Отиди на
Форум "Наука"

Питане Относно Скороста на светлината


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте открих този форум и искам да задам следното питане което много ме гложди

Имаме следната хипотетична постановка

Космически кораб тръгва от земята с светлинна скорост към звездата проксима от кентавър (уточнявам движи се с скороста на светлината въпреки че на сегашния етап е невъзможно да се движиш с такава скорост)

Според теорията на относителността ако кораба отиде и се върне до тази звезда при хората които са на кораба ще са минали 4+4 = 8 години

на земята ще са минали примерно 500 г.

въпроса ми е ако имаме външен наблюдател който може да види движещия се кораб няма ли да види следното

Кораба на тръгване от земята ускорява до определена скорост след което скоростта му спада приблизително до нула въпреки че за пътниците вътре си мислят че пътуват с скоростта на светлината.

Каде ми е грешката

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо смяташ, че скороста ще спадне приблизително до нула? Ако няма триене, след като спре да се ускорява ще продъжи да се движи с постоянна скорост, която няма да спада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Васил said:

... ако имаме външен наблюдател който може да види движещия се кораб няма ли да види следното

Кораба на тръгване от земята ускорява до определена скорост след което скоростта му спада приблизително до нула въпреки че за пътниците вътре си мислят че пътуват с скоростта на светлината.

Според мен, ако приемем, че корабът наистина се движи със скоростта на светлината, скоростта му ще е нула не за външен наблюдател, а именно за пътуващите в самия кораб, защото за тях времето ще е спряло, а пространството ще се е свило до точка;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Шпага said:

Според мен, ако приемем, че корабът наистина се движи със скоростта на светлината, скоростта му ще е нула не за външен наблюдател, а именно за пътуващите в самия кораб, защото за тях времето ще е спряло, а пространството ще се е свило до точка;)

Това е вярно независимо от скороста на кораба. За тези на кораба, скороста му е нула. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Gravity said:

Това е вярно независимо от скороста на кораба. За тези на кораба, скороста му е нула. :)

Така е, но само при светлинна скорост, за хорицата на кораба скоростта ще е нула не просто защото са в покой със самия кораб, а защото времето е спряло и пространството се е свило в точка. Кошмар:annoyed:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

защото намаля скороста - защото спрямо земята(външния нблюдател) на кораба ще му са нужни 500 години да отиде и да се върне до звездата а на хората в кораба само 8.

Т.е с скоростта на свелината нищо не се постига освен нещо като времева хибернация(ако може да се каже)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...