Отиди на
Форум "Наука"

Поставят чипове и на американските кактуси!


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Националният парк Сагуаро, намиращ се в американския щат Аризона, разполага с огромна колекция от редки и изключително скъпи уникални сортове кактуси. Ръководството на парка обяви наскоро, че планира поставянето на чипове на своите най-ценни екземпляри. Електронните устройства ще имат роля в опазването на растителните видове от посегателствата на крадци, които, както се оказва, съвсем не са рядко явление. Този интерес е обясним, предвид цената на някои кактуси, надхвърляща хиляда долара. Подобна сума очевидно не се оказва пречка пред амбициите на колекционери да притежават екземпляри от уникалните растения. Освен защита от посегателства, чипът би позволил растението да бъде върнато в естествената си жизнена среда на точното място, откъдето е било изкопано.

Кактусът Сагуаро расте в пустинните райони на САЩ и Мексико. Растението достига височина 15 метра и тегло няколко тона, а животът му продължава до 150 години.

През 2000 година в парка растяха около 1,3 милиона кактуса Сагуаро, относително млади - от 30 до 50 години и с височина от 1 до 2 метра. Един такъв кактус може да се продаде за над хиляда долара, което насърчава бракониерите. Миналата година охраната на парка е предотвратила опит за кражба на 17 кактуса. Чипове, имплантирани в кактусите, ще направят възможни проверките дали даден Сагуаро е бил откраднат от националния парк. Освен това чиповете ще улеснят воденето на картотеки за кактусите в парка. Микросхемата ще струва около 4,5 долара, а устройствата за четене на информацията от датчика – от 500 до 2500 долара. Преди да "инжектират" кактусите с чипове, експертите ще направят задълбочени изследвания как би се отразила подобна инвазия на растенията, обект за засилен интерес от бракониерите.

post-471-1225437312_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...