-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Вие твърдите, че всичко писано от Ценов било забранено. Когато или по-скоро ако докажете това твърдение (но с документи и факти, а не с общи приказки), или се откажете от него, отговорът на горния въпрос ще стане ясен.
-
Както имах неудоволствието да спомена вече няколко пъти, професор Табов продължава упорито да се върти в кръг и да повтаря едни и същи нелепи твърдения, без да си дава труд да докаже което и да било от тях. Сега е - за кой ли пореден път - редът на неговия възлюблен Велич, който, разбира се, не е Никополис и никога не е бил. Проф.Табов чудесно знае това, а може би си е дал и труд да види отблизо руините на Никополис, които се намират на около 7 км от Превеза и на повече от 50 км от мястото, на което ренесансови карти поставят фамозния Велич, но, въпреки че е математик, за него подобни неща са дреболии без значение, щом той е решил да твърди обратното. Другото поредно завъртане касае докторската теза на Ценов - въпрос, който вече беше нищен доста подробно в тази тема и във връзка с който професор Табов "най-случайно" пропусна да отговори защо в преизданието от 1965, сочено от него като доказателство за научно величие, липсват точно българските части на тезата и какъв извод следва от това в светлината на схващането му за високата оценка на издателствата. На всичкото отгоре тези поредни пируети всъщност не касаят темата: първият въобще не е свързан с нея, а вторият е някакъв странен опит за критика срещу неизвестните (поне за мен) автори на статията за Ценов в Уикипедия. Не мисля, че тук е мястото за това. Ето защо тези отклонения ще бъдат изтрити, но чрез настоящето давам възможност на г-н Табов да се информира за причините това да бъде направено.
-
Не бих се опирал на Москов - особено пък за алем.
-
Не, Makebulgar, не е бил. Забранена е била една негова брошура и толкоз. Проф. Табов точно това цели: да наложи нелепото си твърдение като досади и измори потребителите с безбройни безаргументни повторения.
-
Усукванията продължават по все същия антилогичен и даже вече отблъскващ начин. От това може да се направи забележителният извод, че дори ако някой напише една единствена книга в живота си, той става автор на книгИ - в това се мъчи да убеждава някого проф. Табов, за да сложи със задна дата под общ знаменател всичко, издадено от Ценов. Но се пита: щом е достатъчно един автор да бъде анатемосан с една книга, за да се счита за забранено цялото му творчество, за какъв дявол тогава са издавали тези безкрайни списъци, в които се срещат множество заглавия от едни и същи автори, а не само по едно? Може би от любов към помениците? Но най-блестящото удостоверение за нивото на познание, което професорът непрекъснато демонстрира със съответния менторски тон, е това: "Бил ли е и П. Мутафчиев агент на ДС?" Идеята е ясна: понеже според проф. Табов "активни участници в борбата с "лошите книги" са били агентите на ДС", той се опитва да хвърли тази сянка и върху Петър Мутафчиев. Но няма представа, че той е починал 2 години преди началото на борбата с "лошите книги" - през 1943г. Вероятно, професоре, бихте предпочели да набедите и П. Мутафчиев и да го накарате да прави антиценовски внушения от гроба си (също както постъпихте с Ягич)? Е, уви!
-
В заключение: Жо Ро хроники не ползва, защото са вражески; местни паметници отхвърля, защото не са автентични; научни становища не приема, понеже са хипотетични. Е, на какво се опират тогава неговите виждания? Май на самовнушения.
-
Посочваш потребителския никнейм с мишката и се отваря прозорец от профила. В долната му част има опция "Ignor User".
-
Дълбоко грешите и двамата: професор Табов е високо интелигентен и чудесно разбира както несъвместимостта на доста от собствените си твърдения, така и тяхната абсурдност и недоказуемост. Поради това, когато му се противопоставят солидни аргументи и факти, които не е в състояние да опровергае, той тутакси изчезва за дълго от спора, който сам е започнал, а когато се върне, минава на друг въпрос и - ако впоследствие се върне отново към първия - се държи все едно никога не е бил оборен. Това е типично и добре отработено поведение на всички по-изтъкнати автохтонци, като започнем от П. Серафимов, за разлика от аплодиращата ги маса, която е в състояние единствено да повтаря безумните постулати като кречетало до изпадане във вербална истерия.
-
Преди да се пита за доказателства "против", трябва да се изнесат доказателствата "за".
-
Основните са Теофан Изповедник и патриарх Никифор.
-
През IX век друнгата е кавалерийска единица от θεματα и няма нищо общо с турмите, които са военноадминистративни поделения на темите, а в армията - пехотни части.
- 119 мнения
-
- 1
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Има данни за сарацинската, за другите - не. За римската също, но в латинските извори (Анастасий Библиотекар). Западни данни има и за моравската, но повече за дейността на Методий след 870г.
- 119 мнения
-
- 1
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
То няма как всеки светец навсякъде да има по някой храм - винаги има по-предпочитани и известни. Естествено, Кирил и Методий са по-тачени в славянските държави и преимуществено - в православните от тях.
- 119 мнения
-
- 1
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Те са изобщо християнски светци, светостта им се признава във всички автокефални църкви. Кога точно са канонизирани не може да се каже, но фактът, че най-ранните им жития са пространните, говори, че това е станало още през девети век. В онази епоха процедурата за канонизация е много по-различна и най-вече по-свободна от днешната.
- 119 мнения
-
- 1
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Сравнете текстовете на пространните, проложните и кратките им жития и ще ви стане ясно.
- 119 мнения
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Трудно е да се каже категорично каква е била, но при всички мисии на Кирил има и някакъв политически нюанс. При сарацинската - обмяна на пленници; при хазарската също става дума за пленници; немного след началото на моравската империята напада България, която в съюз с немците воюва срещу моравците; по време на римската започва разведряването Рим-Константинопол и скоро след нея се провежда Осмия събор. Едно - две случайни съвпадения са възможни, но когато съвпаденията са повече от две, те не са случайни.
- 119 мнения
-
- 2
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Аз също смятам, че хазарската мисия основно има политическо предназначение, както впрочем и останалите мисии, в които Кирил взема участие. Агиографската своеобразност е причина политическото да бъде неглижирано в полза на духовното, но въпреки това то прозира. Що се отнася до знаменития епизод с дядото, мисля че оценката на Кодов за него е напълно адекватна и поради тази причина коментирах по-горе другата възможност за интерпретация с уговорка. Според мен, ако разказът на Кирил отразяваше негова семейна история, хазарската реакция "Уместно и право говориш, гостенино" би била нелепа, тъй като домакините не познават рода на Кирил и съответно няма как да преценяват казаното. Обратно: в случай че Кирил прави препратка към Стария завет, реакцията на хазарите е напълно логична - те са познавали Стария завет, ако не във връзка с християнството, то във връзка с юдаизма и това обстоятелство им е дало възможност да оценят скромността на госта. Е, разбира се, винаги може да се пледира и че - разказвайки за дядото - Кирил е имал предвид едно, а домакините са разбрали друго, но тази трета възможност предоставям на останалите пишещи в темата.
- 119 мнения
-
- 1
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Аз неслучайно поставих въпроса коя персона в Пространните жития е обозначена като "цар". Навсякъде под тази дума се визира ромейският император и никъде - български владетел. Дали е възможно по време на хазарската мисия, когато Кирил се явява официален представител на императора и разговорите се водят не на български (естествено), той да направи дипломатически гаф, наричайки император съседен владетел? Смятам, че който е в състояние да допусне подобно нещо, го подценява изключително много. Така че, ако ще разбираме буквално случката с дядото, този дядо е бил близък с някой от василевсите и негово отечество е Константинопол. А след като е изгонен, се е установил в Солун, който според схващанията на онова време е за него чужда земя.
- 119 мнения
-
- 9
-
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Защото, с оглед на родната земя на дядото (ако приемем, че е говорил за действителен епизод от семейната си история, а не се е позовал на Библията), той наистина е роден на чужда земя. Само че феновете на българския произход, начело с Маргаритов-Хофер, не познават достатъчно езика на изворите и не си дават сметка в какъв смисъл през онази епоха се употребяват понятията "отечество", "родна земя", "чужда земя". Отворете "Успение Кирилово" и вижте какво има предвид авторът му под "отечество". После отворете "Шестоднева" и вижте там какво Йоан Екзарх нарича "своя земя" в опозиция на столицата. Това са двата най-популярни текста, осветляващи проблема, но същите разбирания могат да се видят на още безброй места. Онези, които приписват български произход на братята, си въобразяват, че в девети век съществува съвременния тип патриотизъм и мерят Средновековието с днешните мерки. Резултатите, разбира се, са погрешни, но пък очевидно напълно ги удовлетворяват.
- 119 мнения
-
- 10
-
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
По същия начин, както са могли да артикулират звуците от еврейски и сирийски например.
- 119 мнения
-
- 1
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Не самите ученици, а житиеписците им.
- 119 мнения
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Залагането на всички тези податки обаче изисква да се отговори убедително на въпроса: защо никой от съвременниците и познатите на Кирил и Методий нито споменава български произход, нито дейност в България.
- 119 мнения
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Защото смесвате напълно противоречиви неща, без изобщо да обръщате внимание на разминаванията - стига да устройват тезата, на която сте привърженик. Ако е роден в Солун, той не може да е героят от Солунската легенда, който е роден в Кападокия и който въобще не знае къде е Солун, преди да го напътят как да отиде там. Ако става дума за Константин-Кирил Философ, той няма как да е просвещавал някого в България след края на Моравската мисия. Ако е умрял в 869г., няма как да е учил български през 898г. Или предлагате от всеки извор да вадим удобното и да пренебрегваме останалото?
- 119 мнения
-
- 6
-
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Къде според вас е роден създателят на азбуката? И също - кога и къде е умрял?
- 119 мнения
-
- св. св. кирил и методий
- произход
-
(и 2 повече)
С тагове:
