Отиди на
Форум "Наука"

Задача по електротехника


aroug

Recommended Posts

  • Потребители

Здравейте, една задача ме затругнява, може ли да ми помогнете

2675248d.jpg

Благодаря ви!

Щях да те посъветвам да ползваш калкулатор и да пресметнеш резултата, но виждам, че в условието на задачата има грешка, така че не си губи времето с нея. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В стойността на Т2 - дали е 493К, т. е. 220ºС, или е 200ºС, т. е. 473К.

Май наистина има грешка. Разликата м/у температурите по Келвин и по Целзий трябва да е една и съща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Погледни тук. Това е първото, което ми попадна след търсене в Гугъл :)

По формулата, която ти е дадена намираш нещо в J. След това в линка, който съм ти дал по-горе пише, че 1 J= 0,2388 cal и още 1 W=0,86 кcal/h. С това допълнение би трябвало да можеш да решиш задачката. Успех. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Погледни тук. Това е първото, което ми попадна след търсене в Гугъл :)

По формулата, която ти е дадена намираш нещо в J. След това в линка, който съм ти дал по-горе пише, че 1 J= 0,2388 cal и още 1 W=0,86 кcal/h. С това допълнение би трябвало да можеш да решиш задачката. Успех. :)

Така е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи работя така

Q = 380 . 0,2(493-293)

Q =76 . 200

Q = 15200

Q=15200 J.

Сега трябва да преобразуваш Джаул в Калирии.

hristo_serafimov ти е написал единиците.

А и още нещо,май трябва да преобразуваш това : "1 W=0,86 кcal/h" в минути а не в часове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1 cal = 4,2 J

15200 = 3619,0476 cal :post-20645-1121105496:

Добре, след това имаш "1 W=0,86 кcal/h", разделяш на 60 (минути) , което прави 1 w = 0,014333 kcal/min. което прави 1w = 14.33 cal/min.

Това е при мощност 1 ват. Ти в задачата имаш 100 вата,което прави 1433 cal/min. Нали така?

После нашите калории са 3619, а в минута при мощност от 100 вата получаваш 1433 cal.

Разделяш 3619 на 1433 и се получават 2.53 минути.

Значи все пак формулата кадето ти написах по рано е вярна. Т=Q/P.

Сега обаче има проблем,заради грешка в задачата. Ако използваш градуси по Целзий тогава ще получиш 13680 J, и като ги разделиш на мощноста получаваш 136,80 секунди. което прави 2,28 минути.

Ако използваш градуси по Калвин, ще получиш 15200 J, Като ги разделиш на мощноста получаваш 152 секунди което прави 2,53 минути (както и в другия начин чрез преобразуване)

Ама ти си знаеш какво сте учили напоследък в училището, и кой начин да използваш. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пише, че отговорът е:

13 680 J

138,8 S

Явно грешката е в 15 200, би трябвало ако ми излезе, че е 13 680 и минутите ще излезят точно, следователно и секундите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пише, че отговорът е:

13 680 J

138,8 S

Явно грешката е в 15 200, би трябвало ако ми излезе, че е 13 680 и минутите ще излезят точно, следователно и секундите.

Точно така грешката е че не е 493К а е 473К (както ти го каза вече Tyroglyphos , по рано)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...