Отиди на
Форум "Наука"

как да си направя процентен разтвор


svatovnicata

Recommended Posts

  • Потребител

Не съм химик и вероятно начинът, който ще предложа не е правилен. Всъщност е много баламски, но все пак аз бих го направил по слединя начин: ще разредя 84 части от сярната киселина със 1000 части вода (желателно е да не е чешмяна - най-добре дестилирана). Но всъщност сега като се замисля, никак не е лесно да се отмерят 1000 части вода... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
здравейте всички бихте ли ми обяснили как да си направя 8.4 % процентен разтвор от H2SO4

За приготвянето на въпросния разтвор може да се използва формулата:

Vв = Vн*р*С1*((1/С2) - (1/100))

където:

Vв - обемът на водата, с който ще разреждаме киселината [ml]

Vн - началният обем на киселината [ml]

р - началната плътност на киселината [g/ml]

С1 - началната концентрация на киселината [%]

С2 - крайната концентрация киселината [%]

Пример:

Нека да разполагаме с 96%-на сярна киселина (С1). Нека да отмерим с помощта на пипета 10 ml от нея (Vн).

От съответния справочник виждаме, че при тази концентрация нейната плътност е 1.8355 g/ml (р). Също така,

знаем, че желаната от нас концентрация е 8.4 %. Нека да заместим в посочената по-горе формула буквените

означения със съответните числа:

Vв = 10*1.8355*96*((1/8.4) - (1/100)) = 192.15 ml или приблизително 192 ml

Следователно, за да получим желаната концентрация (8.4%) трябва взетите 10 ml 96%-на сярна киселина да ги

добавим към предварително отмерени 192 ml вода.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
здравейте всички бихте ли ми обяснили как да си направя 8.4 % процентен разтвор от H2SO4

В предложеното от мен решение в предишния ми постинг съм допуснал грешка,

за което моля за извинение. Нека решението на задачата да се чете както следва:

За приготвянето на въпросния разтвор може да се използва формулата:

Vв = Vн*р*((С1/С2) - 1)

където:

Vв - обемът на водата, с който ще разреждаме киселината [ml]

Vн - началният обем на киселината [ml]

р - началната плътност на киселината [g/ml]

С1 - началната концентрация на киселината [%]

С2 - крайната концентрация киселината [%]

Пример:

Нека да разполагаме с 96%-на сярна киселина (С1). Нека да отмерим с помощта на пипета 10 ml от нея (Vн).

От съответния справочник виждаме, че при тази концентрация нейната плътност е 1.8355 g/ml (р). Също така,

знаем, че желаната от нас концентрация е 8.4 %(С2). Нека да заместим в посочената по-горе формула буквените

означения със съответните числа:

Vв = 10*1.8355*((96/8.4) - 1) = 191.4 ml

Следователно, за да получим желаната концентрация (8.4%) трябва взетите 10 ml 96%-на сярна киселина да ги

добавим към предварително отмерени 191.4 ml вода.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 1 месец по късно...

Грешен начин - добавете първо киселината и после добавете водата. Грешен защото се получава силно загряване на водата, от реакцията и с киселината и може да започне да пръска, и пръскането хем е горещо защото това е ясно изразена екзотермична реакция, и е възможно вече част от киселината да сее разтвориа, и това да причини допълнителни проблеми.

Правилен начин - добавете първо водата, и после бъркайте постоянно и интензивно, докато наливате киселината бавно и търпеливо на тънка струйка. търпението е тайната, колкото време е необходимо, толкова, не искаме да стани като горния пример нали?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...