Отиди на
Форум "Наука"

Какво означава...


jvess

Recommended Posts

  • Потребител

можете ли да ми обясните какво точно означава ОБРАТНА ОСМОЗА и ФЛОКУЛАЦИЯ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
можете ли да ми обясните какво точно означава ОБРАТНА ОСМОЗА и ФЛОКУЛАЦИЯ

Осмозата е преминаване на молекулите на разтворителя през полупропусклива мембрана, разделяща два разтвора с различна концентрация. Целта е да се изравни концентрацията от двете страни на мембраната - молекулите преминават от разтвора с по-висока концентрация, към разтвора с по-ниска концентрация. За численетото характеризиране на осмозата се използва понятието осмотично налягане. Така се нарича онова допълнително налягане, което трябва да се приложи върху даден разтвор, за да се прекрати осмозата, т.е. да се прекрати преминаването на чистия разтворител към разтвора през полупропусклива преграда. Действието на осмотичното налягане се свежда до това, да се засили преминаването на молекулите на разтворителя от разтвора към чистия разтворител и да се изравни скоростта на преминаването на тези молекули в двете противоположни посоки. При обратната осмоза налягането на разтворителя се увеличава повече от осмотичното налягане, като по този начин става преминаване на молекулите в обратна посока - от разтвора с по-ниска концентрация, към този с по-висока концентрация.

Флокулация - частиците на едно диспергирано вещество се срещат и агрегират в един колоид. След нарастване на колоида до определени размери, той се утаява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За обратна осмоза незнам но има обратна дифузия !

Съществува една теория на Смоуховски моято обяснява флокулациите. Като тази теория има общо и с фромулата на Айнщайн за средното квадатично замстване и изследванията на швецкия учен Сведберг който е наблюдавал флукулации на колоидни частици на ковърхноста на подвижна пластинка. В момента за тази цел се използват микроснимки (кинемат. машини ). Измерването на Сведберг и изчисленията от Айнщайн съвпадат !

Според ІІ термодинамичен принцип дифузията е самоволен и необратим процес !

Наблюденията на колоидно дисперсните системи показват, че едни колоидни частички напускат обема от 10 12 (микроскопски обем) а други го напускат. Набюдава се и обратна дифузия ( Обратна дифузия е Движение на колоидните частияки от по-малката към по-голямата концентрация) освен дифузия. Тези отклонения се наричат в физиката флокулации.

От 518 измервания от Сведберг е доказано, че средно има 1,545 частички прибивават в този обем.

Флокулациите са спонтанни отклонения от средните стойности на даден параматър в един достатъчно малък микроскопси обем.

Тези вупроси се разглеждат от молекулната кинетика при КДС а именно Брауновото движение и молекулно кинетичната теория. брауновото движение е хаотично движение на колодните частички и т.н....

Има още много какво да се каже по темата но за съжаление в момента нямам достаъчно време за да развия целия въпрос за което се извинявам. Дано малкото което написах да Ви свърши някаква работа. Мисля, че дадох и насоки къде да се търси информация.

Най-добре е да вземаш един учебник по колоидна химия и там ще намриш подробно това което търсиш !

Успех !

Материала не е подходящ за средните училища ! Най-много да Ви пишат двойка като знам на какво ниво са учителите по химия и т.н....

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

благодаря!

всъщност в момента ми трябва да разбера в общи линии, какво представляват процесите.

За подробно изучаване на въпросите и аз нямам достатъчно време в момента, макар че много бих искала да науча много подробности за много неща (и за кратко време ако е възможно)

Материала не е подходящ за средните училища ! Най-много да Ви пишат двойка като знам на какво ниво са учителите по химия и т.н....

с това съм напълно съгласна

а и дисциплината, за която ми трябва, не е химия (и не е за средните училища)

не съм запозната много с химията, но се налага да я уча в движение, за да разбера какво ми говорят. :oops: надявам се, че ще мога да разчитам на помощ... :book::help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
благодаря!

всъщност в момента ми трябва да разбера в общи линии, какво представляват процесите.

За подробно изучаване на въпросите и аз нямам достатъчно време в момента, макар че много бих искала да науча много подробности за много неща (и за кратко време ако е възможно)

с това съм напълно съгласна

а и дисциплината, за която ми трябва, не е химия (и не е за средните училища)

не съм запозната много с химията, но се налага да я уча в движение, за да разбера какво ми говорят. :oops: надявам се, че ще мога да разчитам на помощ... :book::help:

Много зависи как точно ти е зададен въпроса !, защото при флокулациите не се разглежда явлението осмоза а дифузия ! Но ако въпросите за зададени поотделни това вече е друго. За напред те моля да задаваш въпросите си по-точно конкретно, с което много ще ни олесниш а и ще можем да ти бъдим по полезни.

Успех с химията !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът ми е свързан с биотехнологично производство на биогаз и тези процеси са споменати в темата, а не ни обясниха какво точно означават!

Както и да е... горе долу добих представа какво се случва

Опитвам се да науча нещо за биотехнологиите без да познавам добре нито химия, нито микробиология. Малко ми е трудничко, но ...това е образованието ... мъки, мъки... :book::devil:

Всъщност всичко ми е много интересно, но ми е непосилно да го науча наведнъж!!! :fool:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За твой голям късмет ти се интересуваш от специалноста ми . Но за да рабереш производството на биогаз трябва да си на Ти с физикофимията и всичко ще ти се изясни. Но най-добре отвори дебелите книги и там пише всичко, ако там имаш някакви затруднения пак се обърни за помощ към нас. За съжаление не се занимавам с прозводство на биогаз. За биохимията и микробиологията както и за цитологията, генетиката можеш да почерпиш информация от нас. Мисля, че и форум Биология ще ти върши добра работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възможно ли е да препоръчате някаква литература...

Лектора ни по Биотехнологии категорично ни заяви, че няма учебник по дисциплината (в което се съмнявам).

Не ни дават достатъчно информация, а искат много ... :hmmm::dunno::frusty2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Възможно ли е да препоръчате някаква литература...

Лектора ни по Биотехнологии категорично ни заяви, че няма учебник по дисциплината (в което се съмнявам).

Не ни дават достатъчно информация, а искат много ... :hmmm::dunno::frusty2:

Точно в момента немога да ти кажа нищо. Но учебници наистина няма но не във физическия смисъл. Мога да ти намеря материали но няма как да ти дам. Трбява да ми дойдеш на гости и да обсъдим нуката :).

Надявам се носиш на шеги !

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Точно в момента немога да ти кажа нищо. Но учебници наистина няма но не във физическия смисъл. Мога да ти намеря материали но няма как да ти дам. Трбява да ми дойдеш на гости и да обсъдим нуката :).

благодаря за предложението, :dance: то Варна - Бургас ... :drinks_cheers: , че и дълги дискусии се очертават! :biggrin:

Надявам се носиш на шеги !

определено ДА

(надявам се и ти!)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
благодаря за предложението, :dance: то Варна - Бургас ... :drinks_cheers: , че и дълги дискусии се очертават! :biggrin:

определено ДА

(надявам се и ти!)

Да, Наистина дискусиите ще бъдат дъли и изморителни но и много ефективни! нали ? А и наистина Варна както показваш не е никак далеч от тук. Като ходя до Шумен може да мина първо през Варна да направим една дискусия .

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...