Отиди на
Форум "Наука"

Няколко въпроса по екология


daweazsam

Recommended Posts

  • Потребител

какви екосистеми има от 600-1900м?

чрез какви връзки се свързват организмите в екосистемите?

колко типа екосистеми има на територията на умерения географски пояс?

какви биват продуцентите?

кои фактори са лимитиращи и използват ли се в практиката?

Ще съм ви благодарен ако ми отговорите поне на някои от тези въпроси.

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно лимитиращите екологични фактори - обобщават се в Закон на Либих за минимума и Закон на Шелфорд за толерантността (кажи ако не ги намираш да ги постна)

Продуценти са всички фото- и хеми- (хемо-) синтезиращи организми... (от микроорганизми до висши растения)

За екосистемите... има някъде в раздела писано, а също и за трофични вериги, мрежи и пирамиди (това вероятно ще помогне за връзката между организмите в екосистемата).

ПП: трофични нива...

екосистеми

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

значи да разбирам, че връзките с които се свързват организмите в екосистемите са хранителни? малко не ми е ясно :)

колко типа екосистеми има на територията на умерения географски пояс?

Относно този въпрос не ми стана ясно, можем ли да ги разграничаваме по този начин по пояси?

и с увеличаване на надморската височина какви екосистеми се срещат...не зависят ли от биома?

Като споменах за биома ...той съставна част от екосистемата ли е? И колко екосистеми ще имаме в един биом ? само 1 нали?

абиотичните фактори са - условия на обитание, ресурси на средата и взаймоотношения между средата на обитание и организмите?

ще ми дадете ли пример за детритна хран. верига?

благодаря за останалото

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Под детрит в биологията се разбират неживи части от органични материали. Обикновено включват телата на умрели организми, части от организми или изпражнения. Върху детрита обикновено обитават колонии от микроорганизми, които разграждат (или реминерализират) органичния материал.

Биомите (природни зони) са големи съобщества от организми и средата на обитанието им, обхващащи определена географска област с характерен ландшафт и климаксна растителност, обусловени от зонален климат. По същество биомите са големи екосистеми (макроекосистеми).

Не разбирам точно за каква връзка на организмите питаш? - трофична, вътревидови и междувидови взаимоотношения или ролята им в екосистемата?

За класифициране на екосистемите по географски пояси не съм чувала, но може да съм пропуснала ;)

и ... пробвай да си задаваш по-ясто въпросите!

ПП: мисля, че "Теория на екологията" на проф. Симеон Недялков ще ти свърши чудесна работа...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Под детрит в биологията се разбират неживи части от органични материали. Обикновено включват телата на умрели организми, части от организми или изпражнения. Върху детрита обикновено обитават колонии от микроорганизми, които разграждат (или реминерализират) органичния материал.

Биомите (природни зони) са големи съобщества от организми и средата на обитанието им, обхващащи определена географска област с характерен ландшафт и климаксна растителност, обусловени от зонален климат. По същество биомите са големи екосистеми (макроекосистеми).

Не разбирам точно за каква връзка на организмите питаш? - трофична, вътревидови и междувидови взаимоотношения или ролята им в екосистемата?

За класифициране на екосистемите по географски пояси не съм чувала, но може да съм пропуснала ;)

и ... пробвай да си задаваш по-ясто въпросите!

ПП: мисля, че "Теория на екологията" на проф. Симеон Недялков ще ти свърши чудесна работа...

Не съм много вещ в областа и не държа на достоверност на 100% но детрита не се ли минерализира в азотни съединения а реминерализацията е когато от азоттните съединения се образуват нитрати и нитрити.Иначе и аз знам че детрит това е всичко онова което е отпадъчен продукт на живите организми.В зависимост от концентрацията му във водата се определя редокспотенциалът и.Характеристика която в акваристиката е много важна.Измерва се с RH и определя окислителновъстановителният процес.Тоест с каква скорост се извършват тези два процеса ,минерализацията и реминерализацията.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не съм много вещ в областа и не държа на достоверност на 100% но детрита не се ли минерализира в азотни съединения а реминерализацията е когато от азоттните съединения се образуват нитрати и нитрити.Иначе и аз знам че детрит това е всичко онова което е отпадъчен продукт на живите организми.В зависимост от концентрацията му във водата се определя редокспотенциалът и.Характеристика която в акваристиката е много важна.Измерва се с RH и определя окислителновъстановителният процес.Тоест с каква скорост се извършват тези два процеса ,минерализацията и реминерализацията.

Всъщност минерализацията и реминерализацията, по същество това е един и същ процес. Това е така поради т.нар. кръговрат на веществата в природата. Минерализираните вещества постоянно преминават от органична в неорганична форма.

Относно азота, неговата минерализация протича в няколко фази:

- амонификация - разпад до амониеви йони

- нитрификация - до нитратни и нитритни йони

- денитрификация - до азот

Всеки процес се извършва от специализирани микроорганизми.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...