Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

ramus

Потребител
  • Брой отговори

    2375
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    8

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ ramus

  1. Тук искам да сложа една пояснителна бележка по това: ДОПУСКАНИЯТА не са шум в мисленето, поне не за мен. Допускането на каквото и да е... е просто инструмент за мислещите хора. Да допуснеш нещо.. не означавяа че вярваш в него, защото допусканията са вариативни, допускането върви в комплект с условия, абстракции, понятия, релации. И за познавачи и практици е просто прийом. Да допуснеш че има бог... не е никаква вяра в него. Да допуснеш че го няма - също. Въпросът е, че ползвайки рационалният аспект в психичната сфера, хората, които го могат са построили картина и описание на света, в който въпросът за бог е напълно несъществен и излишен. ПОВЯРВАНЕТО е проява на личен, дори личностен акт. ПОДБИРАНЕТО на една версия, която носи намаляване на вътрешния тревожен и дистресов фон е с огромна важност за тревожните и несигурните хора. Това е нужната ПОЛЗА за тях и те се вкопчват и фиксират в нея. Всички знаем от живота, че се стига дори до обсесии, които популярно се наричат "фанатизъм", до степен на радикалност и това се отнася до която и да е форма на идеология. Колкото са повече потиснати от страха, толкова повече навлизат в заблудите от някаква предпочетена от тях приказка с която да почувстват облекчение. Инстинктивно е влизането в заблудни процеси и насред тях за потъващия те са "спасителен фактор" и той се самоусеща все повече "свободен от страхът и дистреса"... А това подава усещане за "живот" - най-много на "задушените" от схватката със страховете си, хора... СТРАХЪТ... е най-силният фактор, заложен в психичния ни свят с цел оцеляване. Но когато дозата е подмината и са се насложили атавистични бъгове по "веригите за сработване и защита" става огромен проблем и блокатор в екзистенцията. Разбираш ли - за хората които живеят в силен страхов фон развитието спира и всичко се завърта около "някак си това да спре". Защото е като черна дупка и ако не са заблудите тия хора ще се разпаднат психически. Преекспонирам доста, с цел пояснение в описанията си. Просто правя някакви опити да подам нещо което да е разбираемо за хора, които са далеч от този сложен казус. Може и да не успявам, но поне опитвам... и дори се старая.
  2. Вижте, уж потвърдихте че 'схващате нишката', но отново е налице проблем в същото... Много добре разбирам съпротивите ви и опитите да си го внушите как "мислите логично"... и всичко това е естествено и така трябва да е. Нарича се "избягване на дисонанса" и с това върви процес по конструиране в себе си на картина в която то "липсва". Така дисонанса (конфликта, противоречието) отпада. Идеята на рационалният ум е да постави рационалността си като приоритет и да измести от приоритета завареното положение с "вярването". Опростявам силно казуса, но се стремя да ви го представя в опит някак си да стигне до вас. Да не допускаш нещо... и да го допускаш - не е еквивалент на ВЯРВАНЕТО в едно или в противното. Вие сякаш не различавате тази за мен съвсем очевидна разлика, която е дори качествена. МЕНТАЛНИТЕ ХОРА, в мисленето си работят с допускания. КОгато МИСЛЕНЕТО се дистанцира достатъчно от предубеждения, заблуди и вярвания, това го освобождава. В обратния случай ВЯРВАНИЯТА застават в основата на личностната конструкция. Това се дирижира от несъзнаваното в човека, в опит да закърпи баланса в чувствената и емоционалната сфера и конфликтите на екзистенцията, които удрят директно по нея. Когато заложените от еволюцията механизми за справяне с конфликтите не са достатъчни и някои защитни сработвания протичат "прекалено" или с бъгове, те наслагват тия грешки помежду си и резултатите от това в психопознанието се наричат общо "травми". За да се справи с тия свои психични 'рани' несъзнаваното сред всеки от нас се мъчи упорито да закърпи психичния свят да не се разбърка или разпадне. Именно тогава ударно се стига до заблуди и подмяна на вътрешната психична реалност, която е комплексен сбор от психични отражения, породени от възприятието и перцепцията, но силно допълнени със свободни "картини " и всякакви паметови записи. Така в дяловете за "преживяване" постъпват подменени и нагласени сигнали, чрез които се конструира имитация на ЖИВОТ, на екзистенция, но вече във версия, която да не съдържа "страхови тригъри" и да липсват конфликти. Също като по време на сънуване. Всичко е само и само да се реализира психично съхранение и това го дирижира нашето несъзнавано. Като такова, то е скрито от съзнанието и откриването, изучаването му, опознаването и практическите прийоми по 'опитомяването му" са много висока летва. И повечето хора на планетата и през историята за тия неща дори и не са дочували, нито ги интересуват. Та... работата с вярванията е, че вярващите хора приемат версия на живота и света, която да им е по-удобна, в която да им е по-спокойно, само за да избягат от житейската си действителност, в която са им се случвали проблеми, конфликти и травми, с които те не са се справили и дори не са получили каквато и да е адекватна подкрепа. И за да е ясно - ВСИЧКИ ИМАМЕ ВЯРВАНИЯ. Всички! ВЯРВАНИЯТА са помагали през цялата история на човечеството за да стигне до днес в развитието си. Но работата е в дозата... и способността да се контролира и управлява. Защото когато мисленето е роб на вярванията, то е като като "в клетка" Чували ли сте сентенцията за "птичката в кафез"? За нея кафеза е края на нейния свят. А тя се фантазира, че това е края на вселената и това е "истината" ( за нея). Въпросът е в някаква отминала или заварена полза - защото все пак кафезът е форма на утроба ( защитна, сигурна и гарантирано оцеляваща) - поне в усещането за самата птичка в нея. Други птички живеят и извън клетка, за тях затварянето е вид затвор. За израсналата в клетка птица излизането от клетката е огромен риск... НАдявам се да схващате - страхът от житейски неволи, определя вярванията на хората, защото ги слага като в клетка. Най-важната аналогия за вярванията е "спасението" - сещате ли се... Дори в будизмът, в който дори в религиозен смисъл не се постулира какъвто и да е бог , отново кукичката, заложена като магнит за уплашените и страдащите е именно "спасението от страдание"... И накрая, с което спирам да ОФТОПИКВАМ по темата - това, което пиша сега е огромна, сложна и дълбока тема. Познание по нея се пише цял живот... Защото летвата да се дистанцираш от заварените вярвания е мноооого висока. Дори ИИ няма как да ви подаде каквото и да е адекватно инфо или каквато и да е концепция по казуса... ( поне засега )
  3. Не е въпросът дали оспорвате... Опитайте да схванете самата нишка... Въпросът в случая е дали можете да си го позволите, защото ако го направите осъзнато това би разклатило веднага основната ви друга опорна нишка - тази на бог и на божествените патерички за обяснения на света, живота, хората, вселената... Вие си представяте невярващите в бог, като вярващи в някаква си тяхна убеденост. Но вие така проектирате собствените си представи в другите хора. И вече сте в грешна посока.. Въпросът е никога убедеността да не застава на пътя на опознаването. Дори и когато е удобна, важна, нужна... да се стигне до положение да се преодолее нейната 'гравитация', защото доведена до вкопчване поради личностни, психични или характерови дефицити и травми, тази :гравитация" направо върви към 'черна дупка' от личен свят, основан на лични заблуди, с които примери са пълни психиатричните отделения. РАЦИОНАЛНИЯТ ПОДХОД е основоположен в познанието. Той е в основата на НЕВЯРВАНЕТО, като явление при което вярванията са важни за личността и социума, но спрямо ПОЗНАНИЕТО са извори на пристрастия и заблуди. И следва да се усвои умението да се отличат и разпознаят заблудите ( защото винаги са заварени и започват още от детството) и след това да се начертаят пътища за дистанциране и независимост от тях. Това е едно от най-големите предизвикателства в битието на всеки човек... И малцина преминават през тази "висока летва"... Такива пътища, прийоми и практически ментални инструменти са известни отдавна сред историята и глобала. Всеки се ражда с възможността чрез повярване ( и проявлението на вярването - убежденията) да си създава негова си лична реалност, която да му е по-удобна, сигурна и спокойна версия. Ние, хората имаме тия възможности още от сънищата и сънуването и всеки от нас чудесно познава от съвсем личен опит как по време на сънуване идентичността изисква нужен спрямо нея контекст... и несъзнаваното успява чрез сложен микс от невронни игри да създаде напълно негова си "реалност" и усещане за битие в нея. Именно това правим хората - ползваме същото, но вече и "в будно състояние", защото е спасително, защото особено при силен дистрес, загуба, травми, уплах... развиваме стари атавистични защитни сработвания, които в днешни условия са повече пагубни, отколкото съхраняващи нещо си... И както всичко друго, и в защитните сработвания, проблемите в тях идват от 'дозата'..... докато се вкопчим... и се стигне до обсебване и все по-силна съпротива да напускаме "удобния си заблуден микс'... И за да се спасим през него водим битки целия си живот да го представим на другите като убедителен, като истински, като важен и спасителен и за тях... И след дълбоки и сложни сънища, по време на събуждането ни, се преминава през един странен 'шок' - изведнъж идва яснотата на "действителността'' сред която тялото е сред напълно физически контекст и идва отново нужното 'сработване' и излизане от сънната хипноза.
  4. от друг форум, друг мой текст, но свързан с темата ( но не и с раздела). Нека несъгласните да го приемат като "офтопик": =============== "...Petitio principii, или "взиране в началото", е логическа грешка, при която заключението на аргумент се залага в неговите предпоставки. Това е вид преднамерено кръгово разсъждение, при което аргументът използва самия себе си като доказателство. По-просто казано, "petitio principii" се случва, когато някой се опитва да докаже нещо, като изхожда от вярването си, че това нещо вече е вярно. Това е логическа грешка, защото не предоставя никакво ново доказателство или информация, а просто се наглася за да се завърне към вече заявеното. Така ПОВЯРВАНОТО предварително се насажда като предпоставка, след това му се конструират нужните за това "аргументи" като основната цел е да се представи предварително повярваното като "доказано" . Например, аргументът "Библията е истината, защото казва, че е истината" е опростен пример за petitio principii. Той използва предпоставката, че Библията е истината, за да докаже, че Библията е истината. За да се избегне тази грешка, трябва да се уверите, че предпоставките на вашия аргумент не предполагат логическите аргументи и заключението им. Това е само явлението в неговия логически механизъм. А нуждата от такъв механизъм и самото явление са си съвсем психично-обусловени... Примерите в целия форум чудесно онагледяват стремежа на всеки към психичната си полза. Този механизъм е най-ползваните средства, особено за субекти, които се фантазират колко са рационални и логични, като с това те прикриват подмяната на вътрешната си реалност с удобната за тях. Този механизъм стои в основата на явлението ПРИ-СТРАСТ-ИЕ. Налице е и зависимост - дълбоката нужда личните вярвания да се представят като валидирана обективност, е в пряка връзка с когнитивните възможности на даден субект. Колкото тия възможности за по-широки, толкова повече се усложняват схемите по които той конструира подходящ за вярванията си контекст и се заиграва с него да го "доказва като валиден и истинен". В същата корелация е и явлението - последователност и упоритост в конструирането на подмяната на предварително повярваното и нужното, като "вселенски истинско". Колкото е по-остра необходимостта от тази подмяна, толкова такава нужда преминава във "вкопченост" и става мотиватор по схемата "на всяка цена"... И нещо в края на тези ми думи: ЗНАЧЕНИЕТО НА МИСЛЕНЕТО, логиката и съжденията, както и техните принципи, за някои хора са задължителни като път към вярванията им. Именно заради това формално схемата се нарича "кръгово съждение". Нуждата от повярване е основния проблем за всяко мислене, защото в принципите и проявлението си МИСЛЕНЕТО е начин и път за разкриване на новости, неизследвани територии, неизвестности... А не да служи за психичните ползи на някого. От друга страна - вярванията винаги имат нужда от 'ПОДКРЕПА' чрез имитация и манипулация на 'съждения', защото няма как да се понесе разделението, което се преживява като 'конфликт' и в когнитивистиката се нарича "дисонанс". Разбира се - когато дадени дефицити са остри, в стремежа си да се закрепи някак психичния баланс Несъзнаваното в нас има възможността да наглася вътрешната реалност, макар и в някакви рамки. Но въпросът е, че вместо да е със защитна преходна роля, тя става едно 'постоянно" усилие, което прераства в сложни схеми за самозаблуди. И тия заблудни схеми се поддържат в съзнанието именно с негово усилие, като когнитивните способности стават "роби" на вътрешната нужда от "поддръжка". "
  5. Не "МОЗЪКЪТ"... а до възможността за нужната сложност (комплексност) на невронни мрежи между все повече дялове. Проявлението на тази комплексност, когато по време на сън или други състояния на съзнанието не се потиска, хората наричаме общо "интуиция". Трябва поне схематично да се има предвид - невронните мрежи работят на принципа на "борбата на потенциали". Емоционалните, чувствените мрежи и дялове, имат заложен предварително по-висок потенциал от късните когнитивни дялове. Именно така подавам някаква формална представност при която емоционално-чувствените потенциали в мрежите винаги потискат когнитивните такива, защото първите винаги са с по-висок приоритет и това е заради еволюционна инерция.... Комплексността на психичните явления е основния проблем за тяхното изучаване и вникване, защото изисква като условия много широк спектър от знания, информация и познания... И нужни и отработени умения за предпазливост в обобщението и синтеза им. И въобще темата се насочва неизменно към психични процеси, явления и механизми... и това е съвсем естествено. Въпросът е, че както за всичко друго, е нужна компетенция, а психичното познание е нещо като "квантовата физика" - много си говорят за него, но са малцина тия, които са наистина навътре в материята. Не твърдя че този ми текст е от компетентен автор, а само че най-голямата част от познанието по тия казуси се крие сред познанието за човешката психика, а не е до 'религиозна метафизика'. Още повече, че според мен няма как да е смислено това понятие...
  6. Тече вече "петата вълна" https://dnes.dir.bg/svyat/peta-iranska-ataka-sreshtu-izrael-zakaniha-se-i-na-amerikanskite-bazi
  7. https://www.focus-news.net/novini/mejdunarodni/Masirana-ataka-s-BpLA-nad-Krim-Eksplozii-otekvat-iz-celiya-poluostrov-2591527 Някой има ли повече информация по това? Да не би да е поредният фейк?
  8. Да, тоя филм сме го гледали вече сред форума - поредния сакрален бърборко, с баналните си заучени моабети и игри на контри - с мрънкане, заучени летящи фрази от рода те, тия, онези... ама вие, докато аз съм си ок, ама помислихте ли за едно или друго. На глупости поне се начетохме, като от ФБ и политическите идиотизми на самонарекли се 'скептици'.
  9. клишетата на истериците дебнат в този откъс. Защо не и "мъртва планета"... те и хората измряха от глад, нищо че заведенията вече са препълнени и в Пловдив се чака на опашки за места. Горките хорица... бедния народ, съсипаха я тая държава и тя отдавна е фалирала... Ама вижте кви загуби, ама вижте колко ще плащаме сега..... и горката държава като няма за пенсии ще обере пак ценните пиячи и пушачи, защото техния кеф имал висока цена... и ставала все по-висока. И разни други народни популистки хвърчалки. Добре познати, защото ги натякват непрекъснато, докато се вкарват сред плява от думички на компетентни - кое как било, колко било и колко много ги разбират нещата. Ама Европа, ама САЩ, ама едни или други - все някой, все нещо им е гадно и направо ще умиргат утре Кола карам, работя в ИТ фирма, плащам всички данъци и подавам редовно декларации и не гледам ТВ . Дали едно или друго струвало нещо си - който иска кола, ще плаща и няма да мрънка за кефа или необходимостта си. Като ти е скъпо - отиди някъде на евтино - в Русия, примерно... или в Зимбабве, Пакистан... Един колега от фирмата има от последната държава - подържа цяла махала в един малък град там, със заплатата си и всички роднини идват да му се молят за пари... ОФ-топик Аман от мрънкачи - нито един шофьор досега от националната или частна новинарска истерия не даден интервю в което да признае - сгреших, не направих правилното решение, избързах, не прецених и поемам цялата отговорност... Винаги "пътищата" и "полицията" са виновни и се претрепват редовно, вкл и с моторите. На една обикновена права отсечка някъде си се трепат редовно и систематично - сложиха камера, сложиха специално знаци... и видяха че само 15% от преминаващите не превишават скоростта. Нито видимост е проблема, нито асфалта... Но пътя е виновен, щото поредния тир се засвяткал и претоварен и недоспал от 30 часа ударил нещо, или каквото там дойде.... И после - държавата убива децата ни... даже и стачки... щото стачкуващите въобще не карат коли и ги карат само с 10км/ч Не минава ден в който да не хванат опиянени от алкохол и наркотици зад волана... Убиват се, но не спират да пият скапаната ракия, да се мерят кой колко носил на пиене и да се качват да карат, че и други карат с тях. Понеже са бедни, сигурно и плащат много данъци... та от мъка, по националната им парична гордост - лева. край на офтопика
  10. Цигарите и алкохола са въпрос на данъчна политика, а не от икономически или геополитически процеси. Аз като не си купувам цигари не виждам в нищо увеличение, а цигарите и 20 евро да станат кутията, не ме интересува по никакъв начин. В КАУФЛАНД пак си е толкова, колкото миналия месец. дори някои са понижили цени. В заведения ходя едва няколко пъти в годината, заплатата ми се увеличава заедно с компетенцията и отговорностите. В строителството цените хвърчат нагоре заради принудата да извадят пари от дюшеците и като няма къде и не им стига ъкъла за друго - влагат ги в имоти. Какво толкова се напъвате, аз лично не мога да разбера - заради някакво си име на паричен знак. Дали ще е лев, лъв, лив, или евро, копа или сапа - какво значение да има, след като стойностите са им вързани в БГ от десетилетия. Всички знаем чудесно че едни хора загряват за избори, щото банковите сметки им се пълнят, пък за възнагражденията се изискват резултати и събития. През целият свят преминава силна популистка вълна - някъде повече тежко и с по-тежки и трайни последствия. Другаде - не толкова. Който както може се спасява - нещо като в КОВИД-кризата. Полша потъна за няколко стотни, но на Румъния се размина. В Испания, Франция и Германия - също, поне засега... Италия потъваше няколко пъти, но не сериозно. Гърция - и тя така. Проблемът наистина е САЩ, за момента... но да се надяваме че това ще премине, защото забелязвам известни процеси по прибиране на тежката разделителна линия, чрез която изтрещелия им сегашен президент отново взе позиция, пък и почнаха му гафовете... Цигарите и алкохола са извори за постъпления в хазната. Има избор - който му се виждат скъпи ги оставя. Никога не съм дочувал някой да е "задължен със закон да пуши или пие". Мен като не ми харесва нещо, не го ползвам.
  11. https://www.24chasa.bg/mezhdunarodni/article/20637566 Украйна взриви Кримския мост с подводни експлозиви (Видео) 03.06.2025 14:49 31612 Кримския мост КАДЪР: Туитър/@igorsushko "24 часа" в мейла ти. Разберете големите новини от последното денонощие накуп Запиши се Службата за сигурност на Украйна (ССУ) заяви, че е поразила Кримския мост за трети път и че подводната поддържаща структура на съоръжението е сериозно повредена, предаде Укринформ, цитирана от БТА. Операцията е подготвяна в продължение на няколко месеца. Агенти на ССУ поставиха експлозиви по поддържащи колони на моста. Тази сутрин в около 4:44 ч. първите експлозиви бяха детонирани. Няма жертви сред цивилното население при взрива. Подводните части на опорните колони са получили значителни повреди. Използвани са общо 1100 кг експлозив (в тротилов еквивалент). По думите на ССУ "мостът на практика е в аварийно състояние". Ръководителят на ССУ генерал-лейтенант Василий Малюк лично наблюдава операцията и координира нейното планиране. "Бог обича Тройцата, а ССУ винаги завършва започнатото и никога не се повтаря. Вече два пъти поразихме Кримския мост - през 2022 и 2023 г. Днес продължихме традицията, този път под водната повърхност. На украинска територия няма място за каквито и да било незаконни руски обекти. Поради това Кримският мост е напълно легитимна цел, особено след като врагът го използва като логистична артерия за снабдяване на войските си. Крим е Украйна и всякакви признаци на окупация ще получат твърд отговор от наша страна", заяви Малюк.
  12. защо? Акцентът може да го "поставим" където и да е. Но в основният смисъл - молитвата в самолета никого не е спасила, защото се е молил. - Защото се е молил на "правилното божество", - защото се е помолил "искрено и честно"... - се помоли да му се опростят греховете като се разкая за грешките. В общи линии вметката ви за мен е просто опит за фиксация в повярваното... заради ползата от него. ВЯРВАНИЯТА са просто инерцията от доказаните социални и лични средства за преживяване от конфликтите и дистресът в екзистенцията. Такива още средства са алкохолът, хашишът и в общ смисъл пушенето, кафето... и дори храненето или клюките . Такива "средства" съпровождат човешката култура още от пещерите и първите масови явления за вярвания е шаманизма - който е социално-културен феномен, който няма географски или общностни граници. В смисъл - че е налице като "ЕТАП" в развитието на ХОМО по целия глобал, макар и в различни "модификации". Социалните вярвания са просто опит за консолидация на вярванията по принцип, заради огромната им роля да обособяват общности именно според вярванията, а не по други признаци. Нуждата от окрупняване на социалните групи поражда и нуждата от консолидация на вярванията им... Чудесен пример за това е именно Римската империя и появата на християнството, което вече в 4 век става "имперска религия" и чрез което то тръгва "по света"... Вярванията са специфичен тип системи от описание на света и живота, които спомагат за основната житейска необходимост от сигурност, яснота и проекция за контрол. А чрез религията - дефиниция, идентификация и сплотяване на общността. ================ За твърде много хора търсенето на ползи ги насочва погрешно и към науката, вкл и към "психопознавателните" дисциплини. Но никой не ги е намерил там и заради същото "търсачите" почват да смесват психологичното познание с рационалния му принцип на гледна точка, към ирационалните си вярвания, представи, митове и всички останали лични заблуди, нужни за оцеляване и преодоляване на житейските трудности от ежедневието. За твърде много хора проблемът е в различаването - къде е "границата" между заблудата заради ползи, с научното и безпристрастното разглеждане на процеси и събития...
  13. Малко ОфФ топик За мен ( само за мен ) този месиански уклон е твърде подозрителен и издава освен силно пристрастие, така и параноичност. Искам да спася от разрушение, искам да помогна - на бедните, на обикновения човек, на политиците... Да насърча... този или онзи, тия или ония... Като че всички са изпаднали в тотална депресия и умиране и един спасител и исус е протегнал ръка за спасение, изцеление и световен център за помощ на нуждаещите се... За целта ви описвам една световна апокалиптична картина на разпади, на сътресения... на пропадания, сриване на реда... та историята... та "доказателства". И в българското пространство има едни... автори, дето са вселенски експерти и... всичко виждат, знаят... То няма история, няма икономика, няма геополитика... която да не им е известна, в опита да си нагласят нужната си лична приказка в която те са с мисия на спасители, пророци, те са толкова сигурни... И един от тях е летящият "Валери Найденов" Друго си е да знам че има поне един световен мислител и спасител, дето да иска " да ми помогне"... край на офтопика ================== Доколкото си спомням - Тръмп се опита да играе с митата същата игра още в първия си мандат... И дотам. Не виждам някаква огромна драма в това и светът си продължи и след първия му мандат, ще е и след втория. Проблемът с демокрацията за мен е огромното разделение между компетентни хора и самата идея че неграмотния, безработния, неукия и обикновения егоист е в състояние чрез бройката си да определя какво, кое и как да правят "ВСИЧКИ". Мантрата - "те ни крадат, лъжат, грабят, пазят тайни"... е народен радикален популизъм. Дали ще е десен или ляв - те се събират именно в крайните си проявления и динамика. Това е напълно погрешна самата идея и принцип на Римската демокрация. Изискването да си "ИЗБИРАТЕЛ" и да определяш... е било свързано с условия - грамотност, имотност, образование, ценз, социален и обществен статус... ( т.н. ГРАЖДАНИ ). Огромното разделение между неуки, неграмотни и примитивни хора и компетентни, грамотни, вкл и сред научното познание, няма как да не породи бунта на първите... И винаги за тях проблемите са в "другите", някъде там... вкл - до "врагове". За мен КЛАСИТЕ се оформят вече на друг принцип и тази непримиримост в едната страна е пагубна за всички ни. Не мога да не изразя че всичко това умело се използва именно от тия авторитари, за които т.н. "демокрация" е само фасада и... пречка за тяхното. А глобалното им влияние даде отражение навсякъде... Защото едната "класа" е изключително податлива на примитивни влияния, и именно тя е основния таргет, защото в демокрацията тя е "скритата й слабост".
  14. Едва ли - статията е само обзор, опит за сентенциални обобщения, дори по ваши думи. Но е чудесен опит в една толкова дълбока и комплексна тема.
  15. ако направите по това научен труд, ще стигнете и до Нобелова награда. Сещате ли се откъде се сдобихте с тази информация, за да я представите толкова смело, сигурно и... безотговорно?
  16. според мен... ми се струва че от време на време би било чудесно и полезно нещо като "мярка". Не зная дали наистина вярвате в това или е типично емоционален порив, но в когнитивен смисъл това не е нито смислено, нито почива на аргументи, информация или синтез от тях. Зная чудесно че за разлика от когнитивния обмен, емоционалния има съвсем други особености, друга рамка, други характеристики и... цели. Но все пак... !
  17. Това че е така в партиите не е защото партиите са... някакви. Това е явление сред целия човешки живот, на всички нива и мащаби. То се основава на инстинктивизми, които все още работят по "биологични инерции'. Двата основни инстинкта, които ръководят явлението са: - съревнователността и стремежа са си по-... от другия/другите. Доказването и състезанието по това дава еволюционно преимущество в оцеляването - нуждата че ти/ твоята група с която се идентифицираш, сте по-добри от другата група е част от груповото оцеляване и пак е свързано с първа точка. Навсякъде сред битието, там където има хора, през историята, глобуса, културите и цивилизациите - тия основни инстинкти и преди и сега продължават да определят голяма част от груповата динамика, както между хората, така и между групите, които взаимодействат помежду си на всякакви мащаби. На същото явление се дължи от футболните запалянковци, примерно, през всички религиозни и други групови идеологии, до всеки един от нас, хората.... Същото явление поражда заблуди, стои като важна основна причина за явлението "ПРИСТРАСТИЕ"... и т.н. Въпросът с атавизмите е проблем... условията, сред които това е било определящ и оцеляващ фактор, отдавна са отминали... Всъщност - въпросът е вече ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ... навсякъде по глобала. =============== Колкото до "границата"... - граници... сред инстинктивни импулси - е много сложна работа и е по силите на малцина. Все пак е далеч все още отговорът на въпроса - ХОМО доколко има основние да се нарече САПИЕНС...
  18. Вие ли го попитахте Вапцаров , или...??? С какво точно ви "отговори" ?
  19. https://www.facebook.com/reel/1810513266416246 (За да се отвори е нужен действащ ФБ акаунт в същия браузър. )
  20. Добре че "понеже са работили украинци" те са причината за инцидента. Добре че имало някой си да бъде "обвиняван"... и някой "да не питал" Дивият народен популизъм е рожба точно на нуждаещи се от него, които да му резонират. Вие сте чудесен пример за думите ми по-горе, за което съм доволен, че се получи и точния ник, по точния начин... отново се самоизписа доброволно. Ама споделянето на популизъм било и манипулация - но потребителите, които се нуждаят от приказка са в очакване за "правилната манипулация" защото те са в объркана битка за отстояване на заблудите си и тя не може да спре, защото нуждата от нея е непрекъсната.
  21. Вижте... изглежда не разбрахте - животът, планетата, звездите... не се интересуват от това дали аз, или някой си ще бил 'по-добре'. Заблудни измишльотинки, за да се почувствал някой си по-добре... Както и самия импулс за "искам да съм добре"... за първосигналните хора означава задължително "искам да съм сигурен". И всъщност "искам да знам" - е подтик не към информираност и когнитивна работа, а е с вектор към емоционалния свят и съвсем примитивни основни невронни зони, характерни за ХОМО далеч преди пещерите. Всички лъжем и си измисляме истории, дори си ги повтаряме, самоуверяваме в тях... дори се сугестираме с тях (наричат се АФИРМАЦИИ) и това е естествена част от всяко развитие и израстване. Това че някои си били лъгали и криели... не създава "почва за конспирации". Почва за тях има само в нуждаещите се от сигурност човешки субекти, които непрекъснато са във наситен и обсебващ тревожен фон. Тук веселият парадокс е, че те са на лов непрекъснато за информация с която да намалят тревожността си, и колкото повече информация стига до тях, толкова фонът нараства, защото те не са в състояние да се справят когнитивно с нея, и остава отново емоционалния (параноичния) план В когнитивно отношение дали отнякъде се е "пръкнал СПИН" е напълно без значение. Но за тревожниците има огромно значение и важност да им се състави приказка. Обаче едни от тях имат нужда от една приказка, други - от друга. И им се подава, или си я измислят и разпространяват сами помежду си. ОФИЦИАЛНАТА ИНФОРМАЦИЯ за Чернобил не означава "ЦЯЛАТА ИНФОРМАЦИЯ". И дали и какво я било причинило... е без значение относно щетите и пряката заплаха за съществуване на многото хора. Просто понятието ИНФОРМАЦИЯ и ИНФОРМИРАН СЪМ има огромно значение за огромната маса от емоционални хора с явни или спящи паранои. Хора, за които тревожния им фон е за цял живот и са непрекъснато на лов за каквото и да е, с което да го намалят. Обсесията на тия хора в "сигурността" е най-показателно.
  22. според кого ( е по-добре)? Вие как точно ще "разкриете" дадена конспирация, след като не правите нищо друго, а да гледате информация сред виртуала? Следователно - щом за нещо се споменава че е конспирация, и че е тайно, го опитвате дали ви се реализира резонанс с останалите ваши си лични системи от легенди (описания) за живота, света, хората. Ако не се реализира резонанс, а дисонанс - е ясно. Ако се реализира - го припознавате и го наслагвате към вашите си системи. След това "то" става ваше, защото припознаването го наслагва към онова с което се идентифицирате като личност, то й служи за опорен скелет и започва да се защитава. Колкото му е по-важна ролята или припознаването е по-дълбоко, толкова по-яростно се защитава... Всичко, което се носи из социалното пространство (без значение дали сред виртуала или извън него) е заемка. Въпросът е, че се основава на инстинктивизми, голяма част от които се обобщават като 'социални'. Това използват и малкото специализирани центрове за "подаване" на предварително приготвени конструкции от... "новини". Принципите на които се прави успешно това са научно обосновани и практически отработени от хилядолетия. Но за мен самия въпрос - как имате самочувствието че "знаете за дадена конспирация" само защото разигравате в главата си серии от проекции, и ги пришивате една за друга чрез т.н. "обяснения"? ================= От друга страна - няма нищо по-естествено от това дадени социални дейности да са покрити с тайни и конспиративност. Това е задължителна част от социалното управление и без него щеше да настане тотален хаос, особено в социални динамики, сред които е положен принципа на демокрацията ( във всякакви вариации). Дори в рамките на едно семейство отношенията между родителите трябва да са тайна за децата ( дори и в зависимост от възрастите им). Дори в рамките на малка фирма, динамиката на самото й управление от собственика, политиките и способите за управление трябва да са неизвестни за персонала на фирмата... Това се съотнася и до глобала... Въпросите на компетентността и възможността за поемане на отговорност са основни за дадени социални дейности, особено когато от тях зависят съдбите, векторите или дори оцеляването на големи групи хора. Това може да се реализира само от хора с редки комбинации от дадености - които по принцип са редки субекти сред огромното множество от некомпетентни и с други "невъзможности". Все някъде "народното управление" е нужно да му се сложи граница. За всяко действие е налице широк спектър от "ехо", рефлектиращо до множество други събития и процеси. Твърде малко хора познават в детайли и широта казусите сред които трябва да взимат решения... Следователно това е сложен процес и разни революционни и бунтарски заблуди от типа "те ме лъжат, трябва да съм сигурен, трябва да ме информират" са инфантилизъм и ехо от неизраснати етапи в личностното развитие. Така е на всички нива и мащаби сред социума и го намирам не само естествено, а и за изключително важно условие. Един от многото тежки и сложни проблеми на растежа дойде от глобалността на информацията и виртуала, сред които т.н. "популизъм" стана твърде груб и сложен негативен фактор. Компетентните хора го разглеждат като "болест на растежа", но за мен това ражда примери като политическите идиоти, някои от които стават твърде важни, с ролята си за целия глобал... Един от тия очевидни примери е ДТ. в САЩ и типичния хаос, който веднага започва с идването на власт на тия некадърници... показва че в системата "народа да избира" има нещо дълбоко сбъркано.
  23. в двете ви изречения са налични няколко нонсенса. 1 - ако вие вярвате че има конспирации - е едно. Това се съотнася към вярванията, предубежденията и ролята им за психичния баланс за всеки човешки субект. 2. Ако вие знаете за някаква конспирация - то тя няма как да е конспирация, щом не е конспиративна 3. Ако вие вярвате че има "реално съществуващи" конспирации... то те не са никакви конспирации. 4 Ако дори имате личната заблуда че можете да различите "фалшивата конспирация" от "реално-съществуващата" означава и че не е нищо друго освен самозаблуда.
  24. всъщност ако се погледне сериозно - въпросът кой в какво вярва е без всякаква стойност и значение извън него. За посоченият пример на събития и процеси просто няма как да се знае нещо със сигурност. Политиците от най-високо ниво в държавите се поддържат със сложни информационни системи за да са по-адекватни към събитията, с цел да взимат обективно-адекватни решения. И така трябва да е... Повечето от събитията във висшата политика, на всякакво ниво, са, и ще си останат, скрити за популярната основна маса. И според мен това е практически обосновано и е навсякъде сред социалната организация и управление. Тук разговорите са просто приказки, преди всичко за забава и чесане на съвсем лични сърбежи. От думите тук нищо и никой не зависи и не е нужно да е. Именно заради това субективният момент е максимален, а в него наличието на пристрастност си е нещо напълно естествено. Ама един или друг били 'пристрастни' - разбира се, защото това е обикновен и повсеместен човешки аспект, който няма изключения сред ХОМО САПИЕНС. Той е невронно еволюционно наследство. Проблемът е, че понякога става пречка, при това - сериозна. Тогава се налагат стратегии за противодействие...
  25. Това обобщение е генератор на множество от хипотези. Но водещата сред тях е: Човешките същества образуват все повече когнитивни наслагвания, заради които става възможен научният процес, основан на рационалността, даващ им нов поглед към света и себе си, нови широки хоризонти за усвояване, отношение към себе си и живота им, развитие и повишаване на адекватността спрямо средата си, отношение и вникване в т.н. проблеми, конфликти, пречки, съпротиви, по-висше разбиране за материалния си контекст с който да взаимодействат на съвсем друго ниво... Отделни хора с такива когнитивни качества са били налични още от зората на човечеството, но работата не е само в отделния индивид, защото влиянието му върху общата маса и събитийността не са могли да имат голямо значение и социален отзвук... дори и да са оставили исторически и познавателни следи... Въпросът е... че образно представено някъде в средните векове, сред каменните дворци на Флоренция за първи път кристализира и изяснява идеята че рационалността трябва да смени религиозността... и че тя може да донесе по-голям просперитет на човечеството... Това става възможно защото са се досетили че рационалността също може да се подпомогне в социален план и че религиозността пречи това да се случи... И стигаме до днешно време... в което рационалността се преподава в училищата и е в процес да стане основа на всички социални отношения... Не че това е постигнато, защото човешките атавизми са най-инертното явление в природата... и ехото на същото вътре в самия човек, още не може да се преодолее като съпротива.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.