Отиди на
Форум "Наука"

За и против отглеждането на птици в клетки


Lion Queen

Recommended Posts

  • Потребител
Не се изразявам може би добре. Аз не говоря за щастието на птичката, а за щастието на човека. Аз съм щастлив, когато птицата е свободна, част от света за който е създадена. Затворената птичка ме прави нещастен. За щастието на птицата никой не може да знае. Ако се замислиш сериозно и бъдеш откровен със себеси ще видиш, че цялата тази суета, това егоистично чуваство да имаш част от дивата природа у дома е просто излишно, накак си първично. Исками се да вярвам, че човек е достигнал в зрелостта си до там, че няма нужда да измъчва тези същества, държейки ги в плен. Знам, че не е така, но ми се иска!
А нима в желанието си да бъдеш щастлив не се прокрадват нотки на егоистично чуство??? Едни са егоистични защото искат да имат част от природата,други са такива защото ревностно бранят нечия свобода и от това се чустват щастливи.Такъв е светът приятелю.
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 69
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Точно това казвам, че ние не можем да определим щастието на птичката. Затова и не го обсъждам. -------Защо тогава не се постараем да изпитваме едно угризение по- малко.

Повярвай ми luscinia никак не съм щастлив, като ми се налага да браня нечия свобода, по- скоро тъжно. Иначе, да бих предпочел това да е моя егоизъм. Светът е такъв, какъвто си го направим.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Точно това казвам, че ние не можем да определим щастието на птичката. Затова и не го обсъждам. -------Защо тогава не се постараем да изпитваме едно угризение по- малко.

Повярвай ми luscinia никак не съм щастлив, като ми се налага да браня нечия свобода, по- скоро тъжно. Иначе, да бих предпочел това да е моя егоизъм. Светът е такъв, какъвто си го направим. Не е нужно да се чустваш тъжен от този факт.

Не е нужно да се чустваш тъжен от този факт.Ти не ме разбра.Аз не те съдя за делата ти както и за твоята убеденост за правота.Всеки човек има правото да е щастлив,колкото и егоизъм да има в това.За разлика от други хора от чиито мнения започна целият този спор ,аз не съдя никой.Най -малкото , че нямам това право. ........................................ НИЕ СМЕ ТОВА, КОЕТО СВЕТЪТ Е НАПРАВИЛ ОТ НАС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Точно това казвам, че ние не можем да определим щастието на птичката. Затова и не го обсъждам. -------Защо тогава не се постараем да изпитваме едно угризение по- малко.

Естествено, че винаги можем да изпитваме едно угризение по-малко - от утре спирам да се къпя всеки ден и искрено го препоръчвам и на вас. Какво е това егоистично желание, да сме чисти всеки ден? Знаете ли колко питейна вода се хаби? Ако обичате дивата природа ще се къпете като мен, не по-често от един път седмично. Предостатъчно за ежедневната лична хигиена е да си мием ръцете (може и лицето/д...то).

Спирам да гледам птици в клетка, а природозащитниците спират с наблюдаванията на диви птици (birdwatching дето им викат). Какво е това размотаване напред-назад с тези коли? Знаят ли колко бензин се хаби и колко страда от това дивата природа?!? Ще си ги гледаме птиците на картинка, може и на компютъра - я колко образователни филмчета има и за мен, и за тях.

Да продължавам ли с идеите за намаляване на угризенията?

А, сетих се за още една - можем да спрем да ядем, така всички угризения ще изчезнат. :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Естествено, че винаги можем да изпитваме едно угризение по-малко - от утре спирам да се къпя всеки ден и искрено го препоръчвам и на вас. Какво е това егоистично желание, да сме чисти всеки ден? Знаете ли колко питейна вода се хаби? Ако обичате дивата природа ще се къпете като мен, не по-често от един път седмично. Предостатъчно за ежедневната лична хигиена е да си мием ръцете (може и лицето/д...то).

Спирам да гледам птици в клетка, а природозащитниците спират с наблюдаванията на диви птици (birdwatching дето им викат). Какво е това размотаване напред-назад с тези коли? Знаят ли колко бензин се хаби и колко страда от това дивата природа?!? Ще си ги гледаме птиците на картинка, може и на компютъра - я колко образователни филмчета има и за мен, и за тях.

Да продължавам ли с идеите за намаляване на угризенията?

А, сетих се за още една - можем да спрем да ядем, така всички угризения ще изчезнат. :laughing1:

Не бе може просто да застанеш на адекватна позиция относно отглеждането на птици, които не са селекционирани ВЕЧЕ. Нали отглеждаш канарчета - защо ти е да се буташ да се внасят чинкови за задоволяване на любителите? За да има повече хибриди? Тогава кел файда от "одомашнената популация"?? Как ще спреш бракониерите не стана ясно. Защото не виждам пред тях никаква спирачка с узаконяването на ВНОС. Напротив виждам вратички за по-сериозно бракониерство.

Сарказмът е показателен. Що да спре бърдуочинга като може да се пътува с кола на газ или дизел - или още по-хубаво, Фридолина - както правят някои бърдуочъри - с влакчето и после пешачка. Няма да спрем влакчето на бабите я - те няма да ходят пеша! Може и само пешачка. Зависи от издръжливостта на бърдуочъра. Щото то с кола не се стига дотам, докъдето трябва - стига се с КРАЧКАТА. Пристъпва се тихо, слуша се. Има бърдлисънъри - на нощни птици - седят цяла нощ и определят нощните грабливи по песента и звуците. Не е като да ги прибереш в къщи и да ги наблюдаваш..за да разбереш с какво се хранят трябва да им събереш погадките и да ги сложиш в разтвор и след това по костичките да определиш какви гризачи и птици и изобщо какво е повърнало совчето и бухалчехо Х. И така много, много погадки. После някой ще обере гнездото на някоя сова и ще прочете публикацията на тоя дето е ровил в погадките и ще си рече - ето на с това ще я храня :) Колко благородно нали?

В крайна сметка аз не колекционирам, не развъждам, не търгувам, нямам никакви интереси в отглеждането на декоративни птици. Не мога да ви разбера мотивите :)Все пак трябва не само да реализирате своите постижения в развъждането но и да си осигурите нови попълнения за колекциите, нов материал за хибридизация, нови "учители" за канарчетата...да внимавате да не прекалите с кръстосването...СложНА работа. Крайната цел едва ли е реализирането на любов към птичката - а по-скоро изложбата, медала, конкурсът, интересът на другите "любители" към птиците, които си селекционирал и "извадил" (щото вие ги вадите нъл тъй беше) и хайде сега - няма да ви обвинявам, че ги продавате - вероятно ги подарявате благородно онези, които ви се повтарят примерно (както с марките) - щото иначе популацията ви ще изпълни жизненото ви пространство...нали трябва някак си да я регулирате пък все се хвалите че се раждат нови и нови. А какво става със старите? Те какво продават ли се?Кои, как, кога, къде? Или се разменят? Или си остават при вас всичките докато не станат толкова много, че вече няма място за хората :biggrin:

Като внесеш 10 двойки кръсточовки от чужбина за еди колко си евро как ще ми гарантираш, че някой няма да ги кръстоса с квото там му попадне като си ги купи? Че да се твърди някъде, че така се опазвала дивата популация и че тези популации са като резерв...Има много въпроси, които заобикаляте чрез сарказъм и с популистки лозунги (особено вегетарианския изби рибата, както и това с бензина и къпането - ние не искаме да изпадаш в крайности, просто си колекционер, развъждач и вероятно търговец - нашия морал и твоя са различни, твоя е специфичен - той е насочен към потребителите а не към продукта - щастието на продукта е въпрос на тълкуване нъл тъй?измерва се със ЗДРАВЕТО на птицата - като състояние на щастие- на собственика обаче - на продавача, купувача, участникът в изложба, любителят, колекционерът, който се хвали със своята колекция)

Ей туй е тънката червена линия, която те разделя от бърдуочъра, който си е потрошил краката да ходи и да отчита прелета, после да го опише в отчет и да го обедини после в база данн- примерно. Принципно в България отчитането на прелета е доброволна дейност - от нея пари не се взимат, дори командировъчни такива. Така чееееее - разликата между теб и бърдуочъра или доброволния природолюбител е като онзи, който развъжда чистопородни кучета за продан и онзи, който кастрира бездомни и защитава правата им - единия е комерсиален и печели от "своята любов към природата" - печели и материално, печели и други неща - като уважението на колекционерите, възхищението на хора по време на изложба, разни медали и какви ли още не нещица. Другия нищо не печели, често го хулят, че се вре където не му е работа - че спира разни проекти за строежи щото там е видял защитени птици или други животни :) Нека да не се провокираме с още крайности.

В крайна сметка щом ще залесяваш Варна ще ти простим. Дори можем да ти намерим доброволци тук там. И когато осъзнаеш отвратителното ми впечатление от изказвания от сорта, че щиглецът трябва да се отгледа от канарка, за да се чифтоса после с канарче вече ще се разберем. Щото някой някой ден може да реши да остави бебенце при орангутани да провери дали после то няма да се чифтоса с тях...и да чака хибрид..и да види дали не е плоден. И в същото време този човек да твърди (с щиглеца) че му пука за популацията от диви птички...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не бе може просто да застанеш на адекватна позиция относно отглеждането на птици, които не са селекционирани ВЕЧЕ. Нали отглеждаш канарчета - защо ти е да се буташ да се внасят чинкови за задоволяване на любителите? За да има повече хибриди? Тогава кел файда от "одомашнената популация"?? Как ще спреш бракониерите не стана ясно. Защото не виждам пред тях никаква спирачка с узаконяването на ВНОС. Напротив виждам вратички за по-сериозно бракониерство.

Сарказмът е показателен. Що да спре бърдуочинга като може да се пътува с кола на газ или дизел - или още по-хубаво, Фридолина - както правят някои бърдуочъри - с влакчето и после пешачка. Няма да спрем влакчето на бабите я - те няма да ходят пеша! Може и само пешачка. Зависи от издръжливостта на бърдуочъра. Щото то с кола не се стига дотам, докъдето трябва - стига се с КРАЧКАТА. Пристъпва се тихо, слуша се. Има бърдлисънъри - на нощни птици - седят цяла нощ и определят нощните грабливи по песента и звуците. Не е като да ги прибереш в къщи и да ги наблюдаваш..за да разбереш с какво се хранят трябва да им събереш погадките и да ги сложиш в разтвор и след това по костичките да определиш какви гризачи и птици и изобщо какво е повърнало совчето и бухалчехо Х. И така много, много погадки. После някой ще обере гнездото на някоя сова и ще прочете публикацията на тоя дето е ровил в погадките и ще си рече - ето на с това ще я храня :) Колко благородно нали?

В крайна сметка аз не колекционирам, не развъждам, не търгувам, нямам никакви интереси в отглеждането на декоративни птици. Не мога да ви разбера мотивите :)Все пак трябва не само да реализирате своите постижения в развъждането но и да си осигурите нови попълнения за колекциите, нов материал за хибридизация, нови "учители" за канарчетата...да внимавате да не прекалите с кръстосването...СложНА работа. Крайната цел едва ли е реализирането на любов към птичката - а по-скоро изложбата, медала, конкурсът, интересът на другите "любители" към птиците, които си селекционирал и "извадил" (щото вие ги вадите нъл тъй беше) и хайде сега - няма да ви обвинявам, че ги продавате - вероятно ги подарявате благородно онези, които ви се повтарят примерно (както с марките) - щото иначе популацията ви ще изпълни жизненото ви пространство...нали трябва някак си да я регулирате пък все се хвалите че се раждат нови и нови. А какво става със старите? Те какво продават ли се?Кои, как, кога, къде? Или се разменят? Или си остават при вас всичките докато не станат толкова много, че вече няма място за хората :biggrin:

Като внесеш 10 двойки кръсточовки от чужбина за еди колко си евро как ще ми гарантираш, че някой няма да ги кръстоса с квото там му попадне като си ги купи? Че да се твърди някъде, че така се опазвала дивата популация и че тези популации са като резерв...Има много въпроси, които заобикаляте чрез сарказъм и с популистки лозунги (особено вегетарианския изби рибата, както и това с бензина и къпането - ние не искаме да изпадаш в крайности, просто си колекционер, развъждач и вероятно търговец - нашия морал и твоя са различни, твоя е специфичен - той е насочен към потребителите а не към продукта - щастието на продукта е въпрос на тълкуване нъл тъй?измерва се със ЗДРАВЕТО на птицата - като състояние на щастие- на собственика обаче - на продавача, купувача, участникът в изложба, любителят, колекционерът, който се хвали със своята колекция)

Ей туй е тънката червена линия, която те разделя от бърдуочъра, който си е потрошил краката да ходи и да отчита прелета, после да го опише в отчет и да го обедини после в база данн- примерно. Принципно в България отчитането на прелета е доброволна дейност - от нея пари не се взимат, дори командировъчни такива. Така чееееее - разликата между теб и бърдуочъра или доброволния природолюбител е като онзи, който развъжда чистопородни кучета за продан и онзи, който кастрира бездомни и защитава правата им - единия е комерсиален и печели от "своята любов към природата" - печели и материално, печели и други неща - като уважението на колекционерите, възхищението на хора по време на изложба, разни медали и какви ли още не нещица. Другия нищо не печели, често го хулят, че се вре където не му е работа - че спира разни проекти за строежи щото там е видял защитени птици или други животни :) Нека да не се провокираме с още крайности.

В крайна сметка щом ще залесяваш Варна ще ти простим. Дори можем да ти намерим доброволци тук там. И когато осъзнаеш отвратителното ми впечатление от изказвания от сорта, че щиглецът трябва да се отгледа от канарка, за да се чифтоса после с канарче вече ще се разберем. Щото някой някой ден може да реши да остави бебенце при орангутани да провери дали после то няма да се чифтоса с тях...и да чака хибрид..и да види дали не е плоден. И в същото време този човек да твърди (с щиглеца) че му пука за популацията от диви птички...

Привет, приятели,

искам да ви съобщя не знам докъде щастливата новина, че изведнъж папагалите ми снесоха две яйца направо на пода на клетката :) Сега се опитвам да им създам гнезденце, но пък днеска видни орнитолози ми казаха, че гнездото трябвало да прилича на хралупа :head_hurts_kr: Клетката не е много малка, но пък вратичките са малки и не знам как ще създам гнездо с хралупа...Утре ще пробвам с една кутия от натурален сок нарязана...сега я суша. Ако някой е имал същото полущастливо кокоше събитие в клетката нека сподели опит!

Мисля, че вече многократно и по различни начини изразих становището си и нямам намерение, да продължавам и да се повтарям.

Само искам да попитам нещо леко встрани от темата - за задоволяване на личното ми любопитство. Двете мнения по горе от един и същи човек ли са писани?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

luscinia, ще те помоля без обидни коментари и лични нападки. Тук мисля сме се събрали образовани и интелигентни хора. Спора, който водим е важен. Един ден ако седнете да прокарвате закона, който желаете не мислите ли, че много хора ще реагират като нас. Тогава, с обидите напред или...? Не олеквайте така.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пускането на твоите папагали е пълна глупост и безотговорност поради поне 3 (три) причини.

Първо: за да отидеш до и да се върнеш от Австралия ще изгориш немалко количество невъзобновими енергийни източници и ще замърсиш немалко околната среда. Поради тази причина някои хората дори не ползват в града личните си автомобили или градски транспорт, а минават на велосипеди.

Второ: идея си нямаш на какви вероятни болести са преносители твоите папагали (към които те самите са изградили имунитет). Не малко южноамерикански племена са пострадали при срещата си с европейците, но не от куршумите им, а от донесените болести.

И трето: 1894 Австралия забранява износът на вълнисти папагали. Твоите папагалчета са генетично толкова „сбъркани” и обременени, че с включването им в дива популация никой не се наема да предвиди какво може да се получи. Все едно аз да си пусна канарчетата на Канарските острови.

Кажи ми кой осъзнат и компетентен природолюбител би ли го направил?

И така, въпреки, че самата ти отглеждаш вълнисти папагали, смяташ че не е редно, да се отглеждат птици за естетическа наслада, но е напълно в реда на нещата - за гастрономическа...

Не е редно да се кръстосват чинкови птици, но защо да не отглеждаме мюлари...

И не ми казвай, че храната от животински произход е жизнено необходима. Ако си истински природолюбител, би била вегетарианец.

Забравям - ти си защитник само на дивата природа.

Тогава не мога да разбера, какво толкова ти пречи моето мнение, да се внесат одомашнени чинкови птици. Те отдавна не са в дивата природа.

001.jpg

29.jpg

s3400044zo5.jpg

Така който иска да си гледа щиглеци...

Който иска - вълнисти папагали...

Чета темата и се уча. Когато прочетох обаче, че канарчетата трябва да се изпращат на Канарските острови ми се дощя да направя една поправка в знанията на знаещите. Аз живея от три години на Канарските острови и тук канарчета освен в клетка или в Зоопарка няма другаде. Ние имаме канарче в клетка и пее та се къса всеки ден от сутрин до вечер с което ни доставя страхотно удоволствие. Канарските острови носят името си от Кан- куче, т.е. кучешките острови. За това и герба на Канарите е един щит със седем пирамидки ( седемте острова на архипелага) и от двете страни две кучета и на върха разбира се Испанската корона. Това само за уточнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Родина на дивите Европейски канарчета са някой от канарските острови.Голяма Канария, Палма, Ферос, Тенриф и Гомеро, а също и Азорските острови и остров Мадейра.Дивото канарче рязко се отличава от съвременото което сега се отглежда в Европа а и целият свят.То е с бедни сивозелени цветове,с много по посредствена песен.Пеенето на съвременното канарче е резултат от дълга селекция.,тя не е присъща за дивите му събратя.Най голямата причина тези птички да бъдат удомашнени е тяхната изменчивост и способност да заучават чуждите песни.Преди много години,когато Испанците са забелязали и внесли канарчето, обект на селиктиране е била обикновенната Европейска чинка.Англичаните били най страстни почитатели на тяхната песен и дори започнали да провеждат големи конкурси и надпявания.Канарчето бързо изместило чинката и сега тя е най-разпространеният домашен певец.Когато Испанците започнали масово излавяне,то е било силно застрашено и на прага на изчезване.Внасяли в Европа само мъжки птици за да не могат да се размножават и така търговията била много печеливша и успешна.Едва когато първите женски птици били факт както и тяхното размножаване спрял износът от островите.Сега дивото канарче живее необезпокоявано в родината си и численоста му отдавна се е завърнала в предишните си норми.Това е точен пример в който удомашнен вид не е застрашен от изчезване в диво състояние.Аналогичен е случаят с вълнистият папагал от Австралия.Съжалявам за реакцията,но Anahronia нека се върне и прочете назад темата за да се увери ,че думите които е написала са дискотирани и съответно по разумен начин опровергани.От както е взела участие в спора пише неща който в техният си смисъл са едни и същи.Без аргументи и опровергаващи факти.За това и реакцията ми беше такава.Съжалявам още веднъж.Темата е наистина важна.Не че ние тук ще я разрешим но със сигорно би се събрала достатъчно информация която би помогнала за в бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ама, човек, ти пак говориш за търговия и следствията от нея! Моите аргументи не са търговски. Ти май не живееш в България или поне не се осъзнаваш в каква ситуация живееш. Тук всяко узаконяване на търговия с диви птици (наши видове от собствената ни фауна) ще отвори голяма ниша за бракониерството, защото моят аргумент е изваден от ежедневната ти действителност - ще се фалшифицират документи, пръстени, птиците ще се изкарват "вносни" и това ВИНАГИ ще става! Знаеш ли колко вода трябва да изтече, че да започне да се контролира този процес? Не да се котролира който и да е процес в държавата ни? То сега не може да се спре незаконно строителство и се узаконява ПОСЛЕ по втори и трети начин ти ми говориш за такива дребни подробности като бракониерски лов при вратичка в закона. Искаш да внасяш птици от чужбина за себе си, за да не потребяваш бракониерския лов - ок, обаче като на тебе ти разрешат Х ще се възползва от разрешението и ще налови яко птички и ще си намери ВТОРИ начин да ги узакони през вратичката, която си отворил. Да ти кажа ли само, че ако Х се напечели достатъчно РИОСВ няма да може ни под съд да го даде, ни да го разследва щото ще бута рушвети насам и натам. И още - в крайна сметка ти естествено, че ще ми говориш, че въпросът не бил дискутиран. Ти престани да ми даваш пример с ДЪРЖАВИ, които имат законодателство при това активно. Щото тука и забраненото напълно се нарушава, камо ли разрешеното частично! И ти и аз няма да сме живи да видим нормално прилагане на правилата в родината си. За това нека поне не ги отслабваме преждевременно. Ако ти и колегите ти любители не схващате това ще трябва много повече примери и то драстични да ви дам - за това как при опит за незаконна сеч горския бива заплашен с автомат и въпреки което изпраща писмо до МОСВ, което писмо остава без отговор и ни вест ни кост! Как поморийци бяха провесили живи корморани около таляна, за да плашат други корморани и заплашваха с бой онези, които искаха да освободят или дори СНИМАТ птиците, как един селски пияндур си беше сложил разпънат брадат лешояд отпред на вратата С ПРЪСТЕНА беше разпънал птицата - пръстен, който отказал да предаде. Засега ако има ПОТРЕБЛЕНИЕ на диви птици, които има в нашата природа ще има и бракониерство. Независимо дали ви е уреден вноса или не. За това единствения начин да спрете бракониерството е да се задоволите със своите канарчета, папагалчета и вносни птици, които няма в България.

От друга страна хибридизацията е според мен вече вманиачаване и болест. Човешка такава, на егото и самочувствието! :bigwink: Тези потребители любители на птици да поработят върху себе си - не върху кръстоските.

Много популярно и мъдро звучи, че при разрушаване на хабитатите птиците изчезват, но при много от тях в България ловът е основния източник на загуба на популации - ловния сезон с пушката един път., втори път ловния сезон с мрежата на бракониерите продавачи на живи птици. Кой си ги купува? Щом се продават някой ги купува. КОЙ ГИ КУПУВА ДЕ? Щото те няма току така да излязат на пазара. Майките купуват на дечицата си пиленца от зоомагазини от гледна точка на това да не хванат някоя болест. Малко хора пазаруват от ПАЗАР за животни, освен специализираните любители. Щом има продажба има потребление.

Чинки ви изтрябвали, за да правите състезания по надпяване.. ТЪРГОВИЯ се споменава не един път. Проблемът е именно в това - че ти в момента ми изкарваш доводи щото имаш търговски интереси (те и колекционерските са търговци, щото колекционерът винаги е готов на разни сделчици) а аз ти изкарвам доводи щото нямам такива интереси и гледам на проблемът ти отстрани и от гледната точка, на онези, които наричаш "псевдоприродолюбители" - мисля, че цялата хамалогия е че поради разликата в интересите ви не сте готови за дискусия, която да оцени реално ситуацията. От една страна - интересите на хората любители. От друга страна проблемите на спазването на правилата и законите в държавата ни. От трета страна закона, който ви пречи. От четвърта страна птиците, които за вас са търговски обект, за "псевдоприродолюбителите" са обект на доброволна дейност и усилия. Светна ли се каква е разликата. КАто проблемът с незаконното строителство на Черноморието - интересите на собствениците (дет не си ги знаят дори), интересите на перачите на пари - сторителите, интересите на народа, интересът на природата и на "политиците разперили чадър тук-там". Ако си мислиш, че в тези две ситуации не може да се прокара аналогия жестоко се лъжеш - вие сте като " собствениците на земи по черноморието", които беснеят от проекта НАТУРА 2000, защото не можете да експлоатирате дейността си в пълна степен, както не могат те да застрояват земите си с крупни строежи като хотели и търговски комплекси. Естествено, че и вие и те се чувствате ощетени. Вие щото не можете да си правите свободно хибриди с внесени от Европа пилета, те щото не могат да си продадат земиците за много пари и да щракат с пръсти. Факт е, че в момента като разрешат на вас и регламентират вноса веднага ще се намери някой да употреби тази ситуация за да спечели без дори такса внос, мито и прочие неща да плати. Ще събере кинти за един път, дори назаем ще вземе, ще бутне два-три рушвета и ще си намери и документи и всичко необходимо, че когато отидеш да си купиш пиленца от "неговата популация" да те убеди, че са внесени от Белгия. На документи. А те документите са важни. Не самите птици, които ти може веднага да видиш че са току що уловени, както и инспекторът от РИОСВ - само че документите ще му затворят устата разбираш ли ме? Щото така работи закона. С документи а не с други факти.

Сега кажи нещо срещу тези аргументи!

Да приемем, че не ми пука, че ще кръстосвате пилета и ще си правите хибриди. Отговори ми как ще намалите бракониерството освен на думи и документи, а няма да го стимулирате още повече?!?!?

Всъщност ще стане и вълкът сит и агнето цяло (на кой му пука в тая ситуация за кака сврака) - и вие и бракониерите ще си получите своята вратичка да се узакони дейността ви по един или друг начин. И каквито и примери да даваш няма да ме убедиш нито мен, нито останалите, които не искат да се допусне промяна в закона.

Още веднъж ти припомням - живееш в България - не в Испания, не в Белгия, не в Австрия, не в Италия или Франция. Оттам откъдето те са минали преди 50 години, ние тепърва имаме да наваксваме. Явно не си се огледал къде живееш. И ако ти си решил да си честен търговец и съвестен колекционер - то 10 други съвсем нямат намерение да го вземат това решение, защото и да не са честни пак няма да има последствия. Но твоите усилия да уредиш себе си - ще уредят и тях и то доста по-доволно от сега. Сега мисля, че ти стана ясно. Или не?

Когато един ден се изправиш пред бракониера наблъскал току що уловени български пилета с изрядни документи за внос ще е твърде, твърде късно. Като специалист веднага ще разбереш за кво става дума, но отвсякъде ще ти е затворена устата. Така ще ти е затворена, че дори и да я отвориш ще ти я затворят веднага някъде по-отгоре или от съда или там, където са отишли част от париците на бракониера.

Т.е. накрая българските популации от тези птици ще станат обект на "законен внос" от някъде си. Всеки бракониер ще се пише колекционер. Ще си намира канали далеч по - публични да оповестява "стоката си". Хората ще се светнат и ще почнат масово да зареждат зоомагазини щото вече е законно! Децата ще почнат да искат не просто папагалчета ами и други птички.Ще стане мазало. И това ще е така докато живеем в такава ситуация. Когато се промени и ме убедиш, че бракониера няма да има отде да си извади разрешителни, документи и прочие срещу достатъчно кеш,или няма да ги фалшифицира така, че и Белгийската полиция да не ги разпознае - тогава ще говорим пак. Не бе ти трябва да ме убедиш, че той няма да може да лови без разрешително (както ловят бракониерите сега) щото ще сме така развито гражданско общество, че като се разхожда еди кой си из някоя горица като види опънати мрежи да поиска разрешителното на тоя дето ги е опънал или да сигнализира на съответните органи. Щото налови ли ги той ще си намери начин да си направи и фалшиви документи, и полицай ще си намери, който да се застъпи за него пред РИОСВ и ще си намери и връзки и т.н. и т.н.и съдията ще му е братовчед и накрая ще се окаже, че ще му се изплати и обезщетение задето са го притеснили човека инспекторите...

Ето така стоят нещата, драги ми любители на пойните птици.

Ама аз мислех, че са ви ясни за това почнах морална дискусия, а не дискусия свързана с реалността пред очите ви, която реалност ги боде от сутрин до вечер. Мисля, че всичко това дълбоко и отдавна ви е ясно. Но въпреки това вие ще намерите начин да си издействате вратичката, именно защото лобито на търговския интерес е по-силно от интересът на "псевдоприродолюбителят", който си троши краката доброволно да брои популациите, която вие казвате, че така ще защитите и неговата оценка на ситуацията и мнението му по въпроса ще се изгуби отново в мелачката на потребителския и търговски интерес :):bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Човек а ве ти наистина си много заблудена.Преди няколко поста те попитах дали закусваш с амфетамини.Ръководството на форума прецени,че това е лична нападка и обида към теб и поста ми беше изтрит.Аз се извиних съответно и съжалих че съм го направил. Ти обаче явно не закусваш с това ами с арматурно желязо.Гледай сега не знам как може човек да ти обесни нещо при условие че ти самата не искаш да го научиш.Ще се наложи явно да ти го обесня като на 10 годишен келеш.Кви бракониерства те гонят ква търговия кви майтапи расправяш кво е това дето го бълваш. Ами като не четеш внимателно постовете така е .Кои ти е казал че ще се внасят птици които няма да се различават от дивите.Нали и снимки бяха пуснати и ти бе обеснено като на разумен човек че ще се внасят цветови МУТАЦИИ. знаеш ли какво е това.Това е нещото което твоят параноичен и измислен бракониер няма как да улови в природата.Когато човек запознат с птиците (каквато ти далеч не си такава) погледне оранжев шъркел с оригинален пръстен на кракът ,с нужният сартификат за отглеждане и здравен паспорт.според теб какви мисли му се въртят в главата.Според теб този щъркел (щъркелът е само пример) е уловен в околностите на Нова загора ли е или животно което по нищо не се различава от оранжевата ти котка.Как може да разправяш такива дивотии във форум какъвто е този. Тук има доста умни хора и недей обижда заедно със себе си и тях.Твоят бракониер ако се опита да фалшифицира документите на 100 птици и да изработи за всяка една фалшив пръстен ще му отнеме толкова средства и време че ще забрави каква е всъщност главната идея.А помисли като си толкова начетена колко време ще е нужно да улови 10 албиноса от щиглец,8 скатии изабел.9 рубино чинки и 12 лутино органела. ЩЕ МУ Е НУЖНО НАИСТИНА МНОГО ВРЕМЕ ДА НАМЕРИ ТАКИВА МУТАЦИИ В ПРИРОДАТА И ВСЕ ПАК ЩЕ ГО НАПРАВИ ПРЕДИ ТИ НАИСТИНА ДА СИ РАЗБРАЛА ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС И КАКВА Е ГЛАВНАТА ИДЕЯ ВСЪЩНОСТ. ти не разбра ли че всичко това е за да се спре незаконният улов и търговия.Ако наистина си толкова умна и досетлива за каквато се представяш дай друго предложение по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Anahronia, въпреки че не отговори на въпроса ми, след последното ти мнение съм 99.98% сигурна, че зад твоят ник стоят знанията на двама човека - единият говори за гнездилка от кутия от натурален сок, а другия за определяне на храната на граблива птица по костиците в погадките и.

Ще помоля дамата с папагалите за Австралия, да помоли от мое име другия човек, да се регистрира и да говорим директно, а не чрез нея, като през развален телефон.

Мисля, че разговорът ни с истинския природозащитник ще бъде много по-полезен и продуктивен. Имам идеи и мисли специално за ограничаване на бракониерството, които бих искала да споделя и които биха били полезни и за любителите, и за природозащитниците, но най-вече за дивите птици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Човек а ве ти наистина си много заблудена.Преди няколко поста те попитах дали закусваш с амфетамини.Ръководството на форума прецени,че това е лична нападка и обида към теб и поста ми беше изтрит.Аз се извиних съответно и съжалих че съм го направил. Ти обаче явно не закусваш с това ами с арматурно желязо.Гледай сега не знам как може човек да ти обесни нещо при условие че ти самата не искаш да го научиш.Ще се наложи явно да ти го обесня като на 10 годишен келеш.Кви бракониерства те гонят ква търговия кви майтапи расправяш кво е това дето го бълваш. Ами като не четеш внимателно постовете така е .Кои ти е казал че ще се внасят птици които няма да се различават от дивите.Нали и снимки бяха пуснати и ти бе обеснено като на разумен човек че ще се внасят цветови МУТАЦИИ. знаеш ли какво е това.Това е нещото което твоят параноичен и измислен бракониер няма как да улови в природата.Когато човек запознат с птиците (каквато ти далеч не си такава) погледне оранжев шъркел с оригинален пръстен на кракът ,с нужният сартификат за отглеждане и здравен паспорт.според теб какви мисли му се въртят в главата.Според теб този щъркел (щъркелът е само пример) е уловен в околностите на Нова загора ли е или животно което по нищо не се различава от оранжевата ти котка.Как може да разправяш такива дивотии във форум какъвто е този. Тук има доста умни хора и недей обижда заедно със себе си и тях.Твоят бракониер ако се опита да фалшифицира документите на 100 птици и да изработи за всяка една фалшив пръстен ще му отнеме толкова средства и време че ще забрави каква е всъщност главната идея.А помисли като си толкова начетена колко време ще е нужно да улови 10 албиноса от щиглец,8 скатии изабел.9 рубино чинки и 12 лутино органела. ЩЕ МУ Е НУЖНО НАИСТИНА МНОГО ВРЕМЕ ДА НАМЕРИ ТАКИВА МУТАЦИИ В ПРИРОДАТА И ВСЕ ПАК ЩЕ ГО НАПРАВИ ПРЕДИ ТИ НАИСТИНА ДА СИ РАЗБРАЛА ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС И КАКВА Е ГЛАВНАТА ИДЕЯ ВСЪЩНОСТ. ти не разбра ли че всичко това е за да се спре незаконният улов и търговия.Ако наистина си толкова умна и досетлива за каквато се представяш дай друго предложение по въпроса.

Ще ти отговоря веднъж завинаги без изобщо да се обиждам - все пак ти си онзи, който е ощетен, не аз.

Преди това обаче ще ти задам няколко въпроса

Какво точно провокира агресията ти? Противоречиш ли си?Това преди колко време го написа по-горе?

Да ще бъда честен разбира се. Не бих казал,че точната дума е празнота но е някъде там.По принцип всички хора отглеждащи птици искат да имат допир с природата и по някакъв начин късче от нея да занесът в своят дом.Това важи за отглеждачите от цял свят и няма значение птицата дали е кокошка или супер рядък вид.Истинските любители на нашите местни видове искаме да спрем незаконната търговия с тях като алтернативен вариант виждаме единственно ако такива птици се внесът от чужбина по законен начин и ред.Те биха изместили своите събратя исползвани за хибридизация например, а и със съвсем различната си приспособимост към живота на затворено и възможност за размножаване биха единсвенното решение на въпроса.Иначе темата е много дълга но преди да я продължа искам и ти с ръка на сърцето да кажеш.Ще спре ли незаконното отглеждане на птиците заради написаният пореден закон.Хората лежат9ИЗРОДИ) в затворите по 20 години за изнасилвания но въпреки това те се случват ежедневно.Къде според теб е решението.Не е ли то в по малкото зло.???

Значи искате да си имате като материал за хибридизация само албиносите на защитени видове?! Какво значи "такива птици". Който вече си е хванал и хибридизирал щиглец :bigwink: той какво ще прави с уловеното пиле и поколението му. След като ПРОМЕНИТЕ закона как вашите незаконни популации и птици у дома ще станат законни?

От просто"такива птици" се стигна само до цветни мутации на "такива птици" - в началото не бяха ли само "такива птици отглеждани законно в чужбина на затворено" - т.е. албиноси, други, с нормално оперение но с документи и сертификати, за да била създадена популация от "такива птици на затворено у нас" - т.е. такива птици са само цветните мутации :bigwink: , които да си кръстосвате на воля. Няма да водим дискусия какво ще е поколението на една птица албинос с птица с нормално оперение - няма да си изнасяме лекция по генетика, за да ти стане ясно точно какво ще се случи. А ти не ме мисли за толкова тъпа, че да ти се хвана, любителю :)

Сега когато всичко е забранено ПАК имате достатъчно материал, нали? :bigwink: Въпросът е, че тук там нещата се проконтролирват и това ви притеснява. Или си пределно разтревожен за дивите популации, чиито хабитати изчезват а оттам и те и никакви закони за забрана на ловът и притежанието им не могат да спрат активното потребителство, камо ли нови закони, които узаконяват това потребителство.

Нали ще ми се обадиш лично, когато законите в държавата ни почнат да се прилагат, за да ти съдействам да създадеш някой, който да спазиш!

Сега ще трябва да ти отговоря като ти го кажа в ПРАВ ТЕКСТ - в момента всички вие, които притежавате хибриди, пойни птици от българската фауна или птица от приложение 3 изобщо нарушавате съществуващия закон, за да задоволите своята страст! В момента сте онези, които масово нарушавате закона и се оплаквате от това!

Обясни ми ако си един бракониер и внесеш това - да речем, че го купиш от някое изложение или любител в БЕЛГИЯ с изрядни документи!

post-2497-1228131329_thumb.jpgс изрядни документи повтарям!

Как слабо работещото законодателство и контрол в България ще проконтролират дали тази двойка е снесла тези и ти си ги развъдил или си ги хванал с мрежа:

White-winged_Crossbills_on_weather_vane_5Dec01_720ar.jpg

Колко от вашите птички в личните ви колекции са албиноси и колко не - а какъв е шансът да ми замазваш очите в момента, защото си си хванал няколко щиглеца и си ги хибридизираш, ама няма как законно да ги заведеш на изложба и да обереш лаврите! Как една цветна мутация се запазва устойчива при смесване с друга (по нормално цветна или нормално оцветена птица)в поколението. Дайте малко информация за генетиката на подобно кръстосване на мутации и да видим кое е доманинантно - белезите на албиноса или белезите на нормалното оперение.

Твоите приятели, които имат български диви птички в популациите си за кръстосване КАКВО ще правят с тях :head_hurts_kr:

И щом забраненото не може да се контролира

Как ще се контролира отчасти разрешеното

И как да вярваме на хора, които в момента нарушават закона ще го спазват после :post-20645-1121105496: при тези условия на контрол!

Засега се борете наместо да отваряте едни врати, да затваряте други - контролирайте се сами себе си. Покажете, че НЕ НАРУШАВАТЕ законите сега, за да ви се даде онова, което искате. :)

Така няма да се чувствате нито ощетени, нито престъпници. Страстта ви към дивата природа вероятно е похвална...стига се до крайни ситуации, когато си я слагате у дома - няколко щиглеца, някоя чинка, някоя зеленика...какво толкова..- вие ги гледате добре, не сте неуки като бракониерите, вие имате страст и любов толкова силни, че сте готови да престъпите законите на държавата си (защото не се прилагат не за друго) за да я осъществите, пък ми говориш, че като разхлабите закона страстта на някой за пари няма да го накара да се възползва от разхлабването. Не само това че нямат тия хора разрешително за отглеждане и развъждане, нямат разрешително за улов на диви птици, нямат никакво разрешително...

И още - какво ще ми кажеш за вече съществуващите "такива птици" в клетки в страната ни. А ти имаш ли такива да те попитам сериозно? Колко от тях са с нормално оперение? Те ще си останат ли незаконни? Как го виждаш това в бъдеще? Взели сте някакво решение, което изглежда мъдро само от ваша гледна точка. Не е достатъчно обмислено и е както казах обслужващо комерсиални интереси, не интересите на дивата фауна.

Нека обсъдим тази птица, с която са се похвалили във форума ви:

http://www.vbox7.com/play:b525a7c2

На човека някой му я подарил..той е много "УК" поради това наместо да я предаде на съответните органи, които да се погрижат тя да се върне в природата си я отгледал у дома (канарчетата му я отгледали) и й се радва най-невинно. Не е лош човек, но нарушава законите на България

Я сега ми кажи на тебе ако някой ти подари такава птица ще я предадеш ли, където трябва на съответната организация, която ще положи грижи да я върне в природата и единствена има разрешително да я отглежда при съответните условия - докато може да се справи сама.

То не е нужно да си агресивен, а просто искрен. Щото те настъпвам по точки, по които оставаш без думи и така стигна до собствената си агресия. Когато започнеш преговори относно тези промени ще се постарая да се наблегне на фактът, че ще бъде изрично уточнено, че няма да се внасят птици с нормално оперение. Нали се разбрахме!? Това е твоята дадена, честна дума! И ще е забранено да се отглеждат птици с нормално оперение. Това ще е задължително и не ме интересува, че може да се случи някои от цветните мутации да имат някое пиленце с нормално оперение, както се случва из дебрите на размножаването на диви същества понякога. И с това се разбрахме нали. Иначе пак ми хвърляш прах в очите, просто щото ти е кофти, че любителството ти е незаконно. Хайде сега успех с узаконяване на популациите ви у дома и на бъдещите изложби - щото като си внесеш пиле от чужбина, после ще искаш документ да имаш право да го изнесеш на изложба лесно, а не след хиляди хамалогии. И така ще стане доста приятно за някои а бракониерството не само няма да спре, но и ще се усили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Anahronia, въпреки че не отговори на въпроса ми, след последното ти мнение съм 99.98% сигурна, че зад твоят ник стоят знанията на двама човека - единият говори за гнездилка от кутия от натурален сок, а другия за определяне на храната на граблива птица по костиците в погадките и.

Ще помоля дамата с папагалите за Австралия, да помоли от мое име другия човек, да се регистрира и да говорим директно, а не чрез нея, като през развален телефон.

Мисля, че разговорът ни с истинския природозащитник ще бъде много по-полезен и продуктивен. Имам идеи и мисли специално за ограничаване на бракониерството, които бих искала да споделя и които биха били полезни и за любителите, и за природозащитниците, но най-вече за дивите птици.

Защо си въобразяваш, че истинското лице не е едно и също. :) Къде е указано, че онзи, който защитава дивите птици трябва да знае как се размножават вълнисти папагалчета след като интересът му е свързан с дивата природа а не затворените птици - или всеки е длъжен да знае как по-хуманно да се "държат птици в клетка" и че част от хуманността е да произведеш още такива :bigwink: И кой размножител на вълнисти папагалчета знае каква е диетата на чухала? Примерно. (споко аз не знам точно каква е,просто човекът който ме посъветва да сложа кутия от сок знае каква е)

Да не се заблудиш, че аз съм орнитолог. Или някой орнитолог ми пише мненията. Или пък, че ходя на бърдуочинг? Тцъ. Не ходя. Просто нямам нужното време и физическа подготовка. Имам папагали да. Както обясних десетилетия ги имам. А снеслата яйца папагалка пък я имам от 11 а я ми я дадоха вече на около 3 - да повтарям ли този факт - естествено, че ще се учудя какво да я правя когато на 14 годишна възраст за първи път ми снася яйце и то без никакви предварителни симптоми и ще питам дали изобщо това е нормално. Сигурно нямам информация каква е нормалната възраст и време на живот на папагалите, че да ги нарека "дърти" :bigwink: .Също, че не се размножават лесно ако нямат съответните условия, които нарочно естествено не съм им осигурила. И най-вече нямах идея, че след 14 години живот една птица изведнъж ще почне да снася и аз спокойно да си и сложа гнездилка от зоомагазин без да питам дали изобщо това не е аномалия. И макар, че знам как се събират погадки не събирам. И макар, че знам как се ходи да се слушат нощтни грабливи не слушам. И макар, че знам къде и как се минава прелета и кога и как се отчита не ходя да го отчитам. Знам също колко усилия се полагат и как те остават глас в пустиня щото идеите потъват в незаконността. Това, че имам източник на своите знания не означава, че този източник ми пише постовете или ми подава думички, с които да сразя някого.

Имам на разоложение един куп лица, които се занимават с дивата природа без да я прибират у дома. Т.е. я опазват. Едва ли ще се занимаят с теб под никнейм из форуми. Има си съответните канали да се свържеш лично с тях. Тези канали са публични и са достъпни за всички.

Моето лично мнение си е мое. Аз съм против дивите птички да стоят в клетка и ти казах, че ако бях имах възможност да живея там, където папагалите ми ще оцелеят в свободно състояние бих ги освободила (ако изобщо пожелаят да полетят и тоя момент го има).Това е морален проблем. А кутията от натурален сок, в която сложих яйцата на пилето ми очевидно стимулира мъжкото да ги изпапка :head_hurts_kr: Съвсем сериозно бих ги пуснала без никакъв оглед на екологични правила, а поради личното ми желание - и да ти кажа ако станат жертва на хищник или умрат от болест няма да ми е толкова жал, колкото да се пребият от земетресение само защото са на затворено и са забравили да летят. Поривът ми ще бъде спрян от фактът, че тези птици вече са инвалиди - папагалите ми. По-точно папагала ми, който си мисли че като излезе от клетката си върху клетката е обиколил света и който си въобразявам, че е птица! Това, че знам много неща за дивата природа никак не означава, че имам опит в развъждането на птици или че онзи, който ми каза по спешност да сложа кутия от натурален сок е сбъркал :). Нито означава, че имам интерес в развъждането. По-скоро имам интерес в това как да го предотвратя - ма що ли се обяснявам :) Вероятно съм нарушила правата на папагалите си като цели 11 години откакто са заедно не съм им създала условия да се размножат, както и правата на кучето си, че съм го кастрирала, за да не умре...

Ако желаеш лично да ти дам координати на сериозни хора, които да се занимаят с твоите идеи се свържи с мен по съответните канали за лични съобщения. Всъщност онези, които вероятно подозираш, че ми пишат постовете (т.е. не аз а онези, от които уча и взимам знанията си откакто съм станала на 10 годишна възраст) са отворени за диалог. Аз не съм. Аз съм твърдо против. На всяка цена. Фанатизирано съм против. Против съм и много други форми на "любителство". Против съм дори да се пускат хора неспециалисти в Национални паркове и резервати ама кой ме пита мен :) Тъй де ако искаш диалог мога да съм канала към сериозна организация, която евентуално да сподели и подкрепи идеята ти. Но не съм готова за диалог с онзи, който си има щиглец в къщи, осъзнава че нарушава закона на държавата си и не само, че не се спира ами и се оплаква. Цялата работа е много объркана и оплетена ако се погледне обективно. Аз никак не съм обективна, но се опитах да ви предложа най-обективната си гледна точка, на която съм способна и тя пак води до все същото - вълкът сит, агнето цяло.

Практически вероятно и ти, и аз и Лусциния вероятно сме просто потърпевши от системата, че не можем да реализираме своите честни идеи, заради интересите на онези, които им е важно законите да не се спазват.Тогава излиза, че няма никакъв смисъл да се правят закони, след като дори "честни" любители на природата не спазват законите..то какво остава за бракониерите. Повтарям се вече. Борете се да се спазват наличните закони и забрани поне. Осведомявайте се. Комуникирайте с природозащитните организации (както с БДЗП например) и им помагайте (доброволно и често без никаква морална отплата, или отплата агресията на различни групи заинтересовани лица).

Но първо трябва да се убедя в коректността на намеренията ти, както и тези на Лусциния и цялата ви организация и да се убедя, че наистина имате интерес към запазване на местните популации, а не просто търговски и колекционерски такъв.

Т.е. пътят към Ада винаги е постлан с добри намерения. В крайна сметка и моята Албина умря с размазано яйце в нея яйце, като се изтърси при някакво си 4 по Рихтер земетресенийце поради нечии човешки "добри намерения", че било хубаво да подариш папагалче, пък било хубаво да не е самичко, пък да са мъжко и женско:annoyed:а моето куче се мъчи овъртяно с намордник и каишки, поради доброто ми намерение да не наруша закона за водене на едри породи в градска среда. Ако моите локални добри намерения водят до такива гротескни резултати понякога, то когато са замесени диви птици нещата стават още по-сериозни.

Всъщност, Лусциния, Фридолина, едва днес се свързах с един експерт по птиците по въпроса обсъждан тук. Така научих, че освен вашите пориви и дейността на любителите на пойни птици в клетка, някой имал пориви да се стреми да узаконява соколарството в България и сега борбата срещу този порив е на дневен ред и тревожи природозатитната общност. Ти какво ще кажете по въпроса?

Или искаш да занимавам сериозно хора, които отговарят сериозно на човек, който споделя следното във форума пернати.точка.ком:

Женска още не съм намерил а и незнам мойта каква е.Купих я уж за мъжка ама няма черна точка под човката.А и аз и да намеря женска птица ще я пусна в общата волиера с другите кокошки.Сега в Събота ще ида на пазара и ще помоля някой да ми хване и женска.Макар че изкарват предимно Калдарини и Червенушки и кръсточовки.

За хибриди ми е много рано,няма опит с канарчетата до сега. А и си мисля че ще се получи нещо много готино между бяло женско канарче и мъжки щиглец.Трябва да се получи бяла птичка с червна маска и жълти криле...май де... Question поне такова съм го виждал на снимки .

Кой от вас ще ме убеди, че си заслужава да се водят сериозни преговори с него! Наместо да поискате както е редно името и данните на дядката и след това да го предадете на съответните органи, лица и природозащитни организации. :) Ама повярвах напълно, че ви пука за дивите популации...искрено ви повярвах колко е хубаво да въдиш птици, че ей сега отивам да си купя от зоомагазина дузина папагали и почвам да ги въдя!

Особено важен е възпитателния резултат от тази дискусия и да се подчертае фактът, че не може да има само закони но и воля за спазването им и контрол!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, щом тук няма действащ природозащитник, ще трябва да се примиря и с фанатизирания симпатизант. :biggrin: Дано предаде идеята по-нататък.

Всичко което тук съм написала е мое лично мнение – още от първото. Едва ли е най-компетентното, но се надявах поне в него да прозират добрите ми намерения.

Както казах и повтарям аз диви птици не гледам и би трябвало според типичния манталитет на „любителя”, да ми „дреме на оная работа” за тяхното за положение. Не съм природозащитник и не очаквай от мен чудеса от храброст.

Чудесно е че природозащитниците са прокарали съществуващия закон. Но действа ли той??

Бракониерството продължава и само от твоите постове може да се събере една страница с примери за това. Вчера на пазара видях да се продават около 30-тина щиглеци – най-нагло и открито и така е всяка седмица. Преди време едно момче, член на БДЗП, ми се оплака че многократно е подавал сигнали точно за този пазар - реакция никаква. Значи правозащитните органи не си вършат работата. Аз също нищо не направих, нито 100-тината хора които бяха там. Значи на хората (изключая природозащитниците) не ни пука. Но как може поне малко да се промени това?

В последните години се засили модата да имаш говорящ папагал. И кой мислиш води най-голямата пропаганда срещу продажбата на дивоуловени птици? Правозащитните органи? Не! Природозащитните организации? Пак не позна!

Именно професионалните развъждачи на такива птици. Защо? Защото дивите птици са по-евтини и подбиват цените. Затова и в повечето форуми и рекламите за продажби подробно се разяснява ползата от покупката на ръчно отхранен папагал.

А каква е ползата от птица от одомашнена популация? Много по-лесно се „работи” с нея. Тя е вече склонна охотно да се размножава в неволя, както и да се хибридизира. Ако си прочела това във форума ни – препоръчва се когато женската снесе, дивата птица да се отстрани, защото е склонна да разваля гнездото, да чупи яйцата... Така че един любител който е наясно ще предпочете да си купи „питомната дива птица”.

Постоянно повтаряш за нашата алчност – ми нека природозащитниците я използват! Все ще има някой любител който е с легални птици и ще каже на онзи от пазара дето ги е уловил и почти нищо не му струват - „а ве брато, къде така?”, та ако щещ не в лицето му, но ще му спретне хайка, че подбива пазара - и тази ни типична българска черта могат природозащитниците да използват.

Естествено, че дори и да се узакони притежаването и развъждането на легални птици, пак ще има бракониери. За всяка област от човешкия живот има хора престъпващи закона.

Опасяваш се, че промяната ще увеличи бракониерство? Ми то по-голямо от съществуващото в момента възможно ли е?!? Сега само който не е пожелал да се сдобие с дива птица, само той няма.

"Европейците" не случайно са го въвели това.

Опасявам се обаче, че когато нашите природозащитници „узреят”, че това е пътя, може вече да е късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Вчера на пазара видях да се продават около 30-тина щиглеци – най-нагло и открито и така е всяка седмица. Преди време едно момче, член на БДЗП, ми се оплака че многократно е подавал сигнали точно за този пазар - реакция никаква. Значи правозащитните органи не си вършат работата. Аз също нищо не направих, нито 100-тината хора които бяха там. Значи на хората (изключая природозащитниците) не ни пука. Но как може поне малко да се промени това?

ето ще направиш нещо - ще ми дадеш координатите на пазара, на който се е случило това. Във Варна кой пазар и къде се намира. Аз ще сигнализирам наместо теб - не съм от Варна не познавам града. Но пък мога да сигнализирам и проверка да се осъществи - щото на мен не ми пука дали твоята декоративна птица ще стигне зрялост да снася или не, но ми пука за птицата на пазара.Щото тя може да се пусне на свобода а виновникът да бъде санкциониран:bigwink: Въпрос на приоритети. Тъй като не съм активен природозащитник, съм колкото мога активен гражданин на България - сигнализирам и оповестявам - ако няма отговор раздухвам историята сред хора, които няма да си мълчат. Тъй че хайде кажи кой и къде е тоя пазар (те не че не го знаят от РИОСВ - Варна) а аз ще кажа на "действащите псевдоприродозащитници".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Пазарът" е една градинка на ъгъла между ул."Акад. Методи Попов" и ул."Черни връх", ето тук. Организира се всеки понеделник, петък и неделя, но неделята е най-посещаван.

Ето и още една карта - на сателитната снимка и при максимално увеличение се вижда самата градинка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря :) Всъщност от целия спор може все пак да има едно положително нещо - ако успеем да направим така, че няколко птички да са на свобода!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз се надявам да има полза от спора. А най- ползотворен е той, когато човек се замисли върху проблема и когато се вслушва в опонентите си. Anahronia, пиши за развитието на нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
И аз се надявам да има полза от спора. А най- ползотворен е той, когато човек се замисли върху проблема и когато се вслушва в опонентите си. Anahronia, пиши за развитието на нещата.

Непременно ще пиша. Хайде лека вечер от мен и ползотворна дискусия на всички ни..

аз естествено никога не мога да бъда мила и добра, надявам се да не го очаквате от мен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте!

Искам да кажа, че темата наистина е сериозна и затова си направих труда да я изчета цялата преди да пиша. Но ето този пост ме накара да се включа:

...И какво се оказва, че всички заедно сте решили, че не престъпвате ни морални, ни юридически закони като хибридизирате диви птици с питомни и за това е оправдание само фактът, че отглеждането им в други държави е разрешено! АЗ ЗНАМ ТУК ЗАЩО Е ЗАБРАНЕНО. ЗНАМ СЪЩО ЗАЩО ЗАКОНЪТ Е ТАКЪВ и той не е неадекватен. Защото сте българи всичките и искате да минете евтино. ЗАщото дори пръстени ще почнеат да фалшифицират и документи. Защото сте готови, за да си регламентирате като законна търговията и "любителството" да се позовете и възползвате от проект за опазване на околната среда, но никой от вас не се разтревожи, че някой кръстосва кръсточовка с канарчета - т.е. нищо не опазвате, искате жива кръсточовка да може да се отглежда легално. Щото любителите спокойно ще продължават да си облагородяват "одомашнените популации" с диви, български птички! Защото и сега ги потребявате, и сега се изнасят и сега има нелегален внос - на птичета, които дори не се пренасят правилно! Щото търговеца-ловец след вашето узаконяване ще си бутне рушвет и ще се изкара "вносител". Като гледам има и нелегално развъждане и хибридизиране...

.............

Наистина би било прекрасно за хора като теб...да се узакони вносът и развъждането на подобни птички - така ще могат да продават онова, което са "извадили" на цени в евро зад граница...

Първо, в него има неща, които не са съвсем така. ЗАКОНЪТ и в България, както и в други държави, НЕ ЗАБРАНЯВА отглеждането и търговията с птици от съответните защитени видове - това, което се забранява, е "притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри".

Доколкото разбирам, тук има хора, които искат да внесат размножени на затворено такива видове с цел те да бъдат съответно съвсем легално размножавани и у нас и не виждам защо някой трябва да има проблем с това.

Да не говорим, че дори и от горната забрана си има ред изключения, за които се издават съответните разрешителни от съответните органи, и оттам нататък както някъде се казваше само който не е поискал, не си е извадил! (изфалшифицирал съответно, ако прецени че му е по евтино!) :Oo:

И второ, приемам като лична обида обобщаването, че виждаш ли, ние, БЪЛГАРИТЕ, всичките искаме да минем евтино и затова сме на това дередже, а авторката (пропуснала е да спомене като каква се самоопределя) е единствения радетел тука за защитаване на нашта българска природа (очевидно обаче не нейна!?!?)!!! Ами като толкова иска да живее в някоя от ония държави, дето преди 50 години са минали по тоя път, отдавна никой никого не спира да емигрира, а пък ние българите ще трябва да го извървим тоя път, няма как, видя се че не могат да се прескочат 50 години на развитие и да озовеме направо в "светлото бъдеще"! Извинявам се, че малко се отклоних от темата, дано все пак от тази дискусия има някаква полза наистина!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето едно обективно мнение.Не защото е в моя пдкрепа а просто защото в него нещата които се казаха са 100%-ви факти.''Авторката'' която така смело брани затварянето на птици в клетки и определя това като аморално и присъщо за хора с черна съвест всъщност отглежда два папагала.Сама спомена,че се е допитвала за тях към хора с голям опит в отлеждането на птици.Никъде обаче не спомена,че ''конското'' което чете тук го е чела и пред тях.Също забрави да посочи,че има брат с над 20 годишен опит забележете: в отглеждането на птици в неволя. Аз бих само я попитал защо като каза,че неможе да отиде до Австралия да си пусне папагалите на свобода не ги подари на някой друг,че да земе да се отърве от това антиморално чуство??? Или да ги подари на едно детенце например.Ще го зарадва със сигорност.Иначе съм много доволен, че все пак се постигна някакъв консенсос.И дано наистина се вземат мерки по излавянето на диви птици и тяхната незаконна търговия.Иначе птици ще се внесът и кръстоски ще се правят, със или без нейното съгласие.Закон за това не е нужно да се прави.Той съществува, ние само ще го спазим.Все пак ще бъда за още време участник в тази тема а и форума(който наистина е прекрасен) за да видя и мнението на други хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

zak_bg_biodiv.pdf

Да имаме текста на разположение предлагам :)

Приятелю, Еволюция - щом няма никакъв проблем да се внесат мутации и птици отгледани на закрито къде е проблемът тогава? Явно има трудности при уреждане на документацията и осигуряване на законни канали за внос на такива птици поради някаква причина. В момента всички птици от приложение 3 на закона отгледани на закрито от взети от природата диви родители са незаконни. Поне аз така го виждам. Опасявам се, че тези промени нито адекватно ще подпомогнат борбата с бракониерството, нито ще бъдат спазвани. Ти какво се обиждаш лично? Нали не аз а друг каза, че който не е поискал не се е сдобил с такава птица в България! И е извадил поколение дори - вече отгледано на закрито. Контрол отново няма. Сега ще видим как ще се активират контролните органи във Варна и дали пак ще остане глас в пустиня, както се е случило със сигналите подавани от член на БДЗП. Искам да попитам все пак като толкова силно и патриотично ме нападаш, че обвинявам болшинството, че иска да мине евтино във всеки аспект защо онези, които вършат легално своята дейност не контролират останалите - или е така, първо ни оправете закона, после ще лелеем за дивите птици по пазарите. Сега ще минаваме оттам, ще викаме "тцъ-тцъ-тцъ" , ще си купуваме храна за законните ни любимци и ще чакаме да станем като в Европата! Или още повече - има бракониерство щото не сте оправили закона...Така излиза ...

Факт е, че има бракониерство, защото бракониерите имат потребители. Той и разходи няма - какво му трябва друго освен мрежа и няколко клетки! Би спрял само ако никой не купува стоката му или ако го санкционират и то неведнъж. Макар, че те бракониерите са упорити. Като ги хванеш веднъж на другата седмица пак са на пазара заедно с акта от миналата седмица в джоба!

интересно ми е колко още "любители" ще се появят и колко от тях ще си признаят че са потребили продукт на бракониерска дейност. Въпрос на чест е понякога.Всъщност Фридолина е най-коректна в случая, тъй като единствена оповести и подаде сигнал за бракониерска дейност както и сподели явната липса на реакция по случая.

И второ, приемам като лична обида обобщаването, че виждаш ли, ние, БЪЛГАРИТЕ, всичките искаме да минем евтино и затова сме на това дередже, а авторката (пропуснала е да спомене като каква се самоопределя) е единствения радетел тука за защитаване на нашта българска природа (очевидно обаче не нейна!?!?)!!! Ами като толкова иска да живее в някоя от ония държави, дето преди 50 години са минали по тоя път, отдавна никой никого не спира да емигрира, а пък ние българите ще трябва да го извървим тоя път, няма как, видя се че не могат да се прескочат 50 години на развитие и да озовеме направо в "светлото бъдеще"! Извинявам се, че малко се отклоних от темата, дано все пак от тази дискусия има някаква полза наистина!

Не ми навирай популистки доводи в лицето. Извървяването на пътя е въпрос на лична воля и отговорност на всеки един а не на очакване "някой да ми оправи положението" - когато българите, масово осъзнаят отговорностите си, тогава ще заработят и институциите и контрола и няма да се тревожа, че ако в една поправка на закона е написано "внос на цветни хибриди отгледани на закрито" и разрешителното за внос стане законно, но с масов характер с това положение "цветни хибриди отгледани на закрито" няма да се злоупотреби. Предлагаш ми да емигрирам, за да не съм свидетел на бракониерство и злоупотреби примерно??? Знаеш ли колко са малко онези на които им пука, че ги има? Броят се на пръсти. Оказва се, че има много повече хора, които отглеждат дива птица в плен, хваната от природата без изобщо да знаят, че нарушават закона. Това е защото онези, на които им пука дали закона се спазва са малко. Интересно ми е гордееш ли се че си българин от факта, че много често на нашите изследователи им се налага да изпратят в ЕВРОПАТА данни от пръстена на опръстенена да речем в Белгия защитена птица и трябва да напишат "намерена мъртва", което значи отнесена от пушката на някой бракониер, чист българин, натурален, гласоподавател и гражданин на България, който си е бил шута нанякъде и дори не може да бъде глобен, защото системата в държавата НИ работи така, че да защитава него, не ония на които им пука! Той вероятно дори не знае КАКВА ПТИЦА е отстрелял!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...