Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Разводите са забранени в Ирландия, или бяха допреди няколко години. Точно бях там по времето, когато се направи пореден референдум и с малко се отхвърли промяната. Това води до много двойки, които живеят без брак с десетилетия, защото имат преден.

Останалото не, но за това право на съпруга да иска жена си обратно ми се ще също да видим целите норми. Просто ги преведи. Аз с каквото мога ще помагам.

ej go ирлансдския ГК:

http://one-ireland.org/code_civil/article_0000.htm

Абе разводът ясно. Вече не е забранен обаче. Но и да беше, това е най-малката беля.

Кое да преведа?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 239
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Значи ако можеш, преведи целия раздел Убийство в Наказателния кодекс на Португалия. Ако е приет след 1976 г., не ни интересува, защото обсъбдаме Салазар, трябва ни действалия по негово време, този от 1896 г.

Както и раздела Развод от Гражданския кодекс на Португалия и цялата част, където пише за жената в Гражданския процесуален кодекс.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Значи ако можеш, преведи целия раздел Убийство в Наказателния кодекс на Португалия. Ако е приет след 1976 г., не ни интересува, защото обсъбдаме Салазар, трябва ни действалия по негово време, този от 1896 г.

Както и раздела Развод от Гражданския кодекс на Португалия и цялата част, където пише за жената в Гражданския процесуален кодекс.

Целият граждански процесуален кодекс??? Луд ли си?

Преведох всичко, което се отнася за жената. Ето пак за убийството:

No Código Penal de 1886, que vigorou durante o Estado Novo, o homicídio da mulher cometido pelo homem casado era punido com três meses de desterro fora da comarca, enquanto no crime cometido pela esposa, a pena tinha o mesmo grau de brandura só se o marido mantivesse «concubina teúda e manteúda na casa conjugal».

В Гражданския кодекс от 1886, който остава в сила и при Салазар, убийството на жена, извършето от съпруга й е наказвано с 3 месеца изселване от местожителството. Същото престъпление, извършено от жената спрямо мъжа, се наказва със същото, само ако става въпрос за concubina - постоянна любовница - която се подвизава в дома на съпругата, или се срещат в него. Т.е жената трябва да докаже, че това е друга жена, с която съпругът й има извънбрачна връзка.

Entre outras coisas, O Código Penal de 1886, segundo o qual a esposa adúltera era punida com prisão maior celular de dois a oito anos, enquanto o homem casado adúltero era condenado a uma simples multa que podia ir de três meses a três anos do seu rendimento.

Според кодексът, жената, хваната в изневяра, се наказва с тежък тъмничен затвор от 2 до 8 години, докато мъжът, хванат в изневяра, е наказван само с глоба, която е от три месеца до три години от неговия доход.

a entrega e o depósito judicial da mulher casada - това е безусловна мярка, според която, ако жената напусне законния си съпруг, той има законовото право да я намери и върне насила в семейния дом, и да я задължи да стои там.

No período do Estado Novo permaneceu o código civil napoleónico de 1867 - conhecido por "código seabra" - que assentava a sua preferência em "razão do sexo" e da família, embora tenha sofrido alterações que beneficiaram as mulheres durante a passagem do republicanismo para o liberalismo, discriminação essa que foi retomada pelo código civil de 1967.

De acordo com o código civil napoleónico de 1867, a mulher devia obediência ao marido[7]; deveria acompanhá-lo a todo o lado, exceptuando ao estrangeiro[8]; a casada deveria residir na casa do marido[9] e este podia dispôr livremente dos seus bens.[10] Contudo, não podia sem o seu consentimento hipotecar, adquirir e alienar bens ou contrair obrigações[11], publicar artigos[12] e apresentar-se em juízo[13].

Também a mulher que casava com um estrangeiro perdia automaticamente a nacionalidade e jamais reservar para si a administração dos seus bens. Esta só poderia separar-se no caso de "adultério do marido com escândalo público ou completo desamparo da mulher ou concubina teúda e manteúda no domicílio conjugal", enquanto que os homens podiam solicitar a separação em caso de "adultério da mulher". No entanto, esta diferença, com base em critérios sexuais, vai acabar pela lei do divórcio republicana de 3 de Novembro de 1910, tornando possível a separação por mútuo acordo.

През епохата на Салазар в Португалия е в сила наполеонското гражданско право от 1867. Според него, жената е длъжна да се подчинява на мъжа, трябва да живее в неговата къща,и той може да разполяга свободно с всичко, което тя притежава. Без негово съгласие, тя не може да ипотекира, да придобива блага, да сключва задължения, да отчуждава, да публикува писания и да се явява в съда.

повече примери няма да давам. Приложих и преведох почти целия синтез на всички точки от ГПК на Португалия при Салазар, които касаят жената. Нямам намерението да превеждам целия кодекс. Смятам, положението е ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не искам да звуча нахално, ама това ми е занаята :))

Превел си някакви коментари. В НК има глава, раздел или група норми, озаглавени "Убийство". Те са около 1 стр. максимум. Тях преведи, когато можеш и имаш време.

Положението не е ясно хич. По-точно ясно е друго - по това време в Португалия са в сила закони, които са приети през 19 век. Това е векът, в който се създава модерното право. Наред със силния семеен консерватизъм, така характерен от това време за цяла Европа (впрочем той се отнася до много европейски държави до ВСВ, в т.ч. до Швейцария), там имаме и други, доста прогресивни закони. Законите са от Наполеон..

Ерго Салазар може да бъде упрекнат в непромяна на статукво от 19 век относно семейното право... Слаб упрек.

Търговското право например се развива, доколкото съм чувал доста добре при него ;)

Дай сега да видим кой кого е имал право да убива в Португалия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
https://senado.uc.pt/imprensa_uc/catalogo/h...mporanea/campos

концентрационни лагери в Кабу Верде. Цяла книга.

На обективен историк или на комунистически пропагаднатор. Как да знаем, като е на португалски?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На обективен историк или на комунистически пропагаднатор. Как да знаем, като е на португалски?

Хаха, ти направо си.....Книгата е на Университета в Браганса. Напиши в google campos de concentracao - ще видиш и коментари от жертвите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не искам да звуча нахално, ама това ми е занаята :))

Превел си някакви коментари. В НК има глава, раздел или група норми, озаглавени "Убийство". Те са около 1 стр. максимум. Тях преведи, когато можеш и имаш време.

Положението не е ясно хич. По-точно ясно е друго - по това време в Португалия са в сила закони, които са приети през 19 век. Това е векът, в който се създава модерното право. Наред със силния семеен консерватизъм, така характерен от това време за цяла Европа (впрочем той се отнася до много европейски държави до ВСВ, в т.ч. до Швейцария), там имаме и други, доста прогресивни закони. Законите са от Наполеон..

Ерго Салазар може да бъде упрекнат в непромяна на статукво от 19 век относно семейното право... Слаб упрек.

Търговското право например се развива, доколкото съм чувал доста добре при него ;)

Дай сега да видим кой кого е имал право да убива в Португалия.

Не съм превел коментари, а самите глави и цитати от НПК.

Значи, ти май не разбра. Това рестриктивно семейно законодателство, сигурно много прогресивно за началото на 19 век, но не и за 20, е отменено през 1910. И е върнато отново от Салазар, та остава чак до 1967-74.

Описах ти какви точно са били законите. нещата са ясни. Другото е твой проблем.

За убийството и ролята на жената в него го превеждам вече три пъти.

No Código Penal de 1886, que vigorou durante o Estado Novo, o homicídio da mulher cometido pelo homem casado era punido com três meses de desterro fora da comarca, enquanto no crime cometido pela esposa, a pena tinha o mesmo grau de brandura só se o marido mantivesse «concubina teúda e manteúda na casa conjugal».

В Гражданския кодекс от 1886, който остава в сила и при Салазар, убийството на жена, извършето от съпруга й е наказвано с 3 месеца изселване от местожителството. Същото престъпление, извършено от жената спрямо мъжа, се наказва със същото, само ако става въпрос за concubina - постоянна любовница - която се подвизава в дома на съпругата, или се срещат в него. Т.е жената трябва да докаже, че това е друга жена, с която съпругът й има извънбрачна връзка.

Entre outras coisas, O Código Penal de 1886, segundo o qual a esposa adúltera era punida com prisão maior celular de dois a oito anos, enquanto o homem casado adúltero era condenado a uma simples multa que podia ir de três meses a três anos do seu rendimento.

Според кодексът, жената, хваната в изневяра, се наказва с тежък тъмничен затвор от 2 до 8 години, докато мъжът, хванат в изневяра, е наказван само с глоба, която е от три месеца до три години от неговия доход.

Това не е коментар. Това гласи законът.

Но така и не разбрах, къде е тази страница, която искаш да преведа. Ако е една страница, давай я. Иначе сори, не ми се занимава повече, достатъчно абзаци приведох като пример.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хаха, ти направо си.....Книгата е на Университета в Браганса. Напиши в google campos de concentracao - ще видиш и коментари от жертвите.

Съм, съм. Защото има изписани толкова глупости, че как да не съм. И коментари от жертви има и мемоари има и колко от тях са лъжливи...

А и не знам португалски..

Не съм превел коментари, а самите глави и цитати от НПК.

Значи, ти май не разбра. Това рестриктивно семейно законодателство, сигурно много прогресивно за началото на 19 век, но не и за 20, е отменено през 1910. И е върнато отново от Салазар, та остава чак до 1967-74.

Описах ти какви точно са били законите. нещата са ясни. Другото е твой проблем.

За убийството и ролята на жената в него го превеждам вече три пъти.

No Código Penal de 1886, que vigorou durante o Estado Novo, o homicídio da mulher cometido pelo homem casado era punido com três meses de desterro fora da comarca, enquanto no crime cometido pela esposa, a pena tinha o mesmo grau de brandura só se o marido mantivesse «concubina teúda e manteúda na casa conjugal».

В Гражданския кодекс от 1886, който остава в сила и при Салазар, убийството на жена, извършето от съпруга й е наказвано с 3 месеца изселване от местожителството. Същото престъпление, извършено от жената спрямо мъжа, се наказва със същото, само ако става въпрос за concubina - постоянна любовница - която се подвизава в дома на съпругата, или се срещат в него. Т.е жената трябва да докаже, че това е друга жена, с която съпругът й има извънбрачна връзка.

Entre outras coisas, O Código Penal de 1886, segundo o qual a esposa adúltera era punida com prisão maior celular de dois a oito anos, enquanto o homem casado adúltero era condenado a uma simples multa que podia ir de três meses a três anos do seu rendimento.

Според кодексът, жената, хваната в изневяра, се наказва с тежък тъмничен затвор от 2 до 8 години, докато мъжът, хванат в изневяра, е наказван само с глоба, която е от три месеца до три години от неговия доход.

Това не е коментар. Това гласи законът.

Но така и не разбрах, къде е тази страница, която искаш да преведа. Ако е една страница, давай я. Иначе сори, не ми се занимава повече, достатъчно абзаци приведох като пример.

Не си превел нормите. Това не са норми. Нормите изглеждат така:

"Глава втора.

ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ЛИЧНОСТТА

Раздел I.

Убийство

Чл. 115. Който умишлено умъртви другиго, се наказва за убийство с лишаване от свобода от десет до двадесет години.

Чл. 116. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., доп. - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) За убийство:

1. на длъжностно лице, на представител на обществеността, както и на военно лице, включително от съюзна или приятелска държава или войска, при или по повод изпълнение на службата или функцията му или на лице, ползуващо се с международна защита;

2. (изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) от длъжностно лице, както и от представител на обществеността, от полицейски орган при или по повод изпълнение на службата или функцията му;

3. на баща или на майка, както и на рожден син или на рождена дъщеря;

4. (доп. - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) на бременна жена, на малолетно лице или на повече от едно лице;

5. на лице, което се намира в безпомощно състояние;

6. по начин или със средства, опасни за живота на мнозина, по особено мъчителен начин за убития или с особена жестокост;

7. с користна цел;

8. с цел да бъде улеснено или прикрито друго престъпление;

9. извършено предумишлено;

10. (нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) извършено от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група;

11. (предишна т. 10 - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) извършено по хулигански подбуди и

"

и т.н. има още.

Всеки наказателен закон изглежда приблизително така.

Дай ми наказателния кодекс на Португалия от 1896 г. от това време и думата за убийство, ще ти посоча кое да преведеш.

А, през 1910 г. е отменено старото право и Салазар го е върнал. Но не го е въвел той. А както казахме, това е класическото гражданско право от 19 век, което не можем да упрекнем ОТ ТОГАВАШНА гл.т. в диктат. Такива са били времената... Този период се нарича в историята "буржоазнодемократичен", а тези закони, на Наполеон и после на 19 век, са в основата на съвременните правови държави.

Разбира се, те днес са изменени с оглед развитието на обществените отношения.

Но повтарям, не Салазар значи ги е въвел, а ги е върнал.

И второ - той не е национализирал собствеността. Това е фундаментално.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съм, съм. Защото има изписани толкова глупости, че как да не съм. И коментари от жертви има и мемоари има и колко от тях са лъжливи...

А и не знам португалски..

Не си превел нормите. Това не са норми. Нормите изглеждат така:

"Глава втора.

ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ЛИЧНОСТТА

Раздел I.

Убийство

Чл. 115. Който умишлено умъртви другиго, се наказва за убийство с лишаване от свобода от десет до двадесет години.

Чл. 116. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., доп. - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) За убийство:

1. на длъжностно лице, на представител на обществеността, както и на военно лице, включително от съюзна или приятелска държава или войска, при или по повод изпълнение на службата или функцията му или на лице, ползуващо се с международна защита;

2. (изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) от длъжностно лице, както и от представител на обществеността, от полицейски орган при или по повод изпълнение на службата или функцията му;

3. на баща или на майка, както и на рожден син или на рождена дъщеря;

4. (доп. - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) на бременна жена, на малолетно лице или на повече от едно лице;

5. на лице, което се намира в безпомощно състояние;

6. по начин или със средства, опасни за живота на мнозина, по особено мъчителен начин за убития или с особена жестокост;

7. с користна цел;

8. с цел да бъде улеснено или прикрито друго престъпление;

9. извършено предумишлено;

10. (нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) извършено от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група;

11. (предишна т. 10 - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) извършено по хулигански подбуди и

"

и т.н. има още.

Всеки наказателен закон изглежда приблизително така.

Дай ми наказателния кодекс на Португалия от 1896 г. от това време и думата за убийство, ще ти посоча кое да преведеш.

А, през 1910 г. е отменено старото право и Салазар го е върнал. Но не го е въвел той. А както казахме, това е класическото гражданско право от 19 век, което не можем да упрекнем ОТ ТОГАВАШНА гл.т. в диктат. Такива са били времената... Този период се нарича в историята "буржоазнодемократичен", а тези закони, на Наполеон и после на 19 век, са в основата на съвременните правови държави.

Разбира се, те днес са изменени с оглед развитието на обществените отношения.

Но повтарям, не Салазар значи ги е въвел, а ги е върнал.

И второ - той не е национализирал собствеността. Това е фундаментално.

В Португалия, не знам дали ти е известно, няма ковунистимески пропагандатори, поради факта, че там не е имало комунистиески режим.

Но остави книгата. На всеки португалец му е ясно какво е ставало на Кабу Верде. Твоето незнание е твой проблем.

а откъде накъде трябва да ти превеждам ГРАЖДАНСКО ПРОЦЕСУАЛНИЯ КОДЕКС на ПОртугалия от 1886? Ако имаш някакъв проблем с истината, намери си го сам, и намери хора да ти го преведат. Аз може да съм комунистически дезинформатор.

Айде сега, най-добре, намираш си кодекса, и намираш твои хора, на които имаш доверие, и които не са комунистически пропагандатори, да преведат каквото искаш.

Салазар е въвел едни, меко казано, брутални мерки относно жените, които може да са били много прогресивни през 19 век, но през 10 вече не са. това, че ти за първи път чу за тях от мен сега, днес, също е твой проблем. Вярвай ако щеш. Това не променя нещата.

Законите на Налопеон може да са основа на много неща, но конкретно в случая с правата на жената, са основа на едно нищо, затова и никоя модерна държава не приема тази им част.

Пожелавам ти в другия живот да се родиш жена в Португалия по времето на Салазар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Codigo penal

"Жената не може да прибягва към престъпни деяния във всички случаи, описани в т.2 на гл. 204, а само в случая, при който мъжът има постоянна любовница, посещаваща или подвизаваща се в дома на семейството, единствен случай, при който изневярата на мъжа е инкриминирана по член 404 на НК."

следва обяснение какво е променила комисията от предходния кодекс.

post-1993-1265661581_thumb.jpg

post-1993-1265661602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мреси, братле, ама не мога да си го преведа това. И то цялата глава трябва, защото тия норми са свързани една с друга и имат система.

Иначе не подържам теза, че тогавашните норми спрямо жените са върха на демокрацията, но:

1. имало ги е във всяка страна почти;

2. не го е измислил Салазар, можем да максимум да го упрекнем, че го е подържал;

3. от 1930 до 1970 мисля има известно развитие. Правото познава и т.нар. мълчалива отмяна.

4. да не изместваме центъра на тежестта от семейството към икономиката - частната собственост не се пипа при десните режими!

Чакай, чакай, точно това ли казва? Че жената МОЖЕ да използва престъпление, в случаите когато... еди какво си????

Що не вземеш да го преведеш цялото и буквално. Може да съдействам с редакция на правен език, ти само ми кажи точно какво казва, макар и да не звучи добре.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мреси, братле, ама не мога да си го преведа това. И то цялата глава трябва, защото тия норми са свързани една с друга и имат система.

Иначе не подържам теза, че тогавашните норми спрямо жените са върха на демокрацията, но:

1. имало ги е във всяка страна почти;

2. не го е измислил Салазар, можем да максимум да го упрекнем, че го е подържал;

3. от 1930 до 1970 мисля има известно развитие. Правото познава и т.нар. мълчалива отмяна.

4. да не изместваме центъра на тежестта от семейството към икономиката - частната собственост не се пипа при десните режими!

Чакай, чакай, точно това ли казва? Че жената МОЖЕ да използва престъпление, в случаите когато... еди какво си????

Ами казва, че то е оправдано, само ако...и присъдата не е тежка тъмница, а лека - изселване

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мреси, братле, ама не мога да си го преведа това. И то цялата глава трябва, защото тия норми са свързани една с друга и имат система.

Иначе не подържам теза, че тогавашните норми спрямо жените са върха на демокрацията, но:

1. имало ги е във всяка страна почти;

2. не го е измислил Салазар, можем да максимум да го упрекнем, че го е подържал;

3. от 1930 до 1970 мисля има известно развитие. Правото познава и т.нар. мълчалива отмяна.

4. да не изместваме центъра на тежестта от семейството към икономиката - частната собственост не се пипа при десните режими!

Чакай, чакай, точно това ли казва? Че жената МОЖЕ да използва престъпление, в случаите когато... еди какво си????

Що не вземеш да го преведеш цялото и буквално. Може да съдействам с редакция на правен език, ти само ми кажи точно какво казва, макар и да не звучи добре.

Тези норми ГИ Е НЯМАЛО в развитите държави. Нямало ги е във Франция, Англия, в нито една демокрация в същото време. Нямало ги е и в България след 1944.

Такова нещо, отменено през 1910, и после върнато отново, и останало до 1967, е сериозна стъпка назад.

А мълчалива отмяна в ЗАконите, които Салазар е въвел, просто няма начин. Повярвай. На тях се крепи режима, каква мълчалива отмяна.

А както ти посочих вече, точно тези точки за жената, остават и след реформата от 1967. Отменени са чак след диктатурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е в такъв случай това е норма, смегчаваща наказанието в определени случаи, например когато мъжът има любовница и то в дома.

Не изключвам неравноправно третиране на мъжа и жената, така е, но с това е белязан целия 20 век в т.ч. до 60-тте години, а швекцарките например не гласуват до мисля 1983 г. Българките до 1937.

В наследството жените са били също ограничавани, у нас са наследявали 1/2 от земеделските земи, които биха наследили, ако бяха мъже.

Това още не е ужасната диктатура, за която иде реч, защото в тези времена цяла Европа е била така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е в такъв случай това е норма, смегчаваща наказанието в определени случаи, например когато мъжът има любовница и то в дома.

Не изключвам неравноправно третиране на мъжа и жената, така е, но с това е белязан целия 20 век в т.ч. до 60-тте години, а швекцарките например не гласуват до мисля 1983 г. Българките до 1937.

В наследството жените са били също ограничавани, у нас са наследявали 1/2 от земеделските земи, които биха наследили, ако бяха мъже.

Това още не е ужасната диктатура, за която иде реч, защото в тези времена цяла Европа е била така.

Така е, но ЕВропа се промени след 1945, а Португалия остана същата докато режима не падна. А той можеше и досега да стои, ако не беше Революцията, която точно срещу това се бори.

Тука говорим за диктатурата, и е очевидно, че ако я нямаше, тези мнооого неприятни неща нямаше да ги има, защото са отменени през 1910. Жалко за жените, преживяли този режим.

Затова този режим не може да бива оправдаван.

На мен ми е много интересно българките пък за кого са гласували през 1937? сигурно за царя.

Значи, това е норма на неравенство, Ако мъжът хване жената да се целува примерно с някого на нивата, и я убие, плаща глоба.

Жената обаче няма парво на същото. Ако го хване да има любовница, и го убие, отива в затвора до 8 години. Получава лека присъда само ако хване мъжа си с постоянната си любовница, и то в собствения й дом.

Но това айде, ще се преглътне. Ами другите ограничения, които цитирах?

А за системата от доносници какво да кажем. А за досиетата, които разсекретиха още 70те?

А колониалните войни които травмираха едно поколение?

Защо трябва да оправдаваме една диктатура?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не трябва да я оправдаваш, а да я оцениш исторически адекватно. А то е в сравнение с другите диктатури. Тези десните поне не ти взимат жилището, магазина, нивата, работилницата, фабриката или парите. И поради това не са така тоталитарни.

Българките през 1937 са гласували за по-големите красавци. Така поне свидетелства един от първите български политически наблюдатели П.К.Чинков в своите спомени "Сега ще чуете нашият коментатор". http://www.slovo.bg/old/litforum/132/pchinkov.jpg

:)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не трябва да я оправдаваш, а да я оцениш исторически адекватно. А то е в сравнение с другите диктатури. Тези десните поне не ти взимат жилището, магазина, нивата, работилницата, фабриката или парите. И поради това не са така тоталитарни.

Българите през 1937 са гласували за по-големите красавци. Така поне свидетелства един от първите български политически наблюдатели П.К.Чинков в своите спомени "Сега ще чуете нашият коментатор".

:)

Ами точно, оценявям я, вече съм я оценил исторически адекватно.

И съм го написал в първия пост. Посочих положителните страни, сега посочих и отрицателните. И те трябва да бъдат осъдени, както осъждаме репресиите тука.

И по същия начин аз искам от теб да оцениш исторически адекватно социализма, но няма да го видя разбира се, защото си силно пристрастен.

За взимането на дом, фабрика и тн. съм напълно съгласен. Абсолютна диващина. Спор няма.

Салазар пък влиза в семейството, и създава доносници. Също диващина.

Не разбрах за кого са гласували българките през 1937?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според П.К.Чинков, българките са гласували за физически по-привлекателните кандидати. Това на първите избори, де.

Салазар не влиза в семейството, а консервира стари норми за дълго време. Лошо, вярно.

Сега - ОК, съгласен съм с тебе. Има една тема Тоталитаризъм в България там съм писал много и мисля, че ще намериш обективна позиция.

:) Не съм толкоз пристрастен, колкото изглежда ;)

ПП

А доносници има всяка полиция, и най-демократичната. Въпросът е за какво донасят и кому.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Според П.К.Чинков, българките са гласували за физически по-привлекателните кандидати. Това на първите избори, де.

Сега - ОК, съгласен съм с тебе. Има една тема Тоталитаризъм в България там съм писал много и мисля, че ще намериш обективна позиция.

:) Не съм толкоз пристрастен, колкото изглежда ;)

А кои са тези избори?

Смятам, че един заклет демократ (за СБ) трябва да има трайно установени ценности и критерии

- на първо място това е демокрацията. Няма ли демокрация, значи не ми го хвали. Трябва да има свободни избори, няколко партии, не една като в португалия или като тука, да няма цензура, да няма политически репресии и пропаганда, да няма тайна полиция и доносници.

- на второ място, това е свободната икономика. да, трябва да имаш твои неща, които никой няма парво да ти вземе, това може да са две кокошки, може и фабрика да е, но никой няма право да ти ги взима. Но освен собственост, трябва да има и равни шансове за всеки и свободата да излезе на пазара. Това го няма нито тука, защото имаше държавно стопанство, нито при Салазар, където има Държавен корпоративизъм на едри картели.

по силата на тези критерии, мисля, е редно да оценяваме обективно. А не избирателно.

ПС. донисниците в Португалия донасят затова, че ти не си съгласен с режима, и получават пари затова. Водят си бележки къде какво си казал против властта.

Не, ти си напълно и тотално необективен, достатъчно съм се убедил през последната година. Обективност у теб - невъзможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ама брате, така ти предлагаш да оценяваме исторически феномени с днешни политически критерии. Смесване става.

Ми не помня кои са изборите, мисля, че първите на които е разрешено жени да гласуват, през 1937 или 1936 г.

Е доносници, или агентура има прекалена в диктаторите, така е.

За друго ми беше мисълта, че лесно идва в такива диктатури демокрацията, без сътресения. Докато у нас... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ама брате, така ти предлагаш да оценяваме исторически феномени с днешни политически критерии. Смесване става.

Ми не помня кои са изборите, мисля, че първите на които е разрешено жени да гласуват, през 1937 или 1936 г.

Е доносници, или агентура има прекалена в диктаторите, така е.

За друго ми беше мисълта, че лесно идва в такива диктатури демокрацията, без сътресения. Докато у нас... :(

Да де, ама за какво са тези избори. Аз доколкото знам, тогава няма партии и парламент. Сигурно са били местни избори. Ама големи избори без партии. То затова явно по красота са ги избирали, като няма по какво друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За личности, за личности. Имало е партии, но са излъчвали кандидатите лично. Съдът е проверявал само дали не са осъждани.

Така, че в парламентите е имало и земеделци, и социалдемократи, и дори комунисти, скрити зад т.нар.Работническа партия.

Имало е и кампании. Ето тук: http://www.book.store.bg/c/p-p/m-250/id-11...ityr-iliev.html ще видиш много интересни истории оттогава. Дори този земеделец одобрява тогавашната избирателна система, макар да е върл противник на властта.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ама брате, така ти предлагаш да оценяваме исторически феномени с днешни политически критерии. Смесване става.

Ми не помня кои са изборите, мисля, че първите на които е разрешено жени да гласуват, през 1937 или 1936 г.

Е доносници, или агентура има прекалена в диктаторите, така е.

За друго ми беше мисълта, че лесно идва в такива диктатури демокрацията, без сътресения. Докато у нас... :(

Демокрацията в десни диктатури не идва никак лесно политически. Пример е Испания, с опитите за преврати, корупцията, ниската избирателна активност и тн. И в Испания, и в Португалия, започнаха да дърпат едва след влизането в ЕС, демек към 10-15 години след края на диктатурите. Това е много важен фактор. И ние да бяхме влезли през 1995 щяхме да сме добре.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...