Отиди на
Форум "Наука"

Наистина ли ренесансът започва от българските земи?


Recommended Posts

  • Потребители

"Александрията" стига чак до Индонезия и Монголия. Друг е въпросът дали това е проява на интерес към античността или просто един бестселър като "Панчатантра" или "Приказки от 1001 нощ".

Приказки от 1001 нощ били ли са популярни в Средновековна България? Питам сериозно.

Не споменавам, че Ренесансът не е просто мода, свързана с "интереса към Античността", а нещо много повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За пръв път чувам, че Алекснадровта история е популярна в България отпреди късното турско време и това ме навежда на разни мисли как е запазена тази популярност във времето чак до вазови времена...

Но дали това е точно интерес към античността? Формално да, но ренесансовият интере е хиляди пъти по-широк и по-дълбок. Той е свързан с осъзнато противопоставяне на догмата, с цели нови практики и течения в изкуството, а не просто с четенето на една книга или две, или три.

Трудно можем да сравняваме, наистина. Без да омаловажавам ни най-малко самобитността и ценността на тукашното, но общото между двете е толкова малко, че е като свещ в тъмно поле, ако ми позволите такава образност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За пръв път чувам, че Алекснадровта история е популярна в България отпреди късното турско време и това ме навежда на разни мисли как е запазена тази популярност във времето чак до вазови времена...

Но дали това е точно интерес към античността? Формално да, но ренесансовият интере е хиляди пъти по-широк и по-дълбок. Той е свързан с осъзнато противопоставяне на догмата, с цели нови практики и течения в изкуството, а не просто с четенето на една книга или две, или три.

Съгласен съм. Това беше първото, което ми хрумна за връзката с Античността.

Сигурен съм, че интерес към Античността е имало. Доколко той е директно съпоставим с процесите, характерни за изкуството на някои италиански държавици през късното Средновековие, е дискусионен въпрос.

Не мисля, че тряба да съдим строго и да иронизираме хората, които за първи път са споменали за ренесансовите черти на образите в Боянската църква. Дори те не говорят за Ренесанс у нас, а само за наченки и тенденции.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, за това си прав. В крайна сметка, и да са прекалили, направили са го добронамерено и в духа на времето. Какво е науката, ако не низ от поправени грешки. От нас зависи дали това ще става в позитивен дух.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За пръв път чувам, че Алекснадровта история е популярна в България отпреди късното турско време и това ме навежда на разни мисли как е запазена тази популярност във времето чак до вазови времена...

По спомен пиша, но мисля, че първата славянска редакция е българска от X-XI в. по псевдокалистеновата елинизирана редакция, допълнена от бг. преводач с части от хрониката на Георги Амортол. Пренесена е в "Русия", след което последват нови слав. редакции.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хмм, ами знаеш ли какво ми хрумва.... Дали е била само една такава книга?? Този установен интерес към нея ще да е по-скоро следа от нещо по-сериозно...

Ние за старобългарската литература знаем, каквото знаем, но какво знаем за "преводната" в българското средновековие?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Старобългарската литература е основно "преводна".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има запазени над 200 книжни тела в Зографският манастир. Проблемът е, че дори не са прочетени. Най-вероятно има и в някой други манастири в Атон.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...