Отиди на
Форум "Наука"

Проверка на концентрацията на NaOH?


Aysel Mustafa

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте! Приготвих 33% NaOH за нуждите на лабораторията ни, изхождайки от NaOH (чиста за анализ > 99%), като добавих в 1 л. 330 гр. NaOH. Понеже е доста хигроскопична, мисля, някъде бях чела, че може да се провери дали в % съотношение съм получила този разтвор? Какъв е методът на проверка и какъв е начинът на изчисление? Титруване със силна киселина?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Aysel Mustafa said:

Здравейте! Приготвих 33% NaOH за нуждите на лабораторията ни изхождайки от NaOH (чиста за анализ >99%), като добавих в 1 л. 330 гр. NaOH. Понеже е доста хигроскопична мисля някъде бях чела, че може да се провери дали в % съотношение съм получила този разтвор..? Какъв е метода на проверка и начина на изчисление? Титруване със силна киселина?

 

Това, което си приготвила, не е дори приблизително 33% - тен разтвор. Трябвало е 330 g NaOH да ги разтвориш в 670 ml  вода за

да получиш приблизително  33% - тен разтвор. Така, както си го приготвила, разтворът е с концентрация приблизително 24,8%.

Стандартен разтвор на натриева основа NaOH се приготвя индиректно, защото тя не отговаря на изискванията за стандартни вещества.

Твърдата натриева основа е хигроскопично вещество (поглъща влага), поглъща и СО2, в резултат на което променя химичния си състав.

Това важи за твърдото вещество и за разтворите на натриевата основа. Стандартен разтвор на NaOH се приготвя индиректно и включва

етапите:
 
1. Приготвяне на разтвор с приблизителна концентрация, който престоява няколко дни
2. Определя се точната му концентрация чрез титроустановител (стандартизиране).
    Обикновено като титроустановител се използва оксалова киселина или солна киселина.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Moon_Watcher said:

 

Това, което си приготвила, не е дори приблизително 33% - тен разтвор. Трябвало е 330 g NaOH да ги разтвориш в 670 ml  вода за

да получиш приблизително  33% - тен разтвор. Така, както си го приготвила, разтворът е с концентрация приблизително 24,8%.

Стандартен разтвор на натриева основа NaOH се приготвя индиректно, защото тя не отговаря на изискванията за стандартни вещества.

Твърдата натриева основа е хигроскопично вещество (поглъща влага), поглъща и СО2, в резултат на което променя химичния си състав.

Това важи за твърдото вещество и за разтворите на натриевата основа. Стандартен разтвор на NaOH се приготвя индиректно и включва

етапите:
 
1. Приготвяне на разтвор с приблизителна концентрация, който престоява няколко дни
2. Определя се точната му концентрация чрез титроустановител (стандартизиране).
    Обикновено като титроустановител се използва оксалова киселина или солна киселина.

 

Благодаря ви!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...