Отиди на
Форум "Наука"

Описанието на периода 1943-2009 от Стефан Цанев


Recommended Posts

  • Потребител

Чели ли сте книгата му "Български хроники" том 4.

Първия том беше слаб исторически,втория и третия са добри(само е прекалил с критиката срещу Борис 3),но 4тия е много добър,защото този период е недобре описан все още.

Просто се вижда-доколко далеч са стигали комунистите и какво са вършели.

Книгата ме потресе,някой неща просто минават човешкото поведение.

Особенно управлението на Червенков-описано е като истински ад.

Който е чел книгата има ли забележки за достоверността?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Истински ад е силно казано, но в този период на българския народ е наложен терор, който той то този момент не е преживявал. Единственото, което го надминава е терорът на българите в Югославия и Гърция. В ход е много мащабна промяна, свързана с масирано отнемане на собственост, системно потискане на националния дух и традиции и на елитите, свързани с патриотизма.

Този натиск отслабва около смъртта на Сталин, след което още повече отслабва с първите години на Живковото управление. Но лагерите биват закрити едва след 1961 г. Т.Живков обясни това в интрвю, че било "процес, бе", но какъв толкова процес е било та да чака 5 г. на власт за това, не става ясно.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според Стефан Цанев-Червенков ги е затворил след смърта на Сталин,а живков ги е отворил отново до 1962.

Даже Живков не искал да ги затваря,но Югов направил гаф перд чужди журналисти и се наложило.

След това махнал Югов заради гафа му.

Чели ли си книгата?

Защото и пред знаех,че при Червенков е било тежко,но Ст.Цанев дава такива подробности че ти настръхва косата.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знам да са затваряни някога. Да са дали вид, че ги затварят, да. Но не са ги затваряли.

Не знам за Стефан Цанев, за този период през 90-тте години се появиха много материали, в т.ч. и в края на 80-тте. И понеже тогава беше пълно с живи свидетели и пострадали, не се налагаше на заинтересованите от това политически сили да ползват измислици и лъжи и истината излезе.

Какъв Стефан Цанев, чети тука:

http://www.decommunization.org/Articles/Hristov14.htm

http://books.google.bg/books/about/Персин_Белене_островъ.html?id=Oq0rAAAACAAJ&redir_esc=y

http://www.decommunization.org/Testimonies/Spomeni.htm

http://www.decommunization.org/Articles/Hristov.htm

http://www.extremecentrepoint.com/?p=4471

http://www.desebg.com/2011-01-06-11-54-16/495-2011-12-04-18-24-32

http://chitanka.info/text/2020/22

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За мен това, което Цанев е написал, е слабо. И то не само в четвърти том. Първо, "Хрониките" му не са нищо. Не са роман, защото не се движат около няколко лични съдби. Не са и история, защото в тях има белетристика на куп, даже бих казал, че има литературни клишета, тоест литературщина. Не са и есета, защото са прекалено обемисти. В тях лъха на безжанрова баналност. Някакъв безкраен кухненски монолог.

За периода 1925-1945 има едни любопитни и прилично написани (но слаби като фактология) есета на Владимир Свинтила: "Многоликият столичанин". Не е върхът, но е по-добре от нищо.

Разбира се, според мен нищо не може да се сравни с емоционалната, документалната и стиловата стойност на Марковите "Задочни репортажи".Те са еталон за това как трябва да се пише.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е аз питах дали е достоверен,не дали е добър.И само за четвъртата част-за другите ми е ясно.

А наистина ли Ст.Цанев е открил документа от 1963 в който Живков обявява плана си за сливане с СССР?

Защото така пише самия той-"с много труд го намерих".

Сега е широко известен документа.

ПП-но все пак не трябва да омаловажаме четвъртата част.Има много малко книги,които говорят подробно за историята след 1944 и то за цялата,а не за конкретен момент.Пък и не са популярни,аз не съм срещал нито една освен неговата по-книжарниците за този период.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, не го е открил той, просто го е намерил с труд за книгата си да го цитира. Документът си е в архивите и мисля, че го публикуваха в бурните дебати през 1990.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Цанев принципно не е достоверен. Първо, самият той е лош писател, а не историк и не умее да пресява данни. Второ, пристрастен е, при това е двойно пристрастен, защото е от тези, дето билетчето им печели и от двете страни. Това е човекът, който случайно е извадил най-голям късмет от гибелта на Марков.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Другото което ми направи впечатление е че хвърля върху Цар Борис 3,прекалено голяма вина.

Според него той е отговорен лично за всички убийства по ЗЗД и на партизани по-време на управлението му.Също така за съдбата на еврейте,които са депортирани от "новите области" и особенно за за нашите действия в Македония и Сърбия,пак е той "лично" отговорен и всичко е ставало "най-малко с съгласието му".

Макар че крайната му оценка за Борис 3 е по-скоро положителна,това са сериозни обвинения,пък повечето историци не смятат Борис 3 за виновен за тези неща-в такава степен.Да не говорим че го изкарва диктатор и т.н.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, царят е мек диктатор и хитра лисица, това си е така. Пък и обича да се възползва от патриотизма на по-наивни (или по-селски хитровати) чиновници. Но не става дума за някакви чудовищни неща в 1925-1940.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стефан Цанев предлага много неиздържана теза, да не кажа нещо по-остро. Той просто прекалява, в опит да бъде "обективен". Борис е толкова лично отговорен за убийствата на партизани, колкото Стефан Цанев е лично отговоре за халтурното комунистическо творчество по негово време. Това е глупост.

Първо, след 1941 г. и то не кога да е, а след 22-ри юни, БКП обявява въоръжени действия срещу властта. При тези действия са произнесени присъди, които са изпълнени. За това нещо не може да е отговорен монарха, ако присъдите са издадени според действащите закони и ако тези закони не са били несправедливи. Разбира се, той е можел да помилва всички осъдени на смърт, но няма страна, в която държавния глава да прави това.

Осъдените, всички до един, са извършили престъпления по тогавашния български закон. Няма да срещнете в нито един комунистически мемоар или извор или дори историографски източник тезата - някой беше невинен, но беше осъден като такъв. Напротив, ще срещнете в книгата "60 години българско правосъдие", статистика, от която е видно, че 1/2 от присъдите по свързаните с политика дела са били оправдателни. Има осъдени за убийство на полицай, за съхраняване на взривни вещества, за диверсия и вредителство и т.н. Може много да се спори, но това е - всичко е законно.

Има случаи на престъпления спрямо тогавашните закони - убийства без съд, изтезания понякога и пр. Тук вече лицата би следвало да си носят отговорност съгласно тогава действащото законодателство.

Така, че, ако това му е тезата, това е пълна глупост.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, той е можел да помилва всички осъдени на смърт, но няма страна, в която държавния глава да прави това.

КГ, позволявам си да посоча, че императрица Елизавета I Петровна е била премахнала смъртното наказание. И тая жена почти е победила Фридрих Велики в Седемгодишната война, само внезапната и смърт спасява Прусия от пълен разгром.

Но тя е била щерка на Петър...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стефан Цанев според мен по никакъв начин не подлежи на обсъждане в научен форум, защото писанията му са очевидно неверни, изсмукани от пръстите или в най-добрия случай силно спекулативни.

Естествено не съм си губил времето да му чета книгите, попадал съм на цитирани пасажи и на един филм дори правен по негови тези. Фантасмагориите са страшни, но тази негова авангардност явно се харесва на доста голям кръг лаишка публика, това в което Цанев наистина е добър е да се продава и налага успешно на комерсиалния пазар. Това е.

Не знаех че е отишъл чак и за комунизма да съчинява щуротии, но не ме учудва никак, учудва ме че въобще си правиш труда да го четеш и да размишляваш над него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първата му книга е слаба както казах.Купих я случайно и не ми хареса.

Четвъртата я купих,защото за този период (1944-1989) не съм срещал книга,която да го разглежда както трябва и знаех само най-общо и повърхностно-какво е ставало.

Така че мисля че не съм сбъркал да я купя,да не говорим че тук няма много свободни съчинения,а документи и спомени на хора.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да приемем Цанев в най-добрия случай за белетрист и да оставим човека на мира.

Глостъре, ако ти трябват добри книги за соцпериода, потърси си изданията на Института за изследване на близкото минало. Все ще мернеш две-три неща от вече богатата им поредица, които ще ти се видят интересни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ, позволявам си да посоча, че императрица Елизавета I Петровна е била премахнала смъртното наказание. И тая жена почти е победила Фридрих Велики в Седемгодишната война, само внезапната и смърт спасява Прусия от пълен разгром.

Но тя е била щерка на Петър...

Да, но Елизавета Петровна е нямала срещу себе си организирана нелегална съпротива, терористични актове, въоръжени отряди (колкото и малко да са били) в планината, или Военен отдел на ЦК... Ако имаше, щеше да я видим в целия й блясък.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първата му книга е слаба както казах.Купих я случайно и не ми хареса.

Четвъртата я купих,защото за този период (1944-1989) не съм срещал книга,която да го разглежда както трябва и знаех само най-общо и повърхностно-какво е ставало.

Така че мисля че не съм сбъркал да я купя,да не говорим че тук няма много свободни съчинения,а документи и спомени на хора.

http://minaloto.org/index.php?option=com_content&view=article&id=313%3Ahistory-of-the-peoples-republic-of-bulgaria&catid=25%3Abooks-and-collections&Itemid=37&lang=bg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...