КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
28604 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
118
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
То наистина така звучи - извинения, друго имах предвид. Това беше иронична реплика към Алвата за града на плаващ остров - разбира се, че не искам от тях да са на нивото на японците от 20 век! Махам го. Добре, но бива ли да го пропускаме? Не, разбира се, че не - и те са достатъчно назад в историята. Да, Boss! Съгласявам се! Степента й обаче е различна в различните култури, но това е въпрос извън темата. За мен при ацтеките жестокостта е доста висока. Може би това е присъщо за други култури също. Но за нивото, което достигат, може би е било време да я изоставят? .... Това е така, но е част от картината. Цивилизациите и културите, когато се срещнат, взаимодействат по различни начини - развиват се съвместно, едната културно поглъща другата, или едната разрушава другата при войните. В този случай различността е била толкова голяма, че сблъсъкът е неизбежен, а унищожението - почти закономерно (не казвам оправдано!), но закономерно в тогавашния исторически контекст. Католици-завоеватели на Новия свят слизат през 16 век на брега и им поднасят човешки ръце, сготвени на фурна!!! След което стават свидетели на това как се вадят сърца при церемонии. Това е време, в което в Европа горят на клада за къде - къде по-малки неща. Това е 16-ти век, дали испанците не са се пчувствали цивилизатори? Е, и те са завоеватели, аз това никога не съм го отрекъл. Повтарям, всичко тръгна от бързите мнения за това, че едва ли не в Мексико е процъфтявало нещо, което е съвършено, а историческите варвари са го помели. Исторически нещата са по-дълбоки, макар на фона да е това...
-
А, не! Не така свободно! Как ще е мит, като я пише черно на бяло в изворите. Недейте, темата предполага логично и адекватно мислене. Апелирам към всички да се мобилизират включително и в посока отговорно писане. Свободни съчинения не са нужни, но от друга страна, разбира се, нека никой не се чувства ограничен в мнения и хипотези.
-
Да! Лорда би бил идеален управник наново-испанска провинция ) Щеше да има мир и ред и щеше да назначи 20 експедиции, които нямаше да оставят и тухла от ацтеките неизучена То не става дума за или против едните и другите - само исках да не оставаме на това толкова плоско- "дивите испанци унищожили великата цивилизация". Иначе това си е сблъсък. Цветан Тодоров прави опит да обясни "голямата жестокост" на испанците с философско-психологическата конструкция за "въпросът за другия". Т.е. индианците са толкова различни, че едва ли не испанците не ги приемат за хора. Ако ви сервират това, което са поднесло на Бернал Диас дел Кастильо.... ще се стреснете много повече, отколкото тогавашните испанци. Сблъсък и унищожение си е, каквито много е имало в историята. Тогава са отвоювали, днес се опитваме да възстановяваме визията за минали светове. Така е то... Глишев, благодарности за припомнянето за "Истинската история за завоюването на Нова Испания"- открих я тука непипана от времето на издаването си ))) Като че ли са знаели какви спорове ще се водят, та са я издали в разгара на социалзма.
-
А сега де! Искали са да се облъчват! След Чернобил е било
-
Именно! А за цвета - дори и зелен да е - за какво са им прожектори със затъмнени стъкла?!?! Освен това два и така големи, че ще направят танка видим доста отдалеч.
-
Сакън, не се присмивам. оТолкова са им позволявали ресурсите, ОК. Но какви ресурси ги карат да ядат хора сготвени, за Бога!!! Как можеш да го правиш това, да ходиш в храма и там да ти колят човек, и след това да пишеш поезия за розите??? И как да гледаме през очите на пристигналите конкистадори това нещо? И това да е равно на европейската цивилизация. По какво е равно?? Само реагирам на плоското - "европейските варвари унищожиха цветущата цивилизация". Ако искате да разберете историята, доколкото е възможно, не се поддавайте никога на такива "плоскости". ПП Естествено, Радо в последното не визирам тебе сещаш се.
-
Приятно море и се замисли дали улиците на Теночтитлан са били по-чисти от мадридските; после се замисли за испанскарта архитектура и изкуство, ако щеш за литературата, сравни Сервантес с тия поети, дето не знаем испанци ли са или не, и осъзнай накрая какво значи една цивилизация да е по-развита от друга. Ти къде искаш да живееш - в Столипиново или в Бояна? Щото и на двете места има жилища, нали така? Е, така е и с цивилизациите. Никой не казва, че на са цивилизация и не са от ранга на тези, които в историята са извършвали жертвоприношения на хора. Но това на другите места е било много, много отдавна и точно там е и ацтекската цивилизация - назад. Ралзиката къде е - при ацтеките имаш религиозен култ и религиозна церемония при убиването. В Европа жестокостта е санкция за негативно поведение на осъден. Рализката е от небето до земята. Виж Глишев какъв факт горе е посочил от Истинската история... Спомнете си Магдебург, и то не клането, а възмущението от него из цяла Европа. Спомнете си Иван Грозни. Не могат да се сравняват нивата на хуманизъм и на технологично развитие на двете цивилизации. Според мен е така. Покажете ми едно човешко лице нарисувано от ацтеките, което да не излъчва жестокост! Покажете ми картина със светлосянка, покажете ми най-накрая едно написано стихотворение на ацтекски! После ги сложете до картините на Ел Греко и Веласкес и ако тогава не успея да илюстрирам какво имам предвид - явно съм на предела на възможностите си.
-
На психологическо ниво може да има такива в Европа, Глише, или просто представлява преднамерена жестокост. Но нали никой не си представя инките равни на французите а ацтеките - на испанците?? Тези култури за безценни с историческата си илюстративност на цивилизации, които в Източна Азия са изчезнали преди хиляди години, а в Европа не знам дали изобщо са се появявали... А за сцената от Истинската история за завоюването на Нова Испания - просто си я представете, за да ви стане ясно колко назад в много отношения е била тази цивилизация... Всичко тръгва точно от пропагандата в края на 19-ти век, когато американо-испанските отношения са напрегнати. След което се превръща в историческо клише.
-
E, това е отговора. В зелените бутилки бирата се е разваляла по-бързо или така са смятали.
-
Не ги отричам, просто искам да ги сравня адекватно и пълно с другите
-
Да, де ама тези клади са смъртни присъди. Не е жертвоприношение, смисълът му е друг. Онези са си избивали пленниците на конвейр. Съвсем друго нещо е. Хората се убиват един друг явно откакто съществуват, но това не значи, че всички култури са еднакви, нали?
-
Но това не са жертвопринощения а смъртни присъди, във времена, когато масовата психоза обвхваща цели общности. Само по себе си обаче достатъчно цивилизовани. Разликата е от небето до земята. В европейската история това става в определен етап, и то е достатъчно сложно /и впрочем както се оказва, достатъчно раздуто... / По същото това време Веласкес е рисувал картините си, нали, ако мога така символнода се изразя Просто нивата са различни.
-
Не, не ги отписвам, но да се каже, че са по-напреднали от европейците в математиката.... Малко силно е за народ, който и колелото не познава като хората. Историята сочи творческа дейност, което е нормално - това все пак е цивилизация. Само че оттук до това, което му викат "голямо изкуство" пътят е дълъг. И да, вярно е, че е прекъснат от конкистадорите, но историята познава много такива прекъсвания...
-
Естествено, че хуманизиране! ПСВ, ВСВ... Това са военни конфликти, мащабни, поради това и взимат жертви. Не са мятне на пленници от върховете на храмове във висша за съответната култура религиозна церемония. Бъдете адекватни, не карайте по повърхността. В лицето на ацтеките и останалите култури имаме пример за ранна цивилизация /разбира се със свои специфики/, която по историческа случайност е документирана, защото е заварена в сравнително късен исторически период. Gloster, дай ги най-сетне тия оригинални ацтекски поети и художници?
-
Инките са напред в математиката ли????? Нютон беше инка май доколкоо си спомням Недейте така. Думи, думи, но всъщност в реалността високите цивилизации: усложняват артефактите си и произведенията на изкуството, или ги правят по-дълбоки и по-богато въздействащи. хуманизират културата си все повече и повече; Вижте една Япония, да не е западна Европа. По тези критерии не само може, но трябва да се мерят, при цялата условност на хуманитарните категории, цивилизациите и културите. Защо им е на испанците град като Теночтитлан, като си имат град като Мадрид? Строителството на Мадрид е с пъти по-сложно, а архитектурата с пъти по-внушителна от пирамидите на ацтеките, които, повтарям, са най-лесният начин да вдигнеш висока постройка, най-първият. С което не следва да се омаловажат, но все пак е добре нещата да си получат истинските имена. Пак искам да пита - къде е автентична, не записана от испанци след 100-200 години, а автентична ацтекска поезия?
-
Кому - как, както казват руснаците, но народът без бира не може. Чрез светло пиво-към светло бъдеще, така се перифразираха нЕкои лозунги от миналото. Поради това, Партията и правителството се грижеха бира да има за всички. Тя беше светла, беше и тъмна, но около 90% от бутилките бяха от кафяво стъкло, а около 10% - от зелено. Българският народ не искаш да пие бира от зелени шишета и дори правеше скандали: минута 30:00 нататък http://www.youtube.com/watch?v=B3ESZ9PSdnI Загадката е - защо хората не искаха зелени бутилки?
-
Да, но тези са множко за него! И то два, с такъв диаметър. Не, Сириус, не са капаци. Стъкла са си. Капаците са обикновено от ламарина, и се завинтват с винтове с пера, да не пострада нещо фара. Даже има и чохъл, от брезент. Тука ако се вкледаме виждаме, че това са именно стъкла, а не капаци. Въпросът е дали са черни или не? И ако да, то какво може да значи това, освен ИЧ филтри?
-
Ми образцовите френско-германски отношения след 1945 г. показаха, че не е инфантилно Франция трябваше да протегне ръка през 1919 а не през 1938 г., просто за да има мир в Европа. Франция и нейните разрушения са резултат и на френското участие в ПСВ, нали така? Ако не беше САЩ, Франция и Германия щяха да се спрат по някое време и да се споразумеят. Иначе че в Италия и Германия процесите не са причинени само от унижението е ясно, особено за Италия. Но то беше чудесен повод За Хитлер. Изобщо, да не търсим вината само при едните, защото не е цялата там.
