КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
28604 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
118
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
Почина човекът, направил първата извънземна крачка на човечеството. http://edition.cnn.com/2012/08/25/us/neil-armstrong-obit/index.html?hpt=hp_c1 http://www.mediapool.bg/почина-нийл-армстронг---първият-човек-стъпил-на-луната-news196629.html Къде отидохва великите моменти на човечеството...???
-
В такъв случай очакваме разгадалият текста да направи по него венецианско стъкло ) Докато не се направи графологична експертиза на текста с образци от вероятните му автори, начиная с Войнич и Етел Войнич, пък никакви загадки няма да се разгадае
-
Е, та? Култивира се. Всички народи имат селско стопанство, с изключение на най-изостаналите. Рано или късно и те се намират. Когато им дойде времето... Може и така да е. Но царевицата влиза с испанците.
-
Да, само че нещата не бива грубо да се смесват. Войната често е царството на жестоките. Това нито принизява испанската култура,нито извисява ацтексата или обратно. Да, често победителите са винаги прави, обаче в този случай историята се е погрижила върху испанците да се излее ретроградността, варварството и пр., а индианците да се фаворизират. Т.е., не всеки победен е винаги правият Затова - гледайте и оценявайте фактите! Защо да не може? Ами ритуалния къде го слагаш? Сред дребните културни специфики ли?
-
Съгласен съм, че заслужават уважение, как иначе! Дори и като ги преценяваме исторически а не лично, пак е така. И все пак, не ми дава мира - малко ли са народите, които са слезли от планините надолу или са се качили там? Защо трябва да се изтребват...? Чак пък такава бариера да е планината?
-
Именно! Испанците са ги дали!!! Нека отдадем дължимото на историческия контекст и да си представим тогава, в онова време как са се почувствали католиците.... И как са възприели местните! Така е, испанците не капитализират богатсвата, само градят с тях голямата си държава. Не правят пари от тях, или поне не така, както биха го направили англичаните. За загуба - загуба е - действително щеше да е интересно да се проследи развитието на тези цивилизации напред. Имам мнение, но ще излезе извън темата. На други места демографският бум се решава с разселване, със завоевания, с война, ако щем, но така, както те?? Не е ли въпрос това на природата им донякъде??
-
Ако ще се сравняват двете сблъскали се култури, трябва да става адекватно. Наистина, големият бум на испанското изскуство започва след потичането на завоюваното злато в Испания. Но завоеванието не създава културата, а й дава тласък. Тя си е там, равна или почти равна на останалите християнски страни, във всеки случай достатъчно сложна и на ниво... Гледайте, ако не ви се четат книги, филмът "Алатристе". Там Испания от това време е на длан. Продъжавам да чакам ацтекските портрети...
-
-
Плащат със злато, не го преработват. Плащат - пазар, стокова прични отнощения... Не, драги, Испания не е била дива преди Лат. Америка, а просто е станала свръхбогата след нея. 1. Катедрала в Кордоба, 16-ти век. 2. Катедрала в Толедо - 1227 - на мястото на друга, започната през 11-ти век. Последни добавки - 16-ти век. 3. в Бургос - започната през 1221, завършена през 1567 г.; построена на мястото на предишна, романска катедрала; 4. същото; И Валенсия...
-
Добре, приемам, средата им е позволявала толкова - високо в планината и т.н. Дори, разглеждайки горното, стигам до извода, че етапът на развитието им си е "стандартен" за една ранна цивилизация. И в този смисъл ценността им за историята е несъмнена. (Всичките ми възражения, в каквото и да ме обвини Елемаг по-горе, са само и единствено в конткста да възразя, че: 1/ те били по-развити от испанците; 2/ че завоюването им е процес само и единствено на варварска агресия от испанска страна - кой варварит поръчва етнографски изследвания??? Сиреч, против прекалената им идеализация. Не бъдете тъй бързо чувствителни към това, защото е важно. Проблемът е с жестокостта им. Жертвоприношения, канибализъм, ОК. Може би това е бил елита, да покаже колко е tough. Но и в изображението им, бре хора - едно лице няма, което да не излъчва бруталност!! Що за идеал са имали тези хора?
-
Уверявам те, че не е. Глобалните оценки не са ли по същество? Впрочем, ще се радвам да се аргументираш в това - бих приел аргументи.
-
Много често е било, а много често не е. Преди каквито и да е конвенции в Европа се е считало за безчестие да не уважаваш пленника. Поне в 17-ти и 18-ти век. В Средновековието - и така, и така. Рим ги е заробвал, а лидерите им е удушавал след като ги е прекарвал през централните улици... Проблемът е в масовото избиване. Та те ацтеките са ги ловяли за да ги принасят в жертва. Дали това е прикрита форма на етническо прочистване на съседите, осъзната или не, дали е чисто психологически момент - не знам, но жестокостта при тях е в повече. Поне в този аспект на цивилизацията е така. Бъркам ли?
-
Но защо му е на Теофан да измисля Българии?? Иначе тълкуванието на Магна е допустимо - много велики Влахии и др. има тогава - това ще е заради територията или заради многото население на единица място - не е задължително да е заради държавната сила и пр. Но като се замисля - от старата България тръгват пет групи, две от които създават големи държави на двата края на света, образно казано. Побеждава се (и нямам предвид толкова войната от 681 г. ) Империята.. По всичко личи, че е имал основания Теофан. Според мен не той си измисля, защото казва - така наречената Велика България...
-
Това са глупости, Аливч. Благодарение на златото от Латинска Америка - да, но испанците са, които са ползвали златото като напреднала цивилизация, а не инките, които просто са го ползвали като материал за украса... Превъзхождат във всичко.... В нищо не ги превъзхождат! Посочете ми едно, в което ги.
