Отиди на
Форум "Наука"

Къде е грешката...


Recommended Posts

  • Потребител
(A+B)(A-B)=B(A-B)

тук пропускаш нещо съществено:

като съкратиш (а-б) ти губиш решение,или как трябва да се реши:

(a+b)(a-b)=b(a-b)

(a+b)(a-b)-b(a-b)=0

(a-b)(a+b-b)=0 //ти дефакто съкращаваш (a-b) и пропускаш решението a=b,което си е вярно и по условие ;)

или следващият ред на задачата е (a-b)a=0

-a=b

-или а=0

надявам се съм помогнал :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като говорим за абсурди, се сетих за едно разкажче - беше поместено в частта "Забавна математика" на списание "Математика". В него се казваше, каква е разликата между вярно и грешно твърдение. От грешно твърдение може с помощта на верини изводи да се получи всичко. В единия човек, казваше на другия - да да, ами от грешното твърдение, докажи ми, че ти си римския папа. Ето и "доказателството":

2+2=3 // събираме отляво

4=3 // изваждаме 2 от двете страни

2=1

Значи, той и папата са две различни лица. Но вече сме "доказали", че 2=1, т.е. той и папата са едно лице.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
тук пропускаш нещо съществено:

като съкратиш (а-б) ти губиш решение,или как трябва да се реши:

(a+b)(a-b)=b(a-b)

(a+b)(a-b)-b(a-b)=0

(a-b)(a+b-b)=0 //ти дефакто съкращаваш (a-b) и пропускаш решението a=b,което си е вярно и по условие ;)

или следващият ред на задачата е (a-b)a=0

-a=b

-или а=0

надявам се съм помогнал :)

Да, иначе ми беше интересно да видя, дали и тук ще се намери някой, който ще разбере къде е грешката. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Като говорим за абсурди, се сетих за едно разкажче - беше поместено в частта "Забавна математика" на списание "Математика". В него се казваше, каква е разликата между вярно и грешно твърдение. От грешно твърдение може с помощта на верини изводи да се получи всичко. В единия човек, казваше на другия - да да, ами от грешното твърдение, докажи ми, че ти си римския папа. Ето и "доказателството":

  2+2=3  // събираме отляво

  4=3      // изваждаме 2 от двете страни

  2=1

Значи, той и папата са две различни лица. Но вече сме "доказали", че 2=1, т.е. той и папата са едно лице.

леле човек,нищо не схванах от тва тука :post-20645-1121105496: ,къв папа кво чудо,ама ми стана любопитно,ще ми го разясниш ли pls :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Да, иначе ми беше интересно да видя, дали и тук ще се намери някой, който ще разбере къде е грешката. :)

ок,малко със закъснение

понеже разгадах загатката ти считам за редно ся аз да задам следващата,ха да видя как ще се справиш :)

има ме ойлеровото уравнение:

i^2=-1 :)

e^(i*x)=cos(x)+i*sin(x)

заместваме x=Pi

e^(i*Pi)=cos(Pi)+i*sin(Pi)

e^(i*Pi)=-1+i*0

e^(i*Pi)=-1 вдигаме на квадрат

e^(2*i*Pi)=1

e^(2*i*Pi)=е^0

=>

2*i*Pi=0 =>

i*Pi=0 защо се получава така :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

и си прав и си крив:

значи аз приравнявам при равна основа т.е.

e^(2*i*Pi)=е^0 (а^b=a^c => b=c ) това е което правя аз,а то си е вярно и грешката ми не е тука,а ти правиш това:

(+1)^2=(-1)^2 => (+1)=(-1) (приравняваш при равна степен,което е грешно)

твоя пример и това което правя в цитата дето си зел,нямат нищо общо

но с примера,който ми даде си много близо до мойта грешка,която е на друг ред,и която търсих бая време,че да разберац :post-20645-1121105496: как ми се получи тая безмислица :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това уравнение:

e^(2*i*Pi)=е^0

е 100% вярно (е, то не може да е 90% вярно :hmmm: ), т.е. грешката ти е на точно този ред. Функцията e^x е периодична, ако x пробягва имагенерните числа! Това е добре известен факт.

С примерът исках да ти кажа, че ако имаш f(x)=f(y), то нямаш право да заключиш, че x=y, защото е напълно грешно...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

леле от доста време не се бях мяркал тука ама имах работа ко да се прай,та за задачката виждам,че е имало още един опит но:

Това уравнение:

е 100% вярно (е, то не може да е 90% вярно  :hmmm: ), т.е. грешката ти е на точно този ред. Функцията e^x е периодична, ако x пробягва имагенерните числа! Това е добре известен факт.

  С примерът исках да ти кажа, че ако имаш f(x)=f(y), то нямаш право да заключиш, че x=y, защото е напълно грешно...

xyz sorry пак не позна,грешката е тука:

e^(i*Pi)=-1 вдигаме на квадрат

e^(2*i*Pi)=1

нямам право да вдигам на четна степен ако едната стране е отрицателна :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • 5 месеца по късно...
  • Потребител
На "0" не се дели (основно правило в Математиката "

Че кой дели на нула в задачата :head_hurts_kr: до колкото до задачата беше мн интересна :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Това какво търси това в раздела Математика? Това е силогизъм!

1. Първата грешка е, че Делиш, не на "може би нула", а на баш си нула A=B => A-B=0!

2. Това за папата е истинска история с един, забравих му името :whistling: , който изнасял лекция и казал:

-От всяко грешно твърдение мога да ви докажа всичко.- казал лекторът"

-Докажете ми от грешното твърдение "2+2=5", че вие сте папата. - му казал един слушател след лекцията.

-Добре, изваждаме 3 от двете страни и се получава 1=2. Аз и папата сме двама души, но щом 1=2 аз и папата сме един и същ човек.- му отговорил той.

че ти си римския папа

Не че много разбирам, ама аз знам само римски папа да има от няколко стотин години насам..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
xyz sorry пак не позна

Аз не си играя на познаваници!!!

Уравнението, което казваш: e^(2*i*Pi)=1 си е абсолютно вярно! За да се обедиш в това, то ще ти трябва определение за функцията e^x, когато x не е цяло число. Определението съм прикачил като картинка - можеш да намериш тази формула, например в някой математически справочник. Изчисли му приблизително стойността при x=2.i.Pi, където например за Pi вземи пак приближение, например 3.141. Ще забележиш, че получаваш стойност твърде близка до 1.

post-10-1185195421_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...