-
Брой отговори
3061 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
56
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ vvarbanov
-
Като се вземат предвид русофилството на Тръмп ,влечението към далавери и неговата простотията , може доста точно да се прогнозират действията му. Преди десетина дни познах как ще се развие волатилноста на митата когато са в ръцете на Тръмп. Едва ли има съмнение какво ще представлява и какви ще бъдат действията му по нататък за неговия "мирен план" за войната в Украйна.
-
През 2016г. 370 икономисти и 19 нобелови лауреати подписват писмо против заявената икономическа политика на Тръмп. Предупреждават, че резултатът ще бъде "незабавна и неограничена катастрофа". Сега 2025 г. пак няколко стотин икономисти и 23 нобелови лауреати казват същото на Тръмп , но главата му е дебела. Тия с конспиративното мислене ,като Наваро и Тръмп живеят в друга реалност, пълна със заговори, които искат да им попречат в борбата която водят със "злото".
-
За да се прехвърли едно производство от Китай, Виетнам,.... в САЩ са необходими от 2-4 години. Или Тръмп най вероятно няма да види това. След това заради бъркотията и неприятностите които създава, демократите ще получат шанс да се завърнат . И всичко ще се нормализира. Така виждам нещата. Защо обаче Тръмп постъпва така. С тия мита създава идеални условия за печалба, на тия които знаят какво ще направи Тръмп. Уорън Бъфет още преди месеци кешира 150 милиарда долара. Ще изчака акциите да стигнат дъното и ще пазарува. Подозирам, че и Мъск е в далаверата. Той много ги обича тия работи. Има вече една присъда , беше пуснал слухове които повлияха на цените на акциите и той спечели доста, но го заковаха преди няколко години. Сетне си спомням, че купи тихомълком биткойни за 1,5 милиарда, после обяви, че с биткойни може да се пазарува при него и ккато станаха от 45 000 по 68 000 долара разпродаде. Та и сега като първи приятел на Тръмп, той е наясно как. колко и кога ще влязат тарифите. Даже прави впечатление, че тия мита силно засягат колите които прави в Китай, но той сякаш не му пука .Нито протестира срещу тях, нито коментира, трае си. Явно отдавна е направл каквото трябва. Може даже да е разпродал значителна част от акцииите си. Смътно си спомням, че той май вече беше правил това преди време с Тесла. Та като нищо има и други приближени на Тръмп, които имат информация от първоизточника какво ще стане с тия тарифи. Ама той и Тръмп не прави тия неща с благотворителни цели. Та очаквам движение на тарифите след определен период да се върнат доста назад и то пак Тръмп да го направи.
-
Темата е много стара, но вземам отношение защото постът на valeriss оставя лошо впечатление за отношението на музейните работници към хората които спазват закона като занасят намерените културни ценности в музея! Този който е намерил в случая монетите, не може да ги регистрира, нито да бъде принуден да ги подари, защото те са собственост на държавата. Намервачът предава намерените артефакти. Второ, пртоколът е написан коректно. Когато се намерят монети, те не са почистени и повечето пъти не могат да се определят точно. Затова са ги записали като "антични и средновековни" монети. Предполагам, че намервачът на монетите не е бил наясно какъв е редът за предаване на културни ценности и за това е останал с такива лоши впечатления.
-
Тръмп неналожи мита на Русия под предлог, че те са под санкции и имат малък търговски оборот(3,5 милиарда долара) със САЩ. Но в списъка с увеличени тарифи има между 120 - 130 държави с по малък от 3,5 млрд. $ оборот. Лесото (оборот под 1 млрд. долара) е ударено с 50% мито. Казахстан (оборот около 3,4 млрд. долара) е обложен с 27% мита. Даже Украйна (оборот около 2,9 млрд. долара) има 10% мито. Тук обаче се забелязва една интересна тенденция! 1. Беларус,тясно съюзничество, член на Съюза на Русия и Беларус, силна икономическа и военна зависимост от Москва. Приятелката на Русия , изключена от списъка с мита . 2.Сев. Корея която помага със снаряди и войски матушката, също е пощадена от мита. 3.Куба, исторически съюзник на Русия, поддържа близки връзки след Студената война, особено след 2022 г. Няма мита. 4. Иран, стратегически партньор на Русия, доставчик на дронове за войната в Украйна. Въпреки, че не слуша Тръмп, има само 10% универсално мито, без допълнителна ставка. 5. Сърбия, отказва да наложи санкции срещу Москва след инвазията в Украйна. 10% универсално мито, все пак не е 20% като на другите държави от ЕС. И митата в недружествени на Кремъл страни: 1. Молдова, напрегнати отношенията заради Приднестровието, където Русия поддържа военното общество; прозападен курс след 2021 г. Мито : 31% – едно от най-високите "реципрочни" мита. 2. Казахстан, след инвазията в Украйна общественото мнение се насочва срещу Русия; Казахстан засили връзките си със Запада и Китай. Мито : 27% – значителна ставка. 3. Полша и балтийските държави по 20% 4. Даже Украйна въпреки ,че има по малък от руския търговски оборот със САЩ (2,9млрд.$) има 10%, не е изключена като Москва. Тръмп според мен би я щрафосал 30-40% мито, но нали се гласи да взема редки метали, та няма как , пляснал е все пак 10% за хатър на Путин. Тръмп показва тенденция да щади страни, приятели към Русия (Беларус, Куба, Северна Корея), докато налага мита на недружествените държави към Москва (Украйна, Молдова, Казахстан). Сякаш Путин е помагал на Тръмп да пише тарифите.
-
Важно е да се знае къде е намерен! Най добре изпрати уведомление до близкия музей, или го занеси там в едноседмичен срок. Или просто иди в музея и ги уведоми лично за находката. Не се страхувай, те са благоразположени към намервачите, които спазват законите. Полага ти се възнаграждение за предадени културни ценности. Размерът му ще го определи комисия. Но може и да го оставиш на място ако е много тежък. Ако го оставиш трябва да го скриеш добре, някой да не го отмъкне. Трябва да го пазиш. Има вероятност този артефакт да е от светилище. Много често те са богати на културни ценности. Намират се статуетки, много монети, оброчни плочи, фибули, въобще богати са на археологически материал. За това много често на тях се провеждат археологически разкопки.
-
Да де, но световната търговия не работи така. В повечето случаи търговските бариери не са умишлени. Разбира се, какво говори Тръмп е едно и каква е действителността е съвсем друго нещо! Той наказва и Канада за фентанила, но тя не е причината за големия му трафик в САЩ. Тръмп води политика с елементи на антиглобализъм и изолационизъм. Това пасва идеално на плановете на Кремъл. Влошаване на търговските отношения на САЩ с ЕС, Китай ,...не правят Америка велика. Напротив така нацепен светът е по слаб икономически. Същата история и с НАТО. Оттегляне на ангажиментите, предизвикване на недоверие между членовете, амо то сякаш Путин е писал изказванията на Тръмп и е определял митата на САЩ към останалия свят. И както може и да се очаква, Путин не е сложил мита на Русия.
-
Казваш, че Тръмп налага митата с протекционистко оправдание. Самия Тръмп не определя митата като само протекционистки. Тръмп вдига митата за да насърчи местнота индустрия. Това е протекционизъм. Но освен това той казва ,че Канада И Мексико внасят фентанил в САЩ и чрез митата ги наказва за да преустановят трафика. Обвинява Китай, че не играе "честно" в търговията. Към други държави просто прави демонстрация. Освен това , митата са източник на доходи за федералното правителство. Тръмп заплаши и с вторични мита за руския петрол. Така оказва натиск на Путин ако не се споразумее с Украйна. Тръмп често говори за "реципрочни мита", с които иска да накара другите страни да намалят своите търговски бариери спрямо американските стоки. Митата на Тръмп са смесица от протекционизъм, наказателни мерки и стратегически ходове с по-широки икономически и политически цели. Какво мислиш, ще може ли да постигне Тръмп всичките или ще успее само в някои от тях?
-
Митата не са само протекцинистки! България не произвежда не само самолети, но и автомобили. И въпреки това обмитява и новите и старите коли. Така събира пари. Бюджета трябва да се пълни.
-
Че къде си тръгнал с тая празна глава !? Нали самият си копнал коментара ми за руските ракети, които също са боеприпаси и на братушките недостигат, а правят и трупат две седмици за да гиупотребят наведнъж. Дати преведа какво означава това искаш ли? Значи, че произвеждат малко, недостатъчно, има санкции, нямат достатъчно компоненти за тях, не могат да внасят. Сега трябва да имаш две мозъчни клетки за да разбереш, като ти казвам ,че вадят танкове от гноилищата , означава, че нямат с какво да стрелят танкови снаряди. Като ти казвам, че Внасят о сев. Корея снаряди, значи , че са закъсали за тия боеприпаси. Не напразно ти подчертах за "липсва и бронирана техника, използват китайски голф колички, магарета, лади, АТВ и тротинетки на фронта.". Ти не разбираш ли, че като няма бронирана техника, няма да има и кой да стреля с куршуми. Те ще са лесна мишена. Дали имат куршуми, щом воюват с магарета файда няма. С магарета срещу брадлита нямат шанс даже и да имат куршуми. Абе ти наистина ли не разбираш какво пиша. Чети и разсъждавай, като имат дефицит на танкове , значи ще употребят и малко снаряди за тях(независимо колко имат от тях) Като нямат бронирана техника няма кой да превозва пехотата , съответно няма да стреля с куршуми и няма значение дали имат от тия муниции. За това съм ти споменал и липсата на модерни самолети в Русия. И т.н. За това ти говоря още в първия си пост, а ти се чудиш защо ти казвам тия работи. Ето защо ти говоря за оръжията, схвана ли?
-
Нищо не четеш !!! Става въпрос за военен конфликт между ЕС и Русия. Тактиката и стратегията на НАТО и РУСИЯ са различни. НАТО не разчита на снаряди , ЕС и САЩ са съкратили производството на конвенционални боеприпаси за сметка на високо технологични оръжия. Конфликтът, войната между НАТО и Русия няма да прилича на тая между Украйна и Русия. Това надявам се, че го разбираш. Не става въпрос за войната между Русия и Украйна. Обсъждаме конфликта НАТО и Русия. Тук няма да има ограничения в далекобойноста на оръжията, нито ще блокира личните им комуникации и разузнаване, както стана в Украйна.
-
И ти не четеш темата! Вече казах, че Русия имаше много снаряди останали от СССР и наложи тази стратегия с използването им. Във една високотехнологична война гаубиците и снарядите им имат ограничено използване. Във САЩ след 1991 г. фокусът се измести към високотехнологични оръжия, а заводите за конвенционални боеприпаси бяха редуцирани от 86 на 5 към 2020 г. Подобна бе и стратегията на ЕС. Нали сме в НАТО, трябва да има съвместимост на оръжията. Това , че гаъбици и снаряди се използват активно в Украйна .не означава, че при евентуален конфликт ще бъдат използвани в такива мащаби. Няма да се връщаме назад за старите оръжия защото Русия имала такива много, като има нови. Това не е дуел в който и двамата участника трябва да се бият с еднакво дълги шпаги или едни и същи пистолети. Те и разни племена се бият с лъкове, което пък не означава, че и ние трябва да си направим такива ако ще се бием с тях. Сега стана ли ти ясно за какво става въпрос.
-
За какви боеприпаси говориш? Вече писах, че снарядите не са от решаващо значение в една съвременна война и защо Русия ги използва. Европа не смята, че ще са необходими затова и е намалила производството им доста. То и братушките закъсаха и чакат от сев.Корея. Ама тия неща ги има вече, колко пъти да ги пиша за да ги прочетеш? То и САЩ са много зле със снарядите. Ако Русия ги запука с гаубици ще ги превземе за една семица, стига най напред да се справи с Украйна. Дадох примери и как се водят военни действия в други части на света. За ракетите също споменах, че ги трупат по няколко седмици за да ударят залпово Украйна, за да не могат да се прехванат всички. Та я раздуй какви боеприпаси ти чукат в главата?
-
Русия вади на фронта стари модели танкове от гноилищата, липсва и бронирана техника, използват китайски голф колички, магарета, лади, АТВ и тротинетки на фронта. Снарядите и са дефицит молиха се на Сев. Корея и получиха 2 милиона, но те ги използваха. Разчитат на Китай за електроника, на Иран за дронове, май и от Африка получиха оръжие. Санкциите ги ограничиха силно. Финансово се изтощиха доста.Загубиха армия към 1 милион калпака. Внасят от Сев. Корея бойци. Те разчитат на суровини за производство на танкове и оръдия на Европа. От там внасят два основни вида стомана необходима запроизводството им. Опитват се да я заместват, но не е същото. Трупат по няколко седмици ракети за да могат да ги използват масирано за един удар. Нямат достатъчно .Су-35, Су-57 са ограничени в броя и не биха могли да се противопоставят на превъзходството на F-35 и F-22. Хиперзвуковите оръжия ("Кинжал", "Циркон") са заплаха, но запасите им са малки, а производството – бавно заради санкциите.Украинците унищохиха доста ПВО системи С-400 , те сега нямат достатъчно за войната в Украйна. Флота им понесе загуби. Той е и старичък.Гордостта им Кузя я знаем какво представлява. Вярно е, че вначалото имаха доста снаряди останали от СССР, но в една съвременна война, те не се използват толкова много .Руснаците ги наложиха в конфликта, защото просто имаха доста , но това е тактика от ВСВ. Две армии да застанат една срещу друга и да започнат да се блъскат като кочове със снаряди. Израел в Газа, в Ирак, Сирия те се използваха доста ограничено. Европа даде Старото си оръжие, не са се лишили от стратегическите си запаси. Същото направи и САЩ. войната в Икрайна не се води само с Европейско оръжие. Та като вземе предвид няколко пъти по големите средства за въоръжаване които ЕС отделяше досега и изтощените запаси на Русия , превесът във военните запаси трябва да е за Европа.
-
Отдавна ми прави впечатление, че действията на Тръмп и електората му изглеждат противоречиви и нелогични. Тръмп често подписва изпълнителни заповеди, които биват спирани от съдии, или налага мита, които след това сам отлага. Не го е грижа дали лъже, тия заповеди издържани ли са законово и за негативните последици за електората му от митата. Неговите подръжници са в групата със Тръмп "НИЕ", това им дава сигурността от която се нуждаят Когато съдът спре заповедите му, това се възприема, като атака от "елита" срещу "обикновените хора". Това усилва усещането за "НИЕ" (неговите поддръжници) срещу "ТЕ" (враговете – медии, съдии, опоненти). За електората му в борбата, правилата(законите) не са толкова важни . Те са правилни защото съвпадат с нагласите им. С митата е подобно – налага ги с гръмки обещания, но след това сам ги отлага, заради натиск от бизнеса или икономическия му екип.. Електоратът му не го съди за тези компромиси, защото за тях той е символ на съпротива срещу системата, а не чиновник, който трябва да е безупречен. Важното е, че е силния лидер, борец против установения ред. Толкова силен, че може да си позволи великодушие към "ТЕ" като отложи за кратко митата които им налага. Защо не го е грижа, че лъже или се противоречи? Защото за поддръжниците му фактите не са толкова важни колкото емоционалната връзка. Те са хора, които се чувстват пренебрегнати от глобализацията, от промените в обществото, от политиците, които не ги разбират . Тръмп им дава идентичност ("НИЕ"), сигурност и глас. Когато лъже "врага", това не е грешка, а част от войната. А когато нещо не се получи, те го рационализират "нашите са прави, независимо от резултата". Най-интересното е, че са готови да понесат известни икономически загуби от мита или други политики , само за да продължат борбата. За тях това е повече от парите , става дума за защита на нагласите им . Загубите са просто жертва за каузата, а Тръмп е този, който ги води в "битката" срещу "ТЕ". Предполагам, че ако икономичческите загуби за някои са твърде големи вероятно ще има и дезертьори от "НИЕ". Дали тази емоционална логика помага да се обясни всичко, или има и други фактори?
-
Мен ме съмнява, че наративът за "беззащитна Европа" е на руската пропаганда. ! Някъде май бях постнал , че до 2021 г. ЕС са отделяли 4-5 пъти повече пари за въоръжаване от Русия. Сега Братушките дават повече. Но това са години в които Европа е трупала оръжие. Трябва да имаме и предвид, че това е ново оръжие, надхвърлящо далеч по ефикасност руското. Проблема е , че е пръснато. И логистиката. Иначе джепане има. Какви бойци са руснаците, щом се налага да бъдат тикани напред и държани да не хукнат назад от заград отряди. Не само през ВСВ, но и сега. Хитлер ги нападна и напредна с 6 000-7 000 танка, руснаците имаха 28 000. Такова е било долу горе съотношението и другата техника. Сега думкаха по 20 000 снаряда на ден, украинците по 4-5 000. И пак стоят на едно място. Искам да кажа какви войници са, и каква е мотивацията им. Тия пари които ги има ЕС не са хартийки , те са обезпечени от икономиката. Еврото е на борсата, там се търгуват валутите, цената им пък се влияе от състоянието на икономиката. Ако имаме само пари без покритие, еврото веднага ще се срине. Въобще негативния наратив ми прилича на руска пропаганда. Той е в основата и.
-
Това предполага, че Франция и Германия вече са загубили своята независимост с приемането на еврото. И са зависими от нас защото ние имаме собствена валута.
-
Няма нужда да лъжеш вместо Путин! Русия не е гонена от ООН И брикс, наложени и бяха икономически санкции. Интересно как спря да разбираш не само какво пишеш, но загуби и логика(то въобще не съм сигурен дали си имал). Ти не си наясно какво представляват санкциите! Това не е никакво осигуряване нагръб. Според тебе излиза, че Русия и сто години да не напада Украйна значи си осигурява гръб. Турски поток е завършен 2 години преди Пути да нападне Украйна. Това не се приема като довод. Има връзка но не е причинно- следствена.От санкциите (дето не действат) руския износ за Европа намаля значително.Ама ти действително ли не знаеш какво причиняват санкциите срещу Русия? Я раздуй и как точно Русия си осигури гръб. Такъв гръб, че турските байрактари изиграха решаваща роля в началото при възпиране на руската агресия. Турция е такъв гръб, че е за териториалната цялост и суверенитет на Украйна. Разпространявш дезинформация. Ти си типичен трол, който спори за удоволствие като неглижира фактите!
-
Не е едно и също. Нали прибра Крим и нищо не му се случи. Нямаше санкции. Как действа запада срещу Иран,.... или срещу Русия е фалшива аналогия. Ти не разбираш какво пишеш. Каза, че е чакал завършването на турски поток за да нахлуе, но той завърши доста преди Путин да нападне Украйна. Пропаганираната изолация се състоя на практика. Или и ти мислиш, че тя му е от полза? Интересно защо тогава иска да паднат санкциите, ако на практика не го изолират.
-
Не ми е споделял,...... Аз не те питам какво е споделил Путин с тебе! А каква е визията му и премерените ходове според теб. Тоест Путин не споделил с тебе нищо, и това са твои предположения. Визията на Путин беше , че ще превземе Украйна за три дни, но се оказа ялова. Той няма как да е знаял, че войната така ще се проточи, ще му наложат санкции и ще му бъде необходима подлрепата на Индия за износа на петрол. Турски поток пък започва доставки още през 20-та година. Путин нахлу в Урайна през 22 г. Значи, и 2035 г. да започне война все е след влизане на експлоатация на турски поток.И сто години след завършването на потока може да се каже, че това е премерен ход на Путин. Това не са аргументи за визията на "гениалния стратег". Ако имаш дай други доказателства, тия не струват.
-
Какви са "премерените" му ходове ? Защо нападна Украйна при Байдън, а не при първия мандат на Тръмп?
-
Всеки си има мнение, ако не си съгласен ще се радвам да го обсъдим ! Аз не съм изключил и други позиции, но те се срещат по рядко по реверсите. Може да се дължат на местни традиции или иновации. Разбрах защо си "скептичен"! Още през 1981 г. ми беше направило впечатление, че позициите на античните пластики и статуи , често следват установени модели и рядко се отклоняват значително от тях. Големите скулптори като Фидий и Праксител са били новатори, които въвеждат нови елементи в пластиката, задавайки тенденции, които след това се превръщат в стандарт и се репликират масово. След като тези майстори задават нов стил, той бързо се разпространява . Храмовете, обществените пространства и богатите патрони искат да имат версии на тези известни творби. Такива пластики съм намирал най често по римски вили, далеч от предполагаемия оригинал. Те до такава степен се копират например, че всяка нова поза се разглежда като рядкост. И е ценна. В римската империя се налага известна степен на културна и художествена унификация. Провинциалните градове често приемат римски и елински модели, за да покажат лоялност към империята или да се свържат с престижа на гръко-римската традиция. Нищо чудно, че храмовете на боговете като Юпитер, Аполон или Артемида, както и статуите в тях, следват сходни архитектурни и иконографски принципи – колони, фронтони и изправени фигури с атрибути. Тези изображения не са точни архитектурни чертежи, а стилизирани версии, които занаятчиите адаптират от общи шаблони.Стилизацията може да унифицира до голяма степен изображенията на храмовете. Сходните пози на статуите и архитектурата на храмовете (колони, фронтони)са правени защото са били лесно разпознаваеми от населението, което улеснява приемането им. Има косвени доказателства , че на някои монети е изобразена определена статуя. Например често се среща Зевс седящ на трон с орел в едната ръка и жезъл в другата – точно както Павзаний описва статуята в храма в Олимпия. Това е силно доказателство, че монетите репликират или са вдъхновени от оригинала. Монети от Ефес (2-3 век сл.н.е.) показват статуетката на Артемида с многобройни гърди (или орнаменти), което отговаря на описанието на култовата фигура в храма ì. Въпреки, че оригиналът е изгубен, иконографията е толкова специфична, че предполага пряка връзка. п.п. Сега се сетих за още една причина която би обяснила еднаквоста на изображенията на реверсите за които говориш. Има едни бронзови медальони на Гордиан сечени в Маркианопол, Томи и май Месембрия беше. Там недвусмислено се вижда , че са правени от един гравьор. Няма съмнение, че е имало един център за изработване на матрици за няколко града. (Може би не всички за правени на едно място). Или Гравьорите са ходили " в командировка" за да правят матрици. Както и да е, има вероятност това да е причина за еднаквостта на храмовете на реверсите на някои монети. Ако ти е интересно, ще потърся снимките на тия медальони!
-
Статуята на Атина Партенос, дело на Фидий, се е намирала в Партенона на Атинския акропол. Тази монументална хризелефантинна (злато и слонова кост) статуя е била висока около 12 метра и представлява Атина в цял ръст, със шлем, щит и копие. За съжаление, оригиналът е изгубен, вероятно унищожен или разграбен през късната античност или ранното Средновековие. Въпреки това това нейното изображение е запазено върху монети, релефи и чрез по-късни копия, което не дава представа за вида и. 1. Зевс Олимпийски (Олимпия, Гърция) Друг шедьовър на Фидий, колосалната хризелефантинна статуя на Зевс в храма му в Олимпия, едно от Седемте чудеса на античния свят. Изчезнала е, вероятно унищожена след закриването на езическите храмове през 4-ти век сл.н.е. или при пожар. Изображения на седящия Зевс с жезъл и орел се срещат върху монети от Елида (региона около Олимпия), както и върху римски монети от по-късен период. Описанията от Павзаний и други автори също помагат да си представим оригинала. 2. Афродита от Книдос (Книдос, Мала Азия) Създадена от Праксител около 4-ти век пр.н.е., това е първата гола статуетка на Афродита в естествен размер. Оригиналът е изгубен, но е изключително популярен в античността. Мотивът на Афродита, застанал в леко свита зад ръката пред тялото, се появява върху монети от Книдос и други градове, както и в многобройни римски копия (напр. Афродита Книдска в различни музеи днес). 3. Артемида от Ефес (Ефес, Мала Азия) Огромна статуя на Артемида в храма ì в Ефес, също едно от Седемте чудеса. Била е изобразена с многобройни гърди (или може да би символични орнаменти) като богиня на плодородието. Оригиналът е унищожен след пожари и нападения през 3-ти век сл.н.е. Монети от Ефес често показват Артемида в тази характерна поза, както и храма ì, което не дава представа за изгледа на статуята. 4. Хера от Самос (Самос, Гърция) Голяма статуя на Хера в Херайона на остров Самос, смятана за една от най-величествените в елинския свят. Не е отцеляла, вероятно заради земетресения или разграбване. Монети от Самос я изобразяват като изправена фигура с воал и скиптър, а описанието от антични автори подсказва за монументалността и. Общ модел В тези случаи монетите играят ролята на „архив“ за изгубеното изкуство. Те са били сечени в големи тиражи и често са изобразявали местни символи на гордост – храмове, статуи или божества. Освен монети, изображенията се запазват и върху керамика, стенописи, мозайки или чрез писмени описания (напр. от Павзаний, който подробно описва скулптури, които днес не съществуват). Връзка с Трите грации Тия примери показват, че подобен процес може да е валиден и за тях. Ако е съществувала известна статуя на Харити в някой храм или обществено пространство (напр. в Атина, Коринт или друг значим център), нейното изображение лесно би могло да се пренесе върху монети, дори оригиналът да е изчезнал.
-
Статуята на Атина Партенос, дело на Фидий, се е намирала в Партенона на Атинския акропол. Тази монументална хризелефантинна (злато и слонова кост) статуя е била висока около 12 метра и представлява Атина в цял ръст, със шлем, щит и копие. За съжаление, оригиналът е изгубен, вероятно унищожен или разграбен през късната античност или ранното Средновековие. Въпреки това това нейното изображение е запазено върху монети, релефи и чрез по-късни копия, което не дава представа за вида и. 1. Зевс Олимпийски (Олимпия, Гърция) Друг шедьовър на Фидий, колосалната хризелефантинна статуя на Зевс в храма му в Олимпия, едно от Седемте чудеса на античния свят. Изчезнала е, вероятно унищожена след закриването на езическите храмове през 4-ти век сл.н.е. или при пожар. Изображения на седящия Зевс с жезъл и орел се срещат върху монети от Елида (региона около Олимпия), както и върху римски монети от по-късен период. Описанията от Павзаний и други автори също помагат да си представим оригинала. 2. Афродита от Книдос (Книдос, Мала Азия) Създадена от Праксител около 4-ти век пр.н.е., това е първата гола статуетка на Афродита в естествен размер. Оригиналът е изгубен, но е изключително популярен в античността. Мотивът на Афродита, застанал в леко свита зад ръката пред тялото, се появява върху монети от Книдос и други градове, както и в многобройни римски копия (напр. Афродита Книдска в различни музеи днес). 3. Артемида от Ефес (Ефес, Мала Азия) Огромна статуя на Артемида в храма ì в Ефес, също едно от Седемте чудеса. Била е изобразена с многобройни гърди (или може да би символични орнаменти) като богиня на плодородието. Оригиналът е унищожен след пожари и нападения през 3-ти век сл.н.е. Монети от Ефес често показват Артемида в тази характерна поза, както и храма ì, което не дава представа за изгледа на статуята. 4. Хера от Самос (Самос, Гърция) Голяма статуя на Хера в Херайона на остров Самос, смятана за една от най-величествените в елинския свят. Не е отцеляла, вероятно заради земетресения или разграбване. Монети от Самос я изобразяват като изправена фигура с воал и скиптър, а описанието от антични автори подсказва за монументалността и. Общ модел В тези случаи монетите играят ролята на „архив“ за изгубеното изкуство. Те са били сечени в големи тиражи и често са изобразявали местни символи на гордост – храмове, статуи или божества. Освен монети, изображенията се запазват и върху керамика, стенописи, мозайки или чрез писмени описания (напр. от Павзаний, който подробно описва скулптури, които днес не съществуват). Връзка с Трите грации Тия примери показват, че подобен процес може да е валиден и за тях. Ако е съществувала известна статуя на Харити в някой храм или обществено пространство (напр. в Атина, Коринт или друг значим център), нейното изображение лесно би могло да се пренесе върху монети, дори оригиналът да е изчезнал.