Отиди на
Форум "Наука"

Разгадаха усмивката на Мона Лиза


Р. Теодосиев

Recommended Posts

  • Администратор

Разгадаха усмивката на Мона Лиза

Чертите на лицето на Джокондата изразяват 83% щастие, 9% възмущение, 6% страх и само 2% гняв

Загадъчната усмивка на Джокондата на Леонардо да Винчи бе окончателно разгадана от екип холандски учени от Университета в Амстердам. Знаменитата картина била тествана със специално разработен софтуер за определяне на eмоционалното състояние на човешки изображения, посредством анализ на изражението на чертите на лицето. Както съобщава New Scientist, в резултат на сканирането се оказало, че Мона Лиза е 83% щастлива, 9% възмутена или отвратена, 6% изплашена и 2% сърдита. Така става ясно, че енигматичното изражение на Джокондата е преди всичко щастлива усмивка.

Алгоритъмът за определяне на емоционалното състояние бил разработен съвместно от психолози от Университета в Амстердам и Университета на Илинойс в САЩ. Програмата фиксира основните характиристики на чертите на лицето, като извивката на устните и бръчиците около очите, сравнява ги със спокойно лице с “неутрално” изражение, след което изчислява процентното съотношение на 6-те основни човешки емоции – страх, гняв, тъга, радост, отвращение и изненада (учудване).

“Мона Лиза” е започната от Леонардо да Винчи през 1503 г. и е завършена три или четири години по-късно. Днес знаменитото платно се съхранява в Лувъра. В началото на април т. г. ренесансовият шедьовър бе пренесен в специално оборудвано помещение – Залата на държавите, чиято реконструкция за целта отне 4 години и струва над $ 6 млн.

http://bgfactor.org/index_.php?cm=12&id=6564

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До колкото знам оригиналите са три.Единия е в Франция другия в САЩ за третия не мога да се сетя къде беше.Туй си го спомням от часовете по Френски език.Учителката ми по френски имаше много материали по тази тема и куп интересни факти.Защо например картината има три оригинални копия и трите са различни.Също за лицето на Мона Лиза имало теория че това е някакъв код който не е разшлифован все още.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Да и аз го знам това за кода...Това за 3-те оригинала ся го чувам.Ще можеш ли да намериш малко повече информация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да и аз го знам това за кода...Това за 3-те оригинала ся го чувам.Ще можеш ли да намериш малко повече информация?

Трудно ще стане.Трябва да диря учителката.... пък го четохме това в някаква книга на френски....трудна работа. ;)

Книгата която излезе това лято и стана без целар Шифъра на Леонардо май се разказваше точно за това и тайните на Рим.Щели на тази книга филм да правят сигурно доста интересна трябва да се прочете когото имам време

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
За какъв ли шифър ще се разправя... ще разбера скоро ;]

Ами то има има книга "Шифърат на Леонардо" писана е от някакъв Американец доколкото знам. ;) Търся я в нета на БГ но май безоспешно.Госпожата ми по БГ ще ми я даде да я прочета, но така ще стане по бавно(за двамата) а от компа едновременно и за 2 дена сме я прочели.Абе ще видим може там да се крие отговора :hmmm:

Ако я има някой МОЛЯ да даде линк. :icon_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Линка който даваш НЕ работи.Но ме подсети , да го потърся в датата и точно там го намерих. ;) МЕРСИ ! :P Сега остава само два дена да неправя нищо друго а само да чета. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
е да това е от датата ма незнам защо не работи.

пишете в дата.бг shifara и ще излезе :P  :117:

Да ве даже вече го изтеглих.След няколко дена сигурно ще направя тема и ще си кажа мнението за книгата.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ся гедах едно предаваме точно за Джокондата и няма такова нещо за повече от един оригинал.Оригинала е един.Има само още едно копие което е съвършенно...предполага се, че има още една картина която е рисувана също от Леонардо да Винчи в сеиф някаде в Швейцария, но това са само загадки...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Утре по бтв в предаването тази сутрин ще говорят за книгата, някой можели да го гледа и да напише за какво са разговаряли

Ами ако се сетя и съм свободен ще го гледам.Много искам да вида какво мислят за книгата.Засега е много интересно но все още сме в началото. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Ти имаш ли книгата в някакъв документ

Да имам го в .doc файл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в "Тази сутрин" даваха за новата книга "Истинатата за шифърат на Леонардо"

в нея се разкриват някои от тайните на книгата "Шифърат а Леонардо"

ама през останалото време спах :head_hurts_kr::laugh::innocent:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
в "Тази сутрин" даваха за новата книга "Истинатата за шифърат на Леонардо"

в нея се разкриват някои от тайните на книгата "Шифърат а Леонардо"

ама през останалото време спах  :head_hurts_kr:  :laugh:  :innocent:

Нещо повече можеш ли да кажеш? ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...