Отиди на
Форум "Наука"

фреска


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, някой може ли да каже по-конкретно кои точно пасажи от Апокалипсиса изобразяват фреските в петте карета около Пантократора - най-вече защо чудовищата имат корони и символ на какво са. Фреските са от един от купулите по западната галерия на църквата в Рилския манастир - Захари Зограф.

post-1993-1240557068_thumb.jpg

post-1993-1240557081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Това което ми идва на ум, без никакви претенции за компетентност. Дявола ще властва и всичко ще е дяволско. Ще се удря печата 666 и самите християни ще бъдат гладни, голи и в мизерия, докато подчинените на дявола (с короните) ще имат всичко. Но след страшния съд гладните и босите ще отидат в Рая, а всички останали в Ада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това което ми идва на ум, без никакви претенции за компетентност. Дявола ще властва и всичко ще е дяволско. Ще се удря печата 666 и самите християни ще бъдат гладни, голи и в мизерия, докато подчинените на дявола (с короните) ще имат всичко. Но след страшния съд гладните и босите ще отидат в Рая, а всички останали в Ада.

Аз имам едно предположение:

Откровение на Йоанна, 9 3:11

Тук подробно се описва, как петият ангел хвърля на земата звезда, която има ключа към кладенеца на бездната. Той се отваря, излиза дим, който скрива слънцето. От дима излизат скакалци, на които е казано да пазят тревата и дърветата, а да мъчат само хората, дето нямат печат от Бога. И им се дава власт на скорпиони, та мъките да бъдат като от ожилване на скорпион. Трябва да мъчат хората пет месеца. Тея скорпиони приличат на коне, стегнати за война. Имат зъби на лъв, коса на жена, а на главите си златоподобни венци. Лицата им са като човешки. Имат брони, а опашките им са на скорпиони със жила. Шумът на крилете им е като шум от колесници.Царят на тези твари на еврейски е Авадон - царят на бездната.

Не знам дали Захари Зограф не е илюстрирал именно това....

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...