Отиди на
Форум "Наука"

Възвратното местоимение (или частицата) "си"


Recommended Posts

  • Потребител

си мест. I. Възвратно лично мест. за дат., кратка форма срещу н а с е б е с и - образува възвратни глаголи и означава, че действието е насочено в полза на извършителя, подчертава притежание и известна сърдечност, интимност. Купих си нова книга. Приготвям си обяд. Вземам си книгата. Дай си ми това. Нямам си нийде никого. Мисля си нещо. Пея си. Дояждам си. Лягам си. II. Възвратно притежателно мест., кратка форма срещу с в о й, с в о я, с в о е, с в о и. Загубих шапката си. III. като част.1. След неопределителни мест. и наречия - усилва тяхната неопределеност и им придава пренебрежителна отсянка. Някой си от някъде си казал някога си. 2. На глаголи за насочено движение придава значение "у дома, където живея постоянно, откъдето съм дошъл". Отивам си. Вървете си. Ще си ходя. 3. Заедно с представка о т - образува глаголи, които означават, че действието се извършва до насита, напр.: отспивам си, отигравам си.

Съществува ли някакво значение или отсянка при употребата на "си", които да не са описани в горната дефиниция?

Редактирано от Pluskvamperfekt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

"Аз си му давам пари." на кое от горните тълкувания оттговаря?

Според мен отговаря на III. бих добавил и това:

Аз си му давам пари, ей така лекинко, да си харчи завалията.biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен отговаря на III. бих добавил и това:

Аз си му давам пари, ей така лекинко, да си харчи завалията.biggrin.gif

III. 1. ли имаш предвид? "След неопределителни мест. и наречия - усилва тяхната неопределеност и им придава пренебрежителна отсянка."

edit

Редактирано от Pluskvamperfekt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

III. 1. ли имаш предвид? "След неопределителни мест. и наречия - усилва тяхната неопределеност и им придава пренебрежителна отсянка."

edit

да, даbiggrin.gifточно! Така ми идва. Пренебрежително.

Някой си от някъде си казал някога си, а аз си му давам пари, разираш ли
Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да, даbiggrin.gifточно! Така ми идва. Пренебрежително.

Само че преди последното "си" нямаш нито неопределително местоимение, нито наречие.

Не се изпълняват условията на дефиницията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не се изпълняват условията на дефиницията.

Тези твои дефиниции и задачки, които пускаш във форума, май само на теб са ти ясни.

Ама може и на теб да не са ти ясни. Щото, ако ти бяха ясни, щеше да можеш да ги обясниш така, че да те разберат.

Все не можем да те разберем какво точно искаш от нас. Странно - защо...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кое не е ясно тука?

Съществува ли някакво значение или отсянка при употребата на "си", които да не са описани в горната дефиниция?

А "дефинициита" или "тълкуванията" - чудя се кое от двете по приляга - са преписани от тълковен речник.

Щом са от тълковен речник, логично е да ги приемем просто за тълкувания.

Ама и щом са от тълковен речник, сигурно some people биха ги приели за дефиниции.

Чудя се...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Plus, беше питал за думичката ойдолявам. Тези дни я чух, може би точно същата - около Петрич. Бабите я казваха доляям или нещо такова и значеше работим у дворо или ке поработваме - въпрос на контекст. Т.е. ойдолявам е някаква форма на работя или имам работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мдааа, вече са изказани какви ли не точни забележки и забележчици. Аз пък, да кажем, не обичам грешки в самите заглавия на темите. Тези "местоимАния" ей сега ги оправям.

При по-строг поглед възвратно местоимение е "се". Докато "си" е по-скоро притежателно.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...