Отиди на
Форум "Наука"

задача по топлотехника


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Не мога да се справя с една задача по топлотехника,ако може някой да ми даде поне някои насоки,откъде да я започна.....Значи..е следната:

В парогенератор с V=18 m3 се намира мокра пара с маса m=8090 kg..../Оттук си намирам специфичния обем/- и с начално налягане р1= 0,48МРа .Какво количество топлина трябва да се внесе в котела,за да се повиши налягането три пъти без пароотнемане-/значи р2= 3.0,48=1,44 /.Определете параметрите на крайното състояние.Задачата да се реши с помощта на таблици за вода и водна пара и се изобрази графично в р-v и h-s-диаграми.

Мисля,че процеса е изохорен,преписала съм и данните от таблица при р1= 4,8 bar и p2= 14,5,начертах си и двете диаграми и проблема е да определя паросъдържанието и при двете точки.Едната лежи на правата х=1,значи е 1,адругата е под нея и би трябвало там x=0,НЯМА ПАРА ЕДИН ВИД,а дали е така?Ако някой ги разбира,моля да ми помогне!Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От уравнението на на Клапейрон можеш да намериш Т1 :

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%80%D0%BE%D0%BD-%D0%9C%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B5%D0%B2

Тъй като процесът е изохорен, Т2=3.Т1

Количеството топлина е:

Q = c.m.(Т2- Т1)

с - специфичен топлинен капацитет на парата.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте!

Имам затруднения със същата задача,като при мен данните са:

V = 18 m3

m = 8010 kg

P1= 0.4 Mpa= 4 bar , съответно P2= 3 x P1

P2= 1.2 Mpa=12bar

Трябва да намеря параметрите на крайното състояние:

V2=?

I 2 =?

S2=?

T2=?

и количеството топлина необходимо за повишаване на налягането три пъти.

Преписах си стойностите от таблицата при съответветните налагания.

намирам специфичния обем V/m= 0.002247 m3/kg

Не успявам да намеря Т1 с уравнението на Клайперон. Получавам някакви нереални стойности,като предполагам не съм обърнал някоя стойност в правилната единица.

за да намеря паросъдържанието " x " използвам v2=v'+x(v"-v') => x = v2-v'/v"-v' след като сметна тук получавам

x=0.00683 въпрова ми е дали тази стойност е нормална

от тук

h=h'+x.r ; kJ /kg , I = h.m ; kJ

s=s'+x(s"-s') ; kJ/kg.k , S=s.m ; kJ/k

Другият ми въпрос е дали е правилно да намеря количеството топлина чрез изменението на вътрешната енергия,тъй като процеса е изохорен количеството топлина внесено в системата,би трябвало да се изразходва изцяло за повишаване на вътрешната енергия

ΔU1,2 =q 1,2=i2-i1-v(P2-P1); kJ/kg

ΔU1,2 = Q1,2 = ΔU1,2. m ; kJ

Надявам се някой да помогне! Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Потребител

По хоризонтална медна тръба с диаметър d=45mm и дължина l=1,9m се движи флуид с температура t=80°C. тръбата се загрява до температура t=20°C. Температурата на околната среда е t= 0°C. Топлинния поток е Q=3,2kW.Определете коефициента на топлопредаване a=?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...