Отиди на
Форум "Наука"

Теория на всемирната гравитация


Recommended Posts

Значи вече решаваме кой опит се брои и кой не така и? Е аз още в началото ти написах защо конкренто този опит с алуминий не се брои. Но не защото е алуминий, а защото предмета е несиметричен и при легнало положение товари несиметрично везната.

А аз ли хващам прекалено рано склероза или обясних че опитите са два и втория е с кварцово стъкло? А то ако не ме лъже същата тази памет има няколоко пъти по-висока плътност от алуминия.

А с оловни цилиндърчета не разполагам. Ако ми осигуриш едно с тегло не повече от 100-130 грама бих ти направил експеримента. А дървото ще е прекалено леко и цилиндър с таква маса би излязал извън кутията на везната. Вярно е че мога да тегля с отворени врати, но тогава неопределеността дължаща се на движениетп на въздуха и грешките в поставянето на голям предмет на едно и също място ще са прекалено големи и няма да са интересни резултатите.

Принципно съм услужлив за всеки вид експерименти, които мога да извърша с наличната техника.

Опитът с кварцово стъкло показа разлика. Обаче, казваш е в границите на грешката. Може да е така, но това не означава още отрицателен резултат. Ако при няколко подобни опита съотношението е винаги в полза на легнало положение, това вече говори нещо, дори да е в граници на грешка. Не е необходимо теглото да е повече от 100-300 грама. Може да бъде и 20-30-50 грама. Желателно е по възможност с по-голямо тегло и по-голямо съотношение на сечение и височина, но не е задължително. Не разполагам в момента с олово. Но може да опиташ с мед. Дори с медна пластина, поставена на дървена основа за устойчивост.

Link to comment
Share on other sites

Не си разбра, нищо от опитните данни. Опита сс кварцово стъкло НЕ ПОКАЗВА РАЗЛИКА. Да те информирам че в университетите се учи един специален курс по теория на експеримента и по това как да правим разлика между две стойности. Такова нещо като точна стойност при експерименталните данни няма. Има доверителен интервал. И когато двата доверителни интеервала на двете измерени стойности се припокриват можем да кажем че от всички използваеми от нас гледни точки двете стойности са идентични.

Няма да споря по този въпрос. Може би си прав. Но и опитът само с кварц не е достатъчен, за да се приеме за отрицателен резултат на експеримента. Например един железен болт може да свърши работа, за опит с желязо и едно парче дървена пръчка.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Хей, откачалки! Тук някой си се прави на втори Аинщайн... пълни глупости, теглото зависело от формата... а друг му се хваща на тъпата въдица... и трябвало да се направят над 100 премервания, та евентуално ... а бе що се занимавам с хора, дето още не са изкарали и втори семестър...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Грубо, Николаев, но вярно :) Това е то проблемът на всеки публичен форум. Апропо, добре дошъл в нашия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хем е грубо, хем не е вярно. :lac:

От време на време поради разни причини си вадя документ за липса на психически проблеми, така че черно на бяло мога да докажа, че не съм откачалка.

Освен това, природата на гравитацията все още не е изяснена, така че и първи е втори курс да минеш, все тая.

На всичко отгоре, е възможно абсурдни на пръв поглед твърдения да се окажат истина, критерият, разбира се е практическият експеримент. Нагледен пример е експериментът на Аспе.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хем е грубо, хем не е вярно. :lac:

****

Факт!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хей, откачалки! Тук някой си се прави на втори Аинщайн... пълни глупости, теглото зависело от формата... а друг му се хваща на тъпата въдица... и трябвало да се направят над 100 премервания, та евентуално ... а бе що се занимавам с хора, дето още не са изкарали и втори семестър...

:biggrin:

Това е ТО, нашета днешна надежда на бъдещето-младежта. Амбициозна и напориста,но без никакви морални ценности.

Не мисля че трябва да се обиждаме,просто трябва да свикваме....

Редактирано от B0081
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..така че черно на бяло мога да докажа, че не съм откачалка.

.....всъщност недей да си много сигурна, каза Алф :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, Пенчо нещо бърка, щото ако това беше вярно,нямаше как досега търговците да не са се светнали по въпроса и щяха да ни теглят краставиците изправени :tooth:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Темата е изчерпана. Затварям я.

Ако някой смята, че има нещо съществено да добави, моля да ми изпрати съобщение на ЛС. Ще го добавя.

Модератор физика-математика Б.Б.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...