Отиди на
Форум "Наука"

Химия и алтернативни източници на енергия


taurus

Recommended Posts

  • Потребител

Понеже съм завършил химично образование - обмислям магистратура с химия в сферата на алтернативни източници на енергия (преобразуване, генериране, улавяне, генериране, съхранение и др). В химията има ли области, които да се занимават с подобни технологии?

Изключваме водородните технологии.

:post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Електрохимия е дисциплината която разглежда тези взаимодействия. Къде и на какво ниво може да се учи, ми е трудно да ти кажа.

Полупроводниците, слънчеви и други подобни, не се разглеждат от електрохимията.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Защо не насочиш вниманието си към горивните елементи имат високо КПД и са переспективни

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител

Няма конкретни области и не е нужно да има. В съвременното положение не само отделните поддисциплини, но дори и самостоятелните науки вече не са достатъчни. Съвременните високи постижения са интердисциплинарни. Така е погрешен подхода да търсиш специализация въз основа на това кое мислиш че ще е полезно. Търси специализация въз основа на това къде ти най-добре можеш да се впишеш. А чак след това ако все още се интересуваш ще разбереш как да приложиш новопридобитите си знания конкретно към новата енергетика.

Всъщност, това ми е целта - да се развивам там където мога да се закача със сегашното ми образование и най вече да е свързано с моите интереси, така ще имам освен потенциала в себе си и силна вътрешна мотивация.

Защо не насочиш вниманието си към горивните елементи имат високо КПД и са переспективни

Добра идея!

Чудех се, къде мога да видя областите, които се занимават със следните области:

- алтернативни източници на енергия (извличане, преобразуване, съхранение, генериране и т.н.);

- фазови превръщания, топлинни явления/процеси, специфични ефекти и явления от химията и физиката (биология);

- енергийна ефективност, процеси и апарати; алтернативни горива, енергия за транспортни средства, рециклиране, зелена химия, области свързани с космически технологии и др;

По-скоро трябваше да съм уча за инженер-физик, но така се е получило, затова се опитвам да открия област от химията, със допирни точки с физиката, техниката - което ще е трудна задача. Особено в България, където продължаващото образование не е на ниво визирам естествените науки, за съжаление; :mad: убедих се лично и затова в момента съм на стенбай. :blush:

Мислил съм за магистратура във физиката, механиката, но реших, че няма как да наваксам 4г за толкова кратко време.

Mechanical engenering ми е още по-близко до душата, тъй като по-добре вниквам в макросвета, отколкото в микро... но за там трябва отначало да започна...

Има ли нещо като алманах, класификатор или база данни, където да се разровя за различните направления в химията/физиката и да направя паралел?

Ако може споделете и журнали, в които се публикуват изследвания в тази насока.

Редактирано от taurus
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

От Софийския - физикохимията я има като "Дисперсни системи в химичните технологии" ...

Иначе електрохимия (също няма, но имат група ако не се лъжа), магистратурите от фундаментален характер, които се откроят при мен са следните:

-Материалознание или Наноматериали и нанотехнологии (сходен учебен план) - първата е активна.

-Полимери (силна група)

-Органични материали във висшите технологии

-Химия на твърдото състояние (тази май не работи от години)

-Изчислителна химия (работеща)

Зелена химия e доста интересна, но все още не е тръгнала (поради липса на интерес).

Лошото е, че тази година тръгнаха само 4-5 специалности (поне 3-4 студента трябва да се запишат).

Преди около две години разговарях с декана по тази тема (тъй като и сега не мога да се спра на нито една от специалностите) - спомена, че имало идея да се направи една маг-ра на тема алтернативна енергия, ВЕИ - имат ресурса, но така и не се е получило все още. В Пловдивския и техническия видях нещо такова, на пръв поглед ми се сториха малко повърхностни... едната още не съм видял учебния план.

Засега ще е някоя от първите. Мислил съм и за специалност, която да ми даде знания по извличане на съставки от растения и др (>хран. добавки).

Евентуално мога да разпитам дали има групи, които работят над подобни теми.

http://www.uni-sofia...t_rski_programi

Нещо с механика (техника, физика) ми се щеше, по-макро, но е малко далеч от специалността ми - ще трябва в ТУ, но един гърмян заек ми сподели, че маг-рите са им на доста ниско, стара програма... (това преди 3-4г), после се опитах във Физическия факултет към СУ, но там скока е още по-голям. :frusty2:

Според вас инженер-химик, дали може да се впише в института по механика към БАН (в момента)?!

Редактирано от taurus
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...