Отиди на
Форум "Наука"

За и против отглеждането на птици в клетки


Lion Queen

Recommended Posts

  • Потребител

Ще ти отговоря веднъж завинаги без изобщо да се обиждам - все пак ти си онзи, който е ощетен, не аз.

Преди това обаче ще ти задам няколко въпроса

Какво точно провокира агресията ти? Противоречиш ли си?Това преди колко време го написа по-горе?

Значи искате да си имате като материал за хибридизация само албиносите на защитени видове?! Какво значи "такива птици". Който вече си е хванал и хибридизирал щиглец :bigwink: той какво ще прави с уловеното пиле и поколението му. След като ПРОМЕНИТЕ закона как вашите незаконни популации и птици у дома ще станат законни?

От просто"такива птици" се стигна само до цветни мутации на "такива птици" - в началото не бяха ли само "такива птици отглеждани законно в чужбина на затворено" - т.е. албиноси, други, с нормално оперение но с документи и сертификати, за да била създадена популация от "такива птици на затворено у нас" - т.е. такива птици са само цветните мутации :bigwink: , които да си кръстосвате на воля. Няма да водим дискусия какво ще е поколението на една птица албинос с птица с нормално оперение - няма да си изнасяме лекция по генетика, за да ти стане ясно точно какво ще се случи. А ти не ме мисли за толкова тъпа, че да ти се хвана, любителю :)

Сега когато всичко е забранено ПАК имате достатъчно материал, нали? :bigwink: Въпросът е, че тук там нещата се проконтролирват и това ви притеснява. Или си пределно разтревожен за дивите популации, чиито хабитати изчезват а оттам и те и никакви закони за забрана на ловът и притежанието им не могат да спрат активното потребителство, камо ли нови закони, които узаконяват това потребителство.

Нали ще ми се обадиш лично, когато законите в държавата ни почнат да се прилагат, за да ти съдействам да създадеш някой, който да спазиш!

Сега ще трябва да ти отговоря като ти го кажа в ПРАВ ТЕКСТ - в момента всички вие, които притежавате хибриди, пойни птици от българската фауна или птица от приложение 3 изобщо нарушавате съществуващия закон, за да задоволите своята страст! В момента сте онези, които масово нарушавате закона и се оплаквате от това!

Обясни ми ако си един бракониер и внесеш това - да речем, че го купиш от някое изложение или любител в БЕЛГИЯ с изрядни документи!

post-2497-1228131329_thumb.jpgс изрядни документи повтарям!

Как слабо работещото законодателство и контрол в България ще проконтролират дали тази двойка е снесла тези и ти си ги развъдил или си ги хванал с мрежа:

White-winged_Crossbills_on_weather_vane_5Dec01_720ar.jpg

Колко от вашите птички в личните ви колекции са албиноси и колко не - а какъв е шансът да ми замазваш очите в момента, защото си си хванал няколко щиглеца и си ги хибридизираш, ама няма как законно да ги заведеш на изложба и да обереш лаврите! Как една цветна мутация се запазва устойчива при смесване с друга (по нормално цветна или нормално оцветена птица)в поколението. Дайте малко информация за генетиката на подобно кръстосване на мутации и да видим кое е доманинантно - белезите на албиноса или белезите на нормалното оперение.

Твоите приятели, които имат български диви птички в популациите си за кръстосване КАКВО ще правят с тях :head_hurts_kr:

И щом забраненото не може да се контролира

Как ще се контролира отчасти разрешеното

И как да вярваме на хора, които в момента нарушават закона ще го спазват после :post-20645-1121105496: при тези условия на контрол!

Засега се борете наместо да отваряте едни врати, да затваряте други - контролирайте се сами себе си. Покажете, че НЕ НАРУШАВАТЕ законите сега, за да ви се даде онова, което искате. :)

Така няма да се чувствате нито ощетени, нито престъпници. Страстта ви към дивата природа вероятно е похвална...стига се до крайни ситуации, когато си я слагате у дома - няколко щиглеца, някоя чинка, някоя зеленика...какво толкова..- вие ги гледате добре, не сте неуки като бракониерите, вие имате страст и любов толкова силни, че сте готови да престъпите законите на държавата си (защото не се прилагат не за друго) за да я осъществите, пък ми говориш, че като разхлабите закона страстта на някой за пари няма да го накара да се възползва от разхлабването. Не само това че нямат тия хора разрешително за отглеждане и развъждане, нямат разрешително за улов на диви птици, нямат никакво разрешително...

И още - какво ще ми кажеш за вече съществуващите "такива птици" в клетки в страната ни. А ти имаш ли такива да те попитам сериозно? Колко от тях са с нормално оперение? Те ще си останат ли незаконни? Как го виждаш това в бъдеще? Взели сте някакво решение, което изглежда мъдро само от ваша гледна точка. Не е достатъчно обмислено и е както казах обслужващо комерсиални интереси, не интересите на дивата фауна.

Нека обсъдим тази птица, с която са се похвалили във форума ви:

http://www.vbox7.com/play:b525a7c2

На човека някой му я подарил..той е много "УК" поради това наместо да я предаде на съответните органи, които да се погрижат тя да се върне в природата си я отгледал у дома (канарчетата му я отгледали) и й се радва най-невинно. Не е лош човек, но нарушава законите на България

Я сега ми кажи на тебе ако някой ти подари такава птица ще я предадеш ли, където трябва на съответната организация, която ще положи грижи да я върне в природата и единствена има разрешително да я отглежда при съответните условия - докато може да се справи сама.

То не е нужно да си агресивен, а просто искрен. Щото те настъпвам по точки, по които оставаш без думи и така стигна до собствената си агресия. Когато започнеш преговори относно тези промени ще се постарая да се наблегне на фактът, че ще бъде изрично уточнено, че няма да се внасят птици с нормално оперение. Нали се разбрахме!? Това е твоята дадена, честна дума! И ще е забранено да се отглеждат птици с нормално оперение. Това ще е задължително и не ме интересува, че може да се случи някои от цветните мутации да имат някое пиленце с нормално оперение, както се случва из дебрите на размножаването на диви същества понякога. И с това се разбрахме нали. Иначе пак ми хвърляш прах в очите, просто щото ти е кофти, че любителството ти е незаконно. Хайде сега успех с узаконяване на популациите ви у дома и на бъдещите изложби - щото като си внесеш пиле от чужбина, после ще искаш документ да имаш право да го изнесеш на изложба лесно, а не след хиляди хамалогии. И така ще стане доста приятно за някои а бракониерството не само няма да спре, но и ще се усили.

Когато една птица е размножена в неволя тя коренно се отличава със своето поведение от дивите си събратя. Нека птиците които се внесът са мутационни цветови форми,пък да видим накъде и колко би се разпаднала тя.И аз не съм тъп и много добре разбирам за какво говориш.Я ми кажи ти колко домашни канарчета си виждала които са точни копиета на дивите си събратя.Не си мисли че нашата гилдия не разбира от генетика.И е много грешно да се смята че човек който е броил не малко пари за една мутационна форма би развъждал птиците си така че тя би се разпасднала.Е разбира се ще има и такива и то не малко но това с времето ще се отсее.Доказателството за произхода на една птица се корени в нейният пръстен.Ако институция която си разбира от работата се заеме с направата на такива които трудно се фалшифицират и ако човек ,който отглежда такива птици се задължи (и съответно спазва) да отчита всяка своя произведена и закупена птица проблемът с бракониерството ще бъде 99% решен.Но ти си толкова енергична и агресивна че не искаш да ислушаш всичко до край.И бъди сигорна, аз не съм ощетеният. Птици с номинално оперение все пак няма как да се забранят за отглеждане. Но птици неотговарящи на определени условия да.Кажи ми все пак от какво се пораждат твоите опасения.И си толкова против това решение.Мислиш си ,че Българинът не мисли за соята дива природа ли .Да така е не мисли.Но не мисли този Българин който никога не е имал някаква живинка в къщи.
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 69
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Може би трябва да измислите електронно маркиране или енщо подобно - в пръстена, баркод, който да не може да се повтори и съответно да съдържа информация за птицата, което ще е удобно при преминаване на границата. Сигурно някъде са го измислили вече и дори могат да го изработят за България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Може би трябва да измислите електронно маркиране или енщо подобно - в пръстена, баркод, който да не може да се повтори и съответно да съдържа информация за птицата, което ще е удобно при преминаване на границата. Сигурно някъде са го измислили вече и дори могат да го изработят за България.
При вносът няма абслолютно никакви проблеми.Преминаването на границата става с документа от покупката и здравен сартификат.Аз лично съм вкарвал птици от западна Европа които не са имали никога чипове.Забележи птиците бяха дивоуловени от Африкански държави (Франция внася много такива птици от своите колонии) По повод пръстените,знаеш много добре(пък може и да не знаеш),че затворен пръстен може да се сложи на една птица с размерите на щиглец ,не по-късно от 9-ят ден.Преди да зададеш поредният си въпрос и да се изцепиш ,че бракониерът ще отиде и ще събере малките от дърветата,ще ги опръстени и после продаде ще те светна нещо.Трудът по изкуственно отхранване на един малък щиглец е огромен.Ако ми зададеш следният въпрос:дали няма да ги подложи на своите женски канарчета ще ти отговоря:Няма. Поне в голям мащаб това няма да стане защото ще се принуди да изхвърли яйца или малки които не са по-малко ценни от тези на щиглецът.Едно канарче струва средно 20-30 лева(ЦЕНАТА СТИГА И ДО 500) една мутация или номинален цвят на щиглец отгледан и роден на затворено е 20 евро.Когато се намеси и конкуренцията цените ще паднат още.Ако есента отглеждачите декларират броят на своите двойки с които ще работят, ще се произведът съответно нужният брой пръстени. И забележи без чип или баркод .Просто с фабрични номера.Когато на другата есен отчетите се направят отново ако има влизане на птици с фалшиви такива, по броят и номерата на пръстените ще се разбере от къде идват.(ще има база данни в която ще се знае на кои по колко и кои номера) Ако все пак системата се пропука то ще е с толкова птици че в сравнение с отровените от хим.материали съотношението ще е 1-100.Разбира се варианти има още много и ще се избере този който е най ефективен и олекотен и съответно лесен за работа.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Звучи много хубаво, но забелязваш ли колко много "ако" има в цялата тази история. То не е въпросът "ако системата се пропука" - а дали изобщо ще проработи така гладко както е замислена. :animatedwink: - не ми казвай сега "а що да не проработи?" - тъй като в нашата мила, родна страна нито една система за контрол не работи адекватно (със съвсем малки изключения) защо си уверен, че тази ще бъде успешна? Защото става дума за птици, а не за цигари ли? То ще е като цигарите с бандерол и платен акциз и онези, които се продават и внасят без и пак се продават. Въпросът е, че все пак ще бъде по-лесно вероятно да се осъществи идеята "птица с бандерол" от кутия цигари с фалшив такъв. :annoyed: Да се надяваме, че узряването на институциите и контрола ще се случи в близко, обозримо бъдеще, за да проработи тази идея.Или след като има такава система и закон гилдията на отглеждачите и търговците на такива птици ще се ангажирате да имате по-силно изразено гражданско самосъзнание и да изисквате по-сериозен контрол върху бракониерството от сега? Т.е. ще дадете онова, което по принцип се очаква от вас и сега срещу съответната промяна и разрешения?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Звучи много хубаво, но забелязваш ли колко много "ако" има в цялата тази история. То не е въпросът "ако системата се пропука" - а дали изобщо ще проработи така гладко както е замислена. :animatedwink: - не ми казвай сега "а що да не проработи?" - тъй като в нашата мила, родна страна нито една система за контрол не работи адекватно (със съвсем малки изключения) защо си уверен, че тази ще бъде успешна? Защото става дума за птици, а не за цигари ли? То ще е като цигарите с бандерол и платен акциз и онези, които се продават и внасят без и пак се продават. Въпросът е, че все пак ще бъде по-лесно вероятно да се осъществи идеята "птица с бандерол" от кутия цигари с фалшив такъв. :annoyed: Да се надяваме, че узряването на институциите и контрола ще се случи в близко, обозримо бъдеще, за да проработи тази идея.Или след като има такава система и закон гилдията на отглеждачите и търговците на такива птици ще се ангажирате да имате по-силно изразено гражданско самосъзнание и да изисквате по-сериозен контрол върху бракониерството от сега? Т.е. ще дадете онова, което по принцип се очаква от вас и сега срещу съответната промяна и разрешения?

Що си мисля ,че освен ,че си много против такъв закон същевременно се натискаш и да го измислиш ти. :biggrin: Ми дай да седнем да мрем щото и без това натам сме тръгнали,дай да не слагаме бандероли на цигарите и на алкохолът щото съществува фалшив вариянт.Дай да кажем на банката да не печата пари щото в Италия ги правят по-добре в един гараж. :biggrin::biggrin::biggrin: Скъпа моя,досега да споря с теб ми бе удоволствие,защото те мислих за сериозен опонент.Моля те не ми разваляй удоволствието. Иска ми се да вярвам, че можеш да напишеш по-умно нещо от тая боза. АМИ АКО ОНАЯ ЗИМА ПО ВРЕМЕТО НА ОБСАДАТА НА СТАЛИНГРАД БЕШЕ ТОПЛА КАКТО ПРЕЗ 2006??? :biggrin: Ами ако броят на хромозомите на канарчето и щиглецът баха толкова различни ,че разликата да не позволяваше кръстосване???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ние си говорим, но нито аз, нито ти ще измислим закона или ще го променим (или ще го прилагаме) :) Нито пък от теб или мен ще зависи контрола! Нито ми отговори на последното питане в края на изказването ми. В крайна сметка цялата история звучи много розово в контекста на -

"Ако все пак системата се пропука то ще е с толкова птици че в сравнение с отровените от хим.материали съотношението ще е 1-100."
да добавя ли "и дивите птици заживели "относително щастливо", защото България най-после регламентирала вноса и търговията на хибриди и останал само проблемът със замърсяването..." Осъзнаваш ли, че това е сериозно твърдение, което обаче не стои на никаква здрава основа. Какво са някакви си 100 птици на пазара седмично...:post-20645-1121105496: - нищо работа - кой ще седне да се занимава с някаква си "машинация" в България или да се изхитри за 100 птици, които вместо за 5 лева може да продаде за 30 или 40 (не бе той по 15 да ги продаде пак има 150 процента отгоре) ако си поусложни живота! Или викаш няма смисъл - никой няма да му купува птиците, защото ще има само образовани потребители на птици, които силно се интересуват от това къде е отгледана птицата и потребители, които дори не могат да различат мъжко от женско пиле. Или гилдията на развъждачите на такива птици ще се емне да контролира незаконната или полузаконната търговия, за да елиминира некоректната конкуренция и всичко ще е наред? И ще го направи не само като следи за беззакония, но и масово оповестява правилата и образова всички потенциални потребители от села и градове, защото някои от тия потребители и сега не знаят за забраните и условията камо ли после! Във вашия форум за пернатите има изказвания от рода на това, че не никак страшно, че някой си прибрал дива птичка у дома да си направи няколко хибрида в нарушение на закона - в сравнение с онзи, който замърсява този някой е същински "ангел" - този толеранс ще продължи ли след като бъдат внесени хибридите по 20 евро парчето и популацията на птици от българската фауна отгледани на закрито стане законна и декоративна?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На всеки от въпросите ти бе отговоррено.Нали не мислиш,че ще се сурна да опровергавам всяко твое писимистично тълкуване.Виждам,че си от столицата.Върви тия дни до националната библиотека и събери всичко написано по отглеждането на диви птици както и литературата за тяхното кръстосване .Виж кои са авторите,свържи се с тях и тяхното законодателсвто и ги разпитай защо аджъба са прибегнали до такъв вариянт като в цялата работа има много ''ако''.Колкото до моята лична съвест искам да те уверя ,че аз съм ревностен зашитник на дивите птици,макар факта че и аз самият преди време съм се занимавал с хибридизацията им.Щом влизаш и четеш мненията на форума ни би го знаела това.Колкото до съотношението което споменах по-горе ако наистина държиш мога да изложа факти от които ще стане ясно колко птици загиват в следствие на човешката дейност.Уверявам те броят им надхвърля няколко десетки хиляди.Но ако наистина знаеш проблемите на крилатите ни приятели ти това вече го знаеш.Сега обаче искам да ми отговориш ти на конкретен въпрос: Защо ловът при който се избиват хиляди от нашите фазани,яребици,пъдпадъци,кеклици,диви патици,гъски,гургулици,гривеци,хралупари,скални гълъби,тетреви,глухари и много други се нарича спорт и даже има специализиран''образователен'' телевизионен канал за това,а отлеждането на единични екземпляри за кръстосване (забележи в което кръстосване се дава живот) според теб е престъпление???????И защо предложението от мен тези диви птици да бъдат заместени от техните одомашнени вариянти и така да не се ощетяват природните ресурси ,ти посрещаш с такова неразбиране и писимизъм.Що не отидеш при господин президента и не му скъсаш ловният билет в лицето??? Ще ти кажа.Защото трибуната която си избрала за реализация е виртуална.(дано все пак не е така).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ние си говорим, но нито аз, нито ти ще измислим закона или ще го променим (или ще го прилагаме) :) Нито пък от теб или мен ще зависи контрола!

Anahronia, доколкото разбирам от линка, който си дала тук, си съвсем наясно какъв е механизма гласа на природозащитниците да се чуе в парламента и да участват активно в измислянето на законите!

Само не ми е ясно защо стигаш само до призоваване на другите да се включат, а ти самата смяташ, че твойта роля се изчерпва с писания по форуми и със "вайкане" че виждаш ли, то ние си пишем, ама от нас нищо не зависи! Ако не греша, брат ти е един от членовете на Националния съвет на въпросната партия (ако греша, извинявай!!!). Ами дано ако един ден влязат в Парламента да имат малко по-разкрепостено мислене, все пак са млади хора!

А иначе по темата, която все пак е "за и против отглеждането на птици в клетки", което аз го разбирам птици въобще, независимо от кой вид, искам само да обърна внимание, че според някакво безумно изменение на закона за етажната собственост май беше, в момента единствените домашни любимци, които можеш да отглеждаш БЕЗ ДА ИСКАШ РАЗРЕШЕНИЕ ОТ СЪСЕДИТЕ, са такива затворени в клетки и аквариуми!!! С други думи, ако искам да спазя този закон и да имам някаква живинка вкъщи или детето ми да има домашен любимец, за който да се грижи и това да го научи на някакви отговорности (защото вярвам, че това действа възпитателно!), да аз съм ЗА отглеждането на птици в клетки!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Evolution, и как разбра до къде стига ролята на Anahronia или на когото и да било?

А и до сега имаше наредби подобни на новия закон за етажната собственост, както го нарече, само дето в България малко са хората дето си търсят правата, отделно наредбите не се спазват. Защо пък да не се съобразяваме с околните, когато искаме да гледаме домашно животно. Аз имам роднини, които са страшно алергични към котки например- на кой му пука, нали?

Аз пък моите деца искам да ги възпитавам, така че да не слагат птицата в клетка!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Evolution, и как разбра до къде стига ролята на Anahronia или на когото и да било?

Ами хоби ми е, какво да кажа! :biggrin:

Ами освен пак да я цитирам:

Цитат(Anahronia @ Wed Dec 03, 2008 8:51 am) *

Ние си говорим, но нито аз, нито ти ще измислим закона или ще го променим (или ще го прилагаме) smile.gif Нито пък от теб или мен ще зависи контрола!

А за твоите роднини съжалявам, ама освен да им препоръчаш като са алергични да не си гледат котка, знам ли!

Иначе не е лошо да се отвори една тема за причините за бума на алергии в последните години, мисля че ще е интересно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
На всеки от въпросите ти бе отговоррено.Нали не мислиш,че ще се сурна да опровергавам всяко твое писимистично тълкуване.Виждам,че си от столицата.Върви тия дни до националната библиотека и събери всичко написано по отглеждането на диви птици както и литературата за тяхното кръстосване .Виж кои са авторите,свържи се с тях и тяхното законодателсвто и ги разпитай защо аджъба са прибегнали до такъв вариянт като в цялата работа има много ''ако''.Колкото до моята лична съвест искам да те уверя ,че аз съм ревностен зашитник на дивите птици,макар факта че и аз самият преди време съм се занимавал с хибридизацията им.Щом влизаш и четеш мненията на форума ни би го знаела това.Колкото до съотношението което споменах по-горе ако наистина държиш мога да изложа факти от които ще стане ясно колко птици загиват в следствие на човешката дейност.Уверявам те броят им надхвърля няколко десетки хиляди.Но ако наистина знаеш проблемите на крилатите ни приятели ти това вече го знаеш.Сега обаче искам да ми отговориш ти на конкретен въпрос: Защо ловът при който се избиват хиляди от нашите фазани,яребици,пъдпадъци,кеклици,диви патици,гъски,гургулици,гривеци,хралупари,скални гълъби,тетреви,глухари и много други се нарича спорт и даже има специализиран''образователен'' телевизионен канал за това,а отлеждането на единични екземпляри за кръстосване (забележи в което кръстосване се дава живот) според теб е престъпление???????И защо предложението от мен тези диви птици да бъдат заместени от техните одомашнени вариянти и така да не се ощетяват природните ресурси ,ти посрещаш с такова неразбиране и писимизъм.Що не отидеш при господин президента и не му скъсаш ловният билет в лицето??? Ще ти кажа.Защото трибуната която си избрала за реализация е виртуална.(дано все пак не е така).

Виж сега не мисля, че от във връзка с въпроса, който ти зададох е коректно да изместваш темата към лова и проблемите там. Щото и ти си много смел от Интернет, но не съм убедена, че имаш каквото и да е отношение към някаква активна позиция срещу лова или списъка на птиците - ловни обекти (а що само птиците има и други пострадали животни от тази дейност), замърсяването и другите проблеми на българската фауна плюс търговията и улова на диви птици на всичкото отгоре. Не е коректно един ревностен защитник да има толеранс към нарушаването на закона касаещ неговия обект на защита само защото било "по-малкото зло" и обслужва личните му интереси - сега разбра ли ме? Това е като да твърдиш, че обичаш природата но да изсечеш една дива гора с ендемитни видове, за да направиш ски писта, път и няколко хотела - да са близо и другите до обичаната природа, чиито обитатели и равновесие жертваш в името на някакво по-голямо добро или по-малко зло. Тъй като с този гъвкав морал от трибуната на Интернет, откъдето не можеш да ми докажеш нищо не можеш и да ме убедиш в това, че моралът ти няма отново да се огъне към "по-малкото" зло. В момента спрямо теб съм активна само от трибуната на Интернет и за теб анонимна, както ти си анонимен за мен. Аз имам основания да се съмнявам в теб, защото подех дискусията виждайки във форума ви много неморални(за мен неморални, по принцип обективно незаконни) неща. Които просто били по-малкото зло викаш? И ловец от форум за ловци така ще се оправдае - че не е бракониер, пък че замърсяването и то оказвало влияние и ще има да ми се аргументира с "факти" що гугутката е още ловен обект примерно. И още нещо - що ме повтаряш - отдавна казах, че българската природа има безкрайно много проблеми и то именно защото контролът куца а гласовете на природозащитници и хора, на които им пука потъват като глас в пустиня - особено там, където има по-крупни икономически интереси - незаконни строежи, лов (да именно лов щото разни богаташи ПЛАЩАТ за да ходят на лов...и там има големи злоупотреби), замърсяване, неправилно построени вятърни електроцентрали (там, където застрашават птици и то редки и най-често грабливи) и прочие други обекти и действия. Попитах простичко - онези, които ще организирате каналът за внос на хибриди на птици от българската фауна отгледани на закрито ще се ангажирате ли да следите своята област за нарушения или ще подминавате пазарите с бракониерските птички?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Anahronia, доколкото разбирам от линка, който си дала тук, си съвсем наясно какъв е механизма гласа на природозащитниците да се чуе в парламента и да участват активно в измислянето на законите!

Само не ми е ясно защо стигаш само до призоваване на другите да се включат, а ти самата смяташ, че твойта роля се изчерпва с писания по форуми и със "вайкане" че виждаш ли, то ние си пишем, ама от нас нищо не зависи! Ако не греша, брат ти е един от членовете на Националния съвет на въпросната партия (ако греша, извинявай!!!). Ами дано ако един ден влязат в Парламента да имат малко по-разкрепостено мислене, все пак са млади хора!

А иначе по темата, която все пак е "за и против отглеждането на птици в клетки", което аз го разбирам птици въобще, независимо от кой вид, искам само да обърна внимание, че според някакво безумно изменение на закона за етажната собственост май беше, в момента единствените домашни любимци, които можеш да отглеждаш БЕЗ ДА ИСКАШ РАЗРЕШЕНИЕ ОТ СЪСЕДИТЕ, са такива затворени в клетки и аквариуми!!! С други думи, ако искам да спазя този закон и да имам някаква живинка вкъщи или детето ми да има домашен любимец, за който да се грижи и това да го научи на някакви отговорности (защото вярвам, че това действа възпитателно!), да аз съм ЗА отглеждането на птици в клетки!

По първата част на твоето изказване:

Иха какво разследване проведе :) Брат ми ли? Това има ли нещо общо с моето мнение? Щом знаеш кой е той защо не насочиш твоите приятели от форума пернати точка ком към дискусия с експертите от този кръг и неправителствените природозащитни организации?

На въпросът защо твърдя, че няма да участвам в създаването на такъв закон - просто е - Защото законите, приятелю по принцип трябва да се изготвят от експерти в съответната област. А аз съм философ по образование. Работя в сферата на образованието и съм все още в нея като обучаващо се лице едновременно с това - може би там бих била експерт,който да участва в изготвянето на закон. Сега разбра ли защо? Защото докато закони се изготвят от хора, които не са специалисти в съответната област те все ще са неадекватни. За това аз едва ли ще участвам в проект за един такъв закон именно, защото не съм запозната с всички параметри. Моите атаки са лични и провокирани от личната ми морална интуиция и желание да протестирам срещу една незаконност и да се убедя, че представите на конкретните хора, с които съм се сблъскала (Фридолина и Лусциния) са наясно, че една нова "законност" може да се превърне в нова незаконност, особено ако няма силна воля за спазване на законността изобщо.

Сега - кога ще бъде проведена дискусия по тези проблеми, Или вече са я провели и са постигнали някакво решение, с което да се обърнат към държавата и да предложат съответните промени?Това не стана ясно. Фридолина спомена, че е подела подобна дискусия с БДЗП, които имат много експерти и работят усилено по различни проекти. Има и други организации и много начини да се изкаже едно мнение и то да бъде чуто по един или друг начин. В момента разчитам на такива хора да ми помогнат да се погрижим за птиците на пазара във Варна и то локално - за да бъдат пуснати на свобода колкото се може повече птици, защото е всеизвестно, че независимо проверките и актовете тези хора най-нагло се завръщат на пазара заедно със "стоката" си. В крайна сметка много хора от форумът посветен на пернатите приятели не се притесняват от факта, че купуват дива птица, хваната с мрежа, незаконно и не го смятат за никакво нарушение. Прости ми че съм супернедоверчива след прочетеното там, но съм.

Колкото до безумния закон за етажната собственост аз може да се каже, че страдам от него най-много, защото отглеждам едро куче с много силен глас и лош характер (и още две не по-малко гласовити но дребни)- сещаш се, че съм заплашена от много проблеми със съседите особено при фактът, че над мен живее параноичка, която се напикава като види чихуахуа камо ли моята кучка. Успокоява ме фактът, че след като е изтърпяла кучето ми 10 години вероятно ще го изтърпи още няколко - пък и за това го водя с намордник и по нощите и тъмни доби - нъл мъ разбираш, за да не дразня съседите и освен това то вече е възрастно и не лае толкова и освен това не съм допускала инциденти (да ме пази Господ) и така да се каже съвестно се грижа кучето да не пречи доколкото мога. Сега ако някой реши да се позове на закона за етажната собственост аз ще трябва да ида с кучето си на село, където целия етаж и къща си е наш - няма да е голям проблем, но ще се отрази на работата ми. Но пък ще ми се наложи да го спазя както спазвам правилата и си му слагам намордник независимо, че в целия квартал сме ЕДИНСТВЕНОТО едро куче с намордник и ставаме уязвими особено към агресивни към кучета породи не само без намордник, но и без повод. Но няма да се откажа от кучето си :bigwink: заради закона и въпреки това ще намеря начин да го спазя..Въпросът е дали той изобщо ще се приложи на практика... Замислен е за онези хора, които стигат до крайности (почти като мен всъщност, защото моите кучета са си повечко нищо че дребосъците са една шепа живот) и отглеждат примерно стотина котки в апартамент, не спазват хигиена, пускат любимците си свободно да се разхождат из общите части на жилището и прочие. Наскоро при ветеринаря една жена ми се похвали че имала 28 кучета в апартамент. Това не само нарушава спокойствието на съседите й, но и е в нарушение на закона за защита на животните - защото кучетата и те имат нужда от пространство и място...не ми е ясно изобщо как живеят така като на нас ни е тясно с тези трите. Просто както стана ясно законът е направен от хора, които не са експерти и за това е кофти. За това повтарям :) аз в този случай мога да се вайкам, да обсъждам, да давам примери, дори да питам или да критикувам, но не и да работя по подобен проект лично. Сега след като стана ясно кой е брат ми и коя съм аз, знаеш че знам за беззаконията и ужасиите, които се случват на българската природа от него лично примерно, познавам птиците от общуването си с него но не мога да се меря нито с него, нито с колегите му по активност, знания и умения в областта на орнитологията и природозащитата.

Той в момента не е наличен от преди да почне дискусията тук - иначе вероятно би се изказал къде по-експертно от мен (ако намери време за "вайкане" по форуми, щото неговата работа е далеч по-сериозна и дейността му най-често се осъществява направо в дивата природа)Не съм помолила нито един от хората, които познавам и които са много по-знаещи от мен да пишат тук просто поради фактът, че са много по-заети от мен с активна природозащита и множество проблеми. Но пък форумите са всеобщодостъпни и до тях имат достъп обикновените хора. Всеки проблем засягащ природата е важен а аз съм отговорна да го раздухам дори само като човек, който е част от идеята на "бг.наука". Освен това съм длъжна и да предизвикам по някакъв начин реакция на сигнала подаден от Фридолина тук, което няма да се осъществи по ИНТЕРНЕТ!

Надявам се, че си ме разбрал. Ако искате истинска дискусия с експерти и хора, които им пука техните координати и данни са достатъчно ПУБЛИЧНО достояние и всяка идея, активност, сигнал, дейност, която може да се отрази благотворно на опазването на българската природа е добре дошла, както и доброволна готовност за работа в тази област :)

Колкото до моята си лична позиция и мнение, което не е експертно а гражданско аз ще си го отстоявам както казах, дори и никой друг да не застане зад него - имам това право нали? Щото не съм се "уговорила" с брат ми какво да говоря и вероятно той би казал много по-полезни за разрешението на проблема неща - именно щото е експерт в областта. Аз може да съм попила от него много знания и информация през годините, но определено се развивам в друга област и имам съвсем свое си лично отношение към животните и природата, което подкрепям с наученото но не синхронизирам с никого освен със собствения си морален императив и интиуцията си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега не мисля, че от във връзка с въпроса, който ти зададох е коректно да изместваш темата към лова и проблемите там. Щото и ти си много смел от Интернет, но не съм убедена, че имаш каквото и да е отношение към някаква активна позиция срещу лова или списъка на птиците - ловни обекти (а що само птиците има и други пострадали животни от тази дейност), замърсяването и другите проблеми на българската фауна плюс търговията и улова на диви птици на всичкото отгоре. Не е коректно един ревностен защитник да има толеранс към нарушаването на закона касаещ неговия обект на защита само защото било "по-малкото зло" и обслужва личните му интереси - сега разбра ли ме? Това е като да твърдиш, че обичаш природата но да изсечеш една дива гора с ендемитни видове, за да направиш ски писта, път и няколко хотела - да са близо и другите до обичаната природа, чиито обитатели и равновесие жертваш в името на някакво по-голямо добро или по-малко зло. Тъй като с този гъвкав морал от трибуната на Интернет, откъдето не можеш да ми докажеш нищо не можеш и да ме убедиш в това, че моралът ти няма отново да се огъне към "по-малкото" зло. В момента спрямо теб съм активна само от трибуната на Интернет и за теб анонимна, както ти си анонимен за мен. Аз имам основания да се съмнявам в теб, защото подех дискусията виждайки във форума ви много неморални(за мен неморални, по принцип обективно незаконни) неща. Които просто били по-малкото зло викаш? И ловец от форум за ловци така ще се оправдае - че не е бракониер, пък че замърсяването и то оказвало влияние и ще има да ми се аргументира с "факти" що гугутката е още ловен обект примерно. И още нещо - що ме повтаряш - отдавна казах, че българската природа има безкрайно много проблеми и то именно защото контролът куца а гласовете на природозащитници и хора, на които им пука потъват като глас в пустиня - особено там, където има по-крупни икономически интереси - незаконни строежи, лов (да именно лов щото разни богаташи ПЛАЩАТ за да ходят на лов...и там има големи злоупотреби), замърсяване, неправилно построени вятърни електроцентрали (там, където застрашават птици и то редки и най-често грабливи) и прочие други обекти и действия. Попитах простичко - онези, които ще организирате каналът за внос на хибриди на птици от българската фауна отгледани на закрито ще се ангажирате ли да следите своята област за нарушения или ще подминавате пазарите с бракониерските птички?

Първо ти не ми отговори все пак на въпроса .Този който избягва проблема не мисля че съм аз .Второ гугутката е ловен обект тъй като законът за ловът не е променян от 100 години сигорно.Не ме упреквай за това,мен никой не ме пита когато се създават законите. А ти за гугтката ли се хващаш мила.Не ти ли е мъчно за глухарите например или твоята ''будна'' съвест класифицира птиците на ловни обекти и такива които не трябва да са там.Другото нещо което държа да знаеш е ,че аз няма да се наема да следя дали по пазарите хасановците ще продават диви птици след като се внесът легални такива.Не съм правораздавателен орган Но въпреки това бих сигнализирал ако бъда свидетел на такова нещо.Не ми пробутвай евтини трикове и не ме изкарвай ,че съм от другата страна на бариерата що се касае до опазването на животните защото не знаеш нищо за мен.Това дето го казваш, че Българската природа има проблеми щото контролът куца ще имаш много здраве.Кажи ми как куца законът при случаите когато птиците са блъснати от автомобилите по пътищата,как куца законът когато ято диви гъски по време на нощният си прелет се набие в терен с електропроводи,как куца законът когато хиляди птици стават жертва на домашните котки,как куца законът когато хиляди птици се озовават по време на размножителния период в капани като наводнени улуци,парапетни тръби,временно построени напоителни канали,кой закон изкуца когато по време на птичият грип се избиха хиляди диви гъски,..... примери много мога да ти дам.Законът куца мила когато е удобен да е така и не куца когато се пропагандира с него.Не ми пробутвай също така,че видиш ли аз милея само за птиците а другите животни , да... супата. Примерът с ловът знаех ,че ще го тълкуваш погрешно защото така ти е по-удобно.Аз изказвам единствено и само мои лични твърдения и тези, като не държа да ти ги налагам.Моля те не налагай и ти твоето.Ловът скъпа и по-точно избиването на диви животни се нарича спорт, единственно поради ред комерсиални причини.Осещаш ли накъде бия.Всичкото което се плаща на този свят може да се узакони.Права си ,че я докарахме чак до там ,че тъпите Германци или Швейцарци идват и растрелват като партизани нашите елени и мечки, само за да могът да си направят една снимка с окървавените им тела.Всъщност тук тъпите сме ние.Ето там законът ни наистина куца.Но как няма да куца като същите тези хора които го измислят и прилагат убиват носорози и зебри също срещу заплащане.Тази неделя ще пътувам до Варна и повярвай ми ако видя диви птици да се продават на пазаря въпреки обещаното от теб,че ще се вземат мерки ,като се върна и седна отново пред компа ще ти кажа само''довиждане''До тогава ще се радвам на доизесняването на нещата и твоята компания тук.Но е добре да не се повтаряш често ,че така създаваш впечатлението че не си много компетентна.А повярвай ми аз бих се обидил ако опонентите ми са такива. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В последните два поста ми се струва, че сте на едно мнение :)

Обаче ми се иска да знам какво ви е (luscinia и fridolina) отношението към хора, които улавят диви птички в България. Всъщност си мисля, че отговора ми е ясен. Защо тогава не предприемате нищо към такива хора? Мисля, че вие сте хората, който първи трябва да реагират. По- скоро виждам някакво насърчение към такива хора във вашия форум.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В последните два поста ми се струва, че сте на едно мнение :)

Обаче ми се иска да знам какво ви е (luscinia и fridolina) отношението към хора, които улавят диви птички в България. Всъщност си мисля, че отговора ми е ясен. Защо тогава не предприемате нищо към такива хора? Мисля, че вие сте хората, който първи трябва да реагират. По- скоро виждам някакво насърчение към такива хора във вашия форум.

''Пернати.ком'' е сайт за отглеждането на птици.Във форумът му всеки може да получи необходимата информация която го интерисува относно правилното хранене,размножаване,отглеждане и т.н.т. В България хората които се занимават с такава дейност било то профисионално или чисто любителски никак не са малко.Отглеждат се голямо разнообразие на пернати ,като започнем от вълнистият папагал и канарчето и стигнем до токани,птици носорози ,колибри,интересни видове фазани,и още много други.Когато в него се зададе въпрос касаещ отглеждането на някоя местна птица.Това не се посреща остро и агресивно от нас.Това би довело до видова дискраминация.За нас птиците не се делят.Всички са ни еднакво скъпи и мили.Никъде във форума няма развити теми за техният лов,начините по който може да стане или тяхната търговия.Причините за които може да попадне една местна птица в клетка са много и не е задължително да бъдат вследствие на бракониерство.Така или иначе виждаме ,че интересът към някои чинкови птици расте и все повече хора се интерисуват от тяхното отглеждане.Повярвайте ми ,няма закон който да спре този процес.Ако се вземат мерки само със затягането на положението по пазарите където те се продават това няма да е достатъчно.Бракониерство и търговия пак ще съществуват но не с такава показност.Няма да направим в такъв случай кой знае каква услуга на щиглецът например.Явно някой някъде се е изразил неправилно и е довел до неправилно подразбиране на нашето предложение.Ние не сме за озаконяването на отглеждане на дивите птици,а за отглеждане на искуствено създадените им популации. Има известна разлика...........Имаш ли право да отглеждаш дивият африкански щраус в двора си??? .Не нали .Той е защитен в природата и все повече намаля като численост.Имаш ли обаче право да притежаваш ферма за щраусови яйца и да получиш субсидии даже от държавата и европейските фондове??? Имаш нали.Това е така защото едните популации нямат нищо общо с другите отглеждани във фермите.Ако питаш какво ние с фридолина правим по въпроса то е точно това.Заместването на едни популации с други и от това да се намали бракониерството.Само,че в случая е малко по различно защото на едно място ще стане така,че има законно притежавани птици който аналог се намира в диво състояние на същото това място.Това донякъде опровергава вашият писимизъм но защо след като тази система работи в другите страни от евросъюза не стане факт и тук.Още веднъж повтарям НЯМА закон който би спрял отглеждането на местни птици.Природозащитните организации в повечето случаи си бъркат по дубките и не биха решили проблеми с къде къде по важно значение.И не на последно място искам да кажа ,че в процесът на тази дискусия се ражда едно грешно мнение,че видите ли ние искаме вашето разрешение за някои неща или търсим някакво оправдание пред вас.Уверявам ви не е така.Тук съм единствено и само за да защитя нашият форум който бе наречен жесток и варварски.И преди казах ,че относно опазването на природата ние с теб имаме еднаква позиция и двамата сме за опазването на планетата в дивият си и естествен вид.Различаваме се само по това ,че мненията ни как може да стане това са различни.Това не умаловажава любовта към птиците на нито един от нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Първо ти не ми отговори все пак на въпроса .Този който избягва проблема не мисля че съм аз .Второ гугутката е ловен обект тъй като законът за ловът не е променян от 100 години сигорно.Не ме упреквай за това,мен никой не ме пита когато се създават законите. А ти за гугтката ли се хващаш мила.Не ти ли е мъчно за глухарите например или твоята ''будна'' съвест класифицира птиците на ловни обекти и такива които не трябва да са там.Другото нещо което държа да знаеш е ,че аз няма да се наема да следя дали по пазарите хасановците ще продават диви птици след като се внесът легални такива.Не съм правораздавателен орган Но въпреки това бих сигнализирал ако бъда свидетел на такова нещо.Не ми пробутвай евтини трикове и не ме изкарвай ,че съм от другата страна на бариерата що се касае до опазването на животните защото не знаеш нищо за мен.Това дето го казваш, че Българската природа има проблеми щото контролът куца ще имаш много здраве.Кажи ми как куца законът при случаите когато птиците са блъснати от автомобилите по пътищата,как куца законът когато ято диви гъски по време на нощният си прелет се набие в терен с електропроводи,как куца законът когато хиляди птици стават жертва на домашните котки,как куца законът когато хиляди птици се озовават по време на размножителния период в капани като наводнени улуци,парапетни тръби,временно построени напоителни канали,кой закон изкуца когато по време на птичият грип се избиха хиляди диви гъски,..... примери много мога да ти дам.Законът куца мила когато е удобен да е така и не куца когато се пропагандира с него.Не ми пробутвай също така,че видиш ли аз милея само за птиците а другите животни , да... супата. Примерът с ловът знаех ,че ще го тълкуваш погрешно защото така ти е по-удобно.Аз изказвам единствено и само мои лични твърдения и тези, като не държа да ти ги налагам.Моля те не налагай и ти твоето.Ловът скъпа и по-точно избиването на диви животни се нарича спорт, единственно поради ред комерсиални причини.Осещаш ли накъде бия.Всичкото което се плаща на този свят може да се узакони.Права си ,че я докарахме чак до там ,че тъпите Германци или Швейцарци идват и растрелват като партизани нашите елени и мечки, само за да могът да си направят една снимка с окървавените им тела.Всъщност тук тъпите сме ние.Ето там законът ни наистина куца.Но как няма да куца като същите тези хора които го измислят и прилагат убиват носорози и зебри също срещу заплащане.Тази неделя ще пътувам до Варна и повярвай ми ако видя диви птици да се продават на пазаря въпреки обещаното от теб,че ще се вземат мерки ,като се върна и седна отново пред компа ще ти кажа само''довиждане''До тогава ще се радвам на доизесняването на нещата и твоята компания тук.Но е добре да не се повтаряш често ,че така създаваш впечатлението че не си много компетентна.А повярвай ми аз бих се обидил ако опонентите ми са такива. :biggrin:

Виж сега последната ти провокация изобщо няма да мине. Не съм чак толкова самовлюбена, че да ти отвърна на провокацията и да ти дам каквато и да е информация за това какво правя и какво ще става извън дейността ми в интернет и във форума. :)Добре де ще ти дам - заслужаваш си го, толкова много думи изписа, все красиви и в полза на птиците - ВСЪЩНОСТ, ЛУСЦИНИЯ - нищо няма да направя на пазара във Варна, повярвай ми и спи спокойно, нека спи спокойно и доставчикът ти. Лусциния, много ти здраве - довиждане може да кажеш и сега - признавам си, нищо не правя само си приказвам! Това ми е работата, нали съм философ! Празна работа само приказки, които се надявам все пак някой да прочете и нищо повече.

ТОЧКА

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да но аз ще напрая.Ако има такива птици ще ги купя и ще ги пусна......мои доставчици ли каза??? :biggrin:.Душко аз съм притежател на 5 змии с обща дължина около 20 метра. В терариума на морскаста градина има мои животни с цел образоване на хората.Мислиш ли че ''хасан'' може да ми бъде доставчик????? :biggrin: Нека те успокоя .Не отглеждам диви чинкови птици .Ела ми на гости ,ще те запозная с моите домашни любимци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да но аз ще напрая.Ако има такива птици ще ги купя и ще ги пусна......мои доставчици ли каза??? :biggrin:.Душко аз съм притежател на 5 змии с обща дължина около 20 метра. В терариума на морскаста градина има мои животни с цел образоване на хората.Мислиш ли че ''хасан'' може да ми бъде доставчик????? :biggrin: Нека те успокоя .Не отглеждам диви чинкови птици .Ела ми на гости ,ще те запозная с моите домашни любимци.

Няма да коментираме този въпрос! Аз си признах - само си приказвам! Основното ми занимание е да си разхождам кучетата и да пиша по форуми все пак! Толкова съм заета с него, че не мога да ти ида на гости!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре тогава,няма да меся баница......Хей, нямам нищо против наистина да дойдеш и да си поговорим очи в очи.Ако някога решиш все пак това ,ще ме намериш в ''пернати.ком''. За сега чао и прощавай ако съм бил некоректен спрямо теб.Желая ти успех.Както и на този прекрасен форум и на всички участници в него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
:bigwink: Мисля, че се разбрахме. Колкото до виждането очи в очи не че съм против - но наистина не мога да пътувам активно наникъде - тъй като освен за кучетата си се налага да се грижа за 80 годишната ми баба, която е сляпа и болна от един милиард тежки болести. Пък и едно от кучетата ми е инвалид...също. Имам сериозни локални грижи. Понякога нямам възможност дори на среща на форума в София да ида камо ли да ходя напред - назад - за туй само си приказвам и се вайкам - без да иронизирам го казвам :annoyed: That is the reality!
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...