Отиди на
Форум "Наука"

наричанията в българския фолклор


besani

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
  • Потребител

Всички тези статии съм ги чела, но не ми вършат работа. Аз търся мнения на хора. които например: са чували нещо от своите баби и дядовци по този въпрос.

:help:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E, може някой друг, който се интересува от наричанията, да не ги е чел.

Беше написала посланието си доста мъгляво.

Имай търпение, все ще се появи някой, който да знае наричания от своите (пра)баби...

Аз фолклорни неща, дето се предават в рода, не зная. Просто, защото не са ми предадени или пък моите предци не са ги знаели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ужас! Имам курсова задача на тази тема, а никой нищо не знае за тях. Все едно не са съществували никога или някакво понятие от праисторията. :hmmm::post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да идва на частни уроци при теб, бе... Може да й станеш научен ръководител.

Хората взимат пари/заплата/хонорари/лекторски за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наричанията свързани както с фолклора, така и с етнографията, тъй като обредните песни съвпътсват ритуалите и обредите. Пример за това са коледните, сурвакарските и лазарските песни. Първите два вида се изпълвят на Коледа и на Васильовден ( Нова година ), а третия вид - лазарските са свързани с Великденските празници.

Както коледните и сурвакарските, така и лазарските песни преставляват наричания за здраве и берикет. Въобще за благополучие.

В българската народна култура има още един вид наричания, които са свързани предимно с правене и разваляне на магии. С тях се занимавали врачки и магьосници. Теб кои наричания те интересуван?

Предлагам ти да хвърлиш един поглед на следните книги : " Народна вяра " на Димитър Маринов, " Традиционен народен мироглед " и " Българска народна митология " на Иваничка Георгиева

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...