Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси, които се нуждаят от отговор...


Recommended Posts

  • Потребител

Измежду потребителите има начетени хора, има и такива с медицинско образование, собствен стетоскоп и кой-знае още какво...

Та, идеята ми е да използвам тая тема за да задавам въпроси... Въпроси на които не съм си отговорил... Въпроси свързани с медицина... Идеята ми е да кажа, какво точно не знам, но искам да знам и някой да ме научи... Ограничен човешки ресурс по университетите - к'во да прайш...

Първи въпрос: Може ли "септичния инфаркт" да се разглежда, като отделна пато-морфологична форма на инфаркт, или просто можем да го причислим към анемичните и хеморагични инфаркти в зависимост от това - какво е предизвикал септичния ембол. Дали е обтурирал даден краен артериален кръвоносен съд в слезката и е довел до анемичен инфаркт там, или пък е успял да се бодне в някой орган с двойно кръвообращение, например ч. дроб и е успял да доведе до хеморагичен инфаркт... К'во прай патоанатома в такива случаи... Казва, т'ва там ( и сочи слезката ) е анемичен инфаркт, причинен от септичен ембол, или казва - "т'ва там е септичен инфаркт..."... На практика, само "характера" на причината е различен..., но в учебника е отделено място и за него... От друга страна, преди т'ва бяха разделили инфарктите на два вида...бели и червени... :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Втори бърз: Каква е причината за появата на червеновиолетовите ивици (strie distense) по кожата на корема при Иценко-Кушинг...?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трети, пак бърз... На какво се дължат периорбиталните отоци, при бъбречни заболявания с нефрозен синдром... Що па точно клепачите и областта около очите... По-висок пермеабилитет на венозните съдове в областта...? Нек'ва по-различна хемодинамика...? Какво е различното...?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Слезката участва косвено в утилизацията на храната. У спленектомирани животни се наблюдава често компенсаторна булимия ( вълчи глад ) във връзка с тази намалена утилизация." ...некой може ли да го разтълкува... Как слезката участва в утилизацията на храната? Каква е връзката между липсващата слезка и развитието на вълчи глад? Защо булимията е компенсаторна, к'во компенсира?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Основни стимули за секрецията на ендотелини са: хипоксията, исхемията, хиперхолестеринемия, надлъжното триене на кръвта в съдовата стена."

Защо, хипоксията и исхемията стимулират секрецията на ендотелини, имайки предвид силното вазоконстрикторно действие на последните... Нема ли, т'ва да засили още повече исхемията у даден засегнат участък. Или има за цел предизвикване на периферна вазоконстрикция у малокалибрени съдове с цел да запази в нормални граници перфузията на спланхниковата област, сърцето, мозъка...

Усиленото надлъжно триене на кръвта е знак за усилена перфузия на съответната тъканна област, в реда на нещата е локалното отделяне на вазоконстриктори за редуциране на кръвния поток в рамките на нормата..., нещо като локален контрол на съдовия тонус, както при миогенния механизъм - увеличаване на налягането - вазоконтрикция; намаляване на налягането - вазодилатация... По тая точка, сметам нещата са ми ясни...

Стимулиращото действие на хиперхолестеринемията, също не мога да си обясна... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как да си обясна твърдението, че серотонинът освен, че действа съдосвиващо, също увеличава и капилярната пропускливост..., обикновено при вазодилататорите я има тая комбинация...?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпроси, въпроси, въпроси...

А кога ще се появят отговорите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам да има на света лекар, който да има време да седне и да им отговори във форум (освен ако не е пенсионер, но пък пенсионираните лекари според мен не щат и да мислят вече за работа) - лекарите им е работа да спасяват животи, а когато преподават знания го правят на терен сред болните в медицинските университети. За това едва ли някой ще седне да отговаря на тези въпроси, особено някой наистина можещ. Медицината по своята същност е практическо знание и умение, което много често няма дори теоретична основа (естествено без нея не може) но много хирурзи вече нямат нужда от това да си преразказват теорията наум, за да поставят диагноза...- с практиката развиват интуицията, кога човешкото тяло ще проработи и от какво няма да проработи, която е по-силна от всяка теория... За това добрите хирурзи и лекари диагностици аз сравнявам с богове!! Ако един лекар се нуждае от книга или дълга дискусия по дадени медицински проблеми, когато има пациент пред себе си то пациента вече е наполовина загубен!

Тези въпроси питащия да отправи към преподавателите си без да се срамува :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В случай, че отговорите са известни на "лекаря" или па има нек'во предположение къв би могъл да е отговора, нема да му отнеме повече от 10 мин. да го пусне тук... Тоз "раздел" е озаглавен "Медицина" и сметам, че у него требва да са обсъждат подобни въпроси. Сметам, че требва понеже касаят преко "теорията" връз основа на която се разбира практиката - без теория, нема практика ( у тоо случай )... Сметам, че теми като "Пушенето.." "Хомеопатия..." "Евтаназия..." "Мед..." и пр... е смехотворно да преобладават у тоо форум, а въпроси като пущените от мен да не са дискутират..., или да се пренебрегват...

Сметам, че времето не е проблем за потребителите, тъй като видимо отделят значителна част от своето време да пишат по разни други темички... Сметам, че е само въпрос на знания и на желание някой, който разполага с тези знания да ги сподели с друг, който се интересува, който проявява желание да научи... Поради факта, че малко от тия неща се пишат по учебниците и на човек му коства време и усилия да намери отговора, не всеки би имал желание да отговори... Не е в природата на хората да се праат на алтруисти... Биха могли да отговорат само ако получат нещо в замяна - в случая, едно от тия неща е демонстрирането на знания, душевната :046: , да покажеш на другите, че знаеш, можеш и пр. (всички вие го знаете, знаете къв е гъдела и зарад тоо гъдел една голема част продължава да е тука и на други места )... да си дигнеш реномето у техните очи... не ми приказвайте, колко мн. научавате :) )))) всяка дискусия завършва с кавга, а в най-добрия случай неутрално... Ако въпросите се посрещат хладно, то е можеби щото не всеки може да участва, не е като да си пуснеш историйка за "духовно самоусъвършенстване" и всеки да си има мнение по въпроса и свободно да го изказва... Както и да е :) ), другия вариянт е да го правиш от привързаност към науката... Виждаш, че някой има страст към т'ва нещо също като теб и искаш да помогнеш, в "името на т'ва" да има разбиране на предмета, да има развитие и да имаш съмишленици... ааа, и да БЪДЕШ ДАСКАЛА - ТОЗИ КОЙТО ЗНАЕ И МОЖЕ, ТОЗИ КОЙТО УЧИ НУЖДАЕЩИЯ СЕ... ДА БЪДЕШ БЛАГОДЕТЕЛЯ...

Може да се преподава не само в университетите, ми и на поляната, в кенефа, на улицата..., стига да има желаещи...

В университетите желание за обучение, за нек'ва дискусия, за обсъждане на нещо, което е извън "програмата" - НЕМА...

Много от преподаващите не са си и задавали подобни въпроси, останалите пък въобще немат желание да се занимават с тебе...

На въпроса ми - защо при пристъп на ангина пекторис или при инфаркт болката се разпространява по горния ляв крайник, лявата половина на гръдния кош и шията, асистентите ми по Микробиология и Преподевтика (прОпЕдевтика) на хирургическите болести са спогледаха очудено и казаха, че до тоя момент не са си го задавали тоя въпрос и немат отговор... Т'ва не означава, че са лоши лекари, или - лоши преподаватели... Означава, че не са си задали един въпрос и че не знаят неговия отговор...

Не съм от свенливите :) ) Като тръгна да питам даскалите ми казват, че са праа на интересен...

За т'ва им поведение си имам "отговор" :) )

Обаче е интересно, обяснението е красиво, доставя ми удоволствие да знам как става, к'во се случва, що е така, а не е иначе - поради тая причина уча т'ва нещо, не щот' искам да спасявам хората и да праа добро... Т'ва при мен никога не е било мотив... При много малко хора е, ако има такива хора...и те са пълна патология...

Причините ората да записват медицина са най-общо две:

1) Мама е докторица, аз не знам к'во искам да бъда, но мама знае, че иска да бъда като нея...

2) И втората, изгледа на докторлъка от към частната практика, като доходоносна професия... Професия, която ти вдига социалния статус... Вече нема да съм поредната мижитурка, ше бъда доктор... Хората ше гледат на мен като на образован човек, което нема ник'во значение де, но па образованието говори, че имам един не малък интелектуален потенциал - сиреч, че съм голем пич... Ше имам кинти и ше джиткам мало и големо как си искам... Ше разполагам с човешкия живот... Ше мога да са дръвча и да бъда арогантен..., сега не мога де - понеже съм поредния цифио, ноо след като започнат да идват хората пред умирачка при мен..., тогава ше си праа к'вот си искам...

Доктор Куин я има само по филмите, ма вече и нея я спреха, просто защото лицемерието ни дойде много...

"Практическо знание и умение, без теоритична основа (В НЕКОИ СЛУЧАИ), НО БЕЗ ТЕОРИЯТА НЕ МОЖЕ" :head_hurts_kr:

... Ка и да го въртиме и да го сучеме, всеки що-годе способен доктор ше каже, че треа си скъсаш :046: от учене барем 10 години, преди да придобиеш нек'ва увереност в т'ва коет прайш... Вече отделно, че ученето тука според мен требва да е доживот... Па и при повечето лекари вервам е така... Отделно, че треа си скъсаш :046: и от практика...

Медицината требва да се развива и се развива от хора, които искат да знаят всяка подробност за всичко, които си задават въпроси и искат отговори, нема за цел добруването на никой, има за цел придобиването на знание, удоволствието от т'ва, както и облагите, които моо да додат в последствие... Т'ва не означава, че всеки доктор требва да е вундеркинд и да е сведущ по всички въпроси - нещо невъзможно, но колкото повече се стреми към това, толкова по-добре за всеки пациент, който ще опре до него... Колкото повече знаеш и умееш, толкоз по-добре (т'ва е мойта философия)...

Болестите книги не четат, съгласен... Доктори са ми разказвали, как много често им се случва да идват при тях пациенти, които не могат да диагностицират... "Изкарвам к'вато мога информация от него, консултации с колеги, цяла нощ ровене и четене и на другия ден отново пред него за да напрайм нещо..."...Не всичко става ясно веднага, на момента, колкото и интуиция да имаш...

Настинката и апендисита, са ясни, въпреки, че съм виждал как доцент и асистент стоят пред дете, което се предполага, че има апендицит и се чудат дали да го оперират или - не, НЕ СА СИГУРНИ... и се чудат и се вайкат, хора с десетки години стаж вече, с една камара знания и умения... Нещата требва да се разбират, знаят и да се пита за тях... Туй не е грънчарство...

---

Бележка на модератора

Младежо, моля, пиши без използване на диалекти, на жаргон и на съкращаване на думите. Избягвай правописните и пунктуационните грешки.

Подчертал съм местата, където текстът не трябва да е такъв, какъвто е.

Пиши грамотно, за да те вземат на сериозно останалите потребители. Имай предвид, че форумът е научен, а не е нЕкоА селска седЕнка. Пишейки по тОА начин, не ставаш по-интересен, напротив.

Открий сам грешките си. А, ако не можеш, не е трЕбвАло да те пускат да завършиш училище, а още по-малко - да влЯВАШ в университетОТ.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Как да си обясня твърдението, че серотонинът освен, че действа съдосвиващо, също увеличава и капилярната пропускливост?

Според мен, ако ефектът от серотонина е съдосвиващ, в следствие на повишеното налягане в съда се увеличава пропускливостта на капилярите. Разбира се, не изключвам възможността механизмът на увеличената капилярна пропускливост да е по-сложен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Арно, арно... Преди това искам да кажа, че тоя - "стегнатия изказ" - по научному, ми е крайно сухарски, безинтересен, безжизнен, някак си педантски ми звучи, догматично, по пенсионерски, все едно се вземам на сериозно, все едно от думите ми зависи бъдещото съществуване на света... Не ги обичам тия слогове, в които няма живец... Като напиша "няма", вместо "нЕма", целия потръпвам и започвам да се гърча все едно съм видял нещо отвратително, което е невъзможно да не те погнуси, но щом правилата са такива - НЕМА ДА ВИ ТРОША ХАТЪРО...:)) Впрочем, от това може да излезе цяла тема, по-добре закостеняло и неразбираемо или жаргонно, ясно и привличащо вниманието... Има ли опция за редакция на пост-а? Да го вземат мътните, като е научен форума, трябва ли да се говори на върха на вилицата...:))))))

Сърбежа, при подпрагово дразнене на ноцицепторите ли възниква, или си има отделен вид рецептори за тоя "род" дразнители?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята на Историка много ми допадна... Обаче нещо ме притеснява... Големината на кръвния поток в дадена тъканна обаст се регулира от лумена ( диаметъра на съда, "просвет", "калибър", все готини думички ) на артериолите ( средни по-калибър артерии със един ред плосък епител от вътрешната повърхност, след това слой гладка мускулатура и накрая съединителна тъкан ) т.е. те определят какво количесто кръв ще достигне до микроциркулаторните единици ( капилярите ). При свиване лумена на артериолите, например при повишен симпатиков тонус ( симпатикуса е дял на вегетативната нервна система, заедно с парасимпатикуса регулират неволевите процеси в организма ), се ограничава количеството на достигащата до капилярите кръв. Сюжета на Историка ми се струва възможен само при условие, че веднага преди вазоконстрикцията е имало дилатация ( разширяване ), така че капилярите заедно с метартериолите ( продължението на артериолите ) са били изпълнени с такъв обем кръв, който при вазоконстрикцията се е видял принуден да избие в интерстициума ( междуклетъчно пространство/ среда на Клод-Бернар ), тъй като не е могъл да се вмести в пространството, което му осигурява капилярната мрежа. Сюжета мисля, че е възможен и при повишен интравазален обем ( обемът кръв в съдовата система - тя е затворена с-ма ) - по-голямо от нормата количесто кръв в капилярите, вазоконстрикция и излив на трансудат ( филтратът на кръвта съдържащ предимно нейните течни съставки, малко белтъци, без клетки ) в интерстициума. Това пък, няма ли да доведе до развитие на отоци...

Свързват серотонина и неговото съдосвиващо действие с мигренозните болки - причинявал констрикция на съдовете в pia matter - меката мозъчна обвивка, една от трите покриващи мозъка разбира се - ( силна констрикция ) - това пък тормозело болковите рецептори там... При мигрената има ли оток...?

Преди малко прегледах две книжлета "Химия на емоциите и поведението" на Овчаров и "Биологична психология" на Пирьова, в първата бяха разгледани множество невромедиатори, включително и серотонина, но не се споменваше за подобно действие... При биологичната психология бяха изложени основно невромедиаторните му фунцкии...

Обаче по какъв начин всички тия биологично-активни в-ва оказват въздействието си, тъй че водят до повишен капилярен пермеабилитет... Например хистамина ( тъканен хормон, отделя се от мастоцитите и базофилните гранулоцити ), или кинините ( вазодилататори, получават се от плазмени белтъци - кининогени под действие на ензима каликреин )... Капилярната пропускливост в случая следствие на вазодилатацията ли е, повишен кръвоток - повишено хидростатично налягане - повишена пропускливост, или самите вещества оказват въздействие и върху ендотелните клетки на капилярите...?

И прекапилярните сфинктери ( пръстеновиден мускул, които се намира в по-близкия до артериолата край ), кой ги тормози - същите тия, които тормозят артериолите ли...?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не апелирам да говориш витиевато - по византийски или да използваш само чуждици, неразбираеми за средностатистическия българин. Не искам да чета глупости от типа: "Проблемът за средновековния град е твърде сложен и комплициран."...

Напротив, държа във форума да се пише на книжовния български език.

И ти не си първия ни потребител, на когото правя забележка. За съжаление, няма да си и последния.

Ако аз тръгна да пиша постингите си на родопски диалект, колко потребители ще могат да ме разберат? А, ако пиша неграмотно нали ще им "счупя хатъра" да ме четат...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ЧувАл съм, че недостатъчното количество на серотонин в организма води до депресивни състояния и дори - до натрапливи суицидни мисли. Но не ми е ясно по какъв механизъм става това.

Потърси си книги по невропсихология, неврофизиология, биохимия и патопсихология. Там може да са обяснени тези неща. Ако намериш нещо интересно, може да го споделиш с нас.

Както се досещаш от ника ми, аз се занимавам с хуманитаристика, а не толкова - с медицина.

Да не мислиш, че разбирам какво питаш или - това, което аз казах по-горе (обяснението за налягането)? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така, има четири вида рецептори за хистамин H1, H2, H3, H4...

H1, се открива по клетъчната повърхност на гладкомускулните клетки и на ЕНДОТЕЛНИТЕ клетки... Освобождава се хистамин, свързва се с H1-Rec.: при гладката мускулатура - отпускане, при ендотелните клетки - разделечаване на отделните ендотелни клетки една от друга, така че размерът на порите помежду им се увеличава ( при истинските капиляри има пори с размер около 4нм., от където се промъкват разни нещица от кръвта )... Молекулните механизми на единия и другия процес са ми неизвестни, но предполагам, че при релаксацията има отваряне на лиганд-зависими калциеви каналчета ( хистамина се свързва с рецептора, който представлява част от каналчето, последното се отваря и калций навлиза в гладкомускулната клетка, което води до отпускането й )... При еднотелните клетки сигурно по някакъв начин се засяга цитоскелета на клетката, тъй че да се посвие... :post-20645-1121105496: Мислех, че подобно засягане на ендотелните клетки има и от страна на серотонина, точно това ме интересува, дали атакува ендотела и така води до повишен капилярен пермеабилитет... И в същото време, ако го прави, защо в комбинация с вазоконстрикция?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За серотонина и клиничната депресия, да...при спад на серотонина и норадреналина ( друг невромедиатор ) под определно ниво се развива "клинична депресия"... Норадреналина, за серотонина не съм абсолютно сигурен, но май и той участва имат значение за нормалното функциониране на мезолимбичната система ( всички сме чували за лимбична система свързана с емоционалните прояви и пр., та мезолимбичната система представлява част от тая лимбична система )... Смята се, че тя създава ефекта на възнаграждение, или готиното усещане по време на секс например... Да обаче за да работи и трябват невромедиатори - норадреналин и серотонин, допамин също... Липсата или намаленото им ниво води до невъзможност за изпитване на удоволствие...и депресия... Кокаина предизвиква увеличаване на допаминовите нива в мезолимбичната система много над нормата, което води и до голем кеф... Да обаче, като предрусаш много, допаминергичните неврони в мезолимбуса ( тия които отделят допамин ) почват да не бачкат, понеже си го вкарваш отвън и се развива "пристрастеност"...

ЛСД-то (диетиламид на лизергиновата киселина, май се казваше ) между другото, е агонист ( усилва действието ) на серотонина, свързва се с неговите рецептори и води до кеф, зрителни и слухови халюцинации..., това информативно - готино инфо...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпросите всъщност са много хубави. И аз често съм се питал подобни неща, защото остават недообеснени. За някои процеси все още няма прилично научно обяснение - занае се, че едикакво си се случва, но точния механизъм не се знае. Съмнявам се, че е голям процента на лекарите, които биха отговорили на подобни въпроси. По скоро научни работници, занимаващи се с подобни неща, но все пак се надявам задружно да намерим някакви отговори.

Мисля си, че действието на серотонина върху капилярите е подобно на това на хистамина ( там с H1 рецепторите ), само че тук играят роля серотонинови рецептори (5-HT група), които са толкова много, че човек се чуди как е възможно едно в-во като серотонина да изпълнява толкова разнообразни действия. Иначе не пречи да има вазоконстрикция и увеличена пропускливост на капилярите.

5-HT1D рецепторите например са отговорни за вазоконстрикция на кръвоносни съдове в мозъка

5-HT1B - тези пък пулмонарна вазоконстрикция, а в мозъка пресинаптична инхибиция и от тук различни поведенчески реакции

5-HT1E - май много не се знае за тези все още - предполага се, че участват при регулиране на паметта при човека

5-HT1A - най- разпространения - предизвиква разширение на периферните кръвоносни съдове и така се намалява кръвното налягане, участва в повечето процеси, които всъщност са добре известни за серотонина - там с щастието и настроението, сексуалното поведение, намаляване на агресивността и т.н.

така че нещата явно са доста по- сложни ако човек вземе да се задълбочи май ще стигне до там, че ще повтори онази фраза " аз знам, че нищо не знам" Ама нищо де, ще търсим отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В случай, че отговорите са известни на "лекаря" или па има нек'во предположение къв би могъл да е отговора, нема да му отнеме повече от 10 мин. да го пусне тук... Тоз "раздел" е озаглавен "Медицина" и сметам, че у него требва да са обсъждат подобни въпроси. Сметам, че требва понеже касаят преко "теорията" връз основа на която се разбира практиката - без теория, нема практика ( у тоо случай )... Сметам, че теми като "Пушенето.." "Хомеопатия..." "Евтаназия..." "Мед..." и пр... е смехотворно да преобладават у тоо форум, а въпроси като пущените от мен да не са дискутират..., или да се пренебрегват...

Сметам, че времето не е проблем за потребителите, тъй като видимо отделят значителна част от своето време да пишат по разни други темички... Сметам, че е само въпрос на знания и на желание някой, който разполага с тези знания да ги сподели с друг, който се интересува, който проявява желание да научи... Поради факта, че малко от тия неща се пишат по учебниците и на човек му коства време и усилия да намери отговора, не всеки би имал желание да отговори... Не е в природата на хората да се праат на алтруисти... Биха могли да отговорат само ако получат нещо в замяна - в случая, едно от тия неща е демонстрирането на знания, душевната :046: , да покажеш на другите, че знаеш, можеш и пр. (всички вие го знаете, знаете къв е гъдела и зарад тоо гъдел една голема част продължава да е тука и на други места )... да си дигнеш реномето у техните очи... не ми приказвайте, колко мн. научавате :) )))) всяка дискусия завършва с кавга, а в най-добрия случай неутрално... Ако въпросите се посрещат хладно, то е можеби щото не всеки може да участва, не е като да си пуснеш историйка за "духовно самоусъвършенстване" и всеки да си има мнение по въпроса и свободно да го изказва... Както и да е :) ), другия вариянт е да го правиш от привързаност към науката... Виждаш, че някой има страст към т'ва нещо също като теб и искаш да помогнеш, в "името на т'ва" да има разбиране на предмета, да има развитие и да имаш съмишленици... ааа, и да БЪДЕШ ДАСКАЛА - ТОЗИ КОЙТО ЗНАЕ И МОЖЕ, ТОЗИ КОЙТО УЧИ НУЖДАЕЩИЯ СЕ... ДА БЪДЕШ БЛАГОДЕТЕЛЯ...

Може да се преподава не само в университетите, ми и на поляната, в кенефа, на улицата..., стига да има желаещи...

В университетите желание за обучение, за нек'ва дискусия, за обсъждане на нещо, което е извън "програмата" - НЕМА...

Много от преподаващите не са си и задавали подобни въпроси, останалите пък въобще немат желание да се занимават с тебе...

На въпроса ми - защо при пристъп на ангина пекторис или при инфаркт болката се разпространява по горния ляв крайник, лявата половина на гръдния кош и шията, асистентите ми по Микробиология и Преподевтика (прОпЕдевтика) на хирургическите болести са спогледаха очудено и казаха, че до тоя момент не са си го задавали тоя въпрос и немат отговор... Т'ва не означава, че са лоши лекари, или - лоши преподаватели... Означава, че не са си задали един въпрос и че не знаят неговия отговор...

Не съм от свенливите :) ) Като тръгна да питам даскалите ми казват, че са праа на интересен...

За т'ва им поведение си имам "отговор" :) )

Обаче е интересно, обяснението е красиво, доставя ми удоволствие да знам как става, к'во се случва, що е така, а не е иначе - поради тая причина уча т'ва нещо, не щот' искам да спасявам хората и да праа добро... Т'ва при мен никога не е било мотив... При много малко хора е, ако има такива хора...и те са пълна патология...

Причините ората да записват медицина са най-общо две:

1) Мама е докторица, аз не знам к'во искам да бъда, но мама знае, че иска да бъда като нея...

2) И втората, изгледа на докторлъка от към частната практика, като доходоносна професия... Професия, която ти вдига социалния статус... Вече нема да съм поредната мижитурка, ше бъда доктор... Хората ше гледат на мен като на образован човек, което нема ник'во значение де, но па образованието говори, че имам един не малък интелектуален потенциал - сиреч, че съм голем пич... Ше имам кинти и ше джиткам мало и големо как си искам... Ше разполагам с човешкия живот... Ше мога да са дръвча и да бъда арогантен..., сега не мога де - понеже съм поредния цифио, ноо след като започнат да идват хората пред умирачка при мен..., тогава ше си праа к'вот си искам...

Доктор Куин я има само по филмите, ма вече и нея я спреха, просто защото лицемерието ни дойде много...

"Практическо знание и умение, без теоритична основа (В НЕКОИ СЛУЧАИ), НО БЕЗ ТЕОРИЯТА НЕ МОЖЕ" :head_hurts_kr:

... Ка и да го въртиме и да го сучеме, всеки що-годе способен доктор ше каже, че треа си скъсаш :046: от учене барем 10 години, преди да придобиеш нек'ва увереност в т'ва коет прайш... Вече отделно, че ученето тука според мен требва да е доживот... Па и при повечето лекари вервам е така... Отделно, че треа си скъсаш :046: и от практика...

Медицината требва да се развива и се развива от хора, които искат да знаят всяка подробност за всичко, които си задават въпроси и искат отговори, нема за цел добруването на никой, има за цел придобиването на знание, удоволствието от т'ва, както и облагите, които моо да додат в последствие... Т'ва не означава, че всеки доктор требва да е вундеркинд и да е сведущ по всички въпроси - нещо невъзможно, но колкото повече се стреми към това, толкова по-добре за всеки пациент, който ще опре до него... Колкото повече знаеш и умееш, толкоз по-добре (т'ва е мойта философия)...

Болестите книги не четат, съгласен... Доктори са ми разказвали, как много често им се случва да идват при тях пациенти, които не могат да диагностицират... "Изкарвам к'вато мога информация от него, консултации с колеги, цяла нощ ровене и четене и на другия ден отново пред него за да напрайм нещо..."...Не всичко става ясно веднага, на момента, колкото и интуиция да имаш...

Настинката и апендисита, са ясни, въпреки, че съм виждал как доцент и асистент стоят пред дете, което се предполага, че има апендицит и се чудат дали да го оперират или - не, НЕ СА СИГУРНИ... и се чудат и се вайкат, хора с десетки години стаж вече, с една камара знания и умения... Нещата требва да се разбират, знаят и да се пита за тях... Туй не е грънчарство...

---

Бележка на модератора

Младежо, моля, пиши без използване на диалекти, на жаргон и на съкращаване на думите. Избягвай правописните и пунктуационните грешки.

Подчертал съм местата, където текстът не трябва да е такъв, какъвто е.

Пиши грамотно, за да те вземат на сериозно останалите потребители. Имай предвид, че форумът е научен, а не е нЕкоА селска седЕнка. Пишейки по тОА начин, не ставаш по-интересен, напротив.

Открий сам грешките си. А, ако не можеш, не е трЕбвАло да те пускат да завършиш училище, а още по-малко - да влЯВАШ в университетОТ.

Аз не мога да разбера защо е този агресивен монолог? Историк коментира, че въпросите са останали без отговор, а аз споделих представата си за един добър лекар - в семейството ми има лекари и знам колко им е до киснене пред ПС в свободното време - гледат да го отделят на активен релакс, спорт, семейството и изобщо да се оттърсят от медицината и проблемите, смъртта, болката и изобщо - не е лесно да си лекар, това е специална професия. Въпросите са толкова тясно специализирани, че напомнят на интервю, което доктор Хаос провежда с някой бъдещ подчинен. Обикновената аудитория изобщо не ги разбира. Не са ми ясни мотивите на питащия, но му намекнах, че ясния и конкретен отговор едва ли ще се случи тук.

Ако ти, Любомир, нямаш отговор на тези въпроси и например учиш медицина то наистина е редно да потърсиш отговорите в тоновете специализирана литература по въпроса, в български и чуждоезични публикации от изследвания, от практики, от аутопсии и какво ли още не. После би могъл дори да напишеш статия, която да звучи разбираемо и да я споделиш с простия народец - като мен.

Иначе съвсем психологически е ефекта активен лекар с пълни смени (и с дежурства) да няма време, воля, желание да ти разясни тези въпроси - съвсем психологически нормално е той да търси други занимания, когато не е зает с медицина. Той дори може да пише за медитация и самоусъвършенстване, да си почива, защото на другия ден пак ще подрежда червата на някого!!! Това е напълно нормално. За това и такива лекари - активни и с опит биха ти отговорили случайно. Не е като да чакаш от умрял писмо, но нека го кажем - все едно да чакаш писмо от човек, с който не си се виждал, чувал, писал 15 години... Не знам кои от нашите потребители са активни хуманни лекари, кои са хирурзи. Колко от тях са шили човешки вътрешности и са спасявали живот или са срещали смъртта очи в очи нееднократно. Факт е, че лекарите пишат публикации, развиват се да - четат. Съветват се. Но когато въпросът е на живот и смърт и няма време просто действат независимо всичката теория и тогава само и единствено умението и интуицията ги води. Изходът от много операции е "божа работа", много случаи са прецеденти и те се редят в дълги редици нови и нови симптоми, нова и нова практика. Когато обаче си отиде в къщи да си почива и евентуално си пусне ПС такъв лекар ще очаква да си говори за нещо друго във форум - за мачове, спорт, хоби, жени, политика!!! Не само няма да ти отговори - ще избяга от въпросите ти и няма да ги изчете докрай. Психологически ефект, нищо повече.

Не виждам защо се сгъна така и си готов да хапеш? Не съм казала че им има нещо на въпросите. Но очакванията ти относно отговорите и решенията по тях не би трябвало да са високи!

Настинката и апендисита, са ясни, въпреки, че съм виждал как доцент и асистент стоят пред дете, което се предполага, че има апендицит и се чудат дали да го оперират или - не, НЕ СА СИГУРНИ... и се чудат и се вайкат, хора с десетки години стаж вече, с една камара знания и умения... Нещата требва да се разбират, знаят и да се пита за тях... Туй не е грънчарство...

Именно защото не е грънчарство не е лесно да ти бъде отговорено. Странно обаче ти нахвърля един тон въпроси, които почти никой от потребителите на форума не разбира и се сърдиш, че те предупреждавам, че едва ли някой ще ти отговори ясно и конкретно?

Имам идея. Потърси отговорите в специализираната литература и напиши статия за онова, което намериш - така хем ще задоволиш своето любопитство, хем ще направиш нещо добро за нашата потребителска общност. И освен това ще се подготвиш добре за изпитите на септември :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Монолога не е имал за цел да бъде агресивен, нямам за цел да плаша някого, може би е бил по-емоционален... ;) Въпросите са само няколко, преди си правех цели списъци от подобни въпроси, но и имаше с кой да се дискутират, след като в университета видях отпор при опит да се прокарват такива въпроси и да се мисли за техните отговори - спрях и да го правя...

Няма време, нямам толкова сили и възможности да преровя достатъчно голямо количество литература, да седна и 1 час например само да мисля по проблема ( при, което е мн вероятно да не достигна и до никакъв отговор - понеже не съм, ама никъв капацитет ), има основен материал по различните дисциплини, който се преподава в университета и трябва да си наясно с него... Ставането наясно - отнема много сили и време... В резултат на което не остават сили и време за другото... Мъчно е да откриваш топлата вода сам, всеки път, сметам го за много примитивно, и няма съмнение, че е много ограничаващо... Тия, които се водят преподаватели - трябва да преподават, света им трябва да се върти около това нещо ( силно казано ), а в момента дори не го раздават и неглиже, основната причината за което отдавам на това, че и те са били учени по същия начин... Превръщаш се, в най-добрия случай, в някъв справочник - неспособен да разсъждава, да види някаква по-обща картина на това, което се случва пред него, неспособен да види някаква красота и удоволствие в това, което прави - превръщаш се в занаятчия, затворен занаятчия, който не е отворен за нищо ново...

Съгласен съм с фиксерс, че по-голямата част от лекарите са приемали тия неща за даденост, без да искат допълнителни обяснения - не мога да кажа, че го удобрявам..., но в никой случай не критикувам тия хора... Аз съм просто човечец, който го кефи това нещо и иска да знае разни нещица, не съм лекар, не мисля, че съм образцов студент и ще се радвам някой ден да се развия така, че да не срамя науката и хората, които са изпитвали и изпитват страст към това нещо...

Въпросите не са предназначени за всеки, аз не мога да пиша в раздел История или Химия, така както биха могли да пишат историците или химиците, или най-общо хората проявяващи интерес към тия дисциплини... Интересувам се от философия, чета разни книжки с удоволствие, но не смея да пиша в строго специализирани теми, които не разбирам - не мисля, че е редно и да го правя... Не мисля, че достъпността може да е проблем, тъй като тя въобще не се разглежда... Пишеш там, където имаш достатъчно култура за да разбереш, че си поне дилетант... Някои неща са строго специализирани, други пък - могат да се разберат от всеки, понеже е направен опит това да стане възможно това (говоря за тая тема)...

Впрочем тия, които са размисляли над подобни въпроси, а и нещо повече - притежават предполагаеми отговори, са вманиачени на тая тема - нито ще гледат мачове, нито ще ги играят - интересува ги само поредния отговор на поредния въпрос, това им доставя много по-голямо удоволствие от релакса да речем...

Прекратявам монолога, отново НЕ СЪМ АГРЕСИВЕН:)), душа човек, даже в момента съм се засмял...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой, чувал ли е нещо във връзка с причините за екзофталма ( изпъкване на очните ябълки - "сериозно изцъкляне" ), при тиреотоксикоза ( Базедова болест или болест на Грейвс, дължаща се на повишена секреция от страна на щитовидната жлеза ( хиперфункция ), която води до увеличаване нивата на трийодотиронин ( Т3 хормон ) и тетрайодотиронин/тироксин ( Т4 ) в кръвта (това са хормоните на щитовидната жлеза) - причината да се наричат Т3 и Т4 е различния брой йодни атоми, които съдържат молекулите на хормоните: при Т3, той е три, при Т4, респ. четири - нема йод - нема продукция на тия хормони )...

Отдават го на отока на ретробулбарната съединителна тъкан ( съденителната тъкан зад и около очната ябълка ), ама що се получва тоя оток все още не е ясно... В една физиология от дедо-адамово време, която впрочем доста ми харесва, пише че при тиреотоксикозата се отделя екзофталм-причиняващ фактор от хипофизата ( предполагам аденохипофизата - това е предния дял на хипофизата, има и заден - неврохипофиза, разликата е в това, че адено- произвежда сама своите хормони, а при невро те се произвеждат в хипоталамуса и по акосните на невросекреторните клетки в хипоталамуса достигат до неврохипофизата, където се складират и при необходимост попадат в кръвта )...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо за нефротоксичното ( nephros - бърек, останалото е ясно ) действие на миоглобина...

При травматичната рабдиомиолиза в резултат на структурни нарушения в клетките на скелетната мускулатура ( тая която контролираш волево и посредстом, която отиваш за хляб ) се освобождава миоглобин, който попада в системното кръвообращение...

Миоглобина, нормално си стои в клетките на скелетните мускули, той е глобуларен ( има форма на топка ) хемопротеин, има белтъчна част ( представена от една полипептидна верига намираща се в третична пространствена структура - под фромата на топка ) и небелтъчна съставка хем ( хема се намира във вътрешността на белтъчната съставка, съставен е от атом желязо, намиращ се във втора степен на окисление и един порфиринов пръстен, съставен от четири пиролови ядра - те заобикалят железния атом - като пръстен :) - и той се свързва с тях - красота :) ) ...Такава хем - съставка имаме и при хемоглобина, да обаче там имаме четири полипептидни вериги в третична пространствена структура, които се обединяват и образуват молекула хемоглобин намираща се в четвъртична пространствена структура, като всяка от тия полипептидни вериги притежава един хем... Хемът посредстом желязото свързва кислород или въглероден диоксид, в зависимост от случая - от дето иде и фунцкията на хемоглобина и еритроцитите - газообмен...

Функцията на миоглобина е същата, насища се с кислород, за да може да има какво да ползуват мускулните клетки за да осъществят окисление, те са с интензивен метаболизъм и им трябва богат доставчик на кислорд за да може всичко да върви по вода, ролята на склад и доставчик се изпълнява от миоглобина... Поради желязото в миоглобина и поради миоглобина в месцето, последното има червен цвят, като го печнем се променя степента на окисление и се променя и цвета на месцето... Това информативно да има полза за всички...

При травматичната рабдомиолиза ( лизис - разграждане, рабдомио - скелетна мускулатура, май ) миоглобина казахме, че напуска клетките и отива където не му е мястото - кръвта..., а чрез нея - почти навсякъде... Има земетресение, колибата ти пада връз главата, бабиния скрин те затиска, механичната травма разрушава голямо количесто скелетна мускулатура -> травматична рабдиомиолиза...

Чрез кръвта, миоглобина отива до бъбреците, в бъбреците им нефрони ( основната структурна и функционална единица на бъбрека е нефрона ), в нефроните се осъществява филтриране на кръвта и образуването на урина... Всеки от нефроните притежава едно "кълбо прежда" - капилярно клъбце..., нарича се гломерул, през което преминава кръвта ( филтрира се )... Капилярното клъбце е обвито с двуслойна капсула ( на Бауман - Шумянски )... Ако приемем, че гломерула е цедката, то каквото мине през нея, отива между двата листа на тая капсула и от там поема пътя до цукалото в тоалетната...

Да, обаче до колкото разбирам миоглобина е сравнително голяма по размери молекула, достигайки до цедката почва да я запушва, нарушава се филтрацията... Известно количество от миоглобина успява да преодолее цедката, преминава в отводната с-ма, сиреч между двата листа на капсулата и от там поема своето пътуване до дълбините на цукалото... Вече обаче, има натрупване на миоглобин в гломерула, нарушава се филтрацията, а желязото стартира процеси на образуване на свободни радикали, които силно увреждат околните клетки... Това увреждане на цедката, води до преминаване на все по-голямо количество миоглобин през нея в отводната система..., където на свой ред се получава същото, могат да се образуват маси, които да обтурират системата от малки по калибър каналчета, изграждащи отводящата система, а могат да се образуват и супер-оксидни радикали, под действие на желязото, които е*ават мамата на отводната система, тъй като и тя е изградена от клетки... А отводната система е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНА, в нея се извършват процеси на реабсорбция ( организма си взима хубавинките, които му харесват ) и секреция ( изхвърля, допълнително, това което не му допада ) ...Тия процеси се нарушават, нарушена е и самата филтрация, както казахме и за бъбреците положението е много, много мъчно... Разрушаването на клетките, както в гломерула, тъй и в отводната система ( която официално се нарича "тубулна" - понеже е съставена от мн тръбички/тубули с различни размери и извивки ) ...води след себе си до развитие на силен възпалителен процес, което още повече усложнява нещата и в крайна сметка, може да си останеш и без бъбреци, тъй като може да се развие бъбречна некроза...

В крайна сметка, миоглобина оказва токсично действие по два начина:

1. чрез обструкция ( запушване ) на лумена на капилярите на гломерула и този на отводната (тубулната) система на нефрона

2. чрез действието на освободеното от него желязо, което води до образуването на свободни радикали

( Ако някой сметне, че има грешки и неточности - моля да пише, всичко трябва да е ясно и точно:)) )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да кажем нещо и по най-първия въпрос..., нещо което се сетих в последствие...

Нещо, което отличава септичния инфаркт от хеморагичния и анемичния е образуването на абсцес в мястото на инфарцирания участък! Поради тая причина не мисля, че може да се разглежда като анемичен или хеморагичен, при никой от двата го няма това нещо... Не знам дали може по хематогенен път да достигнат бактерии от вътрешно инфекциозно огнище ( при положение, че има такова ) до инфарцирания участък и да се развие абсцес, но и да може, нещата са различни..., тогава ще се говори за абсцес възникнал вследствие на ендогенно инфектиране на инфарцирания участък или нещо подобно...

За интересуващите се:

Инфаркът е зона от некротизирала тъкан ( мъртва тъкан ), образувала се вследствие спиране притока на артериална кръв по съответене приводящ артериален съд, отговорен за кръвоснабдяването на тая зона, която сега е некротизирала... Няма кислород за клетките, няма папо, няма кой да им изхвърли боклука и те загиват от мъка...

Официално ( според дебелите книги ) инфарктите се делят на две групи - анемични ( бели ) и хеморагични ( червени )...

При белите спира притока на артериална кръв по даден КРАЕН артериален кръвоносен съд, съответните клетчици загиват, и КРЪВ НЕ ПОСТЪПВА ОТ НИКЪДЕ ДРУГАДЕ... Развива се некроза - ...ифаркт... Такъв се наблюдава при органи като сърце, слезка и бъбреци, изключително плътни органи... Инфарцирания участък ( този засегнат от инфаркта ) изглежда поради липсата на кръв в него, бял - от тука иде и наименованието...

При червените, отново спира притока на артериална кръв, НО НЕ ПО КРАЕН артериален кръвоносен съд... Клетичиците продължават да се перфузират ( кръвоснабдяват ), от други или съседни кръвоносни съдове, НО МНОГО СЛАБО, толкова слабо, че клетките загиват - перфузията просто не е достатъчна... И какво става, спира се притока на кръв по единия съд, другия продължава да си тече ( ако приемем, че имаме 2 кръвоснабдяващи съда ), но на клетчиците не им стига - те загиват... Изливът на кръв от другия съд, който е останал отворен в инфарцирания участък, води до оцветяването му в червено от където иде и названието... Тия инфаркти са характерни за органи с двойно кръвообращение, например ч. дроб и бели дробове, органи, чиито отделни участъци получават кръв от множество съдове...

Сиреч, това което отличава едните от другите е главно изгледа на некротизиралата тъкан... При едните белезникава, при другите червена... И механизмите на развитие са интереси, причините и пр..., но и в двата случая имаме спиране на кръвотока -> абсолютна исхемия -> некроза ...

При септичния инфаркт, причината за развитието на инфаркта е ембол... Ембола е маса с определени размери и различен състав, която може да намали или запуши лумена на даден кръвоносен съд... Тя обикновено се образува на едно място, откъсва се от него и чрез кръвния ток достига друго място, което зясяга... Тук, както се досещате ембола обтурира лумена ( запушва го ) на даден артериален кръвоносен съд -> спира се перфузията на даден тъканен участък -> развива се некроза...

Септичния инфаркт, най-често възниква вследствие на някакво инфекциозно заболяване на сърцето, например ендокардит ( възпаление на сърцето, което засяга вътрешната повърхност на стените му, клапния апарат и хордите )... По клапичките на сърцето в следствие на възпалението започва агрегация на тромбоцити, бактерии, плазмени белтъци, фибрин и пр... Образуват се малки маси, които бъкат от бактерии... В даден момент, тая маса се откъсва от клапата и попада в кръвния ток, а с него почва да обикаля из съдовата с-ма - образува се септичен ембол... Иде момент, когато ембола попада в съд с размери по-малки от тези на ембола, последния го запушва, кръвотока спира напълно -> инфаркт... Да, ОБАЧЕ казахме, че ембола бъка от бактериики, повечето от тях Умрат за некротична тъкан - много папо -> почват да се котат... Развива се възпаление, бактериите се размножават, умират, освобождават цялото си ензимно съдържание в засегната тъкан, идва милицията - неутрофили и макрофаги, първоначало... Неутрофилите почват да ръсат с литични ензими, които лизират не само бактериите... Макрофагите, започват да фагират остатъците от загинали бактерии, неутрофили, плазмени белтъци... Всички на свой ред умират и идат нови... От труповете на всички загинали се образува гнойта... -> развива се гнойно възпаление, което в случая, понеже е локализирано в точно определен ограничен участък се нарича ЛОКАЛНО, или още АБСЦЕС... и ТЕ ТАКА...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оказва се, по отношение на ендотелините..., че в различните тъкани предизвикват различни ефекти ( често наблюдавано явление, което не бех обмислил )...

Та, ЕТ-B Rec. по повърхността на гладката мускулатура ( каквато има в стените на артериалните кр. съдове ) предизвикват, при свръзването си с ендотелините - ВАЗОКОНСТРИКЦИЯ, а пък тези по повърхността на ендотелните клетки ( каквито имаме в капилярите ) -> ВАЗОДИЛАТАЦИЯ..., което обяснява защо при исхемия ( намалена перфузия с артериална кръв ) ще имаме повишена секреция на ендотелини...

Ма, пак нещо...куца... Колко, ще се повиши тоя кръвоток при дилатация на капилярите, ако лумена на артериолите например е намален... И ако оказват описаните въздействия, как ще се обясни това, че при исхемия ендотелините могат да доведат до дилатация на капилярите и констрикция на артериолите, като се има предвид, че последните са тия, които трябва да подобрят кръвоснабдяването, като се дилатират... :post-20645-1121105496:

http://www.endothelinscience.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За Историка, по повод на клиничната депресия и серотонина...

Потвърдено - норадреналина, допамин И СЕРОТОНИНА, играят в системата за възнаграждение ( или с-та за положителна подкрепа )... При намалени нива на серотонина, се изписват дори препарати, които намаляват неговия ре-ъптейк ( обратното поемане от пресинаптичната мембрата, нали имам пре - , пост- синаптична м-на и между тях синаптична цепка, при тоя род синапси )... Та, с цел да се осигури по-продължително въздействие върху постсинаптичната м-на, се приемат препарати, какъвто е Prozak, които блокират ре-ъптейка...

Ако някой има представа, може да каже, имат ли някво участие опиоподобните пептиди ( като енкефалини и ендорфини ) в действието на въпросната с-ма за възнаграждение...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...