Отиди на
Форум "Наука"

В Швейцария всички ще печелят по 2 250 евро на месец без да работят


Recommended Posts

  • Администратор

В Швейцария предлагат държавата да плаща на всички граждани по 2 500 швейцарски франка (или 2 250 евро) на месец, без значение дали те работят или не. На децата също ще се изплаща „заплата“ в размер на 625 франка. Тази идея ще бъде гласувана през юни и Швейцария може да се превърне в първата държава в света с фиксиран доход. За сега тя е единствената, в която подобно предложение не просто се обсъжда, но ще и ще мине през официално гласуване.

Екип от економисти, предложили подобна мярка, са убедени, че хората ще продължат да работят, въпреки осигурения доход. Проведените сред населението анкети го потвърждават – само 2% си признават, че ще напуснат работа, а 8% споделят, че вероятно напълно ще спрат да работят.

Повече: http://nauka.bg/a/

siwzerland-jokose.jpg (2122×1415)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ще се изкалпазанят хората, ама нейсе. То и сега минималната заплата е 3300 CHF (2015 мисля се вдигна с 300-те), при цени между на стоките 1.5, 2 и 3 пъти по-високи от нашите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е безумно предложение и то се вижда от факта, че 56 % от анкетираните хора не биха гласували въобще за него. Доколкото знам такива фиксирани суми се изплащат и в някои арабски монархии, но швейцарците нямат шейхове, нуждаещи се от популярност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Швейцария не от вчера има доста чудатости като страна и нация. Например там законът за притежание на оръжие е доста либерален и се доближава до тези в САЩ. Е, няма училищни престрелки все пак и уличната престъпност е ниска, но процентът битови престъпления, както и на самоубийства, извършени с лично оръжие е леко притеснителен. Също така те са страната в Европа с може би "най-суровите" закони за защита правата на животните. Не, не се шегувам- без подготвителен курс по грижа за кучета, човек не може да притежава законно куче. Съществува и закон за хуманно отношение към рибите- човек няма право да държи рибки в аквариум, който е прозрачен от всички страни, защото това нарушавало "достойнството на животинчето". Специално златните рибки не могат да бъдат умъртвявани по друг начин освен с анестезия. Също така в страната е забранено традиционното при еврейте жертвоприношение на животни, като специално в случая има сериозни подозрения, че роля за това е изиграл високият процент на антисемитизъм всред населението. Ако всичко това дотук на някой му се струва шантаво, то нека да споменем и куриоза с правата на растенията( точно така!). Забавното е и това, че в Швейцария е забранен строежът на минарета, а населението е освен антисемитски има и силни ислямофобски тенденции, на арабските имигранти( и изобщо на всички имигранти) не се гледа съвсем добре там. Още интересни странности- голям брой противоядрени убежища, гражданската инфраструктура е така проектирана, че в случай на инвазия да бъде разрушена, като тези защитни мерки са насочени основно срещу съседна Германия. 

За да се види, че не си измислям: http://rationalwiki.org/wiki/Switzerland

http://www.scribd.com/doc/53781846/European-Nazi-Culture-Map-2007 

  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е то се вижда от линка, че е точно така и наистина може да ни изглеждат като чудатости, ама нали помните оня стар виц, дето се казваше, че ако прелиташ със самолет над Швейцария в облачно време, можеш да познаеш къде си по звъна на парите, който се чувал отдолу. Та не вярвам чак дотам да им стигнат чудатостите на швейцарските граждани да плащат на натурализирани шиптъри, араби и всякакви други подобни, затова че са си извадили швейцарски паспорти. Иначе Чичо Скрудж сигурно има швейцарско потекло.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не мисля че са се засилили да плащат помощи на близко източни изтърсаци - миналата година забраниха строежа на нови минарета в страната за форевър - каквото било било. И въведоха 9200 евро глоба за носене на бурка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 12 часа, kall said:

Швейцария не от вчера има доста чудатости като страна и нация. Например там законът за притежание на оръжие е доста либерален и се доближава до тези в САЩ. Е, няма училищни престрелки все пак и уличната престъпност е ниска, но процентът битови престъпления, както и на самоубийства, извършени с лично оръжие е леко притеснителен. Също така те са страната в Европа с може би "най-суровите" закони за защита правата на животните. Не, не се шегувам- без подготвителен курс по грижа за кучета, човек не може да притежава законно куче. Съществува и закон за хуманно отношение към рибите- човек няма право да държи рибки в аквариум, който е прозрачен от всички страни, защото това нарушавало "достойнството на животинчето". Специално златните рибки не могат да бъдат умъртвявани по друг начин освен с анестезия. Също така в страната е забранено традиционното при еврейте жертвоприношение на животни, като специално в случая има сериозни подозрения, че роля за това е изиграл високият процент на антисемитизъм всред населението. Ако всичко това дотук на някой му се струва шантаво, то нека да споменем и куриоза с правата на растенията( точно така!). Забавното е и това, че в Швейцария е забранен строежът на минарета, а населението е освен антисемитски има и силни ислямофобски тенденции, на арабските имигранти( и изобщо на всички имигранти) не се гледа съвсем добре там. Още интересни странности- голям брой противоядрени убежища, гражданската инфраструктура е така проектирана, че в случай на инвазия да бъде разрушена, като тези защитни мерки са насочени основно срещу съседна Германия.

За да се види, че не си измислям: http://rationalwiki.org/wiki/Switzerland

http://www.scribd.com/doc/53781846/European-Nazi-Culture-Map-2007

 

Позволявам си да коментирам без да съм погледнал линковете. Оръжието вкъщи си е задължение, защото там военната служба е задължителна, хората ги привикват запас (когато са в определен възрастов интервал), оръжието си го държат вкъщи, полуавтоматична пушка е най-често, не знам дакли им дават и друго (автоматично), най-вероятно да.. Не знам колко е антисемитизъм, но има и много еврейски имена, някои от фонтаните в с Берн са на библейски сцени от стария завет.. За мен това е една от най-уредените държави, каквото и да ми казват. За минаретата и бурките знам и личното ми мнение е че няма да загубят от това. Швейцария не е член на ЕС и митническия съюз, но въпреки това доскоро беше възможно (може би още е) да се легитимираш с личната карта.

Да, Меркелизмите не важат. Могат да спират пускат и спират когото си искат.

Бункерите имат капацитет да поберат 100% от населението, гражданската инфраструктуера не се разрушава, а може да се пригоди за военна в случай на инвазия. С очите си съм видял как са хванати разделителните мантинели на пътищата (бързо могат да се развият), бункер.. Ще кача снимки ако ги имам / пазя

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 8 часа, Warlord said:

Не мисля че са се засилили да плащат помощи на близко източни изтърсаци - миналата година забраниха строежа на нови минарета в страната за форевър - каквото било било. И въведоха 9200 евро глоба за носене на бурка.

Няма, споко. Швейцарското гражданство се придобива трудничко и повече от 5 г трябва да си бил там (четах някъде за 10, ама да не говоря глупости), естествено след като заявиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ех нали имаше навремето един политически лаф "България - Швейцария на Балканите". Що не вземем да си спретнем ние едно референдумче всеки българин да получава по една средна работна заплата пожизнено, че се е родил тук и без да работи, а за дете - по 1 минимална доживотно. Иначе току виж ни избягат малцинствата към Швейцария, ами тогаз?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гражданство се придобива трудно ако човек е отишъл след пълнолетие. Но ако е отишъл като непълнолетен и е учил там по Закон след 12 г. доказан престой има право да придобие гражданство. Тоест, ако за нас родителите е трудно, то ако си заведем децата, направо им се полага такова. Което никак не е зле като вариант.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съмнявам се, че ще е толкова "лесно" и дори, че ще се гласува "за". Доколкото познавам швейцарците де...Защото колкото са подредени и праволинейни (в най-добрия аспект на думите за хората като мен обичащи реда), толкова са и непредвидими.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Казах, по-горе, че заплатите са високи, но един швейцарски кондуктор го чух да говори свободно 3 езика - ахглиийски, френски. Може и италиански да е знаел, но нямаше такива пътници

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 минъти, *abi* said:

https://www.sem.admin.ch/sem/en/home/themen/fza_schweiz-eu-efta/eures.html

ето за да не търсиш

Сега въпросът е КАК отиваме там????? :)))))))

Мерси.. Трябва да оправя френския и немския, иначе с въжета да ме вържат.. Английския го говорят ама не е местен език.

Това разбира се ще го прочета лесно. Гугъл има...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Промени си езика (извинявай, така го бях запазила), многоезичен е сайтът, можеш да си го заредиш на франсе.

Иначе стъпването там е адски трудна задача. Не случайно...

Проверявах и е дяволски кръг. Не те ли вземе повече от официално фирма, е почти невъзможно оставането. А за да те вземе фирма, трябва да докаже, че няма местен кандидат за позицията. И за доста работи от техническите професии държат на изкарана тяхна диплома. Трудно! От кога търся легален начин не е истина...Сезонно става, но несезонно е много, много трудно без местна помощ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По темата, защо дори и да стигнат до такъв референдум (което силно ме съмнява) никога няма да гласуват с "да":

1. Икономиката им според Световния икономически форум е най-конкурентноспособната в света

2. Безработицата им е най-ниската в Европа - под 4 процента

3. Колкото и да е невероятно, бумът в прираста на населението (два пъти от началото на 20-век) се дължи на имигранти

Вземете само тези три неща, а има и много други, и ще разберете, че целият им просперитет ще отиде по дяволите, ако дадат просто така някакви пари на хора, които не ги изкарват с работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минъти, Joro-01 said:

Казах, по-горе, че заплатите са високи, но един швейцарски кондуктор го чух да говори свободно 3 езика - ахглиийски, френски. Може и италиански да е знаел, но нямаше акива пътници

 

Пак форумната платформа. Искам да отговоря на едно, а отговарям на друго.
Както и да е. Да, стандартът е повече от приличен там.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз мисля, че няма да гласуват "да". Много са прагматични и логични, особено когато става дума за средства. Имам чувството, че се раждат завършили някаква финасова специалност :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, *abi* said:

И аз мисля, че няма да гласуват "да". Много са прагматични и логични, особено когато става дума за средства. Имам чувството, че се раждат завършили някаква финасова специалност :)

Ами да, забравих и за стабилният им франк, зад който стои златно покритие в съотношение 130 към 100 - ще рече най-надеждната валута в света. Ако проследите какво е станало в последните години със съотношението долар-швейцарски франк, ще видите, че този, който си е обърнал доларите във франкове преди 20 години примерно трябва да е спечелил много от това.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 19 минъти, *abi* said:

Промени си езика (извинявай, така го бях запазила), многоезичен е сайтът, можеш да си го заредиш на франсе.

Иначе стъпването там е адски трудна задача. Не случайно...

Проверявах и е дяволски кръг. Не те ли вземе повече от официално фирма, е почти невъзможно оставането. А за да те вземе фирма, трябва да докаже, че няма местен кандидат за позицията. И за доста работи от техническите професии държат на изкарана тяхна диплома. Трудно! От кога търся легален начин не е истина...Сезонно става, но несезонно е много, много трудно без местна помощ.

Виж сега, навсякъде (общо взето) първо отиваш да работиш, узаконяваш си пребиваването, трупаш добра история и тогава евентуално (след няколко години) кандидатстваш за гражданство. Виж "джобс ин суисланд" ако знаеш някои от техните езици

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...