КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
28604 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
118
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
Вах...... Това дали е реалистично? Може би новите ракетни войски (да не забравяме че СССР точно тях създаде след войната) шяха да заместят това чудо. Гигантско самоходно оръдие, видимо за разрушаване на огромни опорни пунктове, блиндажи, бункери или градски центрове.
-
И езика, езика защо е еднакъв.
-
Това си заслужава поздрава - навярно най-голямото човешко достижение в цялата история, каквото щем да си говорим.
-
Тука, тука това. Невски, сега жертви няма, има пострадали. И то пострадали, защото "комунистите" не си отидоха съвсем, а само малко. И то обеднели, като collateral damages на прехода, т.е. на колосалното източване на държавно имущество. Докато преди имаше организиран от държавата физически терор. Много е различно.
-
Вероятно в някакъв момент щеше да осъзнае, че е необходима промяна и щеше да направо или да се опита да направи нещо, като това, което Т.Живков пробваше да прави тука - бе да си остане социализЪма, но някое и друго скрито частно производство да се въведе, главно в селското стопанство, потребиелските стоки, които тогава се наричаха, да се чуди човек отде накъде, "стоки за народно потребление" (като че ли другите стоки ги потребяват извънземните). А другия вариант е просто да посъживи малко системата, докато остарее и тя пак почне да се бъгва. Във всеки случай, освен проверяването на паспорти в барове и сладкарници, друго от него не се видя.
-
Да, фалира заради това, че износът на суровини вече не можеше да му подържа бюджета и затова, че така нужната и забавена реформа вместо да се проведе, просто го отслаби и събори. В СССР нямаше реформатори, освен Горбачов, но той само събаряше, без да изгражда.
-
Може, но е в сферата на гаданията какво би направил....
-
Каквото щете ми приказвайте, но това е и етнически сблъсък!
-
Купуваш си първата турситическа карта на България или пък от нета.
-
Българските граници след Втората световна война са настоящите български граници. Има ги на всяка карта. (?!)
-
Точно. Андропов просто е бил умерено ортодоксален комунист, смятащ, че системата може да се заздрави. Показателно е, че тръгва с умерени и умни, но репресии. Дори Алексей Косигин е бил за повече реформи, отколкото той се е съгласявал, а Косигин си е технократ, макар и способен, но чист съветски техноркат. От всички само Берия (ако е вярно) в началото на 50-тте стига до идеята за нещо като днешния китайски път. (впрочем във филма доста тенденциозно се представят унгарските събития)
-
Не е ясно що за фигура е. Има висок авторитет сред т.нар. "честни ческисти" в КГБ, вероятно лично е бил лишен от корумпираност. Но какво реално направи? Милицията започна кампанийно да проверява паспортите на хората, че и у нас тръгна това, да ги пита защо не са на работа. Друго реално нещо, което е направил, не знам да има. В дъното на потушаването на Унгарските и Чешките събития е. При него дисидентите се запознават с психиатрията отблизо. Дори и да е имал идея да реформира социализма, с тази репресивност нито успя да направи нещо, нито би могъл. Щеше ли да пусне частната собственост? Не. Толкоз с реформите.
-
Опасявам се, че ти не ги познаваш.... Темата не е за тях! Не я измествайте.
-
Там е работата, я. Тия режими посегнаха на собствените си народи много брутално. Никой освен тях не е национализирал по такъв начин почти целия национален икономически ресурс, не е превръщал хората в масови наемници, не е унищожавал хора за идеи или дори за вицове в такъв мащаб. Никакви измествания на темите към някакъв си Маккартър няма да помогнат. Каквито и да било сравнение са дълбоко в минус в салдото на червените режими, уви.
-
ПП - Я обратно към темата! Това което са направили с героите от филма на първия линк, да не би пък да е "човеко-не-ненавистно"? Чета тука едни мемоари, на проф. Станиш Бонев, един от мозъците на живковата икономическа политика, т.е. на тенденцията й да се реформира социализЪма. Оплаква се, че новите власти след 1989 г. не използвали старите кадърни кадри. Сложна работа... но май е прав. Само че новите власти след 1944 г. не само не използваха, но и застреляха, изпотрепаха, затвориха, интернираха и ограбиха старите кадърни кадри. Тъй, че място за сравнения няма.
-
Това с масовите репресии срещу чернокожото население е една яка пропагандна щампа от 60-тте години на 20-ти век, родена тук при нас. Напротив, някой би казал, че репресии има срещу бялото население на Юга, което не иска да се откаже от сегрегацията. Кенеди дори им праща Националната гвардия, въпреки противопоставянето на губернатора Уолас. И ако ще изтъквате застрелването на д-р М.Лутър Кинг, не забравяйте, че и същият този Уолас е застрелян, но оживява и остава инвалид. Така, че репресии няма. Има сложно и противоречиво обществено движение за интеграция на черното население на Америка, но това не са репресии. От тая пропаганда точно се роди вица "А вие защо биете негрите" Що се отнася до диктатурите, те са естествена реакция на комунизма. Дай ся цяла Латинска Америка да се комунизира... СССР пък споносрираше човеконенавистническите диктатури в Куба, Ангола и Камбоджа. Като гледам какъв лайф има в Чили, па и в Бразилия и Аржентина, не виждам особени травми, пък.
-
"Паткан" - ударението на второто А - плъх. Добрич и околността.
