Отиди на
Форум "Наука"

В кой български университет да уча икономически специалности


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, виждам, че сте доста сериозен форум и реших да се регистрирам и да ви попитам нещо. Мисля да кандидатствам нещо икономическо тази година. Въпросът ми е кои са най-предпочитаните икономически специалности в българските университети и кои точно вузове бихте ми препоръчали? Благодаря предварително :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, виждам, че сте доста сериозен форум и реших да се регистрирам и да ви попитам нещо. Мисля да кандидатствам нещо икономическо тази година. Въпросът ми е кои са най-предпочитаните икономически специалности в българските университети и кои точно вузове бихте ми препоръчали? Благодаря предварително :)

Какви са целите ти?

Каква езикова подготовка имаш?

Как си с математиката?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

A за каква степен - за бакалавър или за магистър искаш да учиш?

В кой град (или в кои градове) би искал да бъде университетът ти?

С какво финансиране да бъде университета - с държавно или с частно?

Икономика (най-общо казано, без да конкретизираме определена икономическа специалност) може да се изучава в:

- 15 университета на държавна издръжка (с държавно финансиране)

и в

- 11 университета с частно финансиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

икономиката е по-особена специалност

тя не е като медицината и компютърните технологии

средата в която учиш, проектите в които участваш, навиците, които добиваш, както и познанствата и социалните умения са от изключително значение след завършването

като комбинация от тези показатели, ужким университетите са много, но всъщност само Американския може да се каже, че ги обединява

ако трябва в момента мое дете да избира къде да учи икономика би било там

разбира се не ангажирам никой с мнението си


http://economix.bg/wp-content/uploads/dohod.png

ето и малко данни

всъщност разслоението между университетите става все по-голямо

някои от тях откровенно пропадат

вече няма смисъл да се учи просто за едната диплома и 5г. купон каквато беше старата концепция

има смисъл да се инвестира време, усилия и пари, като учиш нещо да е в някоя от по-добрите специалности, в някой от по-добрите университети

аз като максималист бих добавил - найд-обре в най-добрите

в БГ е започнала активна сегментация на пазара на труда, вкл. и според завършеното образование

това още повече увеличава неравенството сред завършилите и въпреки, че висшето образование се възприема едва ли не като гаранция за работа, тези които завършват нетърсени специалности от по-непрестижни университите взимат по-ниски заплати от много хора без висше образование (полицай, багерист, шофьор на камион) и не работят по специалността си

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

- Американски университет в България - Благоевград (Ч)

- Софийски университет "Св. Климент Охридски" - София (Д)

- Университет за национално и световно стопанство - София (Д)

- Висше транспортно училище "Тодор Каблешков" - София (Д)

- Нов български университет- София (Ч)

- Икономически университет - Варна (Д)

- Стопанска академия "Димитър Ценов" - Свищов (Д)

- Висше училище по застраховане и финанси - София (Ч)

- Югозападен университет "Неофит Рилски" - Благоевеград (Д)

- Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" - Пловдив (Д)

- Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий" - Велико Търново (Д)

Това са 11-те най-добри университета в България, в които се преподава икономика. В скоби е дадено финансирането им - държавно или частно.

Има още към 20 университета.

Всъщност, зависи какви са твоите критерии.

А критериите (най-общо, макар че, ако са детайлизирани, ще са около 70) са:

- учебен процес

- научни изследвания

- учебна среда

- социално-битови условия и административно обслужване

- престиж

- реализация на пазара на труда след завършването

http://rsvu.mon.bg/rsvu3/#RankingPlace:YFFfWEZcUmleTkxSfQ..

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мисля че в БГ условията основните критерии са 2, т.к. повечето хора не са заможни

1) дали за тях ще бъде финансово достъпно самото образование

2) професионална реализация най-вече във финансов аспект

нека младите да кажат дали съм прав

ако погледнете таблицата по-горе ще видите, че в БГ всъщност се оформят само няколко успешни направления за следващите

1) инжинерни науки и то най-вече computer sciences най-вече в няколко университета (СУ-ФМИ, ТУ, НБУ, АУБ)

2) икономика - финанси, мениджмънт и т.н. отново в няколко университета (СУ, УНСС, АУБ)

3) медицина и обществено здраве

4) военните специалности

всички други специалности, а те са 100ци в хуманитарните и естествените науки, както и туризъм и други в икономическите - не водят до приличен доход за средностатистическия завършил

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй като студентът ще се ползва от образователните услуги, предоставяни на студентите от избрания от него университет, никой не може да вземе това решение вместо него. Изборът, с който след това ще трябва да живее, той трябва да направи сам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй като студентът ще се ползва от образователните услуги, предоставяни на студентите от избрания от него университет, никой не може да вземе това решение вместо него. Изборът, с който след това ще трябва да живее, той трябва да направи сам.

разбира се

само дето има огромна разлика между информиран избор (кандидат-студентът е напълно наясно с образователната система в БГ, избрал си е университет и факултет и специалност, направил е необходимите стъпки и е приет където е искал) и избор по принуда - например 'само там ме приеха'

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, така е. Сега ние само му помагаме да направи своя информиран избор. По-нататък - "каквото сабя покаже"!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

- Софийски университет "Св. Климент Охридски" - София (Д)

- Университет за национално и световно стопанство - София (Д)

- Висше транспортно училище "Тодор Каблешков" - София (Д)

- Нов български университет- София (Ч)

- Икономически университет - Варна (Д)

- Стопанска академия "Димитър Ценов" - Свищов (Д)

- Висше училище по застраховане и финанси - София (Ч)

- Югозападен университет "Неофит Рилски" - Благоевеград (Д)

- Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" - Пловдив (Д)

- Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий" - Велико Търново (Д)

Това са 10-те най-добри университета. В скоби е дадено финансирането им - държавно или частно.

Има още към 20 университета.

Всъщност, зависи какви са твоите критерии.

А критериите (най-общо, макар че, ако са детайлизирани, ще са около 70) са:

- учебен процес

- научни изследвания

- учебна среда

- социално-битови условия и административно обслужване

- престиж

- реализация на пазара на труда след завършването

http://rsvu.mon.bg/rsvu3/#RankingPlace:YFFfWEZcUmleTkxSfQ..

или аз не виждам ма АУБГ (в който не съм учил и не рекламирам), който е категорично топ и при компютрите и в икономиката, го няма в класацията

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами като цяло доста неща прочетох за различните университети, икономически и стопански факултети към тях и специалности и тотатлно се обърках. Иначе съм от София, няма значение таксата за моите родители. Разглеждайки много и различни информации по темата, случайно попаднах на това: Факултет „Международна икономика и политика“ към УНСС какво мислите за този факултет и специалностите, които предлага? Някой има ли положителни или отрицателни впечатления? Сякаш съм повече да уча в София, нещо не ме блазни идеята за провинцията, а и не съм сигурен, че си заслужава...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

лично мнение - ако нямаш пари или възможности за Американския и си от София, изборът ти се стеснява до СУ и УНСС

НБУ е по-скъп, а не предлага нещо повече (имам предвид като краен резултат, иначе материалната му база е по-добра) сравнено със СУ и УНСС, т.ч. е компромисен вариант

http://consultbg.weebly.com/2/post/2013/05/infographics-uni-bg-2013.html

http://econ.bg/%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%9E%D1%82-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8-%D1%83-%D0%BD%D0%B0%D1%81-_l.a_i.382452_at.18.html

не те съветвам, да ходиш да учиш извън София, освен ако нямаш финансовата възможност да живееш отделно от родителите

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

или аз не виждам ма АУБГ (в който не съм учил и не рекламирам), който е категорично топ и при компютрите и в икономиката, го няма в класацията

Да, нямаше го. Явно сайтът е показал некоректно резултатите. Сега ми се появи.

Добавих го. На първо място е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

внимавайте с тия работи, да не вземе някой да се обърка

аз от известно време се занимавам с проблема, защото голямото дете ще кандидаства след 2г. (не икономика)

така случайно от всичките ми формални и неформални проучвания изскочи, че нещо, което интуитивно приемах за правилно не е вярно (ТУ вече не е топ при компютрите) и че АУБГ е топ вариант в няколко специалности (икономика + компютри)

също така изскочи, че колкото и университети да има по дадена специалност, реално само няколко са топ за БГ (броят се на пръстите на едната ръка)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Любопитно е какво най-често изучават у нас чуждестранните студенти:

- фармация

- медицина

- стоматология

- обществено здраве

- ветеринарна медицина

Интересно защо не избират масово да учат икономика у нас. Икономиката е избор на пренебрежимо малък брой чуждестранни студенти.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Любопитно е какво най-често изучават у нас чуждестранните студенти:

- фармация

- медицина

- стоматология

- обществено здраве

- ветеринарна медицина

Интересно защо не избират масово да учат икономика у нас. Икономиката е избор на пренебрежимо малък брой чуждестранни студенти.

веднага ще ти отговоря

защото се плащат много пари и то от техните родители

техните родители възприемат това като инвестиция и я контролират

медицинските специалности освен академични характеристики имат и характеристиката на занаят

родителите смятат, че това е един доста сигурен начин на детето да се даде специалност, която да го храни цял живот

да продължа

медицината (за разлика от правото) е една и съща по цял свят

отговорът на въпроса ти е свързан с избора на родителите, които дават парите и са консервативни

строителството покрай кризата е в упадък, т.ч. родителите не са толкова склонни да финансират следване в архитектурата

от друга страна инжинерните специалности са трудни, а повечето чужденци учат тук не пос собствено желание, а защото са им липсвали академични знания да учат в собствената си държава

сега има една нова тенденция с признаването на дипломи в ЕС - тук се мъкнат турци, индийци и араби, отново от прагматични съображения - ОК не си приет да учиш медицина в Турция, пращам в БГ хем да си наблизо, хем с европейска диплома

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разглеждайки много и различни информации по темата, случайно попаднах на това: Факултет „Международна икономика и политика“ към УНСС какво мислите за този факултет и специалностите, които предлага? Някой има ли положителни или отрицателни впечатления?

Това по-скоро не. Програмите са структурирани така, че се учи нещо като нищо. Нито бизнес - нито икономика, нито количествено - нито качествено.

Невски ти писа - АУБ или СУ. Ако държиш на УНСС - Финансово-счетоводния факултет. Там са събрани най-амбициозните и талантливи студенти на УНСС.

Ако обаче не ти върви математиката, това на което си се спрял е наистина добра алтернатива. В АУБ, СУ и ФСФ на УНСС за да извлечеш максималното от програмите е необходимо да си на ти с тази наука.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

като се определиш, сподели какво си измислил, поне да знаем как мислят младите

хората са различни

някои търсят 4-5г. купон в студентските години

други търсят качествено образование, което да ги храни цял живот

трети следват мечтите си

понякога горните три неща съвпадат

при теб как е и какво реши?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител

Има значение и какво ще се учи. За финанси УНСС (корпоративни финанси) си остава по-добра възможност от Американския университет. Лично мнение. СУ имат по-добри международни програми, но го твърдя като страничен наблюдател.

Защо не погледнете някой онлайн курс (MOOC), ако знаете английски. Това е лесен начин да разберете какво ви е на сърце.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стойността на дипломите е еднаква поне що се отнася до нашенските дипломи и у нас. Тъй че нещата опират до това къде икономически ще е най-изгодно - най-малко разходи за такси, квартира, опции за студенски труд и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стойността на дипломите е еднаква поне що се отнася до нашенските дипломи и у нас. Тъй че нещата опират до това къде икономически ще е най-изгодно - най-малко разходи за такси, квартира, опции за студенски труд и т.н.

вече не е така в поне няколко направления

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

вече не е така в поне няколко направления

В смисъл, че вече може да станеш шеф на ДФ"Земеделие" с фалшива диплома или пък на "Напоителни системи" без въобще да имаш диплома, а само дълго свидетелство за съдимост - сиреч не е важно кой си, а чий си?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...