Отиди на
Форум "Наука"

Инвазивни видове застрашават растения и животни в цял свят


ISTORIK

Recommended Posts

  • Модератор Биология

Като допълнение да споменем и видовете, на които хората помагат индиректно - плъхове, чакали, гларуси и други.

Това се изключително адаптивни видове, т. нар. еврибионти.

Те се разпространяват подпомагани от типична анропогенна особеност - боклука.

Колкото повече нарастват сметищата ни, толкова по - устойчиви стават популациите на тези видове.

Да вземем чакалите. От една сравнително ограничена популация в Странджанско, до преди 20 - 30 години, днес са пои повсеместно разпространени из цялата страна. Сметищата ни са направо неизчерпаем източник на храна за тях, нямат естествени врагове и се множат, и се множат ...

Гларусите са аналогична паплач - от десетина години и Централна Европа е пропищяла от тях!

адаптивни боклукчии, без естествени врагове.

Да не забравяме свраките, тези така симпатични, иначе, черно-бели птичета. Тези кръвожадни инвазатори, идват от полето и завземат градските терени. Оцеляват с малко и гнездят там където никой не смее да опита.

Ами бързолетите - привлечени от панелките, идват от скалните откоси, настаняват се във фугите на панелните здания и изяждат храната на миролюбивите лястовички, скорци и прочие.

За плъховете няма да говорим - от Скандинавия, та по целия свят!

И всичко това заради несметните купища боклук изхвърлен от човеците!

Може да продължим с примерите, но и така картинката става ясна.

Не баластните води от корабите или интрудуцираните видове са екологична бомба със закъснител, а боклука.

Тук споменах само няколко висши гръбначни вида, но междувременно колко по - нисши твари си благоденствуват из сметта и се превръщат, едва ли не, в космополити!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Проблем е и бързо нарастващата популация на сладководната мида зебра в язовир Овчарица, където тя вече застрашаваинсталациите на близката ТЕЦ "Марица изток 2". Мидата се размножава бързо заради високата температура на водата във водоема, в който се охлаждаттурбините на ТЕЦ-а. Видът се закача за метални повърхности, подпомага корозията на метала и запушва решетките, с които се филтрира водата.

Преди време, като гледах "Life After People" по History, споменаха, че и в язовир Хувър също има някаква мида-пришълец, която запушва тръбите и ако изчезнат хората, ВЕЦът ще спре да работи след една седмица.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Глобален Модератор

Шипобузест рак, черно дънно сомче и китайски поспаланко – тези интересни и симпатично звучащи названия всъщност са имената в превод на български на три инвазивни чужди вида, открити на територията на България от учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките (ИБЕИ – БАН).

Проучванията, анализите и всички останали дейности, свързани с превенцията и управлението на въвеждането и разпространението на инвазивните чужди видове в страната ни се извършват по проект, финансиран по програма BG03 „Биологично разнообразие и екосистеми” на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014 г., съобщават от МОСВ.

Американският шипобузест рак (Spiny-cheek crayfish, лат. Orconectes limosus) е абсолютно нов вид за България, затова и името му на български все още не е официално, но буквалният превод е "шипобузест рак", уточнява Теодора Тричкова от ИБЕИ – БАН, която е ръководител на проекта.

Мястото, откъдето е навлязъл на територията на страната ни е ясно – от Централна Европа и Сърбия през река Дунав. А видът произлиза от Северна Америка. За територията на Европа това е високорисков инвазивен вид и е един от петте вида прави раци, включени в списъка на Европейския регламент за инвазивните чужди видове, приет от Европейския парламент през юли 2016 г.

Тревожното при този вид е, че той е преносител на опасно заболяване по местните европейски видове прави раци, т. нар. „рача чума”, която всъщност представлява гъбична зараза. Американският „гостенин” носи спори на заразата, но има изграден имунитет към нея и за него тя не представлява опасност. Българските раци обаче не познават тази зараза и за тях тя е пагубна, обяснява Тричкова.

А и трите вида прави раци – езерния, речния и поточния, населяващи територията на страната ни, са застрашени видове. Ето защо локализирането, а в последствие - и предприемането на мерки за контрол на разпространението на инвазивния вид рак, са изключително важни. Предполага се, че „заселването” на шипобузестия рак тук е станало най-много преди около една или две години.

За първи път е намерен при стартирането на проекта в средата на миналата 2015 г. в река Тополовец близо до Видин, по-късно - и в още два притока на р. Дунав. Опасността идва от способността на този рак да образува многочислени популации и да се разпространява бързо нагоре по течението на реките. Ето защо в момента учените от БАН, съвместно с Министерството на околната среда и водите, подготвят мерки, с които ще се спре разпространението навътре в страната.

В рамките на проучванията по проекта експертите установяват нови находища на още два инвазивни чужди вида. Черното дънно сомче (Black bullhead, лат. Ameiurus melas) произлиза от Централна и Северна Америка. Намерен е за първи път на територията на резервата "Сребърна" през 2013 г., а наскоро учените от БАН са го открили и в няколко язовирa в страната. Американското сомче става масово и измества всички други риби, защото няма естествени врагове в нашите географки ширини, обяснява Милчо Тодоров от ИБЕИ – БАН.

Заради острите шипове около устата му и на гръбната перка, по-големите хищни риби и птиците не го ядат. Освен това то нараства и се размножава по-бързо от местните видове риби, явява се техен конкурент по отношение на храната им и унищожава техния хайвер и така малко по малко ги измества и завладява техните местообитания.

Нови находища и на друг инвазивен чужд вид със симпатичното име "китайски поспаланко" или ротан (Chinese/ Amur sleeper, лат. Perccottus glenii) са открити в езера, канали и блата около р. Дунав в рамките на проучванията по проекта. За първи път видът е установен на територията на България още през 2005 г. в р. Дунав, но чак сега експертите са го открили и във вътрешни водоеми.

Дребната рибка също е известна със своята устойчивост и способността си да превзема нови територии, като конкурира и измества някои видове от местната фауна. 

Основните пътища на разпространение на инвазивните чужди видове са свързани с човешката дейност, обясняват учените от ИБЕИ – БАН. Уточняват, че водните видове навлизат по р. Дунав, но хората, най-често несъзнателно, ги пренасят във вътрешните водоеми.

Дават пример със зарибяванията в язовирите, дадени под аренда, където често арендаторите решават да внесат някой вид за атракция.

Акваристите също внасят инвазивни чужди видове, които, отглеждани в аквариум не представляват заплаха. Но често хората, които ги отглеждат, водени от милосърдие, решават да ги пуснат в някой водоем, не знаейки, че по този начин те неволно създават сериозен проблем за местните видове и екосистемите като цяло.

Освен мерките за ограничаването на разпространението на инвазивните чужди видове на територията на страната ни, в рамките на проекта предстои учените от Института да изработят атлас за инвазивните чужди видове от европейско значение, който ще бъде предназначен за работещите в отговорните институции, като например Регионалните инспекции по околната среда и водите, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и Басейновите дирекции.

С помощта на атласа експертите ще могат да разпознават тези чужди видове и да вземат необходимите мерки. Инвазивният чужд вид е вид, пренесен от друг физикогеографски район. След навлизането, размножаването и разпространението си в новите територии, може да причини вреди на биологичното разнообразие, функционирането на екосистемите, икономиката, и човешкото здраве. Преносът се осъществява главно чрез дейностите на човека (търговия, транспорт, селско стопанство, аквакултури и др.).

Инвазивните видове растат и се размножават много бързо, предизвиквайки големи нарушения в естествения баланс на природните екосистеми.

http://trud.bg/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Тук в момента много атрактивно се вижда това понеже е пролет в есента /+20/ се появиха и то в ужасни количества на чепки така казваните Харлекин калинки. Те са от азиатски произход и казват, че нарочно са ги внесли в западна европа като биологически враговае на лисните въшки. Смятали са, че през зимата от студът ще намалеят и така ще се контролира количеството им. Но студове няма.....Същото е и сЗелената смърдливка която във всичките кътчета на квартирата се появява търсейки място да презимува....

Има когато хапят и хората, тези калинки....

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 10/26/2016 at 22:27, Skubi said:

 

Тук в момента много атрактивно се вижда това понеже е пролет в есента /+20/ се появиха и то в ужасни количества на чепки така казваните Харлекин калинки. Те са от азиатски произход и казват, че нарочно са ги внесли в западна европа като биологически враговае на лисните въшки. Смятали са, че през зимата от студът ще намалеят и така ще се контролира количеството им. Но студове няма.....Същото е и сЗелената смърдливка която във всичките кътчета на квартирата се появява търсейки място да презимува....

Има когато хапят и хората, тези калинки....

 

Зелената смърдливка В Пловдив и казваме "вонещица", и "миризливка", Има спасение от нея, и то е... да си "отгледаш" домашни (т.н градински) паяци в къщи т.е. да ги оставиш да си живеят спокойно..Вече няколко години, пет години, така се спасявам от миризливките, просто оставям паяците да си живеят спокойно (мрежите им не ми пречат и не ги махам)

ПС Живея сам и никой не ме тормози на тема "чистота" и "паяжини"

Ето една забележителна снимка по въпроса:

A voracious Spider eating its prey (Nezara viridula). (Explored)

 

Паяците се хранят със всякакви гадини, няма да имаш проблеми и с другите буболечки (дори и да има буболечки в жилището ти, няма да са в големи количества)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В пределите на Европа естествен враг на зелената миризливка е насекомото Trichopoda pennipes.

https://en.wikipedia.org/wiki/Trichopoda_pennipes

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!