Отиди на
Форум "Наука"

Кой не иска евро?


За или против влизането в еврозоната 2024  

50 потребители са гласували

  1. 1. За или против влизането в еврозоната 2024

    • За влизането в еврозоната 2024
      30
    • Против влизането в еврозоната 2024
      20


Recommended Posts

  • Администратор

Ако утре има референдум дали България да влезе в еврозоната 2024 или не вие как ще гласувате?

Подобен референдум според мен не трябва да има, защото повечето хора не разбират за какво става въпрос и всички ги е страх не от еврото, а от това как то ще замени лева. През последните десетилетия сме се нагледали на какви ли не схеми, фалите и кражби.

Тук цялата работа е в това, че ние като държава можем много да спечелим от влизането в евро зоната, но можем и да се "опарим". Терябва да се действа умно и внимателно с идея и макро поглед.

От друга страна едно от най-работещите неща през годините е точно валутният борд и неговата стабилност ни осигурява стабилност на нашата валута и реално инфлацията си я внесохме с еврото.

Правителството не иска обществено обсъждане за приемането на еврото.

Да го направим тук - какви са плюсовете и минусите?

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 41 минути, Р. Теодосиев said:

ук цялата работа е в това, че ние като държава можем много да спечелим от влизането в евро зоната, но можем и да се "опарим". Терябва да се действа умно и внимателно с идея и макро поглед.

 

Аз бих заменил думата "умно" с "разумно".

Следва въпроса: съществува ли "Разум", за да стане?

Отговора в случая, Да или Не, зависи единствено от Разума и еврото няма нищо общо...😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чисто логически трябва да се направи избора: 

1. С евро са по-богатите страни от Западна Европа;

2. Еврото е по-стабилно;

3. Еврото премахва нуждата да ходиш до банки и да обменяш валута, когато пътуваш из Европа; 

4. Стокообмена на бизнеса ни е основно с Европа и с еврото ще е по-лесен...

 

Тоест, ако го приемем ще станем по-богати, по-стабилни, по-лесно ще търгуваме с Европа и по-лесно ще пътуваме из Европа.

 

Вижда се напоследък, че има изгода от това да сме по-добре интегрирани в съюза, доколкото се прокарва идеята да купуваме заедно газ и петрол на по-ниски цени. Изгодно за нас ще е и това в Брюксел да решат и да има обща минимална заплата в съюза. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Янков said:

 

На шестата минута съм и вече имам няколко контрааргумента.

1. Левът е държан изкуствено евтин, за да се стимулира износа, пестенето/трупането на капитал и ограничава потреблението.

2. Демографията ни е такава, че щем-не щем фирмите и секторите зависещи от маса евтина работна сила, ще бъдат принудени от обстоятелствата да се променят или да затворят.

3. Гостът използва Гърция като плашило за еврото без да спомене нейната икономическа история и факта, че гръцката промишленост изчезва в годините непосредствено преди и след влизането в ЕС и гръцката държава е принудена да създаде редица щедри социални програми, за да даде поминък на населението си. Последствията са широко известни - израстват цели поколения, които не знаят и не искат да работят или да се отделят от родителите си.

4. Проблемът на италианската икономика е по скоро демографски и културен, отколкото еврото. И е свързан с липсата на достатъчно свободни работни места за младите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, Р. Теодосиев said:

Подобен референдум според мен не трябва да има, защото повечето хора не разбират за какво става въпрос и всички ги е страх не от еврото, а от това как то ще замени лева. През последните десетилетия сме се нагледали на какви ли не схеми, фалите и кражби.

И според мен не трябва да има референдум, и то точно заради това, че повечето хора не разбират за какво става въпрос, нито им е работата да разбират. Нали затова има Министерство на финансите и Централна банка, където се предполага, че са хората, които разбират. Все едно да правим референдум какъв тип операция е подходяща за някакъв тип болест. Не ни е работата това, нали затова лекарите учат цял живот и сме ги упълномощили да вземат решенията. Референдум за еврото ще отвори популизъм и демагогия от най-гадния вид.

Иначе личното ми мнение за форума е, че отказът от евро ще доведе логично и до отказ от валутен борд /където левът е вързан за еврото/, а отказът от валутен борд, като си знаем хората, ще доведе до свръхпечат на левчета и хиперинфлация като при Жан Виденов, който сега учи студентите по икономика. Толкова прозрачни са мераклиите за такъв сценарий, че чак пушек се вдига под подметките им от нетърпение да пуснат печатницата. Хиперинфлацията заличава най-добре дълговете, а тези лица имат такива и то в левчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Б. Киров said:

И според мен не трябва да има референдум, и то точно заради това, че повечето хора не разбират за какво става въпрос, нито им е работата да разбират.

Евентуално би могло да се направи референдум за проучване на нагласите, който да не задължава правителството. Но така или иначе според мен следва да има обществено обсъждане и всякакви специалисти да искажат мнение, да представят тези. Все пак хората трябва да имат някаква представа какво ги очаква и особено, ако се страхуват. Вероятно подобно решение има плюсове и минуси - всичко това трябва да се анализира спокойно. 

Преди 10 часа, Б. Киров said:

че отказът от евро ще доведе логично и до отказ от валутен борд /където левът е вързан за еврото/, а отказът от валутен борд, като си знаем хората, ще доведе до свръхпечат на левчета и хиперинфлация като при Жан Виденов, който сега учи студентите по икономика. Толкова прозрачни са мераклиите за такъв сценарий, че чак пушек се вдига под подметките им от нетърпение да пуснат печатницата. Хиперинфлацията заличава най-добре дълговете, а тези лица имат такива и то в левчета.

Доколкото съм слушала анализи , ако вярно съм разбрала - валутният борд не е вечен, все някога трябва да излезем от него. Банкерите като цяло са за да приемем еврото, но те са си банкери и трябва да се мисли дали и как ще повлияе това на бизнеса и обикновения човек. Дилемата беше, че ако първо влезем в еврозоната, тогава спокойно можем да излезем и от борда. Притесненията са главно, ако стане обратното. Освен това, ако не се лъжа, не пише ли в договора с ЕС, че България трябва /някога/ да влезе в еврозоната? Тоест въпросът е кога и как, какво икономическо развитие трябва да достигнем, показатели и прочие. 

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, Б. Киров said:

Иначе личното ми мнение за форума е, че отказът от евро ще доведе логично и до отказ от валутен борд /където левът е вързан за еврото/, а отказът от валутен борд, като си знаем хората, ще доведе до свръхпечат на левчета и хиперинфлация като при Жан Виденов, който сега учи студентите по икономика.

Еми това няма как да стане. Влизането в зоната е свързано с изпълняването на куп условия и критерии, които трябва да държат доста по-здраво от валутния борд. Тоест мерките са още по-строги, тъй като ако подкопаем еврото с печатане на пари ще страдат всички, които го ползват. Няма кой да го позволи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз също имам недоверие към референдумите, но към следното твърдение имам резерви:

Цитирай

Нали затова има Министерство на финансите и Централна банка, където се предполага, че са хората, които разбират.

Едно е да разбират, друго е да да им пука и да се грижат за общото благо. В момента МФ емитира нов дълг като невидяло, а преди няколко години централната банка "проспа" фалита на друга банка.

Цитирай

Иначе личното ми мнение за форума е, че отказът от евро ще доведе логично и до отказ от валутен борд

И в момента сме с валутен борд но без евро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, новорегистриран2 said:

На шестата минута съм и вече имам няколко контрааргумента.

1. Левът е държан изкуствено евтин, за да се стимулира износа, пестенето/трупането на капитал и ограничава потреблението.

2. Демографията ни е такава, че щем-не щем фирмите и секторите зависещи от маса евтина работна сила, ще бъдат принудени от обстоятелствата да се променят или да затворят.

3. Гостът използва Гърция като плашило за еврото без да спомене нейната икономическа история и факта, че гръцката промишленост изчезва в годините непосредствено преди и след влизането в ЕС и гръцката държава е принудена да създаде редица щедри социални програми, за да даде поминък на населението си. Последствията са широко известни - израстват цели поколения, които не знаят и не искат да работят или да се отделят от родителите си.

4. Проблемът на италианската икономика е по скоро демографски и културен, отколкото еврото. И е свързан с липсата на достатъчно свободни работни места за младите.

Както знаеш, не съм икономист, но имам някои забележки:

1. Левът не се държи изкуствено евтин, а скъп. При положение че инфлацията в България е по-висока от инфлацията в ЕС, не виждам как може да се нарече че се поддържа евтин.

2. Има един изключително важен въпрос, който не се коментира - при какъв курс евро-лев ще влезнем в зоната? Кой ще определя този курс - БНБ или ЕЦБ? Защото ако този курс се определя от ЕЦБ и ни бъде зададен курс като например 3 лева за 1 евро, това автоматично представлява инфлация в размер на 50%. И нали разбираш, че в подобна ситуация фирмите и секторите зависещи от най-евтината работна ръка в ЕС, автоматично ще се превърнат във фирмите и секторите използващи възможно най-евтината работна ръка в ЕС. И тогава, сегашните ни проблеми с демографията ще се превърнат в мечта да си ги върнем тях. А и какво правим се пенсионерите, ако покупателната им способност падне примерно с 50%?

Разбира се, тези 50%, са измислени от мен. Но причината за това е че нямаме реалин отговор, какво би се случило. Всичко е само добри намерения и премълчаване на проблемите.

Преди 1 час, Б. Киров said:

И според мен не трябва да има референдум, и то точно заради това, че повечето хора не разбират за какво става въпрос, нито им е работата да разбират. Нали затова има Министерство на финансите и Централна банка, където се предполага, че са хората, които разбират. Все едно да правим референдум какъв тип операция е подходяща за някакъв тип болест. Не ни е работата това, нали затова лекарите учат цял живот и сме ги упълномощили да вземат решенията. Референдум за еврото ще отвори популизъм и демагогия от най-гадния вид.

Иначе личното ми мнение за форума е, че отказът от евро ще доведе логично и до отказ от валутен борд /където левът е вързан за еврото/, а отказът от валутен борд, като си знаем хората, ще доведе до свръхпечат на левчета и хиперинфлация като при Жан Виденов, който сега учи студентите по икономика. Толкова прозрачни са мераклиите за такъв сценарий, че чак пушек се вдига под подметките им от нетърпение да пуснат печатницата. Хиперинфлацията заличава най-добре дълговете, а тези лица имат такива и то в левчета.

Изказването ти е повече от смешно. Банкерите и политиците по стара българска традиция правят това което е изгодно за тях, а не за държавата. На второ място, ние нямаме експерти, а лобисти. Аз очаквам от един експерт да каже какви са положителните и отрицателните ефекти. При нас всеки дърпа чергата към собствените си интереси. Което от своя страна, създава пълна неграмотност и избирателна информираност на населението.

А примерчето с лекарите е направо смешно. Няма лекар, който да ти направи операцията без да те предупреди какви са шансовете ти. А ако има такива, тяхното място е в затвора.

Колкото до хиперинфлацията е точно обратното. ЕЦБ ти ограничава правото да печаташ пари. Тя ги печата. И в момента еврото върви към хипер инфлация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, и аз да кажа said:

Аз също имам недоверие към референдумите, но към следното твърдение имам резерви:

Едно е да разбират, друго е да да им пука и да се грижат за общото благо. В момента МФ емитира нов дълг като невидяло, а преди няколко години централната банка "проспа" фалита на друга банка.

И в момента сме с валутен борд но без евро.

Напротив. Откакто сме във валутен борд, 1 евро струва 1,96 лева. Цената не мърда ( поне откакто Германия се отказа от марката и въведе еврото). В момента плащаме всичко в евро, без да го използваме директно в магазините.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Янков said:

Изказването ти е повече от смешно. Банкерите и политиците по стара българска традиция правят това което е изгодно за тях, а не за държавата. На второ място, ние нямаме експерти, а лобисти. Аз очаквам от един експерт да каже какви са положителните и отрицателните ефекти. При нас всеки дърпа чергата към собствените си интереси. Което от своя страна, създава пълна неграмотност и избирателна информираност на населението.

А примерчето с лекарите е направо смешно. Няма лекар, който да ти направи операцията без да те предупреди какви са шансовете ти. А ако има такива, тяхното място е в затвора.

Колкото до хиперинфлацията е точно обратното. ЕЦБ ти ограничава правото да печаташ пари. Тя ги печата. И в момента еврото върви към хипер инфлация.

Я си помисли пак - политиците и банкерите /от централната банка БНБ СА държавата. Така е по Конституция. Нещо си противоречиш. Това че НЯКОИ политици и банкери правят нередни неща, които са против интересите на държавата не означава че "политиците и банкерите" "по стара българска традиция" го правят.

Примерчето не е смешно. Когато правят операция ти дават протокол за "информирано съгласие". Ако не щеш - върви и мри или отиди при друг да ти направи друга диагноза. Никой лекар няма да прави референдум между теб и роднините ти дали да те оперира или не, просто ако не подпишеш този протокол за информирано съгласие прав ти път. При спешни случаи може да те оперират и без такъв протокол, а случаят с еврото за България е спешен случай, който се отлага вече много години.

ЕЦБ печата евро, но не върви към хиперинфлация, защото дефиницията за хиперинфлация е двуцифрено число. Инфлацията в Еврозоната не е двуцифрено число и няма да стане, защото наближи ли този момент, а той е, ще започнат да вдигат лихвата и да прибират излишните евра с количествено затягане от баланса на банката. Инфлацията в България е 15 процента, двуцифрено число. И сигурно и понятие нямаш защо това е така, след като сме във валутен борд.

И по леко с категоричните изказвания, защото очевидно си бос по темата за парите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, makebulgar said:

Еми това няма как да стане. Влизането в зоната е свързано с изпълняването на куп условия и критерии, които трябва да държат доста по-здраво от валутния борд. Тоест мерките са още по-строги, тъй като ако подкопаем еврото с печатане на пари ще страдат всички, които го ползват. Няма кой да го позволи. 

Ние, имам предвид България, в момента подкопаваме валутния борд с вземане на прекомерни заеми, оттам идва по-голямата инфлация у нас, отколкото в Еврозоната. Всеки взет заем означава печат на пари - взел си един милиард евра заем, печатницата на БНБ печата 1.96 млрд лева, а стоките на пазара не си ги увеличил с това количество. Затова са критериите на Маастрихт, които засега се спазват май единствено от Германия, държавният ти дълг да не надхвърля 60 процента от БВП.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 За инфлацията в България има и други фактори, изобщо не е някаква общоевропейска инфлация която едва ли не да е равна за всички. Във Франция е 5%, в Швеция е 6,5%, В еврозоната е 8%, в Холандия 10%, в България 14,4%, в Естония 19%. Някои са с евро, други в Крони, трети във валутен борд и тн. 

 Независимо от инфлацията съм абсолютно твърдо против приемането на еврото по една единствена причина. Правилата за банките ще се либерализират изключително много, в момента българските банки са едни от най-стабилните в света, защото имат много тежки правила за капиталова стабилност, при влизане в евро зоната те ще могат да разчитат на директно финансиране от ЕЦБ и съответно да понижат лихвите и капитала си. Това в момент на разтеж е страхотно, защото позволява експанзия на икономиката, но в момент на криза, когато банките са под натиск и имат нужда от пари от ЕЦБ, за да се спасят(защото дори големи световни банки злоупотребяват и не спазват правилата и винаги ще има няколко, които имат нужда от спасяване).... според вас ЕЦБ ще спасява с приоритет ДСК или немската Комерсбанк?

 Това не е мое мнение, а на икономиста Григор Сарийски. Просто го преразкавам и честно казано му вярвам, даде и примери с няколко европейски банки, които фалираха, защото ЕЦБ не ги подкрепи, а подкрепи немски и френски банки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, и аз да кажа said:

ОК, но тогава защо да "приемаме" еврото?
Какво ще се подобри?

 

Точно на този въпрос търся отговор. За съжаление, не намирам. Не съм икономист и не разбирам много от това което се говори, но при положение че ние де факто ( а не де юре ) плащаме всичко в съотношение евро-лев, точно и конкретно какви ползи и щети бихме имали, ако заменим лева с еврото???

Дотук обаче чувам само лозунги. Какво ще се промени за икономиката на България и как ще се отрази на моя стандарт на живот преминаването на от лев към евро, няма конкретен отговор. От клипчето което пуснах по-горе, става ясно че в мемента винаги можем да регулираме курса лев-евро. Не искаме но можем.И по този начин да регулираме инфлацията. Обаче, влезнем ли в еврозоната, вече не можем. ЕЦБ определя правилата. А в момента Ецб печата пари, не като за световно първенство, а като за вселенско такова.

В момента ние сме подчинени на правилата на ЕС. Можем да си пускаме облигационни заеми, но до определена граница зависима от БВП. И в момента го правим, защото можем да си го позволим. Все още сме под границата, при която трябва да спрем. И отделно, заемите, които пускаме са евро или долари. Не в левове. Затова се купуват. Ако пуснем заеми в левове чийто курс можем да променим във всеки един момент, няма кой да ги купи.

Така че, една молба към разбиращите от икономика - какви точно са плюсовите и минусите кам влизаните ни в еврозоната? Ясно и конкретно..

Преди 4 минути, Б. Киров said:

Я си помисли пак - политиците и банкерите /от централната банка БНБ СА държавата. Така е по Конституция. Нещо си противоречиш. Това че НЯКОИ политици и банкери правят нередни неща, които са против интересите на държавата не означава че "политиците и банкерите" "по стара българска традиция" го правят.

Де факто го правят.

Преди 5 минути, Б. Киров said:

Когато правят операция ти дават протокол за "информирано съгласие". Ако не щеш - върви и мри или отиди при друг да ти направи друга диагноза. Никой лекар няма да прави референдум между теб и роднините ти дали да те оперира или не, просто ако не подпишеш този протокол за информирано съгласие прав ти път. При спешни случаи може да те оперират и без такъв протокол, а случаят с еврото за България е спешен случай, който се отлага вече много години.

Именно Киров, за това говоря:

Преди 7 минути, Б. Киров said:

"информирано съгласие"

Къде в тази ситуация виждаш информирано съгласие??? Какво точно правят лекарите? Казват ти какво е тяхното становище по въпроса и искат твоето съгласие. За какво говориш ти? Излизат икономистите и казват какво е тяхното мнение и ти казват какво ще направя, без да искат твоето съгласие. Ако искаш мри, но ние правим каквото сме решили. И ти намаш право на информирано съгласие. И не виждам с какво влизането в еврозоната на България е спешен случай. Би ли обосновал на разбираем език, или да разчитам само на твоеуто мнение?

Преди 18 минути, Б. Киров said:

И по леко с категоричните изказвания, защото очевидно си бос по темата за парите.

Че аз какво повтарям в няколко теми? Или трябва да се самоцитирам?

Това че давам мнение по въпроси от които не разбирам, се дължи на липсата на отговори на въпроси, които съм задал и на които не се дава отговори. Като например:

Преди 2 часа, Янков said:

2. Има един изключително важен въпрос, който не се коментира - при какъв курс евро-лев ще влезнем в зоната? Кой ще определя този курс - БНБ или ЕЦБ?

До тук не виждам експертно мнение по темата. Само лозунги и лобизъм. И в двете посоки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Б. Киров said:

Ние, имам предвид България, в момента подкопаваме валутния борд с вземане на прекомерни заеми, оттам идва по-голямата инфлация у нас, отколкото в Еврозоната. Всеки взет заем означава печат на пари - взел си един милиард евра заем, печатницата на БНБ печата 1.96 млрд лева, а стоките на пазара не си ги увеличил с това количество. Затова са критериите на Маастрихт, които засега се спазват май единствено от Германия, държавният ти дълг да не надхвърля 60 процента от БВП.

https://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/vynshniiat-dylg-na-bylgariia-se-uvelichi-sys-72-v-kraia-na-ianuari-349230/

https://dariknews.bg/novini/bylgariia/dyrzhavniiat-dylg-na-bylgariia-namalia-s-748-mln.-evro-2305262

Като гледам май само Германия и България спазват тези критерии. Ако знаеш нещо по-различно, бъди така добър да го споделиш. Предварително благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, Янков said:

Къде в тази ситуация виждаш информирано съгласие??? Какво точно правят лекарите? Казват ти какво е тяхното становище по въпроса и искат твоето съгласие. За какво говориш ти? Излизат икономистите и казват какво е тяхното мнение и ти казват какво ще направя, без да искат твоето съгласие. Ако искаш мри, но ние правим каквото сме решили. И ти намаш право на информирано съгласие. И не виждам с какво влизането в еврозоната на България е спешен случай. Би ли обосновал на разбираем език, или да разчитам само на твоеуто мнение?

Е, аз не казвам, че професионалните икономисти трябва да дават единствено императивни решения, без това да мине през обществен дебат, което в момента се опитваме да правим, без да сме професионални икономисти. :)

Напротив, ако са добри комуникатори, а щом са овластени е задължително да бъдат, те трябва да организират сами такива дебати и да осветлят всичко за и против.

Но референдум за може би най-важното нещо за една държава, паричната й система, от която зависи икономиката, е недомислица. Ако в тези дебати между експерти надделее мнението, че минусите са повече от плюсовете, това пак трябва да стане на експертно ниво - има си конституционно очертан път за това, Народното събрание, Министерския съвет, БНБ. Другото е като славянското вече/народното събрание на "народа" - който е по-гласовит и речовит, нищо че най-вероятно може да е икономически гьон, ще надделее в надвикването и ще поведе масата като овце към пропаст.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, Янков said:

https://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/vynshniiat-dylg-na-bylgariia-se-uvelichi-sys-72-v-kraia-na-ianuari-349230/

https://dariknews.bg/novini/bylgariia/dyrzhavniiat-dylg-na-bylgariia-namalia-s-748-mln.-evro-2305262

Като гледам май само Германия и България спазват тези критерии. Ако знаеш нещо по-различно, бъди така добър да го споделиш. Предварително благодаря.

Ами да, България до скоро. Сега, знам че в този форум има надъхани противници на Борисов, а аз не съм му политически фен, но една от заслугите при неговото управление беше финансовата дисциплина. Не по голям бюджетен дефицит от 3 процента, държавен дълг под 60 процента, това беше желязно правило. Може и да не е негова лична заслуга, а резултат от "козируването на началника" Меркел, но е факт, през цялото време финансовите му министри пазеха критериите на Маастрихт - 3 процента дефицит, под 60 процента дълг, останалото си го правеше борда. Сега играта се промени - новите юнаци харчат като за световно и обещават всичко на всеки като Тодора, която е полегнала. Обаче това много бързо, според мен, за не повече от година две /ако вече не е факт/ ще ни отведе към варианта на Гърция преди фалита. Лично мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само да добавя, на въпроса ти при какъв курс ще се обърне лева към еврото - Боже, що за въпрос, към курса на валутния борд, разбира се, 1.96 лева за евро, тези работи за 3 лева за евро и т.н. са лошо направени димки.

Предимствата са много, най-същественото за което се сещам, че можем като държава да вземаме кредити при много по-изгодни условия, отколкото го правим сега. Другото е, че изчезват всички тези уж малки суми за превалутиране, когато имаме външни сделки. Та еврото е втората световна валута след щатския долар и е приета с охота по целия свят, а ако питаш мен, еврото има много по-големи шансове да измести като основна световна валута долара, отколкото китайския юан или която и да е друга валута.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 45 минути, Янков said:

И не виждам с какво влизането в еврозоната на България е спешен случай. Би ли обосновал на разбираем език, или да разчитам само на твоеуто мнение?

Ами аз по-горе го казах - през всичките тези години има напъни да се махне валутния борд, затова през всичките тези години е спешен случай. Левът изкушава лукавите да си мислят, че са в разграден двор - между тях и печатницата е само бордът, който е просто един договор, а не валута. И сега виждам особено засилване на тази активност, предвид ставащото по света - пандемия, развихрено харчене за ненужни неща, война. Турция е добър пример. Ако си в еврозоната, край на всякакви възможности за злоупотреба, освен ако не лъжеш с данните за брутния продукт и общото финансово състояние, както правеха гърците, със съдействието на една голяма рейтингова агенция, не без взаимни облаги помежду им разбира се. Но общо взето машините на печатницата вече няма да са в български ръце. И тъй като лично си спомням болезнено ясно какво преживях през зимата на 1997, просто не ми се ще нито аз, нито който и да нормален човек в България пак да го преживее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Б. Киров said:

Ние, имам предвид България, в момента подкопаваме валутния борд с вземане на прекомерни заеми, оттам идва по-голямата инфлация у нас, отколкото в Еврозоната. Всеки взет заем означава печат на пари - взел си един милиард евра заем, печатницата на БНБ печата 1.96 млрд лева, а стоките на пазара не си ги увеличил с това количество. Затова са критериите на Маастрихт, които засега се спазват май единствено от Германия, държавният ти дълг да не надхвърля 60 процента от БВП.

Е това не е вярно. Като вземеш заем не печаташ пари, а ги вземаш от друг, и после трябва да ги върнеш. Тоест стоките на пазара ги увеличаваш, тъй като с въпросните пари правиш внос на стоки, финансираш някой бизнес, който произвежда стоки или услуги и т.н. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Б. Киров said:

Само да добавя, на въпроса ти при какъв курс ще се обърне лева към еврото - Боже, що за въпрос, към курса на валутния борд, разбира се, 1.96 лева за евро, тези работи за 3 лева за евро и т.н. са лошо направени димки.

И аз го искам това, обаче гаранции??? Досега карах по спомени за неща които съм чел преди години, но се поразрових:

"Какво е валутният механизъм (ERM II)?

Този механизъм е създаден на 1 януари 1999 г. Целта му е да покаже, че икономиката на дадена държава може да функционира безпроблемно и без прекомерни валутни колебания. Когато страна извън еврозоната влиза в ERM II, нейната национална валута се обвързава с еврото на централен курс, който бива договорен.

След това валутата има право да варира в рамките на стандартното ограничение от 15% над или под договорения обменен курс."

https://webcafe.bg/pari/ot-lev-kam-evro-predimstvata-i-nedostatatsite-na-prisaedinyavaneto-kam-evrozonata.html

https://www.dw.com/bg/българия-и-еврото-има-ли-основания-за-тревога/a-52211519

Сега, какво излиза? С тези три лева съм се изхвърлил, но ние при влизането в еврозоната трябва да предоговорим курс. Да го предоговорим, не ние да го определяме. Зоната за предоговаряне е 1,60 - 2,30 лева за евро. Или иначе казано, можем да добавим или да изтрием до 15% от спестяванията си. Аз си имам определено мнение, какво точно ще направят. Така че, работата не е "Боже, що за въпрос", а Боже, защо не задаваме този въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, makebulgar said:

Чисто логически трябва да се направи избора: 

1. С евро са по-богатите страни от Западна Европа;

2. Еврото е по-стабилно;

3. Еврото премахва нуждата да ходиш до банки и да обменяш валута, когато пътуваш из Европа; 

4. Стокообмена на бизнеса ни е основно с Европа и с еврото ще е по-лесен...

 

Тоест, ако го приемем ще станем по-богати, по-стабилни, по-лесно ще търгуваме с Европа и по-лесно ще пътуваме из Европа.

 

Вижда се напоследък, че има изгода от това да сме по-добре интегрирани в съюза, доколкото се прокарва идеята да купуваме заедно газ и петрол на по-ниски цени. Изгодно за нас ще е и това в Брюксел да решат и да има обща минимална заплата в съюза. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...