Отиди на
Форум "Наука"

граници на България


Recommended Posts

  • Потребител

За устойчивоста на границите е важна вътрешната стабилност на държавата, но граници от море до море са цел комай и на други народи- Сащ, Русия и др. Съществува мнение, че реките не са типични естествени граници. За вас коя граница е по естествена- река или било на планина?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И двете. Всяка природна преграда е годна. Лошото е, че политическите граници, като ги наложим върху природните, много се припокриват. Почвам обаче да си мисля, че в определени периоди, ако не и във всички, просперират държавите, чиито политически граници съвпадат с естествените и се оформя добър хинтерланд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И двете. Всяка природна преграда е годна. Лошото е, че политическите граници, като ги наложим върху природните, много се припокриват. Почвам обаче да си мисля, че в определени периоди, ако не и във всички, просперират държавите, чиито политически граници съвпадат с естествените и се оформя добър хинтерланд.

Аз натам бутам разговора :bigwink: . Естествени граници= жизнено пространство. Не говоря за етнически чиста държава и поробване на други народи. Мисля, че малцинствата са неоценено богатство и могат да свързват, а не да разделят две държави. България никога не е била еднонационална държава. Често се прави грешката да се мисли, че в границите на Българското царстрво са живеели само българи или поне са били огромно мнозинство. Политиката на владетелите е била не да включат всички българи в една държава, а да владеят територии стратегически защитени с планини или реки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През Средновековието, когато се оформят доста от съвремените страни и народи е водеща религията и личността на владетеля, а не етноса. Народа е данакоплатец и предпочита да плаща по ниски данъци без да му пука на кого, така че има примери на масови изселвания през границите от България към Византия и обратно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E, да. А като казваме "естествени" граници - природните дадености трябва да са годни за защита и за движение и връзка с важни съседни или не толкоз съседни райони. Както и да осигуряват възможност вътре за стабилно развитие. Земеделие и т.н. и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сегашните /а не историческите/ граници са две природни: Дунав и Черно море. На юг Южното било на Родопа планина до Беломорския бряг на някое тясно място. На запад е политическа граница и е при всички положения с Албания и Сърбия, а къде точно времето ще покаже. Ако е по етнически честен принцип от Медведжа до Охрид на изток е България, на запад Албания. От Медведжа до Брегово на запад е Сърбия, а на изток България. Ако не се следва етническата съвременна даденост, а са само политически границите може да граничим с Албания при Струмица, т.е. където си ни е сега границата. Пак ще видим. При всички случаи граници са Сърбия и Албания на запад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пред Балканите, според мен има 3 пътя на развитие: 1. Обединени на базата на ясни принципи и взаимна икономическа изгода( може би ЕС?); 2. Нова вълна от междуетническо насилие с радикална промяна на граници и 3. Запазване на статуквото или леки корекции под натиска на ЕС, САЩ и Русия( и Турция, разбира се). За мен най- разумно е да се проведат поредица от двустранни преговори и да се свика общобалкански конгрес, на който да се постигне общ компромис( без етническите и историческите аргументи да са водещи) на основата на географски, демографски и икономически аргументи. Пълна утопия и дивотия :doh: ! Ситуацията е парадоксална- никой не е доволен от статуквото, всички ги е страх от промяна да не се минат, всички обвиняват съседите си и великите сили за дережето на п- ва, печелят най- арогантните за даден момент( в мин. сърбите, днес- албанците).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, не мога ви насмогна на постовете! Пополека пишете и бавно, бавно, че съм на къси вълни и бавно стоплям. Май като анкета с няколко кратки и ясни въпроси щях да постигна повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
:) Едва ли е възможно което и да е от това, което казваш. Тези граници са вече историческа категория. Ако в Европа се върне времето на националните държави, това ще е такава промяна, че не знам какво ще стане...
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:) Едва ли е възможно което и да е от това, което казваш. Тези граници са вече историческа категория. Ако в Европа се върне времето на националните държави, това ще е такава промяна, че не знам какво ще стане...
Знам, че е утопия. А сега не живеем ли във века на националните държави. ЕС е страхотен проект, но все още в началото си и Ирландия ни напомни колко е крехък :)
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, сега живеем във времето на националните (и други) импулси. И Ирландия и Франция показаха колко е крехък, но нищо съществено не се промени оттогава ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Стоедин: За мен най- разумно е да се проведат поредица от двустранни преговори и да се свика общобалкански конгрес, на който да се постигне общ компромис( без етническите и историческите аргументи да са водещи) на основата на географски, демографски и икономически аргументи. Пълна утопия и дивотия !

Без да се обиждаш Стоедине, но това не е пълна утопия, това е пълна глупост!

Защо не е утопия? Защото подобни идеи вече бяха лансирани къде официално, къде неофициално, в края на 90-те години от някои големи държави на северозапад от нас. Един вид нов Берлински конгрес за целите Балкани. За щастие, подобно нещо не се осъществи (ние също бяхме категорично против).

Защото, ако беше станало, България наистина щеше да има само една единствена и много “естествена” граница – билото на Балкана.

За мое огромно учудване, горната идиотска идея бе спомената отново преди няколко месеца и то от един политик, минаващ за патриот и експерт по македонските въпроси. Имена няма да споменавам...... Според този не особено интелигентен човек, така сме щели да си върнем Вардарска Македония?!

Защо е глупост? Защото реализирането на подобни “идеи”, свързани с промяна на граници – чрез Берлински конгреси или без тях, не би донесло на народите от Югоизточна Европа, включително и на България, нищо друго освен нестабилност, войни, кървища и безброй страдания и унижения.

Стоедин: Ситуацията е парадоксална - никой не е доволен от статуквото, всички ги е страх от промяна да не се минат, всички обвиняват съседите си и великите сили за дережето на п- ва,

Ма то и в Европа никой не е доволен от статуквото, Стоедине, но на никого не му е хрумнало да прави общоевропейски конгрес с участието на Германия, Полша, Чехия, Унгария, Румъния и др. за промяна на границите.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Без да се обиждаш Стоедине, но това не е пълна утопия, това е пълна глупост!

Защо не е утопия? Защото подобни идеи вече бяха лансирани къде официално, къде неофициално, в края на 90-те години от някои големи държави на северозапад от нас. Един вид нов Берлински конгрес за целите Балкани. За щастие, подобно нещо не се осъществи (ние също бяхме категорично против).

Защото, ако беше станало, България наистина щеше да има само една единствена и много “естествена” граница – билото на Балкана.

За мое огромно учудване, горната идиотска идея бе спомената отново преди няколко месеца и то от един политик, минаващ за патриот и експерт по македонските въпроси. Имена няма да споменавам...... Според този не особено интелигентен човек, така сме щели да си върнем Вардарска Македония?!

Защо е глупост? Защото реализирането на подобни “идеи”, свързани с промяна на граници – чрез Берлински конгреси или без тях, не би донесло на народите от Югоизточна Европа, включително и на България, нищо друго освен нестабилност, войни, кървища и безброй страдания и унижения.

Ма то и в Европа никой не е доволен от статуквото, Стоедине, но на никого не му е хрумнало да прави общоевропейски конгрес с участието на Германия, Полша, Чехия, Унгария, Румъния и др. за промяна на границите.

Поздрави

Мъка, пак съм тук. Относно коментара: подкрепям те- пълна глупост и наивитет. Динамиката на промени в някой региони на Европа е стяскаща, особено тук на Балканите. Ситуацията в централна Европа е малко по различна. При нас просто се случват резни събития, а ние сме наблюдатели и това е жалко... Поздрави

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...