Отиди на
Форум "Наука"

Съвети за боички


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, приятели!

От няколко години се занимавам сериозно с рисуване и сега се наех и да пробвам малко водните бои. Става дума за тубички, както и да е, ако някой може да ми даде няколко прости съвета. Искам да знам най-вече, дали примерно мога в палитрата да си запазвам по някакъв начин микса, защото боите за съжаление не са на много ниска цена (пък и наистина ми става жал за боята, която не съм използвал :D).

Благодаря предварително !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравей и добре дошъл във форума!

. . .

Най-простия начин е да покриеш плътно палитрата с целофан или някакво фолио, ако е възможно да не прониква въздух. След това я слагаш в хладилник с температура не по-ниска от 8-10 С'. При много ниски температури боята замръзва и ефектът от съхранението е нулев - става ронлива и неизползваема.

Това е най-достъпния начин за съхраняване на бои.

Успех в начинанието! :v:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Здравейте, приятели!

От няколко години се занимавам сериозно с рисуване и сега се наех и да пробвам малко водните бои. Става дума за тубички, както и да е, ако някой може да ми даде няколко прости съвета. Искам да знам най-вече, дали примерно мога в палитрата да си запазвам по някакъв начин микса, защото боите за съжаление не са на много ниска цена (пък и наистина ми става жал за боята, която не съм използвал :D).

Благодаря предварително !

Поне ги наричай с имената, де... Темперни бои са това(щото има и акварел - пак "водни" и техниката за рисуване с двете значително се различава), да на Б.Богданов съвета е мн добър, но какво толко ще стане като изсъхнат и после пак ги разводниш? Малко трудно, че пак трябва да го доведеш до паста, но не е проблем. Опитвай да планираш какво ти трябва та да го свършваш.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Попитах един колега /той има опит в съхранението на боя/ за съвет.

Съветът е свързан със съхранението на акрилни бои, но в общи линии може да се приложи и за акварел.

. . .

1 . В най обикновена пластмасова кутия за съхранение на хранителни продукти се поставя подложка от дунапрен например, богато напоена с вода.

2. Върху тази подложка се поставя лист хартия за печене на месо на фурна. Този лист попива част от водата съдържаща се в подложката.

3. Върху листа се поставя подготвената по цветове боя.

4. Кутията се затваря плътно! Това условие е много важно.

Препоръчително е поне веднъж седмично, подложката да се овлажнява. Съхранява се на стайна температура.

Това е всичко.

Колегата ми каза, че е съхранявал повече от месец приготвени акрилни бои, без те загубят качества, цвят и т.н.

Успех!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Малко трудно, че пак трябва да го доведеш до паста, но не е проблем.

* * *

Малко трудно, но както каза колегата Жоро - не е проблем. ;)

Може да отнеме малко повече време, но при желание, боята ще стане отново използваема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:smokeing: Аз като един стар аматьор - художник си оставям да изсъхва палитрата както си е и после си я разтварям сд водичка, щото това са си водн боички все пак...бидейки водноразтворими нищо не им пречи да изсъхнат - цвета евентуално се запазва... но не съм сигурна че е същия, защото да речем между употребата на палитрата имам периоди от по половин година ахахха...

Истината е, че трябва просто да не изстискваш толкова много боя и най-добре си купи бурканчета, защото можеш да си взимаш с четката и да мешаш в палитрата без да се налага да хабиш много... Напоследък има и доста скъпички, но готини твърди боички....с много хубави цветове.

Едно време някой ми беше казал да слагам каааааааааапчица веро на изсъхналата боя и тя става отново ъъъ плътна на четката, но има страничен ефект че се пеняви :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:smokeing: Аз като един стар аматьор - художник си оставям да изсъхва палитрата както си е и после си я разтварям сд водичка, щото това са си водн боички все пак...бидейки водноразтворими нищо не им пречи да изсъхнат - цвета евентуално се запазва... но не съм сигурна че е същия, защото да речем между употребата на палитрата имам периоди от по половин година ахахха...

Истината е, че трябва просто да не изстискваш толкова много боя и най-добре си купи бурканчета, защото можеш да си взимаш с четката и да мешаш в палитрата без да се налага да хабиш много... Напоследък има и доста скъпички, но готини твърди боички....с много хубави цветове.

Едно време някой ми беше казал да слагам каааааааааапчица веро на изсъхналата боя и тя става отново ъъъ плътна на четката, но има страничен ефект че се пеняви :crazy_pilot:

Не че изсхъват, ами нещо става с пигмента. След като ги оставя една вечер трябва да ги бъркам през 3 секунди инак остава нещо като утайка. Ползвам Winsor и Newton Artists Watercolour (което не беше добра идея за първа боя, но в един сайт ми го препоръчаха), в бъдеще предполагам, че ще видя и останалите марки, но мисля че ще е същата работа. Сега съботата като се срещна с господина ми по рисуване ще видя и той какво мнение има по въпроса :D. Трагедия е, че съм от малък град и надали ще намеря някой специално за водни бои да ми даде някакви уроци или пък съвети, но какво да се прави рисуването си е най-вече самообучение.

Редактирано от platformer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:biggrin: изобщо не ги разбирам марките - важни са цветовете... Препоръчвам ти следното - ако искаш наистина да рисуваш с темперни боички си купи поливинил ацетатни от магазина за художници срещу ЦУМ ако още съществува - продават се на големи бурканчета, не са чак толкова скъпи и освен това като ти е голямо бурканчето не ти се свиди толкова... Така си избираш цветове, които ползваш - аз например си купувам основните цветове и си ги смесвам както ми дойде...Но все пак може да предпочиташ някои по-джиджани бои... Но тия бурканчета са върха - да не говорим, че има огромно количество цветове и в зависимост от композицията ще си докупуваш. Абе мацай там да има цвят :bigwink: Колкото до утайката тя е резултат от смесването - вече смесените боички няма как да са същите особено след като престоят пък и все пак запомни - при всички водно-разтворими бои смесването на цветовете най-добре да става на листа, не в палитрата. Добре чистите цветове да се размиват и смесват върху хартията - не знам точно какви неща рисуваш, но аз едно време като ходех на уроци като ме видеха да меся и смесвам в палитрата повече от необходимото и учителката ми казваше "абе пак правиш кал" - добре се получава като примерно топнеш за малко в жълто да речем, после в червено, после взимаш водиииииичкаааааа и люп на листа - цветът се размива, но остават чисти нюанси от основните бои, което го прави по-реалистично...Хубавото на поливинил ацетатната боя е, че изглежда добре и на обикновен картон, не само върху акварелен и така минаваш по-евтинко...

Но да - задължително питай учителя си. Той ще ти даде най-добър съвет.

П.П. Някой твой познат ако идва до София му поръчай основните цветове и ако ти хареса ще дойде ден и ще си накупиш нови. Но предполагам, че и в твоя град някъде продават такива.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

П.П. Някой твой познат ако идва до София му поръчай основните цветове и ако ти хареса ще дойде ден и ще си накупиш нови. Но предполагам, че и в твоя град някъде продават такива.

Ако разполагаш с повечко финансии и най-вече, ако ти се дават пари за материали ...

препоръчвам ти британското ...

Добър вариант е да си поръчаш материали от Великобритания. Качеството е страхотно!

Цените не са кои знае колко по-високи от тези в България. Е, вярно е, че шипийнгът оскъпява поръчката, но като се вземе предвид качеството на материалите, подобна заявка си струва.

Съществуват малки /семейни/ фирми на острова, които са с големи традиции и опит в производството на художествени материали. Някои от тях слагат лого, че са официални доставчици на кралското семейство. Явно, това е добра реклама за британците. Мен това не може да ме впечатли особено, но определено съм впечатлен от качеството.

Много често, продукцията на такива малки фирми се разпространява само с поръчки по нета, търговска площ не използуват.

След стартиране на заявката, колетът идва за около две седмици. При поискване по телефона или по мейла, доставчикът дава информация на какъв етап е изпълнението на поръчката. Много коректно работят хората.

. . .

Има щатски фирми работещи на същия принцип. Цените им са с около 50% по-ниски, но шипийнгът оскъпява поръчките, а не винаги имат доставка за БГто.

Постът ми е базиран на лични наблюдения..

Успех в начинанието ...

поздрави, Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За учебни цели си вземи нещо евтино.

Например, може да си направиш поръчка от Художествени материали Слънчоглед.

Ще ти доставят поръчката до входната врата.

:biggrin: изобщо не ги разбирам марките - важни са цветовете... Препоръчвам ти следното - ако искаш наистина да рисуваш с темперни боички си купи поливинил ацетатни от магазина за художници срещу ЦУМ ако още съществува - продават се на големи бурканчета, не са чак толкова скъпи и освен това като ти е голямо бурканчето не ти се свиди толкова... Така си избираш цветове, които ползваш - аз например си купувам основните цветове и си ги смесвам както ми дойде...Но все пак може да предпочиташ някои по-джиджани бои... Но тия бурканчета са върха - да не говорим, че има огромно количество цветове и в зависимост от композицията ще си докупуваш. Абе мацай там да има цвят :bigwink:

* * * *

Срещу ЦУМ... съществува .. все още. Това е едно малко магазинче от където аз съм си купувал черен и бял въглен /сух пастел/ за рисуване. В магазинчето определено се предлагат качествени стоки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако става дума за акварелни, бих ти препоръчал руските Сонет. Има ги в сайта който Богданов е дал. :)

На дъщеря ми и подариха такива и е страшно доволна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако разполагаш с повечко финансии и най-вече, ако ти се дават пари за материали ...

препоръчвам ти британското ...

Добър вариант е да си поръчаш материали от Великобритания. Качеството е страхотно!

Цените не са кои знае колко по-високи от тези в България. Е, вярно е, че шипийнгът оскъпява поръчката, но като се вземе предвид качеството на материалите, подобна заявка си струва.

Съществуват малки /семейни/ фирми на острова, които са с големи традиции и опит в производството на художествени материали. Някои от тях слагат лого, че са официални доставчици на кралското семейство. Явно, това е добра реклама за британците. Мен това не може да ме впечатли особено, но определено съм впечатлен от качеството.

Много често, продукцията на такива малки фирми се разпространява само с поръчки по нета, търговска площ не използуват.

След стартиране на заявката, колетът идва за около две седмици. При поискване по телефона или по мейла, доставчикът дава информация на какъв етап е изпълнението на поръчката. Много коректно работят хората.

. . .

Има щатски фирми работещи на същия принцип. Цените им са с около 50% по-ниски, но шипийнгът оскъпява поръчките, а не винаги имат доставка за БГто.

Постът ми е базиран на лични наблюдения..

Успех в начинанието ...

поздрави, Б.

Аз точно от Англия си ги поръчах, но върви по 4-5 лири 5мл, разбира се има и 14 по 7 и 34 (или повече) за около 10. Ясно е, че последното е най-изгодно, но в момента не ми се даваха много пари, защото пръснахо доста и за четки, а и просто не знам как да се грижа за нещата си все още :D. Инак за някоя конкретна марка друга освен W&N не съм чул, ако имаш нещо предвид, моля сподели :)

А @hristo тези Сонет, мисля че ще ми свършат добра работа, ако ги разнасям (т.е. примерно, ако ми се наложи да рисувам сред природа).

Също търся някакъв сайт в България вече, който предлага качествена картия (специализирана разбира се), че стана малък фал с поръчка (тъй като размера на кашона беше повече от килограмите, сметнаха по първото и така излезе двойно повече).

Благодаря на всеки отзовал се :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз много се радвам, че когато учех ОБЕЗОбразително изкуство /средното ми обр дето зарязах в 11-ти клас/ си беше комунизъм и нямаше истерии с марки. Казват ти - темпера - купуваш /в повече от една книжарница в Кърдали имаше такива материали/, акварел, масло...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В крайна сметка, целта е да си направим удоволствие като рисуваме. И да доставим удоволствие на някого.

Какво е толкова важно за марката ако ръката и душата още не са в синхрон. Вземи най-евтините, докато синхрона е налице, резултатите почнат да даряват с наслада и теб и други.

Ако почнат да се ценят и има желание и за бизнес тогава наблегни на цената, защото е не съвсем посилна. Ако разбира се вичко това задоволява някое лично твое желание и удоволствие си заслужава. Но не всеки харесва изсипана боя върху платно, било тя и скъпа.

Цветовете. Хм, с комбиниране се оправят нещата ако някой е "завехнал" то и без това се бъркат постоянно за получаване на желаният.

Изкуството е това което излиза от теб.

Избери начинът, после и средството по-който да го покажеш.

После мини и на други бои. Прецени коя на теб по-ти харесва в това което желаеш да рисуваш.

За различни от хартия (пр. дърво) е хубав Акрилът. За платно Маслото, но там е без вода.

Водната боя си има предназначение и си го използвай по цвят и сърце.

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В крайна сметка, целта е да си направим удоволствие като рисуваме. И да доставим удоволствие на някого.

Какво е толкова важно за марката ако ръката и душата още не са в синхрон. Вземи най-евтините, докато синхрона е налице, резултатите почнат да даряват с наслада и теб и други.

Ако почнат да се ценят и има желание и за бизнес тогава наблегни на цената, защото е не съвсем посилна. Ако разбира се вичко това задоволява някое лично твое желание и удоволствие си заслужава. Но не всеки харесва изсипана боя върху платно, било тя и скъпа.

Цветовете. Хм, с комбиниране се оправят нещата ако някой е "завехнал" то и без това се бъркат постоянно за получаване на желаният.

Изкуството е това което излиза от теб.

Избери начинът, после и средството по-който да го покажеш.

После мини и на други бои. Прецени коя на теб по-ти харесва в това което желаеш да рисуваш.

За различни от хартия (пр. дърво) е хубав Акрилът. За платно Маслото, но там е без вода.

Водната боя си има предназначение и си го използвай по цвят и сърце.

:bigwink:

Колегата miroki има право!

:good:

Трябва да опиташ различни технологии. Да търсиш и ... и да намериш кое най много ти допада и най-вече да съвпада с представата ти за чистото изкуство.

На етап през който все още се обучаваш изобщо не е необходимо да се стремиш да направиш нещо комерсиално. И на това ще му дойде времето..

. . .

В нета има доста учебни филми с описание на най-различни техники. Някои от тези филми са много полезни поне да добиеш представа кое как се прави.

Успех, Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз много се радвам, че когато учех ОБЕЗОбразително изкуство /средното ми обр дето зарязах в 11-ти клас/ си беше комунизъм и нямаше истерии с марки. Казват ти - темпера - купуваш /в повече от една книжарница в Кърдали имаше такива материали/, акварел, масло...

За съжаление - така беше.:(

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...