Отиди на
Форум "Наука"

Присъединяването на областта на Бдин към България


Recommended Posts

  • Потребител
За печатите от района на Дръстър е писала Ангелова на няколко места, аз лично й се доверявам, че се отнасят към VІІ век.

Това за Морисон е интересно, обаче докато не чуя различни мнения си оставам скептичен. Георги е общо взето сериозен учен, но има няколко теми, на които просто е залитнал - християнството на български канове и превзет ли е Дръстър от прабългарите. Може просто да оригиналничи този нумизмат. В Дръстър са открити много славянски материали именно от VІІ век, което само по себе си е сериозна индикация. Да не говорим, че аварско превземане през 530г. би се отбелязало в хрониките, а там пише нещо съвсем друго - в Монемвасийската хроника.

Тези печати преди или след 20-те години на VІІв. са? Ако са преди - няма нищо странно, ако са след е много интересно и бих те помолил да ми кажеш къде са публикувани. Ето и нещо в тази насока от Госпожа:

Ангелова, Ст. – Отново за локализацията на “преславени дом” на Омуртаг на Дунав, В: Studia protobulgarica et mediaevalia europensia. В чест на проф. Веселин Бешевлиев, С. 2003, с. 187 - “Последните по време ранновизантийски монети датират от времето на император Фока (602-610), макар в колекцията на музея в Силистра да се съхраняват и две монети на императорите Ираклий (610-641) и Константин ІV Погонат (668-685).” Засъжаление за двете монети на Ираклий не се казва дали са преди или след 626г., а за КІVП - няма нищо странно, те са следа от похода му, още повече "в колекцията на музея" не означава, че са открити в града, може и от околността да са. Славянските магериали може да са останали от федерати или от славяни, участвали в превземането на града, така или иначе както е добре известно славяните обичали блатата - например съседните Попина и Гарван, живота в градовете нещо много не ги блазнел. А и още нещо - ако приемем, че славянските селища в Попина и Гарван са от преди 680г., нещо в което мисля никой не се съмнява, то защо в тях няма византийски материали, при положение, че най-важната византийска крепост и съответно пазар в района (Силистра) е била само на няколко километра? Явно когато тези селища се появили, ромеите вечи ги нямало на Доления Дунав. А иначе за залитанията на Г. Атаносов в посока прабългари и християнство си прав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тези печати преди или след 20-те години на VІІв. са? Ако са преди - няма нищо странно, ако са след е много интересно и бих те помолил да ми кажеш къде са публикувани. Ето и нещо в тази насока от Госпожа:

Ангелова, Ст. – Отново за локализацията на “преславени дом” на Омуртаг на Дунав, В: Studia protobulgarica et mediaevalia europensia. В чест на проф. Веселин Бешевлиев, С. 2003, с. 187 - “Последните по време ранновизантийски монети датират от времето на император Фока (602-610), макар в колекцията на музея в Силистра да се съхраняват и две монети на императорите Ираклий (610-641) и Константин ІV Погонат (668-685).” Засъжаление за двете монети на Ираклий не се казва дали са преди или след 626г., а за КІVП - няма нищо странно, те са следа от похода му, още повече "в колекцията на музея" не означава, че са открити в града, може и от околността да са. Славянските магериали може да са останали от федерати или от славяни, участвали в превземането на града, така или иначе както е добре известно славяните обичали блатата - например съседните Попина и Гарван, живота в градовете нещо много не ги блазнел. А и още нещо - ако приемем, че славянските селища в Попина и Гарван са от преди 680г., нещо в което мисля никой не се съмнява, то защо в тях няма византийски материали, при положение, че най-важната византийска крепост и съответно пазар в района (Силистра) е била само на няколко километра? Явно когато тези селища се появили, ромеите вечи ги нямало на Доления Дунав. А иначе за залитанията на Г. Атаносов в посока прабългари и християнство си прав.

Тази статия я имам. Проблемът е, че Госпожата ги е открила [печатите] в румънски публикации основно, аз също съм чел само тази и останалите й статии по въпроса. Но покрай проблема с монетите, който постави, говорих с някои нумизмати и те твърдят, че монетите на К4 са твърде характерни и трудно могат да се объркат, т.е. идентификацията (Правена от Юрукова май?) на тези от съкровището изглежда солидна. Но ще издиря тази публикация на Атанасов, за която спомена, това не е ли вторият том на новата серия за Дръстър, тази с дебелите корици?

Колкото до славяните самата Госпожа ги определя като федерати, аз съм склонен да я подкрепям тук, има сериозни основания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тази статия я имам. Проблемът е, че Госпожата ги е открила [печатите] в румънски публикации основно, аз също съм чел само тази и останалите й статии по въпроса. Но покрай проблема с монетите, който постави, говорих с някои нумизмати и те твърдят, че монетите на К4 са твърде характерни и трудно могат да се объркат, т.е. идентификацията (Правена от Юрукова май?) на тези от съкровището изглежда солидна. Но ще издиря тази публикация на Атанасов, за която спомена, това не е ли вторият том на новата серия за Дръстър, тази с дебелите корици?

Колкото до славяните самата Госпожа ги определя като федерати, аз съм склонен да я подкрепям тук, има сериозни основания.

Ние на власите, точно по тези въпроси (ромеите в Добруджа), не им вярваме! :Монетите от горелия пласт в бъзиликата са от определени от В. Пенчев, но въпросът е че едва наскоро този вид монети са предатирани, сатията е в ИРИМ-Русе, 9, 2005 Известия на регионалния исторически музей Русе. Същото го има и в Г. Атанасов - Християнският Дуросторум-Дръстър, 2007, с. 100. Каква е тази "нова серия за Дръстър" - от къде мога да си я набавя?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ние на власите, точно по тези въпроси (ромеите в Добруджа), не им вярваме! :Монетите от горелия пласт в бъзиликата са от определени от В. Пенчев, но въпросът е че едва наскоро този вид монети са предатирани, сатията е в ИРИМ-Русе, 9, 2005 Известия на регионалния исторически музей Русе. Същото го има и в Г. Атанасов - Християнският Дуросторум-Дръстър, 2007, с. 100. Каква е тази "нова серия за Дръстър" - от къде мога да си я набавя?

E, то май е същата поредица, в която е "Християнският Дуросторум...". Владо е вещ, едва ли е объркал монети на К4 с други.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Дори и да приемем че ромеите могат да поддържат гарнизон във Видин по дунава не би ли следвало да има археологически находки от този гарнизон?

И защо им е да държат град толкова нагоре по дунава? Казвате търговия, то добре ама ако аварите не пуснат корабите през средния дунав все едно с Видин или без него, няма да минат.

Дали ромеите са били в състояние да поддържат ключови за търговията портове от устието та чак до Видин при положение че целия хинтерланд е враждебен?

Има смисъл да държат Дурусторум единствено ако планират настъпление в добужа оттам и откъм крайбрежието. Все едно ще прекарват армията с кораби по дунав, ако ставаше въпрос за месеци или година има смисъл да държат гарнизон с тази цел, ама десетки години...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...