля на конвейр.

Кой ще издаде зповед да се убиват току така деца???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещата са ясни. В с.Ястребино действа ІІ картечна рота на 19 пех.Шуменски полк, командвана от подпоручик Константин Йорданов, който иначе е бил учител. Заповедта е била да се разстрелят помагачите на партизани. Йорданов обаче се престарава и разстрелва целите семейства на тези, чиито деца са били партизани или нелегални.

1.Стойне Станков, на 75 г., и съпругата му Наста, на 70 г.- синът ми Иван е в нелегалност

2.Рангел Дончев, на 57 г., и съпругата му Мара, на 58 г. - дъщеря им Райка е партизанка

3.Петър Калайджийски, на 50 г., съпругата му Стоянка, на 48 г. и децата им Надежда - на 12 г., Иван - на 9 г., и Стойне - на 7 г-синът им Рангел е партизанин

4.Иван Димитров Янков, на 55 г., съпругата му Марийка, на 45 г.и дъщерите им близначки Ценка и Цветанка - по на 13 г. - синът им Димитър е партизанин.

5.Петко Стоичков, на 56 г., съпругата му Лазарка, на 51 г. и дъщеря им Димитринка, на 11 г. - синът им Стойне е партизанин.

6.Димитър Богословов, на 48 г., и съпругата му Станка, на 42 г., -дъщеря им Катя е партизанка

На самата екзекуция подпор.Йорданов не присъства. Командва я фелдфебел-школника Никола Маринов, който пък е ремсист. След като научава за разстрелите командирът на 19 пех.полк, издава заповед екзекуциите да бъдат прекратени моментално. След 09.09.1944 подпоручик Йорданов е осъден на смърт от т.нар. Народен съд, а Маринов , тъй като е ремсист се оттървава с няколко години затвор и по-късно работи като инженер в Плевен. Това че Йорданов бил съден от царски съд е мит.

Трагедията е доста неприятна, тъй като са убити общо взето невинни хора. Все пак обаче не бива да се забравя че по това време България е във война и сред жертвите често има и невинни. à la guerre comme à la guerre

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко неприятно....

-Добър ден!

-Адбър ден!

-Вие ли сте Петко Стоичков?

-Аз съм.

-Ваш син ли е Стойне Стоичков?

-Да мой е.

-Ееее тогава заповядайте!

-Къде?

-На разтрел.

-Ами как?

-Лесно, имаме практика. Трима ще застанат, опитни момчета а Вие ще сте насреща, аз ще командвам Огъня и толкоз.

-Ама то болиииии.

-Неее, съвсем не. Малко е неприятно, но докъто осъзнаете гърмежа, вече всичко е свършено.

-И само мене ли?

-Нееее, съвсем не. Съпругата ще Ви съпроводи, даже и дъщеричката- иначе кой ще я гледа. Само, ще Ви помоля да я държите на ръка, за да нямат проблеми момчетата с прицелването...

-И ако не ме улучат на първо?

-ОООО, не се безпокоете! Аз лично после ще Ви визитирам и ще Ви пусна по един гратис куршум в главата, за да не ритате излишно. Нали сме хора бре!

-И ако пистолета....

-Няма такова. Немска марка Музер работи без проблем. Айде заповядайте моля, защото трябва да свършим преди обед. Днес задушено агнешко е обядът и не искам да изтине.... :elvis::elvis::elvis:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какъв мит? Съден е от военния съд но 9-ти го заварва с неизпълнена присъда.

Друго ми е интересно на мене - как таа физическият убиец остава ненаказан!!!!

Няколко години затвор ли?

Тая работа много мирише....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тия неща трябва внимателно да се проверят.... Май няой психар се е възползвал от някаква ситуация. Има много неясни неща тука, в т.ч. защо чак толкова късно излизат данните, чак през 60-тте години.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какъв мит? Съден е от военния съд но 9-ти го заварва с неизпълнена присъда.

Друго ми е интересно на мене - как таа физическият убиец остава ненаказан!!!!

Няколко години затвор ли?

Тая работа много мирише....

Не мирише толкова, колкото самата политика. През това време се е смятало, че истинските врагове са интелигенцията- затова слизащите шумкари убиват веднага, даскалото, писаря, кмета, и тнт "интелигенцията", лидерите на селата. После продължават с тези от помежду си които смеят да имат собствено мнение....

За "простите" фашисти се е смятало, че са чеда на народа заблудени от горепосочените ръководинтели, и затова в много случаи не само амнестия получават ами ги интегрират в съответните служби на новата власт. Защото и тя се нуждае от "специалисти" нали....

:goodpost::goodpost::goodpost:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какъв мит? Съден е от военния съд но 9-ти го заварва с неизпълнена присъда.

Друго ми е интересно на мене - как таа физическият убиец остава ненаказан!!!!

Няколко години затвор ли?

Тая работа много мирише....

Типично по български- аз не знам как е, но със сигурност не може да е така. Ами хайде тогава кажи ни кога е съден подпор. Йорданов. Дай ни повечко информация за случая. А що се отнася до командващия екзекуцията, той все пак е ремсист и е имал познати другари, които са го защитили. Изкарали са че е изпълнявал заповед, макар да е бил против. Сигурно не знаеш, но ако имаш роднини комунисти минаваш по-леко, нищо че т.нар. Народен съд е съдил. Нещата не са били толкова прости, както ги описват пещерните антикомунисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бързаш, бързаш, че и обиждаш. Тъй не е хубаво. Попадал съм на информация във пресата от началото на 90-тте за осъждането на подпоручика. Разбира се трябва да се провери, както и, че е изваден от затвора на или около девети септември и е убит.

Ремсист или не, убиецът на няколко деца и на 20 човека няма никакъв шанс да се измъкне от убийство дори и без съд и присъда. Ама никакъв. Роднини комунисти и т.н. - това не ти е късният социализъм и та той е убил ДЕЦА!!

Странното е, че историята тръгва от средата на 60-тте, дотогава не се чува за нея. Единствената възможност, защото тя очевидно се е случила, е да е считана от властта са криминално деяние, каквото всъщност и е. Военно престъпление. Сега излиза, че запасният подпоручих, а това е най - ниският офицерски чин, дори не е бил там а старшина - школникът командвал разстрела??

Полицейският агент разпитван ли е? Какви показания е дал. Убит ли е или не е.

Много въпросителни. Тъй като комунистическата пропаганда априори лъже и раздува, с това, смятам няма да има несъгласни, всичките й данни се нуждаят от проверка.

Това е, което имам предвид. .


Я да видим, какви документи - не интерпретации, а документи, има за случая в Ястребино?

Защото нали помните избития от 20 годишните юнкери влак с ранени войници на гарата в Захарна фабрика, от която история истински е само влака?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бързаш, бързаш, че и обиждаш. Тъй не е хубаво. Попадал съм на информация във пресата от началото на 90-тте за осъждането на подпоручика. Разбира се трябва да се провери, както и, че е изваден от затвора на или около девети септември и е убит.

Ремсист или не, убиецът на няколко деца и на 20 човека няма никакъв шанс да се измъкне от убийство дори и без съд и присъда. Ама никакъв. Роднини комунисти и т.н. - това не ти е късният социализъм и та той е убил ДЕЦА!!

Странното е, че историята тръгва от средата на 60-тте, дотогава не се чува за нея. Единствената възможност, защото тя очевидно се е случила, е да е считана от властта са криминално деяние, каквото всъщност и е. Военно престъпление. Сега излиза, че запасният подпоручих, а това е най - ниският офицерски чин, дори не е бил там а старшина - школникът командвал разстрела??

Полицейският агент разпитван ли е? Какви показания е дал. Убит ли е или не е.

Много въпросителни. Тъй като комунистическата пропаганда априори лъже и раздува, с това, смятам няма да има несъгласни, всичките й данни се нуждаят от проверка.

Това е, което имам предвид. .

Я да видим, какви документи - не интерпретации, а документи, има за случая в Ястребино?

Защото нали помните избития от 20 годишните юнкери влак с ранени войници на гарата в Захарна фабрика, от която история истински е само влака?

Не те обиждам. Дразнещото е че не представяш доказателства в подкрепа на твърдението си. В началто на 90- по пресата се пишеха всякакви глупости. Даже имаше партенка, че въпросният Йорданов е баща или чичо (според различните версии) на Александър Йорданов, което разбира се не е вярно. Така че нещата не са толкова прости. А между другото името на въпросния Константин Йорданов е върху мемориала на убитите от Народния съд. Така че би било много интересно да видим как са го съдили преди 09 09 44

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За момента нямам данни. Но някой да си измисли, че този е съден без той да е... съмнявам се. Та той, дори ако допуснем, че е имало заповед, я е превишил. Никой български военен няма да тръгне да убива деца в което и да е време от историята. Тая картина се вписва в пропагандата, но не и в реалността. Следователно да е съден е възможно.

Няма документи - това е твърде подозрително също; Ама ич.

Докато не се събере повече информация, за мен въпросите остават. Пропагандата няма да ни води за носа - ако е вярна, ще се потвърди, и тогава ще говорим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За момента нямам данни. Но някой да си измисли, че този е съден без той да е... съмнявам се. Та той, дори ако допуснем, че е имало заповед, я е превишил. Никой български военен няма да тръгне да убива деца в което и да е време от историята. Тая картина се вписва в пропагандата, но не и в реалността. Следователно да е съден е възможно.

Няма документи - това е твърде подозрително също; Ама ич.

Докато не се събере повече информация, за мен въпросите остават. Пропагандата няма да ни води за носа - ако е вярна, ще се потвърди, и тогава ще говорим.

Макар и да се повтарям, въпросният Константин Йорданов, фигурира сред имената върху меморила на жертвите от Народния съд. И това ли е в графата комунистическа пропаганда ? Случаят Ястребино е разглеждан от народния съд и там нещата са изяснени. Все пак цялата акция е насочена към унищожаване на ятаците на партизаните от региона. За това са убивани семейства на лица, за които се знае че са партизани или нелегални. И защо мислиш че на някой му е дремело, че в някакво дребно селце, някакъв запасен подпоручик се е престарал и убил няколко деца. нали ако се разшуми около случая могат да загазят и началниците. Още повече това не е мирно време, а военно. Има терористи и задачата е да бъдат ликвидирани. Ако Борис ІІІ ги е толерирал и ги е пазил много много да не ги преследват, то след неговата смърт Филов и Габровски вземат нещата в свои ръце и започват да действат твърдо. Преди 1944 не царяла такава идилия, както я описват по вестниците антикомунистите. И тогава си е имало политически затворници и политически убийства, както и след 09 09 44. Все пак в България в периода 1923-1944 си тече тиха гражданска война и глави падат от двете страни на барикадата, пък било то и детски.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Той може да си е съден, мисля посмъртно от народния съд, защото кой ти мисли тогава за предходните му присъди. Това нищо не ни доказва.

Естествено, че му е дремело! Ти как си представяш българската армия, как ходи да избива малки деца ли?! Нали е летял офицер с мотоциклет и пр., като че ли в това село не е имало телефони да отменят заповедта...

Не, тука нещо страшно не съвпада!


Иначе е вярно, че след смъртта на царя нещата се затягат, но пък при Багрянов вече партизанските командири или поне някои от тях имат дори открити листове.

Потретвам - няма. заповед. според. която. да се убиват деца.

Изобщо не знаем нищо, което не е казано от комунистите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Той може да си е съден, мисля посмъртно от народния съд, защото кой ти мисли тогава за предходните му присъди. Това нищо не ни доказва.

Интересно как ли се дават показания посмъртно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Следвайки твоя начин на представяне, следва да обявим инцидента от Ястребино за плод на комунистическата пропаганда, защото такъв никога не е имало. Не мога да разбера какво очакваш да видиш, като още тогава са се опитали да покрият гафа. Нали и същата вечер труповете са изровени и преместени. Командирът на полка не е толкова тъп , че да тръгне да дава участниците в екзекуцията на военен съд. Тя и самата операция "Омуртаг" е на ръба на закона. Нали ще започнат неудобни въпроси и нечии кариери има опасност да пострадат, за да може други, по-големи началници, да си измият ръцете. На никой не му е дремело за децата-нито на тези от преди 1944, нито на тези след това. Последните се сещат за тях едва през 60-те, че могат да ги използват като знаме. Много розови представи имаш за царската армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като намеря, ще покажа. Засега знаем това, което пропагандата ни говори, а на нея вяра не може да се има, особено имайки предвид странните обстоятелства около това събитие.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...