Отиди на
Форум "Наука"

Калцият и факторите на калциевата обмяна


Recommended Posts

  • Потребител

Хормонален контрол и хомеостаза на калция и фосфора

/резюме на глава 25 от учебника по физиология на Емилио Карбоне, един от откривателите на нисковолтовите волт-зависими калциеви канали/

1. Образуване и ремоделиране на костите

* витамин Д

увеличава нивата на плазмен калций

* паратиреоиден хормон

увеличава нивата на плазмен калций и намалява нивата на фосфати

* калцитонин

понижава плазмените нива на двата йона

Значение на калция - за провеждането на нервния импулс / мускултите съкращения / кръвосъсирването

Значение на фосфата - изгражда нуклеиновите киселини, фосфолипиди, структурните фосфопротеини и ензими, високоенергийните съединения АТФ и креатинфосфат.

Двата йона съставляват хидроксиапатита, който представлява главният минерален компонент на костта.

Хомеостазата на двата йона зависи главно от три фактора:

* чревната резорбция

* отделянето през бъбреците

* костното ремоделиране

Пропускам описанието на костната тъкан и на процеса на нейното ремоделиране.

Други хормони, които влияят на хомеостазата на калция и фосфора

* глюкокортикоиди

потискат пролиферацията и активността на остеобластите /клетките, които създават костната тъкан/ и бъбречната реабсорбция на фосфати.

Нота бене - Продължителната терапия с глюкокортикоиди води до остеопороза.

* растежен хормон - подобрява чревната резорбция на калций, както и неговото отделяне с урината - първият процес може да надделее над втория и да доведе до един положителен баланс на калций в организма

* инсулин - фаворизира костообразуването

* хормони на щитовидната жлеза - възможно е да предизвикат хиперкалцемия /повишено съдържание на калций в кръвта/ и следващата я остеопороза /когато процесите на разграждане доминират над процесите на изграждане/.

* естрогени - имат превантивен ефект върху остеопорозата чрез ефекта си върху някои цитокини

Да, консумирането на храни, богати на белтъци също води до увеличена резорбция на калций от червата.

И при хора, които консумират бедна на белтъци храна, нуждата от калций е многократно по-малка, тъй като не отделят толкова много калций чрез урината и резорбцията от чревната лигавица е по-малка.

Дотук нищо ново. Това беше въведението. Ще се постарая да разгледам всяка една подточка в детайли. Или както казва Гошо - да покажа истината в нейната цялост. Трябва да разгледаме и храните, богати на калций. Също да не пропуснем и храните от растителен произход, богати на аминокиселини - и особено онези от тях, за които съвременната диетика/диететика съобщава, че съдържат от незаменимите за човешкия организъм аминокиселини, информация, която погрешно се интерпретира като аминокиселини, които се намират само в месото, а реално това са аминокиселини, чието образуване в човешкото тяло е незначително, минимално или отсъства напълно и е необходимо да постъпват с храната. Тези аминокиселини се съдържат в растителните продукти, почти никога всичките осем на куп, с изключение на няколко растения, които би било интересно да разгледаме.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

В една предишна тема вече писах, че приемът на калций /нуждата от калций/ зависи от хранителния режим.
Консумирането на белтък в количество от 60 грама дневно поставя летвата на 500 до 1000 мг/дневно /за хора, консумиращи месо или консумиращи голямо количество млечни продукти/. Калцият е необходим в по-висока доза, тъй като е необходим за коригиране на киселинно-алкалното равновесие, което се измества в полза на киселините - при метаболизирането на аминокиселините киселинността на организма се увеличава. В съседната тема вече писах, че ако този калций, който е необходим в повече, не се набавя с диетата, то той се извлича от костите.
Да, консумирането на храни, богати на белтъци също води до увеличена резорбция на калций от червата.

И при хора, които консумират бедна на белтъци храна, нуждата от калций е многократно по-малка, тъй като не отделят толкова много калций чрез урината и резорбцията от чревната лигавица е по-малка.

Това го поставям в червено, за да не го забравям.

Тези теми ги пускам с идеята, че е хубаво човек да знае на какво е продукт.

Като се погледне в огледалото, да му е ясно кое от къде идва.

Ето, сега виждате, че съм стоял повечко на слънце. Ми гот ми беше.

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми, Жоре, аз като те видях, че си с нова снимка, реших и аз. Отидох, щракнах се и сега - хоп - вместо червена панделка, съм с червена капа. Тюрбан почти.

Сириус, не ми бутай толкова плюсчета, че вече по форумния стандарт съм асистент, пък има още хляб да ям... : )

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ахааа... Добре ти стои :)

И за да не съм съвсем ОТ - Прекаляването с Калций какви проблеми причинява? Камъни, подагра или?...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А аз искам да попитам може ли да се компенсира след време този недостиг на калции. Примерно има период в който тялото си набавя калции от костите, а след това има период в който има достатъчно и в излишък калции. Гради ли се отново върху костите или е безвъзвратно изгубен?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Процесът на ремоделиране на костната тъкан е непрекъснат. Ако в резултат от обездвижен начин на живот и липса на натоварване костната плътност е намаляла, поради липса на необходимост от поддържане на съответната маса, то с едно трениране на организма и двигателна активност, натоварване, това се компенсира.

Двигателната активност оказва благоприятно въздействие и на ставите, които се изхранват при движение, пасивно - в тях няма кръвоносни съдове, а се разчита на синовиалната течност.

Едно кафе сутрин и каране на колело са идеална профилактика на каквото се сетите... обещавам, че няма да ме мързи да карам колело, щото това си е за моя организъм, за мен самия и моето здраве...само да се стопли малко.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...