Отиди на
Форум "Наука"

Животът в космоса променя гените


Recommended Posts

  • Потребител

По време на едногодишния престой на Скот Кели в космоса в организма му са протекли поредица от промени в работата на отделни гени. Скот и Марк Кели са еднояйчни близнаци, като и двамата са астронавти и водят сходен начин на живот. Това ги прави идеални за проект на NASA, наречен Twins Study.

https://www.livescience.com/62000-scott-kelly-dna-twin-study.html

Около 7% от гените на  Скот Кели при завръщането му не работят по същия начин, по който са го правели преди престоя от една година в космоса.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

космическа епигенетика. Това определено ще ускори еволюцията ни, създавайки Homo sapiens extraterrestralis :)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Mark és Scott Kelly

Едно не ми е ясно. Този който остава на земята също в такъв строг режим живее и бачка като брат му в космоса? С изключение на гравитацията, същите ли храни, тренировки, задачи изпълнява ли? Тогава би било интересно.....

Иначе е само спекулация...СМСМ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една година при многократно над допустимата дневна радиация. Това няма как да не се отрази. Човека си каза, че е знаел на какво се подлага. Смелчага!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Amazonski said:

Една година при многократно над допустимата дневна радиация. Това няма как да не се отрази. Човека си каза, че е знаел на какво се подлага. Смелчага!

Не е въпрос за смелост....Всички са смели които си слагат задника върху една ракета с  тонове на изключително опасно гориво.....

Въпросът беше експериментът с близнаци....Единият горе, контролният на земята...И досега знаеха много за промените в космоса но това е за първи път, ченаучному имат контролен екземпляр....Въпросът ми беше, че този на земята дали е живял между същите строги обстоятелства кат брат му в небесата....

Но изглежда експертите са отпуска защото досега отговор няма.....:animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

Въпросът ми беше, че този на земята дали е живял между същите строги обстоятелства кат брат му в небесата

Е, не го пише изрично в публикацията, ама предполагам, че са се постарали с условията при които е бил контролният брат на Земята. Доколкото може и има смисъл. И да е имало разлики - би трябвало да са отчетени - от НАСА не са идиоти.

Ще видим какво още ще намерят - анализа на резултатите продължава - 200 учени, 30 държави, а за по-късно през годината обещават да публикуват по-подробни резултати от проекта.

Мен друго ми е странно - руснаците как не са се усетили да го направят тоя експеримент. При толкова космонавти и време, прекарано в орбита? Все щяха да намерят чифт еднояйчни близнаци.

Или са се сетили ...

Редактирано от boyko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, boyko said:

Мен друго ми е странно - руснаците как не са се усетили да го направят тоя експеримент. При толкова космонавти и време, прекарано в орбита? Все щяха да намерят чифт еднояйчни близнаци.

Или са се сетили ...

Сетили са се сигурно, ама можеби или персонал не са успели да изучат или станало нещо, но както си знаем при тях и рецептата на кваса беше военна тайна....

Например аз съм чувал, че Терешкова навремето била пратена за да изследват влианието на космоса върху зародиша на ранна бременност...Но може да е урбан легенд....:046:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Малко са се изложили с това "променено" ДНК :animatedwink:

Сбъркахме, а това е истинската история за гените на Скот Кели

Наскоро ви съобщихме, позовавайки се на Live Science и НАСА, че астронавтът на НАСА Скот Кели, прекарал в космоса, на Международната космическа станция около година, се е върнал със значителни промени в своята ДНК.

Оказва се, че историята е погрешна в голяма степен. Ние съобщихме, че 7% от генетичния код на Кели се е променил след престоя му в космоса. Но това огромно ниво на генетична промяна означава, че Кели отива в космическото пространство като човек, а се връща като извънземно. Всички хора споделят помежду си повече от 99% от своята ДНК и повече от 98% от ДНК - със шимпанзетата, нашите най-близки живи роднини.

Новината изненада самия Скот Кели, която научи за мутациите на тялото си от статиите:

"Какво? 7% от моята ДНК е променена! Кой би си помислил? Току-що разбрах от тази статия. Вероятно това е добра новина! Вече не трябва да го [Марк Кели] наричам идентичен близнак"

Цялата новина в Наука offnews: http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Sbarkahme-a-tova-e-istinskata-istoriia-za-genite-na-Skot-Keli_104796.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам това www.livescience.com на какво ниво е в научният свят, но чудесно показва как работи целият механизъм от изворът до консуматорът, тоест нас....Навярно много хора знаят, ако не могат да проверят тези пропорционалности -ако ще от викито- за разлика и/или съвпадение на днк то на човесите и други бозайници....

Но не.

Ние безусловно приемаме и преповтаряме това което пишат в един www.livescience.com на английски. Може да е само експеримент и да не съществува такова нещо като www.livescience.com....

Но примерът е чудесен докаде сме стигнали от детските ясли/Я НЕ ПИТАЙ ТОЛКОВА, АМИ СИ КРОТУВАЙ ИНАЧЕ ЩЕ ТЕ НАКАЖА/, до ПС поведение.

Така лека полека губиме всички свои свиойства за критично гледане, защото ако в един научен форум и модераторите не открият глупостите кой съм аз да се съмнявам....

И ако се съвнямам по добре е да си мълча иначе лесно могат да ме банат, че спамя и затова си кротувам....

Но когато официално се обяви, че е фейкнюз в хор почваме да критикуваме и да обясняваме.......:058:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Skubi said:

Незнам това www.livescience.com на какво ниво е в научният свят, но чудесно показва как работи целият механизъм от изворът до консуматорът, тоест нас....Навярно много хора знаят, ако не могат да проверят тези пропорционалности -ако ще от викито- за разлика и/или съвпадение на днк то на човесите и други бозайници....

Еми, нали за това сме форум. Затова ги споделяме тия неща тука. Някой научи нещо ново - казва го, коментира, чете коментарите на другите (особено ако са компетентни) и така.

Колкото до фейк-новините - както се вижда и в тоя случай - никой никога не е застрахован :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Публикувано е цялото изследване по въпроса с близнаците. Има и хубави и не толкова хубави за човека в космоса изводи. Например много от негативните последици се преодоляват след връщането на Земята и показателите се връщат на нормални нива. А, и, много важно, ваксината срещу грип работи и в орбита :) 

https://science.sciencemag.org/content/364/6436/eaau8650

Редактирано от boyko
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...